Vulpenhouders. Vanaf heden tot Zaterdag 23 Oct. in lossing een lading puike grove Huhr-Kadielkolen, J VA1T HOMPU. Tabak, Sigaren, Koffie, Thee enz. enz. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. ïïoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Tevens ook verkrijgbaar: Geklopte Cokes, Anthraciet, Engelsche Schep- en Stukkolen, alsmede prima Duitsche Smeêkolen. TER NEUZEN, Oct. 1915. Petroleumagebrek em onderwijs. In tal ran kleinere Duitscbe plaatsen zijn de leerlingen van onderscheiden onderwijsinrich tingen wegens het groote gebrek aan petro leum niet in de gelegenheid, 's avouds huis werk te verrichten. Op aanstichting van ouder- wgsbesturen worden nu overal localiteiter, be- hoorljjk verlicht en verwarmd, beschikbaar ge steld, waar bedoelde leerlingen onder toezicht der onderwijzers hun huiswerk kunnen maken. Treurig Het »Osuabr. Tageblattc verhaalt, dat zich dezer dagen in een trein tusschen Oldenburg en Bremen twee jonge dames bevonden in een coupé, waarin ook een vrouw, begeleid door haar man, plaats nam. Nauwelijks was de vrouw gezeten, of zij begon, strak voor zich uit starende, op haar vingers te tellen één, twee drie 1 en herhaalde dit met kleine tus- schenpoozen telkens weer. De jonge dames lach ten om het zonderlinge gedrag der vrouw. Dit werd den begeleider te machtig en hij voegde den gichelenden meisjes toe »Gjj zult uw dwaze lachen wel laten, als ik u zeg, dat tujjn vrouw drie zoons in den oorlog verloren heeft. £n nu breng ik baar naar een krankzinnigen gesticht.! Het werd ontzettend stil in de coupé. Verongelukt. Aan het Hollandsche Spoorstation in Den Haag heeft Zondagavond een ongeluk plaats gehad. Een wachtmeester van de veld-artillerie, die op een reeds in gang zijnden trein wilde springen, viel tusschen den trein en het perron. Een conducteur, die den militair nog trachtte te grijpen, viel eveneens. Een reiziger trok aan den noodrem en de trein stond dadeljjk stil. Nadat er een stuk uit de treeplank van den trein was gezaagd, slaagde men er in, den wachtmeester, die tusschen den trein en het perron bekneld zat, te bevrijden. Met ge broken been en ernstige verwondingen aan het hoofd werd de man door den Gemeente lijken Eerste-Hulp-dienst naar het militair hospitaal gebracht, waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. De treinconducteur, die ook van het perron was gevallen, had daarbij eenige verwondingen aan het hoofd gekregen. Moord en zelfmoord. In de Van Ostadestraat in Den Haag heeft Maandagochtend een man, die sedert geruimen tijd gescheiden van zijn vrouw leefde en haar reeds meermalen had bedreigd, met een re volverschot in de borst geraakt, waardoor de long werd getroffen. De man heeft daarna, door drie schoten op zich zelf te lossen, een einde aan zijn leven gemaakt. De zwaar verwonde vrouw is naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. Nader meldt men hieromtrent De ruim 50-jarige gepensionneerde Indische militair S., schoenmaker van beroep, leefde herhaaldelijk in onmin met zijn vrouw, die volgens de buren een slecht leven bij hem had, vooral als hij zich bij tijden aan misbruik van sterkedrank overgaf. Ruim een half jaar geleden had de vrouw de echtelijke woning verlaten zij voorzag nu door uit werken en uit wasschen te gaan in haar onderhoud. Herhaaldelijk had de man getracht zijn vrouw te bewegen, weer bij hem terug te komen, soms onder bedreiging, dat hij haar anders zou doodschieten. De vrouw had naar aan leiding daarvan eenigen tijd geleden een klacht bij de politie gedaan, waarop den man op het politiebureau een oud pistool werd afge nomen. Maandagochtend omstreeks halftien ver voegde de man zich aan een bovenwoning aan de Van-Ostadestraat tegenover de Jan-de-Baen- straat, schuin tegenover een benedenhuis, waar hij ongeveer een jaar geleden had gewoond. Hij wist n.l., dat zijn vrouw des Maandags bij de bewoonster van de tweede verdieping van bedoeld bovenhuis de wasch deed en vroeg nu, of zijn vrouw een briefje wilde onder teekenen, dat hij bij zich had. Tegelijkertijd liep hij naar de verdieping, waar zijn vrouw in de keuken aan het wasschen was hjj drong er weer bij haar op aan, dat zij tot hem zou terugkeeren. Toen de vrouw bleef weigeren, loste hij een revolverschot op haar en doodde vervolgens zich zelf. Het gebeurde veroorzaakte in deze volks buurt, waar man en vrouw geruimen tijd hadden gewoond, groote verslagenheid. De kermis op het Sportpark. Men schrijft aan »De Tel.* In verband met de agitatie in sommige kringen tegen dé, in de vorige maand gehouden kermisfeesten op de terreinen van het Neder- landsche sportpark te Amsterdam, is het niet onaardig, alvorens een overijld oordeel te vallen, eerst kennis te nemen van de navolgende cijfers en feiten. Alleen uit het enkele feit, dat de kermis is bezocht door niet minder dan 211.0G9 be talende bezoekers, blijkt reeds meer dan vol doende, dat een dergelijke attractie in den smaak valt van de Amsterdamsche bevolking. Door het uitvoerend comité werd een bedrag van f 2141 afgedragen aan het Alg. Steun- Comité. In de tent, waarvan de plaatsruimte geheel belangeloos was afgestaan, ontving zij nog een bedrag van f 1800. Niet vergeten mag worden, dat bovendien met 128 kermis reizigers een contract afgesloten werd. Deze lieden waren ruim een jaar niet meer in de gelegenheid geweest hun bedrijf uit te oefenen. Een groot aantal kwam geheel ten latste van de verschillende Steun-Comité's. Deze kermisreizigers zjjn thans door diezelfde kermis in slaat gesteld, een rijke boterham te ver dienen, zoodat zij vrij onbezorgd den nader enden winter tegemoet kunnen gaan. Bovendien hebben nog eenige duizenden personen, die als personeel en employe's aan de verschillende inrichtingen verbonden waren, aardig geld aan de kermis verdiend. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat ook de gemeente een vrij beduidend bedrag door deze kermis in haren kas heeft zien vloeien, terwijl de gemeentetram, met vermoedelijk mintens 30 duizend gulden, het leeuwenaandeel zal genoten hebben, onverminderd de som, die aan belasting op publieke vermakelijkheden ontvangen werd. Resumeerende blijkt uit alles, dat deze kermis voor velen een uitkomst is geweest en dat de verschillende tegenwerpingen geen reden van bestaan gehad hebben. Slimme smokkelaars. Als bewijs, dat smokkelaars vindingrijk zijn in het verzinnen van listen, moge het volgende dienen Het is Zondagmiddag en gelijk velen maken ook een heer en een dame een rij toertje per vigilante, bespannen met twee paarden, in de omstreken van Beek en Berg en Dal. Het rijtuig volgt, nadat de passen voor de paarden door de dienstdoende grenswacht zijn gecon troleerd, den evenwijdig met de Duitsche grens loopenden weg langs Mooi-Nederland. Halverwege genoemden weg blijft het rijtuig staan. De heer en de »dame«, die later bleek geen vrouw, maar een man te zijn, stappen uit, en voordat de juist gepasseerde grenswacht zelf de situatie bewust is, zijn de paarden van het rijtuig losgesneden en met het paartje en den koetsier op Duitsch grondgebied. De oude vigilante liet men op den weg staan. Een brutaal stukje. We vinden in »De Telegraaf* een verhaal van smokkelen bij Lobith, waaraan het vol gende is ontleend Aan het uiterste westelijke puntje van de grenslijn nabij het fort Pannerden ligt een motorboot van de marine, die al de vaartuigen aanhoudt, welke te Lobith willen doorvaren, en een onderzoek instelt naar hun ladingen en naar het doel hunner reis. Ook zorgen de manschappen op die motorboot er voor, dat de schepen niet over de grenslijn varen. Maandag kwam een vrij groot schip, door* een motor bewogen uit Nederland, met een aanzienlijke partij ijzer als deklast. Onder vraagd verklaarde de schipper, dat hij met deze lading op weg was naar de scheepstim merwerf Bodewes, te Lobith. Informaties werden genomen, waaruitbleek, dat de firma Bodewes inderdaad een lading ijzer verwachtte, en toen vertrouwde de commandant van de marine boot het zaakje genoeg,om den schipper dóór te laten. Zoodra deze laatste echter vóór het Vossengat gekomen was, maakte hij plotseling rechts omkeer en verdween in het Duitsche riviertje, nog vóór de grenswacht, die hem van de verte in de gaten hield, van haar verbazing was bekomen Natuurlijke begreep toen iedereen, dat de slim men kerel het dek van zijn schip alleen maar zoo zwaar met ijzer beladen om des te beter zijn luiken toe te dekken, en dat zonder den minsten twijfel de heele schuit vol smok kelwaar zat. Het schip mat op z'n minst 80 ton Nu is de schipper wel bekend en moet hij waarschijnlijk ook wel weer naar Nederland terug met zijn schuit. Maar dan kan hij hoog stens gestraft worden om niet gehoorzaamd t9 hebben aan het bevel van de militaire mo torboot, en die straf zal niet hooger loopen dan tot een boete van 25 gulden, die de man natuurlijk met het grootste genoegen betalen zal Tramongeluk. Omtrent het ougeluk met een machine van de stoomtram tusschen Stampersgat en Breda die door het openstaan van een burg in de Mark reed, wordt nog gemeld Toen de tram aankwam, was het weer zeer mistig. De signalen stonden op onveilig, daar de brug open was om een bietenschip door te laten. De manufakturenhandelaar P. de Jong uit Gestel, die met paard en wagen voor de brug stond te wachten, zag de tram aan komen, doch dacht dat deze wel stoppen zou. Of nu door het zeer mistige weer de machinist de onveilige signalen niet bemerkt heeft of de brugwachter heeft nagelaten bijzondere seinen te geven, valt nog niet te zeggen. De tram, die met een tamelijke vaart reed duwde paard en kar van De Jong de rivier in, terwijl de machine eveneens in het water stortte. Ge lukkig brak de koppeling tusschen de baga gewagen en de personenrijtuigen, zoodat de laatste op de rails bleven en de inzittenden geen letsel ondervonden. Ook De Jong bleef ongedeerd. De machinist en de stoker stortten echter mede in de rivier. Het verkeer was gisteren geheel gestremd. Men hoopt dit heden echter te kunnen herstellen. Het lijk van den stoker is gistermorgen gevonden. Erg; dom. Zaterdagavond heeft een banketbakker te Amsterdam per telephoon order ontvangen om een hoeveelheid bonbons te bezorgen aan een adres op de Prinsengracht. Hij, die de bestelling deed, verzocht daarbij tevens, den loopjongen een bedrag van 40 aan klein geld mede te geven. Toen de jongen met het geld bij het opgegeven adres kwam, werd hij op straat aangesproken door een man van circa 20-jarigen leeftijd, die hem om het wisselgeld vroeg, waarna de jongen hem dit geld afgaf. Na een dubbeltje aan den knaap gegeven te hebben, maakte de man zich ijlings met het overige geld uit de voeten. Uit Mechelen wordt vernomen, dat Zondag aldaar en in Hombeek drie burgers gearre steerd zijn, verdacht van spionnage. Zij worden in hechtenis gehouden. Over Midden-België, Brussel en Leuven en de omlliggende landstreek, passeerden Zondag drie Fransche vliegtuigen, die naar het Oosten vlogen. Zij wierpen bommen op de Duitsche verdedigingswerken. LONDEN, 19 Oct. De Agence des Balkans* verneemt dd. 18 Oct., dat generaal Sarrail hedenochtend uit Saloniki naar Servië is ver trokken. Aan de »Teraps« wordt uit Niesj geseind, dat de strijd op het geheele front voortduurt. Ten einde te ontkomen aan de zware artil lerie van den vijand, zijn de Servische deta chementen van Óbrenowatsj aan de Save terug getrokken in de richting van Lazarewatsj. Om dezelfde reden heeft het Servische leger van Belgrado de loopgraven van Avala ont ruimd en is op meer naar het Zuiden gelegen stellingen in de richting van Rajkowatsj terug getrokken. Bij Semendria handhaven de Serviërs zich nog in de stellingen, die de stad en de Yezavavallei beheerschen. Het Servische leger heeft zich, na Pozarewatsj ontruimd te hebben, teneinde te verhinderen dat de vijand een om trekkende beweging zou maken, teruggetrokken naar het Zuiden op de lijn TsernitseWabrove. Ondanks de grootere getalsterke der Boel garen houden de Serviërs hen over de geheele linie tegen. Het Boelgaarsche leger heeft een tegenslag ondervonden bij Wlassina. Aan vijandelijke eskadrons gelukte het de brug bij Wranja in de lucht te laten vliegen. Russische overwinningen. PETROGRAD, 18 Oct. Bij Riga aan de Aa en ten Z. O. van Mitau zijn vijandelijke troepen, die in de omgeving van Hertzogedor de rivier waren overgetrokken, weder n aar de andere zijde teruggeslagen. Bij Dwinsk bleef de vijand, wiens aanvallen gisteren waren afgeslagen, den geheelen dag werkeloos. Bij Polischima trachtte hij ods tweemaal te verdrijven uit onze stellingen, doch werd afgeslagen. Het artillerie-duel duurt voort. Tusschen het Temmen en Driswiaty-meer eveneens. De Duitschers werden teruggeworpen uit hunne stellingen ten N. van Norviatzy. Aan den Zuidelijken oever van het Driswiaty- meer hebben wij krijgsgevangenen gemaakt en mitrailleurs veroverd. Aan de boven-Njemen stroomopwaarts van Djeliatitsch hebben wij het dorp Schtschersy stormenderhand genomen. Ten Zuiden van de Pripet in de streek van de Midden-Styr hebben wij gisteren een be langrijk succes behaald. Bij de bezetting van het dorp Soviescht- schitizy maakten wij 13 officieren en 500 man krijgsgevangen. Afdeelingen Russische cavalerie vielen den vijand aan bij het station Podscherewitschy ten W. van Ravolsko, waarbij 30 officieren en 1000 man en verscheidene mitralleurs in onze handen bleven. Wij bezetten het dorp Kozlinitchi aan de boven-Styr na een gevecht. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. 800 Duit schers en bommenwerpers, alsmede telefoon materiaal bleven in onze handen. Gister drongen onze troepen Koelikowischy binnen. 1000 man werden door ons gevangen genomen, en eenige mitralleurs door ons buitgemaakt. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 11 Oct. Hen- dricus Wolf, 44 j., weduwn. en Rosalia Sophia de Pauw, 37 j., jd. 15 Oct. Theodorus Dhanis, 22 j., jm. en Maria Donze, 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Oct. Levinus Cornelia Michielsen, 31 j., jm. en Cornelia Suzanna Ver- couteren 30 j., jd. Geboorten. 10 Oct. Adriaan Willem, z. van Cor nells Adriaan Kaan en Willemina Geertruida Loof. 13 Oct. Adriana Cornelia Francoise, d van Dirk Marinus Broer en Cornelia Maria Neeteson. 15 Oct. Renier, z van Elias Dirk Scheele en Petronella Stuart. 16 Oei. Anna Theresia, d van Wilhelmus Theodorus Akkermans en Maria Joanna van Schijndel Overlijden. 13 Oct. Pieter Willem Riemens, 63 j., echtg. van Neeltje Stoffijn. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 20 October 0.9 Donderdag 21 0.29 0.47 Vrjjdag 22 1.5 1.22 Zaterdag 23 1.37 1.53 Zondag 24 2.8 2.23 Maandag 25 2.39 2.54 Dinsdag 26 3.9 3.23 Bevallen van een dochter MARIA WILIIELMINA LOLA. Mevr. VAN DIXHOORN—van Drongelen. Kliniek Paré (Java), 2 Sept. '15. De ondergeteekende heeft de eer het publiek van Ter Neuzen en Omstreken bekend te maken dat hij alhier, Noordstraat no. 7, een WINKEL heeft geopend in Hopende door een nette bediening het vertrouwen waardig te worden. Aanbevelend, A. AERNAUT-HIJFKENS, Ter Neuzen. M. DE JONGE. TER NEUZEN. 1» 11 11 11 19 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3