Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Neutraliteit. Van het Westelijk oorlogstoonecl. Van tiet Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel No» 2616. Woensdag 20 October 1915, 26e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. amis Telef. Interc. No 13. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariei. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Zoo nu en dan leest men van gevallen, waarbij sprake is van het in gevaar brengen onzer neutraliteit. Eenige malen werden in sommige plaatsen tentoongestelde teekeningen van L. Raemae- kers en Braakensiek, die betrekking hadden op den oorlog, in beslag genomen. Een tijd geleden berichten ons de bladen van een boog rechtspersoon, die het verzoek deed om zulke platen niet uit te stallen. Voor het schrijven van artikelen in buiten- landsche bladen zijn sommigen voor de recht bank gedaagd. Artikelen in Nederlandsche bladen, die de toestanden een beetje scherp gispen, worden als gevaarlijk beschouwd. Al is het waar, dat b.v. sommige artikelen b.v. in de Telegraaf ook o.i. te ver gingen, toch is er in die neutraliteitsvrees veel over drevens of liever gezegd eenzijdigs. Wat de teekeningen betreft, onze ook in het buitenland bekende Braakensiek heeft in eene zijner teekeningen eene aardige charge op die critiek geleverd en laat alle hoofden van Europeesche Staten samen met hem klinken. Veel eenzijdigs is er in dat optreden voor neutraliteit. Omdat de bladen, die dit doen meestal heele- maal niet neutraal zijn. Men denke aan Zelandia, de Zeeuw, de Stan daard e.a., die van het begin van den oorlog af, ondanks al wat gebeurde, de denkwijze hunner lezers in een bepaalde richting trachtten te leiden. Waar wij wel gevaar in gezien hebben ten eerste voor onzen handel en onze industrie, ten tweede voor onze neutraliteit, dat zijn de smokkelpartijen op groote schaal, waaraan enorme winsten verdiend zijn. Hierbij denken we niet aan hen, die eenige kilo's meel of een paar liters petroleum over de grens brachten. En wat wij heelemaal niet zonder gevaar achten, daar het daadwerkelijke hulp aan eene der oorlogvoerende partijen betreft, dat is, wat de correspondent van »De Tijd« uit Berlijn aan zijn blad meldt. Volgens dezen correspondent hebben Neder landsche banken voor 210 millioen mark ingeschreven op de laatste Duitsche oorlogs- leening. Bovendien werden aanzienlijke Amerikaan- sche inschrijvingen door bemiddeling van Nederlandsche banken overgebracht. Hier komen nog bij de inschrijvingen van Nederlandsche particulieren, waarvan de totaalsom nog niet berekend was. Dat is wat anders dan eenige couranten artikeltjes of illustratie's. Tevens leert het ons, dat er nog geld te halen is in ons land. En dan is dat nuttiger te gebruiken dan op het altaar van Mars. DE OORLOG. Officieele communiqué's. PARIJS, 17 Oct. (Reuter.) Het officieele bericht van heden (Zondag)avond luidt Als vergeldingsmaatregel voor de luchtaan vallen der Duitschers op Engelsche steden heeft een smaldeel vliegtuigen heden dertig bommen op Trier geworpen. Aan het front bij Loos en ten oosten van Souchez worden de hevige artillerie-gevechten voortgezet. In het bosch van Givencby hebben wjj onze stellingen versterkt en uitgebreid. Gevechten met handgranaten aan de Aisne. In Champagne, vooral in de streek van Tahure, hevig bombardement. In Lotharingen hebben wij het geschutvuur van den vijand krachtig beantwoord. Binnen de vijandelijke linies hebben verschillende zware branden plaats ge had. Herhaalde aanvallen der Duitschers ten noorden van Reillon werden door gordijnvuur gestuit. PARIJS, 18 Oct. (Havas.) Officieele mede- deeling van hedennamiddag. De Franschen hebben in den loop van den nacht drie pogingen van den vijand om een aanval te doen op het H-bosch ten noordoosten van Souchez volkomen verijdeld door sper-vuur van artillerie en in fanterie. Ten zuiden der Somme wordt in den sector van Lihons het gevecht met loopgraafmortieren voortgezet, terwijl de Fransche batterijeD de Duitsche veldwerken met succes beschoten. Ten noorden van Verdun hebben de Duit schers beproefd de trechters te bezetten van de mijnen, die onlangs tusschen de linies ont ploft zijn. Zij werden afgeslagen. Gedurende den nacht hevig infanterie-vuur van loopgraaf tot loopgraaf in de omstreken van Nomèny. De Fransche artillerie heeft in dezelfde streek de vijandelijke sappeurs verdreven ten oosten van Eply bij Crenecky en Biancourt. Het station van Blamont is beschoten. BERLIJN, 18 Oct. (Wolff.) Officieele mede- deeling van het groote hoofdkwartier Op het veldwerk, dat ver in de vijandelijke stelling vooruitspringt, ten noordoosten van Vermelles, hebben de Engelschen herhaaldelijk met een sterke troepenmacht aanvallen gedaan, die alle met zware verliezen voor den vijand zijn afgeslagen. Het werk bleef in ons bezit. Pogingen van de Franschen om bij Tahure aan te vallen zijn door ons vuur verijdeld. Een nieuwe aanval van den vijand, die ten doel had de verloren stellingen ten zuiden van Leintrey terug te winnen, bleef zonder gevolg, maai kostte den Franschen echter behalve zware bloedige verliezen 3 officiereu, 17 onderofficieren en 73 jagers aan krijgs gevangenen. Op den Schratzmaennele heeft de vijand met zijn aanval en ondanks het verschieten van een groote hoeveelheid munitie, geen voet breed gronds gewonnen. Het Duitsche vlieg-eskader heeft gisteren een aanval op de vesting Belfort gedaan en de vijandelijke vliegers verdreven. Er zijn 80 bommen op de vesting geworpen, die branden veroorzaakten. liet bommen werpen. Bij een gevecht in Noord-Frankrijk of België de juiste plaats wordt niet meege deeld maar het was aan het Britsche front schijnt zich de volgende episode te hebben afgespeeld. Acht bommenwerpers, behoorende tot een bekend regiment, verlieten op een avond hun loopgraaf, doch waren bij 't aan breken van den dag nog niet teruggekeerd. Het was een barre nacht geweest, pikdonker, koud als in 't Noorden en met een regen, die in zijn felheid aan de troepen herinnerde. Toen het later in den morgen werd, begonnen de achtergeblevenen in de loopgraaf hoe lan ger hoe meer ongerust te worden bij 't denk beeld, dat hun makkers ergens buiten gewond en stervende, althans lijdende in de modder lagen te wachten. Daar het volle dag was, en de Duitsche scherpschutters in de tegen overgelegen loopgraaf op de loer lagen, kon er zelfs niet aan worden gedacht, dat een Engelsche soldaat zijn hoofd boven de ver schansing zou uitsteken om eens goed rond te kijken. De roomsch-katholieke priester, die het regiment vergezelde, vroeg nu ver gunning op kondschap uit te gaan, om in ieder geval te trachten mogelijke lijken te zoeken en de gesneuvelden te indentificeeren. Zijn verzoek werd, na eenige aarzeling, toe gestaan en de priester, in ambtsgewaad en met een kruisbeeld in de hand, verliet de loopgraaf. De Engelsche soldaten volgden vol angst zijn bewegingen in de periscoop, terwijl bij langzaam de Duitsche linie naderde. Geen schot werd op hem gelost Plotseling zag men hem, mjbij de prikkeldraadversperring der Duitschers, nederknielen en bidden. Na een pauze keerde hij met kalmen, vasten stap naar de Engelsche loopgraaf terug. Hij bracht vier identiteitsplaatjes mee en vertelde, dat de Duitschers vier kaki-petten op geweren boven de loopgraaf hadden gehouden om aan te duiden, dat de andere vier Engelsche soldaten zich als gevangenen in hun handen bevonden. ST. PETERSBURG, 17 Oct. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf Aan het front in de streek van Riga heeft de vijand na voorbereiding door de artillerie het station Garrosen Rozen aangevallen en genomen. Een tegenaanval werd onmiddellijk daarna ondernomen en het station Garrozen is door ons heroverd. In de sfreek van Gross Eckau hebben de Duitschers verscheidene aan vallen ondernomen en onze troepen in de streek van de Janeb teruggedreven. Aan het station Neugut, ten zuidoosten van Riga, is een ge vecht begonnen. Onze vliegtuigen hebben gisteren verschei dene tientallen bommen geworpen op terreinen en inrichtingen achter het vijandelijke front. In de streek van Jacobstadt geschut- en geweervuur. Aan het front in de streek van Dunaburg zet de vijand zijn hardnekkige aan vallen voort. In de streek van Schlossberg, ten westen van Ulockst, werden vier aan vallen afgeslagen. Aanvallen in de streek van het dorp Pochillina werden eveneens afgeslagen. Gisterenmorgen om 10 uur openden de Duitschers een hevig vuur in de streek van hichkowo, ten noorden van het meer van fewenten, waarbij hij tot den aanval overging. Onze troepen werden in de flank en in den rug van den vijand gezonden en sneden een gedeelte van zijn strijdkrachten af. Alle aan vallen werden afgeslagen door ons vuur. De troepencommandanten rapporteeren van het slagveld, dat het terrein voor hun loopgraven bedekt is met lijken van Duitschers. De strijd aan het front tusschen de meren van Gemmen en Driswiaty duurt voort. De Duitschers bieden in de streek van Krocklisjki en Gater.i hardnekkigen tegenstand. Bij het dorp Oustie, op den Westelijken oever van het meer van Boguinskoe, is het vijandelijke front doorgedrukt en trokken onze troepen over de Driswiatitsa. In de streek van het dorp Koelikovitsji aan de Styr, bovenstrooms van Tsjartorojisk, hebben onze troepen gisteren vijandelijke loopgraven genomen. Vijandelijke tegenaanvallen hadden geen succes. Wij veroverden gisteren ook een vijandelijke stelling in de streek van Karpilovka, ten westen van Derajno. BERLIJN, 18 Oct. (Wolff.) Officieele mede deeling van het groote hoofdkwartier Legergroep-Hindenburg. De aanval ten zuiden van Riga heeft goede vorderingen op geleverd, 2 officieren en 280 man zijn als krijgsgevangenen in onze handen gevallen. De aanval van de Russen ten westen van Jacobstadt is afgeslagen. 1 en westen van llloekst hebben wij over een frontbreedte van ongeveer 3 K.M. ons van de vijandelijke stelling meester gemaakt. Verder naar het zuiden, tot in de streek van Smorgon, hebben wij verscheidene aanvallen van de Russen, die met een sterke troepen macht ondernomen werden onder zware verliezen van den vijnd, afgeslagen Er zijn twee officieren en 175 man gevangen genomen. Legergroep-Leopold van Beieren. De aanval van de Russen aan weerskanten van den spoor weg Liachowitsji Baranowitsji is 400 meter voor onze stelling op ons vuur afgestuit. Legergroep-Linsingen. Aan de Stryr hebben zich van Rafalofka tot Koelikowits nieuwe plaatselijke gevechten ontwikkeld. WEENEN, 18 Oct (Wolff.) Officieele mede- deeling van von Höfer In Oost-Galicië, aan de Ikwa en het vesting- gebeid van Wolhyuië ook gisteren geen hij zonder gebeurtenissen. Aan de Kormin-beek en de beneden-Stryr heeft de vijand hevige aanvallen gedaan. Bij Koelikowits, Nowosielke, Rafalofka wordt nog gestreden. Op alle andere punten was de tegenstander reeds gisterenavond bloe dig afgeslagen. Zijn verliezen waren groot. Aan de Kormin heeft hij geweren en uitrus tingstukken op het slagveld achtergelaten. Ook de aan de boven-Tsacara staande troepen hebben een krachtigen aanval van de Russen afgeslagen. au het Servische en het jtlontenegrijnsche gevechtsterrein. CETTINJE, 12 Oct. (Reuter.) (Vertraagd.) Aanvallen van de Oostenrijkers aan de Drin en bij Grahovo werden gisteren met zware verliezen afgeslagen. Van drie vliegtuigen, die over onze stellingen vlogen, viel er een in de buurt van Plewlje. De bestuurder en een officier werden gevangen gemaakt. ATHENE, 18 Oct. (Reuter.) Volgens offi cieele berichten uit Saloniki, hebben de troepen der Serviërs en bondgenooten Stroemitsa bezet. (Er zijn twee plaatsen van dien naam ten eerste de Bulgaarsche stad aan den bovenloop van de gelijknamige rivier. Deze plaats is aan alle zijden door gebergten omringd, waarvan de Bulgaren, volgens een vroeger bericht, de passen hadden bezet. Ten tweede het station ^tromitsa aan den spoorweg Saloniki Niesj, in de streek, waar volgens andere berichten in de laatste dagen gevochten is tnsscben Bulgaren en Serviërs en Franschen. Giet vermoeden, dat laatstgenoemde plaats is bedoeld ligt voor de hand Red.) Uit Servische bron is nog geen bevestiging ontvangen. 88 V erschillende punten die den spoorweg be- heerschen, zijn door de troepen der geallieer den bezet. Men beschouwt de bescherming van de lijn als verzekerd. BERLIJN, 18 Oct. (Korr. Norden.) Over Athene wordt aan het Berl. Tagebl. geseind, dat de Serviërs Gewgeli en Doiran ontruimen uit vrees voor insluiting door de Bulgaren. Troepen-afdeelingen van de geallieerden hebben gisteren (17 Oct.) Saloniki verlaten om de ontruimde gebieden te bezetten. BERLIJN, 18 Oct. (Wolff.) Officieele mede deeling van den grooten generalen staf In Masjwa begint de vijand te wijken uit het hooge terein ten zuiden van Belgrado. Onze troepen rukken voorwaarts naar Tswet- kowGrop en Witsin. Ten zuidoosten van Posjarewats zijn Ml Trnits en Botsewats genomen. Bulgaarsche troepen hebben de heuvels van Moes-Tien-Dertsien en Rabien-Zjoeb bezet en dringen verder naar het zuiden door over de Egre Palanka. WEENEN, 18 Oct. (Wolff.) officieele mede deeling van von Höfer De in het Avolagebied verslagen Servische

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1