Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Op liet Zuidoostelijk oorlogstooneel vlieger. Op dat oogeublik zagen zjj helmen onder zich glinsteren. Zouden zij in de' Duitsche linies neervallen »Neon,« zeide de bestuurder, »het zijn Fransche.* Zij landen in de Fransche loopgraven. Heiden waven zwaar gewond, maar hadden het leven eraf gebracht. De generaal wenscbte hen geluk en droeg hen voor voor het Legioen van Eer. De Zeppelinaanval op Londen. BERLIJN, 14 Oct, (Wolff.) Officiee'e mede- deeling Onze luchtschepen hebben in den nacht van 13 op 14 dezer een aanval gedaan op Londen, en op belangrijke wei ken in de buurt, even als op de batterijen te Ipswich. Vooral de City werd op verschillende punten aangevallen. De Londensche havens en waterleiding van Hamp ton, bij Londen, verder Woolwich werden met een groot aantal brand- en plofbommen be- gooid. Op alle plaatsen vonden zware ontplof fingen plaats en werden groote branden waar genomen. Trots het krachtige verweer van Engelsche zijde, dat voor een deel reeds bij de kust een aanvang had genomen, zijn alle luchtschepen zonder averij teruggekeerd. (w. g.) De chef van den merinestaf. LONDEN, 14 October. (Reuter.) Het de partement van oorlog maakt bekeud, dat een vloot van vijandelijke luchtschepen gister avond de oostelijke graafschappen en een deel van het gebied van Londen heeft bezocht en bommen geworpen. Anti-luchtgevaarten-kanonnen hebben dienst gedaan. Waargenomen is, dat één luthtschip aan een zijde overhelde en op geringe hoogte viel. Vijf vliegtuigen stegen op, maar door den toestand van den dampkring slaagde slechts een vliegtuig er in het luchtschip te vinden. Het kon het echter niet inhalen voor heï in den mist was verdwenen. Sommige huizen worden beschadigd. Er ontstond op verscheiden plaatsen brand, maar er werd geen groote schade aangericht aan legermateriaal. Alle branden waren spoedig gebluscht. Het departement van oorlog meldt verder dat de verliezen, met inbegrip van de gister avond vermelde, hebben militairen 15 gedood, 13 gewond burgers27 mannen gedood, 64 gewond 9 vrouwen gedood, 30 gewond 5 kinderen gedood, 7 gewond. Van deze slachtoffer zijn in het gebied van Londen 32 gedood en 95 gewond. De vos van Aalst. Eer men 't dorp Meysse bereikt, loopt de avenue midden door de goederen, behoorende tot het park van 't kasteel van Bouchout welk kasteel nu sedert jaren dient tot verblijf van de ongelukkige weduw»van Maximiliaan, aarthertog van Oostenrijk, keizer van Mexico in 1869 te Queretaro doodgeschoten. Door haar huwelijk met een prins uit het Oosten rijkse!) vorstenhuis, is keizerin Charlotte, zooals men haar nog pleegt te noemen, ofschoon een zuster van Leopold II, een Oostenrijkscbe prinses geworden. En nog steeds oefent Franz Josef een soort voogdijschap over haar en haar goederen uit, als hoofd van het Habsburg- sche huis. Heeft nu 't dorpje Meysse het aan de aan wezigheid der Oostenrijksche aarthertogin te danken dat het tot dusver ongeschonden uit het torment is gekomen De dorpsinwoners, die voor t meerendeei op een of andere wijze, als dienstpersoneel, huurders, ledeu der hof houding of leveranciers, aan het kasteel van Bouchout zijn verbonden, wijten gaarne hun geluk aan de sprakelooze bescherming der geesteskranke Doorluchtige Vrouw. Het kerkje rijst ongerept op zijn heuvel, waaromheen de straatweg slingertde mooie pastorij, een juweeltje, ligt daar rustig neven de stille baan. Evenzoo de witte, lage en lange huizen. En ook een enorm groot-bierhuis, pas gebouwd in roode steen, dat den openbaren weg versj ert en in 't nauw brengt. Op het terras der herberg zitten gansche families Brusselaars, die de gewon$ genoegens smaken van een uitstapje naar buiten zij verorberen boterhammen met pottekaas en ledigen groote glazen geuzen- lambeik. Het leven is goed en zalig is hij, wiens maag niet gromt van den hoDger Toch, één maand lang heeft Meysse, ondanks de stille bescherming van keizerin Charlotte, in doodsangst geleefd. Eén maand lang heeft de Duitsche overheid hier dagelijks een onder zoek gedaan naar de wijze, waarop een Duitsch hoofdofficier te dezer plaatse 't leven had ge laten. Een jaar geleden liep plots overal 't gerucht, dat de Meysse een groot personnage was gesneuveld. Hij alléén. Het was weldra een groot overste, een groote baron, een vorst, een koningszoon De Duitschers meenden een civilist had geschoten. Maar heel het dorp wist het beter en zéker de vos van Aalst had het gedaan. De «groote* baron want er zijn er ook kleine, schijnt het volk te denken! de koningszoon, die te Meysse, in de eerste dagen des oorlogs, sneuvelde, was «slechts* een Fürst. Een evenwel uit een beroemd geslacht, met eere in Gotha genoemdeen Schönaich- arolath. Aan het hoofd van enkele officieren kwam hij, vóór 't door, den heuvel opgereden, van welks kam uit, de heele landstreek kon worden (overzien. Het was een zonnige dag, klaar en helder. Tn de verte, op grooten af stand, in een lichten mist, doezelde de Sint Rombaut's kerk van Mechelen. De Fiirst bleef staau, kéék keek door zijn kijker, van over den kam des heuvels. Ioen kwam plots in 't dorp aangedraafd een soldaat van een bereden jagersregiment. Het was de vos van Aalst. Een ieder in 't dorp kende den snaak. Hij kwam er dagelijks, gansch alléén, op verkenning. Zijn haar was rood, als de pels van Reynaerd. Zijn geest schijnt vindingrijk, even sluw te zijn geweest. Hij maakte er daarbij geen bezwaar in, aan eiken deen die er belang in stelde -- onder 't aan bieden van een druppel mede te deelen, dat hij uit het stadje Aalst herkomstig was. Van daar zijn naam waarlijk een nom de guerre! »de vos van Aalst*. Als nu de Vos van Aalst den officier op uitkijk bemerkte, steeg hij onbemerkt van zijn ruintje. Hij bond het vast achter een muurtje, zei tot een boer»dat moet een groote Jan zijn, ik ga hem aflappen«. Kernachtig gespro ken. Maar ik verbeeld mjj toch dat ons in Homerische tijden het er anders zou zijn toe gegaan. De Vos van Aalst zou spoorslags te voorschijn zijn getreden had den vijand ten kamp uitgedaagd. In een ridderlijk gevecht zou Duischer of Belg het onderspit hebben moeten delven. Dat ging er nu anders toe. De Vos van Aalst sloop listig achter muur en tronk, tot hij niet dichter meer bjj kon, zonder zich te verraden. Flat op den buik lei hij zich neer, achter een hoop steenen. Hij'mil^te, schootFürst Schönaich-Carolath viel ten gronde. De Duitscher reehtte zich weer.... eenigszins. Een tweede schot. Doodelijk was de wonde Zóó sneuvelde Fürst Schönaich- Carolath. De Vos van Aalst sloop terug, behoedzaam achter muurwand en boomtrok sprong weer op zijn paard en verdween spoorslags. Een maand lang werd onderzoek gehouden. Civi listen konden 't hebben gedaan. Maar heel het dorp wist, wie den edelman had neer geschoten. Het was De Vos van Aalst. Als in een hinderlaag. MaarKrieg ist Krieg. ST. PETERSBURG, 13 Oct. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf In de streek van Riga, ten oosten van het Babitemeer, is een Duitsch watervliegtuig in onze handen gevallen. Aan het front in de streek van Dunaburg zijn alle aanvallen van den vijand afgeslagen. Na een gevecht in de streek van Schlossberg, ten westen van llloekst, hebben wij de hoogten ten noordwesten van dit dorp bezet. °De Duitschers trachtten de verloren stellingen te heroveren, maar werden teruggeslagen. Herhaaldelijk poogden de Duitschers den vorigen toestand te herstellen in de strèek van het dorp Gateki, ten zuiden van het Demmen-meer, maar zij gaven die pogingen op wegens de groote verliezen, die zij "leden. In de streek ten oosten van het dorp Gravantsi vielen de Duitschers ons tweemaal aan zij werden echter telkens teruggeslagen. Ondanks het hevige vuur zijn onze troepen den doorgang tusscheu(verminkt overgekomen) overgetrokken. In de streek tusschen het Narosj- en het Wisjnesfskoje- meer heeft een levendig artillerie-duel plaats gehad. Ten zuiden van de Pripet, aan den linkeroever van de Styr, ten noorden van Rafalofkwe-is de vijand uit de hoeve Alexandaia en het dorp Roedkabelskawolska geworpen. Hier hebben wij 5 officieren en 200 soldateD ge- vangen genomen en 2 mitrailleurs buitge- moakt. Een aanval van den vijand op Karpi- lofka, ten nogrdwesten van itlewan, is af geslagen. In Galicië, in de streek van Strypa, ten westen van Trembovlia, hebben onze troepen, hun succes vervolgend, zich meester gemaakt van het dorp Wasnioeftsjik. Het hardnekkige gevecht hier en in de streek van het dorp Gaiworonka, dat gisteren genomen werd, duurt nog onverzwakt voort. Een gedeelte onze cavalerie, die ongemerkt uit Gaiworonka was getrokken en zich snel ontplooid had, wierp zich op de vijandelijke gelederen. Met buitengewonen moed trok de cavalerie over drie verschanste stellingen eD sabelde den vijand neer, die een ongereld vuur opende en ten slotte de vlucht man. Ook hadden schitterende wapenfeiten van de cavallerie plaats bij de dorpen Krzivoluka, Bazar en Koszylowee en in de streek ten zuidwdsten van Czortkof, Bij Dunaburg. tengevolge van de successen der Russen in de streek van Dunaburg is het gemeentebestuur van die plaats, dat overgebracht was naar Witebsk, thans weder teruggekeerd en is de post- en telegraafverbinding voor paticulieren tusschen Riga en Dunaburg hersteld. Volgens particuliere berichten wordt de vijand op bijna alle punten teruggedrongen van de Duna, op sommige punten zelfs ver scheiden wersten ver. Terwijl de vijand nog zeer kort geleden op sommige punten op nog geen zes mijlen van Dunaburg stond, is de korste afstand thans tien mijlen. Ten noorden van het Swenten-meer tot bijna bij Uluxt worden de operaties der Duitschers belemmerd door de bosschen ten noorden van Illuxt, waar de Duitschers zeer actief optreden in een uitgestrekt open terrein, dat een soort natuurlijke poort naar de Duna vormt. De militaire deskundige zijn van meening, dat de Duitschers, die daar opereeren, zullen bemerken, dat de poort niet zoo veel kans biedt voor de Duitschers om binnen te gaan als voor de Russen om naar buiten te komen, waardoor geheele stelling der Duitschers in het Duna- district bedreigd zou worden. In het algeemeen zijn er aanwijzingen, dat de aanvalsijver der Duitschers verslapt. Door hun successen bij het Demmen-meer zijn 4e Russen tot op enkele wersten afstand van den spoorweg Dunaburg-Wilna gekomen- Volgens tot dusverre ontvangen berichten werden aan de Strypa minstens drie vijande lijke divisies op de vlucht gedreven. BERLIJN, 14 Oct. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Ten Zuiden van Belgrado rukken onze troepen verder voorwaarts. De verdedigingswerken aan het West-, Noord-, Oost- en Zuidoostfront van de als vesting ingerichte plaats Pozarwac zijn ge nomen. WEENEN, 14 Oct. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Onze troepen hebben gisteren, uit Belgrado opiukkend naar het Zuidoosten, de als ves tingwerken verschanste stellingen op den Erino, den Brdo, den Cornak en den Stawara bestormd. De vijand, die naar de gevangenen verklaard hebben, bevel had tot den laatsten man stand te houden, trok in wanordelijke vlucht terug naar den Avolaberg en het terrein ten Oosten daarvan. Zijn verliezen zijn bui tengewoon groot. Onze zware artillerie heeft, als altijd bij dergelijke krijgsbedrijven, ook nu weer een roemrijk aandeel aan het succes gehad. Even gunstig vorderen de aanvallen onzer bondgenooten aan de Beneden-Morawa. Zij hebben den vijand verschansingen ontrukt aan het West-, -Noord- en Oostfront van Pazorevac. NISI, 9 Oct., vertraagd. (Reuter.) Er zijn gevechten geleverd ten ZuideD van Grandichta, ten Z.W. van Smederovo. Smederovo is ontruimd. 'In de richting van het dorp Lipa, bij Sme derovo, is een verwoed gevecht geleverd. De vijand is er in geslaagd Lipa te bezetten, maar dit voordeel komt hem op groote verliezen te staan Het slagveld is met lijken van vij anden bedekt. Van de Save en aan het front van de Drina niets belangrijks. PARIJS 14 Oct. (Havas.) Een bizonder correspondent van het Journal seint uit Nisj dd. 11 dezer dat de toestand aan het Ser vische front met den dag hachelijker wordt. Niet alleen voeren de Oostenrijkers en Duit schers een ontzaglijken voorraad artillerie mee, maar ze ontvangen bovendien voortdu rend nieuwe versterkingen. In regeerings- kringen verklaart men dat de Oostenrijkers en Duitschers slechts over de lijken van de driehonderd duizend soldaten zullen voort schrijden, doch indien de versterkingen der bondgenooten bijtijds aankomen, is het Servische opperbevel zeker van het succes. Servië heeft van de Grieksche regeering de verzekering ontvangen dat zij geen moeilijk heden meer in den weg zal leggen aan de ontscheping van de troepen der geallieerden en hun doortocht van Saloniki naar Servië. LONDEN, 14 Oct. (Reuter. Part.) Volgens het jongste telegram vanochtend uit Servië ontvaugen, neemt de vijandelijke druk op de drie fronten toe.J De Oostenrijkers, Duitschers en Bulgaren trekken nieuwe troepen samen. De meeste kwetsbare punten zijn uitgezocht door den vijand, die daar een beslissing zoekt af te dwingen en er vooral naar streeft, de Servische verbindingslijnen af te snijden. Alhoewel de Serviërs sedert 5 October dag en nacbt aan verwoede aanvallen hebben bloot gestaan, houden zij nog steeds den vijand tegen, wiens nachtelijke overvallen alle vruchteloos zijn gebleven. Zoo krachtig is de Servische tegenstand, dat de vijand slechts voet voor voet is vooruitgekomen. De Bulgaarsehe inval strekt zich totdusver over een frontbreedte van niet meer dan 1 mijl uit op één enkel punt. Met uitzondering daarvan is het gevechtsfront aan die zijde on" aangetast gebleven en spoorwegen zijn nog niet bereikt. De aanval op Belgrado. De »Matin« verneemt uit Nisj van 10 dezer Een grootsche strijd ontwikkelt zich langs het geheele front. De Duitschers drongen Belgra do binnen, de scad was ontruimd. Een hard nekkig gevecht duurt voort op de omringende heuvelen. Enkele toppen werden genomen en üernomen. Sedert drie dagen schiet de artil lerie zonder ophouden trommelvuur af. Dezen morgen hebben de Serviërs succes gehad, zij maakten zich meester van eenige uitnemende stellingen bij Topeider en wierpen de Duitschers terug op de buitenwjjk van Belgrado, Groot Vratear geheeten. De strijd wordt met ver woedheid voort gezet. Vluchtelingen vertollen van episodes, die bewondering afdwingen voor de dapperheid der verdedigers van Belgrado De vijand wierp meer dan 50,000 projectielen op de stad. Hij spaarde hospitalen nog kerken. De synagoge werd verwoest en onder het puin werden hooderden Joodsche familiëo begraven, die in het gebouw een toevlucht hadden gezocht. Een Fransche batterij nam aan de verdediging deel. De Engelschen bachten met enkele zware stukken den vijand groote verliezen toe en boorden op de Donau twee monitors in den grond. Het bombardement van Belgrado. NISJ, 14 Oct. (Reuter's bijz. dienst.) Een officieus communiqué zegtZooals reeds eerder vermeld werd, was het den vijand mogelijk Belgrado te nemen, omdat wij deze open stad niet langer aan een bombardement wilden blootstellen. Na vergeefs getracht te hebben onze troe pen door een bombardement onzer posities aan de Save en den Donau te demoraliseeren, be proefde de vijand, de stad systematisch plat te schieten en de bevolking te vernietigen. De geheele stad werd met kanonnen van groot kali bei gebombardeerd. Er vielen vele slacht offers. Het bombardement begon op 5 October in den gnamiddag en duurde zonder onderbreking tot den 8sten, op welken datum de stad ont ruimd werd. De vijand wierp tienduizenden projectielen van allerlei kaliber in de stad, zonder de hospitalen te ontzien. Het bombar dement werd methodisch uitgevoerd, met het doel zooveel personen te dooden als mogelijk was, in de hoop hierdoor een hevig paniek'te veroorzaken. Vóór het bombardement der stad zelve wierp de vijand een vuurgordijn op de voorsteden, terwijl andere batarijen de wegen die naar buiten de stad leiden, onder vuur namen. In den namiddag van 6 October werden de wegen naar Kragoejewatsj en Semendria en het terrein daartusschen onder vuur genomen, zoodat vele burgers, die trachtten te vluchten, gedood werden. Gedurende het bombardement leidden vij andelijke vliegers het vuur, volgden zij de troepen vluchtende inwoners en duidden hunne artillerie aan, waar die zich bevonden. Op het zuidelijk deel der stad, waar zich de meeste vluchtelingen bevonden, werd in den avond van den 6sten October het bombardement ge opend dat den geheelen nacht duurde. In een groot gedeelte dier wijk werd zeer ernstige schade aangericht en was het aantal slacht offers zeer groot. V an militaire oogpunt beschouwd had het bombardement geene uitwerking van eenige beteekenis op het verloop der operaties, die onze troepen uit te voeren hebben. Oorlogsverklaring van Bulgarije aan Servië. AIHENE, 14 Oct. (Reuter.) Het Bul gaarsehe gezantschap heeft officieel bericht ontvangen dat een Servische kolonne de Bul garen heeft aangevallen nabij Kustendil, waar bij 70 man zijn gedood en 500 gewond. De Bulgaarsehe gezant heeft officieel aan den Griekschen minist®- president Zairnis meegedeeld dat Bulgarije hedenochtend om 8 uur aan Servië den oorlog heeft verklaard. WEENEN, 14 Oct. (Wolff.) Naar de Politische Korrespondenz van het Bulgaarsehe gezantschap verneemt, hebben Servische troe pen op 12 en 13 October bij Kunstendil, Trun en Bulogradsjik de Bulgaarsehe troepen aangevallen. Er ontstonden verwoede gevech ten, die nog voortduren. Ingevolge dezen overval heeft de Bulgaarsehe regeering ver klaard, dat zij zich van hedenochtend 8 uur af in oorlogstoestand met Servië bevindt.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2