Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Moorden 09 dt Armenische Christenen. DRANKWET. jtt mcKoriin. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2615. Zaterdag 16 October 1915. 26e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver- minderd tarief. Grootero letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Te Aardenburg is overleden een man. die door zijne veelomvattende kennis, zijne nooit rustende werkzaamheid, 7erre buiten de grenzen van ons gewest met eere genoemd wordt. De heer Vorsterman van Oyen is voor ons geen onbekende. Behalve dat hij eenige jaren lid van de Provinciale Staten van Zeeland was, heeft hij ook gedurende een viertal jaren ons district vertegenwoordigd in de Tweede Kamer. En ook daar ontwikkelde hij eene groote werkzaamheid. Voor velen is de heer Van Ojen op prac- tiscn gebied bekend. Maar ook in de politiek stond hij zijn man. Dat toonde hij, als hij in verkiezingsdagen op pad was tot propageering der vrijzinnige beginselen. Meer dan eens, voordat hij zelf candidaat werd, is bij ook in onze plaats en omgeving ter verdediging van den vrijzinnigen candidaat opgetreden. Én in 1909, toen hij zelf candidaat was, werd krachtig gewerkt om hem te doen slagen, wat dan ook gelukte. Reeds tijdens zijn kamerlidmaatschap is hij maanden aan het krankbed gekluisterd geweest. Thans is hij verscheiden. Mannen als Vosterman van Oyen zijn zeld zaam. Jn zijn werken op velerlei gebied tot aan den avond zijns levens blijft hij een voorbeeld voor anderen, ook in vastheid van beginsel, in matigheid van levenswijs. Ook zijn felste tegenstanders moeten hem die eere nageven. Lang zal zijne herinnering bij ons voortleven. Hij ruste in vrede. Wij nemen hier uit de Middelb. Crt. de beknopte levensgeschiedenis van deze wakkeren kampioen over. Oorspronkelijk was hij bestemd voor het onderwijs, maar al spoedig toonde hij dat er meer in hem zat dan een gewoon onderwijzer. De akten voor wiskunde, landmeetkunde, na tuurkunde werden door hem met uitmuntend examen behaald. Dat hij als een der eersten, zoo niet de eerste, de acte voor landbouw verwierf, was ook al een aanduiding van de neiging van zijn persoonlijkheid. In 1859 werd hij leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Winschoten maar in 1860 gaf hij die betrekking op voor hoofd der openbare school te Aardenburg, wat hij tot 1901 bleef. Maar al dien tijd was hij ook buiten het onderwijs werkzaam op allerlei gebied. Van 1874—1892 archivaris der gemeente Aardenburg, heeft hij het archief der gemeente bewerkt, en tevens een lijvig boek geschreven over de »Rechtsbronnen der stad Aardenburgt. Bovendien schreef hij verscheiden leerboeken over wiskunde en algebra, en tal van tijdschrift artikels. En toch vond hij te midden van dien arbeid van de studeerkamer tijd voor openbaar werk van zuiver practischen aard, dat verder de hoofdzaak van zijn leven zou worden. In 1878 was hij oprichter en secretaris van de Eerste Vereeniging tot aankoop van ge waarborgde kunstmeststoffen. In 1882 was hij oprichter en jaren achtereen ook secretaris van de Mij. tot bevordering van Ooft-en Tuin bouw in het voormalige IVde district. In 1888 oprichter en sedert secretaris van de Mij. tot onderling verzekering tegen hagelschade. Al die veel werk vorderende secretaris baantjes vulde hij in 1892 nog aan met dat van secretaris-penningmeester van de commis sie belast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland. Een jaar later ook nog met dat van algemeen secretaris van de Zeeuwsche Mij. van Land bouw en Veeteelt In 1901 werd hij secretaris van de prov. regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland. En aldoor bleef hij in de eerste gelederen, was hij een van de stuwkrachten, wanneer er iets in het belang van den landbouwer kan worden gedaan. Bij de plannen voor een coöperatieve suiker fabriek in Z. VI. W. D. was gij een der propagandisten. Nog dit jaar hij de plannen voor een coöperatieve fabriek van kunstmest stoffen was hjj het ook weer, die een der leidende personen was. Bij de oprichting van het Stamboek van het 'Nederlandsch Trekpaard (Belgisch type) was hij het die het secretariaat van de afdeeling Zeeland op zich nam. Waar paardenkeuringen werden gehouden, was hij aanwezig, was hij een van de erkende deskundigen. En het klimmen van zijn leef tijd scheen hem bij dat voortdurende reizen niet te hinderen. Hij bleef steeds de opgewekte man, met het scherpzinnige oordeel over per sonen en zaken. In den gemeenteraad van de plaats van zijn inwoning was hij een man van invloed. Van 19061913 nad hij zitting in de Pro vinciale Staten. Van 19091913 was hij ook lid van de Tweede Kamer. Maar daar voelde hij zich niet thuis. De politiek trok hem niet aan. En bovendien kostte hem dat te veel tijd bij zijn ander werk, In 1913 stelde hij zich niet meer herkiesbaar. Toch heeft hij nog gelegenheid gehad her haaldelijk de belangen van Zeeuwsch-Vlaan deren voor te staan. Hij was geen Zeeuwsch Vlaming van geboorte, (hij werd te Gilze-Rijen geboren) maar hij kende Zeeuwsch-Vlaanderen door en door en dit land heeft veel aan hem te danken. Dat hij ook zijn vijanden had is bij een man van zijn doorzettingskracht niet te ver wonderen. Hij kon in zijn bestrijding scherp zijn, zeer scherp. Het jaren lang door hem geredigeerde Weekblad gaf hem de gelegenheid te uiten wat hij in het algemeen belang noodig achtte. Welke gruwzame gevolgen de verschrikke lijke oorlog, die thans woedt, ook heeft buiten het eigenlijke oorlogsgebied, ervaart men het best uit de berichten, die langzamerhand tot ons komen over de vervolgingen der Armeni sche Christenen in het Turksche rijk. 't Is niet de eerste maal, dat deze Christenen door Koerden en andere Turksche stammen vervolgd worden. De geschiedenis der laatste vijftig jaren ver meldt herhaaldelijk slachtingen op groote schaal. Maar als die massa moorden bekend werden, dan ging een kreet van afgrijzen in de Chris- tenstaten van Europa op. En de gezanten protesteerden krachtig bij de Turksche regeering en deze bevreesd, dat aan haar bestaan wel eens een eind kon ge maakt worden, luisterde naar dit gemeen schappelijk protest der Europeesche mogend heden. Onwillekeurig denkt men aan den krachtig- sten bestrijder van dit Turksche régime, aan den beroemden Engelschen Staatsman Gladstone. »the grand old man*, zooals hij genoemd werd. De Europeesche mogendheden hadden succes met hun optreden en de toestand der Arme nische Christenen werd vooral de laatste jaren draaglijker daar met Argusoogen werd gespied of de Christenen aan nieuwe gruwelen bloot stonden. Mag men de berichten gelooven, dan heeft thans een massamoord plaats gehad, die al het vorige verre overtreft. Er wordt zelfs een cijfer van 800000 genoemd. Wij achten dit overdreven. Laat evenwel maar het tiende, het honderdste deel waar zijn. Dan nog vervult het getal met onzetting. En uit de geheele wereld dient daartegen met kracht opgekomen. Wie protesteert thans De Europeesche landen zijn door den oorlog in lichte laaie. En al wordt in Engeland met energie ge protesteerd tegen deze gruwelen, wat zal het helpen Engeland, zelf in den reuzenstrijd gewikkeld, kan aan zijne woorden van afkeuring geene daden ter bekrachtiging bijzetten. En Duitschland, Oostenrijk en Bulgarije hebben den Turk als vriend en bondgenoot Van Amerika is evenwel een ernstig protest gezonden, feitelijk met eene bedreiging ge lijkstaande. Moge het helpen Want het verdeelde Europa kan thans weinig doen voor de gemartelde Armeniërs. DE OORLOG. Officieele communique's. PARIJS, 13 Oct. (Reuter.) Het officieele be richt van heden (Woensdag) avond luidt De vijand heeft met talrijke strijdkrachten ten noorden van Souchez opnieuw aanvallen ondernomen op het bosch ten oosten van de spoorlijn Souchez—Angles, op de Fransche stellingen aau bet kruispunt der vijf wegen, op den Vimy-heuvel, op de versterkingen, die wij veroverd hadden in het bosch van Gi- venchy, en op de nabijgelegen loopgraven. Niettegenstaande de buitengewoon hevige be schieting, die aan deze aanvallen was vooraf gegaan en de krachtige herhaalde bestormingen, gelukte het den vijand slechts door te dringen in enkele loopgraven in het bosch van Gi- venchy, welke door de zware granaten geheel vernield waren. Overal elders hebben wij ons in de stellingen gehandhaafd en de aan vallen der Duitschers met zware verliezen aan hun zijde afgeslagen. Zeer hevige artillerie-gevechten hadden plaats ten zuiden van de Somme, in den Nichons- sector, voorts in Champagne ten noorden van Souain en tusschen Massiges en de Argonnen, ten noorden van la Harazée, en tusschen Maas en Moezel ten noorden van Flirey. In de Vogezen is een aanval op onze stel lingen in de Hauch-vallei door ons vuur afge slagen. BERLIJN, 14 Oct. (WolffOver de jongste gevechten Artois meldt de oorlogscorrespondent van de Vossische Zeitung De inspanning van de Eranschen is voor namelijk gericht op de stad Lens. Tot dat doel werd Maandagochtend een aanval ondernomen, die door ongehoord krachtig roffelvuur was voorbereid. Met vermetele onstuimigheid liepen de vij anden vooral storm op de vooruitspringende hoogte tusschen Vimy en Souchez, ten Zuiden van Givenchy en Gohelle. Het bezit van deze hoogte zou den vijand in staat stellen de vlakte van Lens te beheerschen. Maar al zijn pogingen om voorwaarts te komen, mislukten onder vreeselijke verliezen. De vijand kon nergens eenig voordeel be reiken. Op verscheiden plaatsen werd zijn stormloop reeds 100 tot 150 meter voor onze prikkeldraadversperringen door het welgerichte artillerievuur der Duitschers gebroken. Op een ander punt wisten zij tot onze loopgraven door te dwingen. Daar werden zij door dn Beieren op moorddadige wijze ontvangen en met handgranaten en bajonetsteken terugge worpen. Op den heelen aangevallen sector streden de Duitschers met haast bovenmenschelijke dapperheid en doodsverachting. Waren de loop graven door het roffelvuur met de rest van bet terrein gelijk gemaakt, dan verschansten zij zich in de trechters door de granaten ge maakt. Werden de toevoerwegen met spervuur en stinkbommen bestookt, dan ijlden de munitie colonnes regelrecht door den hagel van pro jectielen naar de batterijen. Ook in de aanvallen, die verder Noordelijk de Engelschen bij Loos uitvoerden, bevocht de vijand geen enkel voordeel. Over dezelfde gevechten meldt nog de cor respondent van den Lokal Anzeiger Het artilleriegevecht was zoo intens, dat de gloeiend heete loopen der kanonnen slechts met beschermende handschoenen te behandelen waren. Het bleek weer, dat de Franschen, zonder zich om verliezen te bekommeren, tot eiken prijs terrein wilden winnen. Desniettegenstaan- was de stormloop volslagen vruchteloos. Kranige vliegers. Toen de slag in Champagne op 26 Sept. het hevigst woedde, stegen een jong waarne mer en een vlieger op met het doel het spoorwegstation achter de Duitsche linies te verwoesten. Daar kwam plotseling een groote Duitsche luchtkruiser met twee motoren uit de wolken te voorschijn. Zonder te aarzelen deed de Franschman een aanval en de kogels suisden door de lucht. Op een gegeven oogen- blik echter geraakte het machinegeweer van den Franschman onklaar. Daal, daal, schreeuwde de waarnemer den vlieger toe, en deze daalde met duizelingwekkende snelheid. Maar de Duitscher was niet minder vlug en cirkelde om zijn tegenstander heen. Belem merd door het gewicht van de 90 m M. bommen, verdedigde de waarnemer zich toch zoo goed en zoo kwaad als hij kon met zijn karabijn. Besseffend, dat een plotselinge lan ding met zijn bommen noodlottig zou kunnen worden, besloot hij de lonten los te werken. Nauwelijks had hij dat gevaarlijk karwei vol bracht, toen hij een kogel in den rug kreeg, en een anderen in zijn handgewricht, terwijl een stuk van de schroef hem tegen het oog vloog. Hij beet de tanden op elkander en hield zich stevig vast. De bestuurder liet het toestel dalen, maar plotseling kreeg de machine een hevigen ruk. »lk ben door een kogel in de maag getroffen,* schreeuwde de TER IEI m.M H VOLKSBLAD. MlffMTIii—IIIIIIB III IIIMIÉMIBIMIIII II Uil I'll 'IIIIHIIHIIMI li II■niliii Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolgo artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij ben is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudeideD, anderen dan ster ken drank van TRIP HON LEOPOLD DHONT, koopman te Wondelgem, domicilie kiezende te Ter Neuzen, in het. perceel plaatselijk gemerkt 23 en gelegen aan den Baandjjk. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleeuen van het verlof schriftelijk bjj Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 11 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1