Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel binnenland. BALKAN-STATEN. UIT Q2TZE OMGEVING. getrokken reserves een sterken Russiscben aanval nit Luck nabij den Paloza-oever over den Oly ka-spoor weg tot staan. Ook aan het Oost-Galisische front hernieuw den de Russen hun aanval, onder geweldig verbruik van munitie en menschenmateriaal. In stormkolonnes 7an vier rijen had een aan val plaats ten westen van Trembowla tecren de stad Burkanof aan de Styr, welke even wel voor de Oostenrijksch-Hongaarsche stel ling gesmoord werd. Een tweede, van uit Tluste tegen het Dnjesterfront in de nabijheid der Styr-monding ondernomen aanval onderging met zware ver liezen voor de Russen een zelfde lot. Het groote Russische tegen-offensief in Wolhynië en Oost-Galicie gaat voort en wordt uitgevoerd door stormkolonnes, welke uit 10 tot 12 stormrijen bestaan en waarvan de Russen wel de helft moeten verliezen. Een uitval tegen den spoorweg Czortkof-Bucsacs ontaardde in een vlucht onder paniek, die den aanvaller eveneens zware verliezen koste. De door de Russen in den sector Koelikof Ebereczy aan de Ikwa en oostelijk van Olki ondernomen pogingen om de Styrovergangen te heroveren faalden na hevige gevechten. De mislukte Duitsche omsingeling bij Owinsk. Uit Petersburg wordt aan de »Morning Post<f geseind Op Dwinsk is nog steeds de meeste aandacht gevestigd en de bloedige, wanhopige gevechten in deze streek houden nimmer op, en worden dag en nacht voortgezet. Toch komen de Duit- schers hier geen stap vooruit. Dwinsk is voortreffelijk voor een omtrek kende beweging door den vijand geschikt, hetzij Noord- of Zuid- en Zuid-Oostwaarts. in deze laatste richting faalden de Duitschers wegens het afleiden van hun succesvolle cava- lerie-raid van deze opzet, dat inderdaad het oorspronkelijke schijnt te zijn geweest. Dit doel beoo0de, in Zuidelijke richting de Rus sische troepen te omsingelen, die aan Hinden- burgs legermacht in de Wilna sector ontko men waren. Het resultaat van dit tweeledig streven was, dat noch het eene, noch het oorspronkelijke noch het latere doel bereikt werd, en dat de Duitschers bovendien ontzettende verliezen leden. Gedurende deze raid werd de prins van Thurn und Taxis gevangen genomen. Hij voerde bevel over een beroemd cavalerie-regiment, werd gewond eD later weggehaald door een Russi schen Roode Kruis-soldaat. De prins is pas aan zijn wonden overleden. In Noordelijke richting is het terrein vrij goed geschikt voor een verdediging en alle pogingen der Duitschers hebben hier tot dusver gefaald. In deze streek zijn de Russen onge twijfeld goed van ammunitie voorzien en zij maken er een ruim gebruik van. 's Nachts ver richten de Russen schitterend werk door met de bajonet ruimte te maken, gesteund door artillerie. üiiitsoh legerbericht. BERLIJN, 9 Oct. (W. B.) Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: 1 wee legers van een onder maarschalk Mackensen nieuw gevormde legergroep trokken met de hoofdmacht over de Save en Donau. Nadat de Duitsche troepen en het leger van den Oostenrijkscn-Hongaarschen generaal von Kövess het Zigeunereiland en de hoogten ten zuidwesten van Belgrado vermeesterd hadden, slaagde het leger er in ook het grootste deel van de stad Belgrado in handen der ver bondenen te brengen. De Oostenrijksch-Hon- gaursche troepen namen do citadel en het noordelijk deel van Belgrado stormenderhand, de Duitsche troepen den Konak. De troepen drongen voort door het zuidelijk deel van de stad. Het leger van von Gallwitz forceerde den overgang van den Donau op vele plaatsen beneden Semendria en drijft den vijand overal naar het zuiden voor zich uit. Van Servische zijde. Het Servische gezantschap te Londen heeft \rijdag het volgende telegram uit Niesj ont vangen Aan de noordelijke grens is de vijand de Save bij arak, het eiland Progarska, Zabrej, tegenover Ostroojnitsa, en het groote eiland Cignalia overgestoken, en den Donau bij de vesting Belgrado, aan de kade, en bij Ram. De voorhoede, die bij de vesting Belgrado over de laatstgenoemde rivier was gekomen, is gedeeltelijk gevangen genomen. Bij Jarak en Zabrej en bij het eiland Pro garska is de vijand na verscheidene verwoede aanvallen onder reusachtige verliezen op den oever van de rivier (Save) zelf vastgenageld. Bij de andere overgangen duurt de strijd YOOrt. Te Belgrado zijn gevangen genomen 2 offi cieren en ruim 100 soldaten, o w. 18 van het 204de regiment infauterie der 43ste Duitsche reservedivisie. Onder de gevangenen zijn ook soldaten van de Pruisische brigade, behoorende tot het 15de legerkorps, dat hier van het Italiaansche front is gekomen. BERLIJN11 Oct. (Wolff) Ambtelijke mede- deeling \an het groote hoofdkwartier Nieuwe gevechten hebben zich aan de Drina ontwikkeld. Aan het front tusschen Sabatsj en Gradista is de overtocht over den Donau voltooid. len zuiden van Belgrado zijn de heuvelen tusschen Zarkowo en Myriowo veroverd verder naar het oosten is de aanval nog aan den gang. De Anatema-positie in de Donaubocht bij Ram is met een stormaanval genomen. Bij Orsowa worden op sommige plaatsen artilleriegevechten geleverd. lot dusver zijn van de Serviërs 14 offi cieren en 1542 man gevangen genomen, terwijl op hen 17 kanonnen (w. o. twee van zwaar kaliber) en 5 machinegeweren veroverd werden. WEENEN, 11 Oct. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier In Macwa en bij Obrenovac geen bizondere voorvallen. De over Belgrado oprukkende Oostenrijksch Hongaarsche en Duitsche strijdkrachten heb ben de Serviërs uit hun verschansingen ten Z.O. en ten Z.WT. der stad geworpen, waarbij onze troepen den Groenen Berg en Velky Vracer hebben bestormd. In het gebied van Semendria en Pozerovac hebben divisies van onze bondgenooten ander maal aanmerkelijk veld gewonnen. Bij de inneming van Belgrado zijn onzen troepen 9 scheepskanonnen, 26 stukken veld geschut, een zoeklicht en tal van geweren, munitie en ander oorlogsmateriaal in handen gevallen. Er zijn 10 Servische officieren en meer dan 600 man gevangen genomen. De bloedige verliezen van den vijand zijn uiterst groot. De Donau-flottille heeft een aantal rivier- mijnen en Russische zeemijnen opgevischt. LONDEN, 11 Oct. (Part.) De Daily Tele graph verneemt dd. Vrijdag uit Nisj (het tele- gram is met vertraging overgekomen,) dat op het noordelijke front in Servie het offensief van de Duitschers en Oostenrijkers met buiten gewone hevigheid is voortgezet. Het blijkt dat de Duitsche troepen aan den Donau optreden, terwijl Oostenrijkers en Hongaren aan de Sawe en de Drina opereeren. Zij brachten versche troepen in het veld en slaagden er in op ver scheiden punten de Sawe en de Drina over te komen. Echter werden zij overal met reus achtige verliezen teruggeslagen, behalve in Belgrado, waar de gevechten voortduren. Bij Obrenovats namen talrijke strijdkrachten aan het gevecht deeleen geheel regiment van den vijand werd daar volkomen vernietigd met een bajonetaanval, nadat eerst de schip brug, waarover de vijand was overgekomen, achter hen was vernield door de Servische artillerie. Kleinere strijdmachten trachtten de Sawe over te komen bij Jarak Sjabats en Ostroes- nica. De grootste Oostenrijksch-Hongaarsche strijdmacht echter nam deel aan den aanval op Belgrado. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen vielen de stad aan van beide oevers van Sawe en Donau. Zij richten een hevig bombardement op de stad en beschoten, zon der onderscheid te maken, de plaats zelf en de stellingen er omheen. Vooral alle wegen waarlangs Serviche versterkingen zouden kuD- nen worden opgevoerd, werden onder vuur genomen. Gistermorgen Donderdag drong de vijand de stad binnen en er vonden allerbloedigste straatgevechten plaats. De vreedzame inwoners werden door den aanval verrast en namen de vlucht, maar daar de wegen die uit de s(ad leidden onafgebro ken onder artillerievuur werden genomen, kwamen vele vluchtelingen vooral vrouwen en kinderen om. Vluchtelingen," uit Belgrado ontkomen, ma ken melding van een «helsch vuur" en van het vreeselijke lijden van de inwoners. De Duitsche troepen, die bij Ram de Do nau waren overgekomen, werden totaal ver slagen. De Servische aanvoerder, die daar de verdediging had geleid, rapporteerde dat de plek waar de Duitschers geland waren, zoodanig met lijken was bedekt, dat: wij niet voorwaarts konden komen, zonder over de lijken te loopen. Maar de reusachtige verliezen schijnen den vjjand niet te hebben afgebracht van zijn kop pig voornemen om de groote rivieren over te komen en zich op het terrein te handha ven, dat hij eenmaal had bezet, en dat steeds door een scherm van projectielen werd be veiligd Dit maakt het gebruik van reus achtige munitievoorraden noodzakelijk. Men moet tot de slotsom komen, dat het lang uitgestelde offensief van de Oostenrijkers, Hongaren en Duitschers tegen Servië begon nen is en spoedig in volle werking zal zijn. liet moreel van de Servische troepen is even hoog gestemd als ooiten hun eerste succesvolle gevechten met de Duitschers en de zware artillerie van laatsgenoemden, zal den goeden geest onder die bewonderenswaar dige boeren-soldaten nog hooger stemmen. LONDEN, 11 Oct. (Reuter.) Renter's Agent schap verneemt dat heden te Londen een tele gram is ontvangen, behelzende, dat de Duit- scheis een aantal stukken van zeer zwaar kaliber (w. o. vele van 30' 2 c.M.) op den veldtocht tegen Servië meevoeren. Ook heeft de Tijand bij Sjabats, aan de Save, stikgas toegepast. öe toestand in Bulgarije volgens de Russische opvatting. PETERSBURG, 9 Oct. (P. T. A.) De toe neming van den invloed van Duitschland in Bulgarije wordt gecompenseerd door den bin- nenlandschen toestand, die volgens berichten uit Bulgarije wel eens tot een geheelen anderen afloop van het Balkan-avontuur kon leiden dan men te Berlijn verwacht. Dat er verschil van opvatting heerscht tusschen deD Koning en het volk is een openbaar geheim. Het blijkt ten duidelijkste uit de motie, die den 17den Sept. aan den Koning werd ter hand gesteld door boeren, die openlijk verklaarden, dat het volk na de catastrophe van 16 Sept. 1913 alle vertrouwen in den Kouing en de leidende kringen heeft verloren. Koning Ferdinand antwoordde den volgenden dag met het bevel tot mobilisatie. Volgens berichten uit Boecharest is de Duitsche invloed te Sofia niet alleen sterk in het leger maar ook bij de ministerieën, vooral bij dat van financiën, die onder Duitsch toezicht staan. Bij het Bulgaarsch-Duitsch verdrag zijn alle strategische lijnen in handen der Duitschers gesteld. De Bulgaarsche officieren dienen bij massa's hun ontslag in, een groot aantal vlucht uit het land. Koning Ferdinand is zich ervan bewust, dat de toestand ernstig is en zijn regeering doet al het mogelijke voor zijn veiligheid. Hot optreden van Ghenadief was de tweede waarschuwing aan het adres van den Koning. Ten gevolge van dit optreden verloor de regee ring 23 stemmen en zij zal er bovendien nog 10 verliezen. Minister-president Radorlawo'f beschikt in het parlement thans nog slechts over een minderheid. Dit verklaart waarom de Duitschers zulk een haast maken. De staat van beleg, de militaire cencuur, het zwarte kabinet en de koninklijke garde zijn de wapens, die tegen het volk worden gericht. Zelfs de nationale kleuren werden veranderd, opdat zij niet meer op de Russiche zullen gelijken. Al deze maatregelen hebben echter den anti-Duisehen geest versterkt. In de streek van Philippopel roepen de boeren den reservisten toe «Strijdt niet tegen Rusland. De bewoners van den Donau-o,ever worden gedwongen loopgraven te maken. V olgens berichten uit Bulgaarsche bron neemt de afkeer tegen eventueel optreden tegen Bulgaarsche leger toe. Het is mogelijk, dat Koning Ferdinand en minister-president Radoslawof in de Sobranje een meerderheid hadden kunnen krijgen voor een oorlog tegen Servië, maar zoo Bulgarije tegen Rusland, is kan er geen sprake van een meerderheid zijn. Een groot aantal pro-Russische officieren zijn overgeplaatst naar de divisie Gomeldsjina en toen de divisie verklaarde, dat zij niet tegen Rusland zou optrekken, werd zij naar de Roemeensche grens gezonden. De nota van Rusland en de diplomatieke stukken over de geschiedenis van de betrek kingen tusschen Bulgarije en Rusland hebben ten gevolge gehad, dat de toestand nog meer gespannen werd. Een ontwikkeling in den genoemden geest voorspelt geen groot succes aan de plannen van Koning Ferdinand en zijn Midden-Europeesche bondgenooten. Turkije is een afschrikwekkend voorbeeld voor Bulgarije. De landing te Saloniki. PARIJS, 11 Oct. (Reuter.) Aan de Petit Pari3ien wordt uit Athene gemeld, dat het ontschepen van de Fransche en Engefsche troepen te Saloniki in goede orde en geregeld wordt voortgezet. Het hoofdkwartier is te baioniki in twee hotels aan de kade gevestigd. Artillerie-batterijen, afdeelingen genie, deta chementen vliegers en hulpdiensten zijn ont scheept en buiten de stad samengetrokken De strijdkrachten der bondgenooten worden dagelijks grooter. De Italiaansche, de Fransche en de Engelsche militaire attache' zijn naar Saloniki vertrokken. Een betrekkelijke kalmte is gevold op de opwinding der laatste dagen, maar toch is de bevolking nog onrustig. PARIJS, 11 Oct. (Reuter.) Aan de Petit Parisien wordt uit Athene bericht, dat het landen van Engelsche en Fransche troepen te baioniki aanhoudt. Zaterdag is er een volledige divisie met artillerie het binnenland ingetrokken. Een terechtstelling in Mexico. WASHINGTON, 9 Oct. (Reuter.) Volgens door het departement van buitenlandsche zaken ontvangen berichten, is Granados, de minister van binnenlandscne zaken in het ministerie van Huerta, heden te Mexico te rechtgesteld. Hij was beschuldigd van mede plichtigheid aan den moord op president Madero. Carranza erkend. WASHINGTON, 10 Oct. (Reuter.) Minister Lansing deelt mede, dat een te New-York gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers de, y.ereenigde Staten, Argentinië, Bra zilië Chili, Bolivia, Uruguay en Guatemala eenstemmig besloten werd de regeering van auanza te erkennen als de feitelijke resjeerinff van Mexico. De gedelegeerden zonden hun regeerimren hieromtrent bericht. erbod van uitvoer van paardenvleesch. Het St.bl no. 425 bevat een Kon. besluit van 8 dezer, houdende verbod van uitvoer van paardenvleesch. De uitvoer van paardenvleesch is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen ontheffing te doen verleenen. erbod van uitvoer van eieren. Het St.bl. no. 426 bevat een Kon. besluit van 8 dezer, houdende verbod van uitvoer van eieren. De uitvoer van eieren is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen, Uitvoer van bieten uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de controle-commissie in zake den uitvoer van gecontracteerde bieten uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België thans door den minister op aan wijzing van het hoofdbestuur van de Z L. M definitief is benoemd. Zij bestaat uit de heeren G. A. Vorsterman van Oyen, oud-lid van de Tweede Kamer te Aardenburg, voorzitter en G. Vogelvanger te Hulst en F. 0. Zonnevijlle te Axel, leden. Het ligt in de bedoeling alsnog een vierde lid, landbouwer in de commissie op te nemen waartoe de heer D. J. Dees, te Ter Neuzen zal worden aangewezen. In aansluiting aan het bovenstaande kunnen wij mededeelen, dat het vaststaat, dat de ge contracteerde bieten naar België mogen worden uitgevoerd. Er kwamen ons geruchten uit Z.- I. ter oore, dat men onder de landbouwers de meening ingang tracht te doen vinden dat het nog niet zeker zou zijn dat de bieten mogen worden uitgevoerd. W ij hebben ons naar aanleiding hiervan van uit Den Haag onmiddellijk doen inlichten en zijn gerechtigd die geruchten ten stelligste tegen te spreken. De regeling die moest worden getroffen om den uitvoer van de bieten en den wederinvoer van de melasse en pulp te controleeren heeft enkele moeilijkheden opge leverd, zoodat het officieele besluit tot opheffing van het uitvoerverbod nog niet kon worden vastgesteld. Thans zijn die moeilijkheden over wonnen. Over een paar dagen zullen de bieten de grens mogen passeeren. (Midd. Ct.) De gemeenteraad van Zaamslag besloot Dinsdag, naar aanleiding van een schrijven van Ged. btaten, meldende, dat deze niet genegen zijn te bevorderen verhooging van het salaris van den gemeente-secretaris, indien niet tevens ook dat van den burgemeester met een gelijk bedrag werd verhoogd, ook dat van den bur gemeester te verhoogen met f 150 en beide tractementen te brengen op f 1200. De salarissen der onderwijzeressen aan de drie openbare scholen werden alsnog op f25 boven het minimum bepaald.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2