Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. lo. voor bet verf- en glaswerk 2o. voor het leveren en leggen vanlinoleum (inlaid) net zwaar viltpapier INSCHRIJVING in het Bevolkingsregister. Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. No. 2614. Woensdag 13 October 1915. 26e Jaargaag. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 13. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen vóór of op den 18 October 1915, tot des namiddags 3 uur, prijsopgave in de vertrekken der nieuwe Secretarie. Nadere inlichtingen en voorwaarden te be komen bij den Gemeente-bouwmeester. De Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend lo. Alle Belgische vluchtelingen zijn verplicht zich ten stadhuize aan te melden om te worden ingeschreven in de bevolkingsre gisters. 2o Van de alhier vertoevende gezinnen behoeft alleen het gezinshoofd te verschijnen met medebrenging van het trouwboekje. 3o. De inschrijving zal geschieden op Donder dag 14 October en Vrijdag 15 October a s., van des voormiddags 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur. 4o. Zij die aan bovenstaande oproeping niet voldoen zullen worden beschouwd als niet te zijn ingeschreven in de gemeente TER NEUZEN en zullen hierdoor niet in het bezit kunnen geraken van eventueel door hen aan te vragen paspoorten. 5o. Voor een nauwkeurige bphouding der bevol kingsregisters moeten ook zy, die zich reeds vroeger hebben doen inschrijven, zich op bovenvermelden datum ter Secretarie aan melden, om opnieuw te worden ingeschreven. 6o. Iedere Belgische vluchteling die zich in deze gemeente gaat vestigen of deze gemeente verlaat, is verplicht daarvan kennis te geven ter Gemeente-Secretarie. Ter Neuzen, den 12 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester L WABEKE, Secretaris. DE OORLOG. Fransch legerbericht. PARIJS, 11 Oct. (Havas.) Communiqué van hedennamiddag Van hedennacht wordt slechts gemeld de vrij krachtige beschieting door de Duitsche artillerie ten N. vah Scarpe en in Champagne op de achter het Fransche front gelegen ge deelten in den omtrek van Souain. De Fransche batterijen autwoordden overal met succes. Nieuwe berichten bevestigen de hevige te genaanvallen der Duitschers in de laatste dagen tegen het Fransch-Engelsche front bij Loos en ten noorden daarvan zij liepen slechts uit op een ernstig en veel opofferingen kostend echec. De hoofdaanval werd verricht door een effectief van drie tot vier divisies, die volkomen werden teruggeslagen en verdreven. Het aan tal Duitsche dooden, op het terrein voor de linies der geallieerden achtergelaten, wordt op 7000 a 8000 man geschat. Duitsch legerbericht. BERLIJN, 11 Oct. (W. B.) (Officieel.) In de streek van Souchez, Neuville en in Champagne werden vijandelijke aanvallen met handgranaten afgeslagen. Onze vliegers vernielden vier vijandelijke vliegtuigen. Een Engelsch vliegtuig stortte naar beneden ten oosten van Poperinghe. Ten noordwesten van Rijssel schoot luitenant Irn- inermann op 4000 M. hoogte een Engelscben tweedekker naar beneden. Deze officier heeft daarmede binnen korten tijd vier vliegers doen neerstorten. In Champagne bij Somme Py en de Maashoogten ten westen van Hattonchatel werd een Fransche tweedekker in een lucht gevecht onschadelijk gemaakt. Wij verloren een waarnemingsvliegtuig ten zuiden van het Le Prêtre-bosch. De Fransche buit in Arftois en Champagne. Havas, het Fransche correspondentiebureau, komt op tegen de Duitsche officieeJe berichten, die het succes der bondgenooten in Artois en Champagne willen verkleinen. Het aantal gevangenen en het aantal ka nonnen, houtwitsers, bommenwerpers en ma chinegeweren, schrijft Havas, die de Duitschers op hun vlucht achterlieten, laten het succes, door de bondgenooten behaald, duidelijk uit komen. De getallen in de eerste Fransche communiqé's gepubliceerd, worden thans nog overtroffen. De in Artois krijgsgevangenen gemaakte Duitschers behoorden tot 36 ver schillende infanterie-regimenten de gevange nen in Champagne tot 56 regimenten. Het constateeren van dit eenvoudige feit bewijst, dat alleen aan infanterie op die twee fronten, zoo niet 92 geheele regimenten, dan toch afdeelingen, die aan 92 regimenten ont trokken waren, aanwezig waren. Het laat de keus tussehen twee interpretatiesde eene zou niet pleiten voor de waarde van de troepen, die aan de gevechten deelnamen, de andere zou een ontreddering in de bevelvoering be wijzen. Het getal van 25,000 gevangenenw. o. 450 officieren, wordt niet enkel gehandhaafd, maar moet op het oogenblik als het minimum aantal worden beschouwd. Bovendien moet aan het reeds vroeger vermelde getal van 146 kanonnen, die den Duitschrers zijn afgenomen, een aantal bommenwerpers worden toegevoegd, beuevens ettelijke honderden machinegeweren. De Fransche troepen vonden op het door de Duitschers ontruimde terrein groote muni- tievoorraden, van allerlei aard, zoodat zij niet in een enkele opgaaf kunnen worden saamgevat. Zoo is een voorraad van 30 ton van een Duitsche ontplofbare stof, het westphaliet, ge vonden. Bij methodisch afzoeken van het terrein wordt nog iederen dag nieuwe buit ontdekt. De vliegeraanval op Vouziers. Den tweeden October hebben Fransche vliegers een aanval gedaan op Vouziers in Champagne. De oorlogscoi respondent van de liigliche Rundschau, Pietsch deelt daaromtrent het volgende mee Tegen vier uur in Jen middag werd de aankomst gemeld van een geheel vliegtuig eskader, bestaande uit ongeveer dertig vlieg tuigen. Nieuwsgierig zochten wij den Zuide lijken hemel af en werkelijk, daar kwamen de libellen aan de blauwe 'ucht, beschenen door de schitterende stralen van de zon. Drie vlogen voorop, de vier-en-twintig anderen verdeelden zich over de stad om elk hun ge bied te bereiken. Een helsch rumoer, een reusachtige beschie ting van de ballon-kanonnen met hun hollen toon, begroette de stalen libellen en steeds verwachtte ik, dat een hunner getroffen om laag viel. Maar dan maakte de vlieger slechts een schijn-beweging om de artillerie het raken te bemoeilijken. Geen van de vliegers werd getroffen. De blauwe lucht vulde zich met ontploffende shrapnells, die den hemel allengs bedekten met steeds grooter wordende wolkjes. Onze nieuwe strijd-vliegtuigen schroefden zich op in de lucht. En nu mengde zich tussehen het gedonder en gedreun van de kanonnen het knetteren van de machine-geweren. Het infanterie-gevecht in de lucht begon. De vlieg tuigen zweefden, daalden en stegen, beschre ven cirkels om elkaar heen, renden op elkaar af, ontweken elkaar. De Franschen kwamen steeds dichter boven de stad en nu regende het scherven en kogels van onze eigen shrapnells op de straten, op de daken. Ik keek naar dit wonderlijke schouwspel, toen links en rechts van mijn venster eenige bommen krakend in een naburig huis insloe gen. De paarden op straat werden onrustig en zochten hun heil in de vlucht. De honden kropen bang weg, en wie er nog kans toe zag zocht de veilige kelders op, door de sol daten den »heldenkelder« genoemd. Een doffe, neerdrukkende, zwoele stemming, een gevoel van iets spookachtig angstigs, verspreidde zich in de stad, ongeveer zooals kort voor het begin van een zonsverduistering, wanneer de vogels bang rondfladderen Signalen klinken, die vlug doorgegeven worden. Was het het bevel dekking zoeken tegen vliegers of brandalarm Het was brand alarm. Verscheidene bommen hadden den houtzaagmolen getroffen dicht bij het station. Het moesten brandbommen geweest zijn. De molen en de schuren stonden dadelijk in vlam en een rookzuil van honderd meter steeg omhoog. De straten zijn volkomen leeg geworden. Alles is gevlucht en zoekt dekking. Het electrisch licht gaat plotseling uit en het is donker in alle huizen en winkels. De stad schijnt ten ondergang opgeschreven, zoo kraakt het in alle toonsoorten, zoo knet teren de machinegeweren. Rook en stofwolken vullen het marktplein. Eindelijk houdt het gedonder en geschiet op. Wij zijn op het marktplein. In de goten vloeit rood bloed in stroomen. Voor een hoop menschen liggeu vier paarden. Een bom heeft hen gedood. Een schimmel zijn alle vier de pooten afgeslagen en zij liggen ver van het lichaam op den grond. Bomsplinters zijn in de woning van een officier geslagen, hebben de ruiten vernield, overigens weinig schade aangericht. De officier, die in de kamer was, bleet ongedeerd. Niet ver daarvan heeft een andere bom zich door een geheel huis een weg gebaand. De bewoonster wilde van het venster naar een andere kamer vluchten. Deze was echter gesloten en hieraan dankte zij haar leven, want op hetzelfde oogenblik sloeg een bom door het dak. viel in deze kamer en vernielde er alles, ook de piano. Soldaten zijn reeds bezig den brand te blus- schen in den houtzaagmolen en de schuren. Dicht in de buurt, op een landweg, liggen drie doode paarden. Vier Franschen, die op een weide keken naar het optreden van hun landslieden, werden allen gedood door een bom, die in hun midden viel. De andere bommen hebben weinig schade aangericht onder de menschen of de huizen, niettegenstaande Vouziers met ten minste honderd bommen bedacht werd. Russisch legerbericht. ST. PETERSBURG, 10 Oct. (P. T. A.) Mededeeling van den generalen staf In de buurt van Riga is de vijand volslagen rustig gebleven. Op het spoorwegstation Nitsbal, ten Noorden van Dunaburg, wierp een vijandelijk vliegtuig eenige bommen. In een gevecht bij Posjilina namen wij 150 man gevangen en veroverden wjj machi negeweren. Gisteren hebben gedurende den heelen dag zeer hardnekkige gevechten plaats in de streek van Garboenowka en Posjilina. Tegen den avond werden zij minder hevig. Nadat het dorp Garboenowka verscheiden malen genomen en hernomen was, moesten wij het onder het vuur des vijands prijsgeven. Bij een van de aanvallen op dit dorp maakten wij 250 gevangenen en vermeesterde wjj 7 machinegeweren. Bij hun aanvallen in de streek van Pos jilina behaalden de Duitschers aanvankelijk succes, maar tegen den avond werd de ont wikkeling van hun offensief ten Oosten van het dorp gestuit. Ten Zuidwesten van Dunaburg schoot onze artillerie een Duitsch vliegtuig neer, dat binnen de vijandelijke linies viel. Tussehen Dunaburg en de Pripet niets bi- zonders. Ten Noorden van Leskowitsj slaagden onze patrouilles er bij een nachtelijke verkenning in, in de vijandelijke loopgraven door te dringen, waar zij ruim 200 man afmaakten en drie officieren en 453 soldaten gevangen namen. Hun eigen verliezen bedroegen ongeveer 50 man. Ten Zuiden van de Pripet bezette de vijand het dorp Beranja Wola. Bij Nowo Selki aan de Stir (stroomopwaarts van Isartorisk) slaagde de vijand erin over de rivier te komen. Ten Zuidoosten van Kolki, bij Milatsjef, duurt het gevecht voort. Ten Zuidoosten van Milatsjef is bij Goramowka een tegenaanval des vijands afgeslagen. Ten Oosten van Buczacz is de vijand, die onze troepen aanviel, op zijn beurt door onze cavalerie aangevallen. Deze welkte als een lawine en dreef den vijand op de vlucht, er werden 150 gevangenen gemaakt. LONDEN, 11 Oct. (Reuter, part.) Aan de Times wordt uit St. Petersburg gemeld, dat kolonel Clerget in ee* artikel in de Roeski Inwalid er op wijst, dat de Duitschers in de streek van Dunaburg er niet geslaagd zijn de Russen te overvleugelen. Zij hebben nu hun front van zeventig tot zeven-eD twintig mijlen ingekrompen, hardnekkige frontaanvallen doen de tot een ijzingwekkenden prijs. De Russen onder generaal Evert worden sterker, overal dringen zij den vijand terug, zoowel in de streek van Dunaburg en zuidelijk in de richting van Galicië, duizenden krijgsgevangenen ma kend. LONDEN, 11 Oct. (Reuter). De corres pondent van de Daily Telegraph in het hoofd kwartier in het Zuidwesten van Rusland meldt d.d. Donderdag j.l.De Russen hebben gisteren tegelijkertijd een krachtige aanval ondernomen en zijn van de rivier de Styr tot Garaimowka, 75 K.M. van hun oorspronkelijke stellingen, opgerukt. Zij namen overal de eerste en tweede stelling van den vijand. Duitsch legerbericht BERLIJN, 11 October. (Korr. Norden.) Het Berliner Tageblatt verneemt uit het oor logskwartier, dat in verbitterde gevechten, welke dagenlang duurden om den overgang over de Styr, tussehen Tsartorysk en Rawa- lofska, aan beide zijden van den spoorweg Komel—Sarny, de legergroep van Linsingen de overhand heeft gekregen. De Duitsche en Oostenrijkscbe bataljons wierpen hun te genstanders over de moerassige nederzettingen aan de Styr. Zoo brachten met spoed bjjeen- saïtimitiiïïiiHmrüsa

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1