Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hüogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. ONTVANGEN: Firma J. L. Jurrij-Hoebé» Maandagnacht kwamen twee Neder- landsche soldaten in aanraking met den elec- trischen draal te St. Kruis en werden op slag gedood. De slachtoffers waren Friezen. Eén der slachtoffers is gehuwd. De lijken zijn naar het Sint AnthoniusgesfichtteOostburg gevoerd. De namen der gedoode soldaten zijn J. de Jonge, 27 jaar en F. Reitsma, 24 jaar, resp. te Heerenveen en Sexbierum. In de weide van den landbouwer v. d. V. te Retranchement werd een paard door een geweerkogel getroffen, waardoor de dood intrad. Men vermoedt, dat het een Duitsche kogel is van de grenswachten in België. Het cadaver is naar Sluis gebracht om onderzocht te worden. Men meldt d.d. gisteren uit' Cadzand Hedenmorgen te 6 uur bombardeerden En- gelsche oorlogsschepen -weer de Belgische kust. Nadat zij een aantal schoten hadden afgevuurd, zijn ze vertrokken. Door den mist kon men de schepen niet zien. Bij het op trekken van den mist, bemerkte men boven Zeebrugge een zware rookkolom. Op de kust vlogen ook eenige vliegtuigen. Deze werden heftig door de Duitschers bescho ten. Een ervan, een Fransche tweedekker gemerkt, 8460, die bemand was met een Engelscben officier, moest, door dpn nood, gedwongen, in den Antwerpschen polder onder de gemeente Zuidzande landen. De officier gaf dadelijk zijn wapenen aan een korporaal van de landweer, die daar in de buurt was, en liet zich interneeren. (N. R. Ct.) l)e bommen op Cadzand. De Britsche regeering heeft aan de Neder- landsche haar leedwezen betuigd eu veront schuldigingen aangeboden naar aanleiding van het feit, dat een Britsch vliegtuig zich vergissende in de plaats waar het zich bevond, den 9den Aug. des nachts bommen heeft ge worpen in en in de nabijheid van de haven van Cadzand. De Britsche regeering heelt veklaard de berokkende schade te zullen vergoeden. Drand bij Amsterdam. Zaterdagnamiddag heeft in de Nederlandsche Tricotfabriek van Valton Zonen, aan den Amsteldijk, te Nieuwer-Amstel, een hevige brand gewoed. Het geheele nieuwe fabrieksgebouw is neer- gebrand, nadat de Amsterdamsehe brandweer urenlang een zwaren strijd met de snel om zich heen grijpende vlammen had gevoerd. Tusschen 4 uur en half vijf was de brand het felst. Een zware, ondoorzichtbare rook steeg naar boven, zoodat het voor de brand weer u.terst moeilijk werd haar stralen te richten. Intusschen sloegen de vlammen naar alle kanten uit en het vuur taste ook de weverij en spoelerij aan. Eenigen tijd was een aantal werklieden bezig geweest den voorraad goederen zooveel mogelijk naar buiten te brengen, maar de steeds dikker wordende rookzuil maakte weldra alle reddingswerk on mogelijk. Met geweldige watermassa's, die de Amster damsehe brandweer onafgebroken in de kelders wierp, n.ocht het gelukken het aan de fabriek grenzende machinegebouwtje te sparen, maai de groote machines, die in de fabriek zelve waren geplaatst, zijn of vernield, öf ernstig beschadigd. Van hervatting van het bedrijf kan dan ook vooreerst geen sprake zijn, te meer, daar bet in verband met den oorlogstoestand, uiterst moeilijk is, nieuwe machines uit Duitschland te krijgen. Van een van de onmisbaarste onderdeelen voor het bedrijf, nl. naalden, is de uitvoer uit Duitschland verboden. Ruim 3000 arbeiders zullen voorloopig tot werk loosheid gedoemd zijn. Het schijnt, dat de fabriek uiterst ondoel matig gebouwd was, wat betreft de beperking van het brandgevaar. Wel was de fabriek bijna geheel uit beton opgetrokken, maar waar deze bouwwijze aan den eenen kant het gevaar voor uitbreken van brand beperkt, heeft zij aan den anderen kant het nadeel, dat, als er toch brand is ontstaan, de basis van het vuur uiterst moeilijk is te bereiken. Zooals reeds gezegd, is de fabriek even buiten Amsterdam gelegen. De Amsterdam sehe brandweer was door de assuradeuren te hulp geroepen. De directie stelde zich borg voor de kosten van het blusschingswerk. De Amsterdamsehe politie verleende ook haar hulp om de talrijke nieuwsgierigen, die den brand gadesloegen, op een afstand te houden. En haar taak was niet gemakkelijk, daar het niet mogelijk was, het verkeer op een zoo drukke verbindingsweg als den Am steldijk geheel af te sluiten. Met deze fabriek verliest het Roode Kruis een hospitaal, daar zij was ingericht om in tijd van oorlog voor de verpleging van ge wonden te dienen. Na half vijf werd de woede van het vuur minder en ongeveer 5 uur kon de brandweer den strijd als gewonnen beschouwen. Het drama op de Noordzee V. Men meldt uit IJmuiden: Het stoomschip Eemstroom, dat met een vertraagde reis van ruim twee dagen, wegens een uitvaarverbod voor Engelsche havens, Zondagmorgen in de vroegte te IJmuiden aankwam, bracht de nog te Huil achtergebleven opvarenden van den logger Noordzee V, K.W. 171, benevens de bijl, waarmede de misdaden zijn bedreven. De drie mannen waren de schipper Nicolaas, genaamd Klaas, de Haas, een nog jonge man van ruim dertig jaar, ge huwd en vader van 2 kinderen, de matroos R. Ros, gehuwd en vader van 8 kinderen en de matroos W. Uouwaart, ongehuwd, oud 22 jaar. Zij werden in de sluis door de politie van boord gehaald, in afwachting van een nadere beschikking omtrent hun vervoer. Uit hetgeen de schipper over het voorge vallene vertelde en dat door de beide matrozen werd bevestigd, kan wel worden opgemaakt, dat alles gebeurd is onder suggestie van en vrees voor den matroos A. Vlieland, die reeds in normale dagen om zijn groote kracht ont zien werd, ofschoon hij zeer goedaardig was en niemand opzettelijk leed zou doen. an misbruik van sterkedrank of gebruik van onbekende op zee opgevischte dranken is geen sprake geweest. De op de reis naar ge woonte medegenomen hoeveelheid alcohol was reeds lang verbruikt, daar men reeds meer dan 4 weken reis had en opgevischt is er, naar de schipper verklaarde, niets. Den avond voor het drama had men nog gezellig met allen bijeen g°zeten en had de schipper nog op koffie met suiker en koek getrakteerd. Den volgenden dag. vertelde de schipper, zagen wij Vlieland in gemeenschap met God en wij hoorden duidelijk het bazuingeschal, waarmede God tot Vlieland sprak. We konden niet verstaan, wat God tot hem zeide, maar Vlieland, die zichtbaar van God's geest vervuld was, verstond den Heer wel en handelde naar Zijn orders. Zij moesten den duivel uitroeien en het eerste slachtoffer was de stuurman. Men kon het hem wel aanzien, dat hij door den duivel bezeten was. Zijn oogen stonden wjld en hij ging verscheidenen van ons te lijf bij zijn hevig verzet. Wel bracht de schipper Vlieland nog onder het oog, dat ook bij de rondwandeling van Jezus op aarde de satan in één zijner dienaren was gevaren en dat deze nochtans niet gedood was, doch Vlieland zeide»ge hebt niet naar uzelven te luisteren, maar naar God die aldus gebiedt. Zoo is het geschied. Wij zullen ter verantwoording geroepen worden door de menschen maar ons geweten is rein.« Gedwee lieten zij zich door de politie te IJmuiden in bewaring stellen; verzochten al leen bij elkander te mogen blijven en hun ge bedenboek mede in de cel te nemen. De schipper en de gehuwde matroos vroegen nog, spoedig aan de Katwijksohe politie overgegeven te worden, opdat zij hun vrouwen en kinderen mochten zien. De kapitein van de Eemstroom verklaarde nog, dat de menschen gedurende hun verblijf aan boord zeer rustig eii kalm geweest waren. Diefstal van militaire klccriing. Ongeveer een week geleden werd te Delft door een agent van politie een werkman aan gehouden in het bezit van een 20-tal nieuwe militaire hemden. De aangehoudene gaf een zeer aannemelijke verklaring van de herkomst daarvan, en daar van vermissing dezer goede ren niets bekend was, moest men hem weer op vrije voeten stellen. Inmiddels werd hij niet uit het oog verloren, terwijl een zeer omvangrijk onderzoek werd ingesteld. Het resultaat daarvan was, dat men ontdekte, dat het centraal magazijn voor militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam per jpakschuit geregeld militaire goederen verzond naar Delft. Dit gaf aanleiding bij de recherche tot het doen van huiszoekingen, zoowel te Delft als te Amsterdam, bij den knecht vau een expe diteur. Een wagenvracht militaire hemden, onderbroeken, nieuwe schoenen, sokken en andere kleedingstukken werd gevonden en in beslag genomen. Op enkele uitzondering na bleek het geheele personeel van den expedi teur zich aan diefstal dezer goederen te hebben schuldig gemaakt. In het geheel werden 9 personen gearre steerd. Ie Delft werd steeds aan het magazijn te Amsterdam kennis gegeven, dat er goederen tekort kwamen, doch hier bracht men maar steeds de factuur in overeenstemming met hetgeen te Delft ontvangen was. Ecu belangrijke aanhouding. De douane te Losser heeft aangehouden vier waggonladingen, 70,000 kilo, margarine, op grond der boterwet. Twist met doodclijken afloop. In het café »Hof van Hollandte Franeker kregen jongelui twist. Een van hen sloeg een ander met biljartstok tegen de slaap. De ge troffene zonk bewusteloos ineen. De inmiddels ontboden geneesheer zag het geval niet te ern stig in en de jongen werd naar huis gevoerd. Des morgens echter is hij aan de gevolgen over leden. De dader, dit hoorende, melde zich bij de politie aan. Onder Edelarhtbaren. In de jongste vergadering van den gemeen teraad van Amersfoort heeft een incident plaats gehad tusschen den wethouder van on derwijs, den heer Rijkers, en het soc -democr. raadslid den heer Hofland. Na afloop van die vergadering is, zoo verneemt de »Sticht- sche Ct.", den heer Hofland tot handtastelijk heden overgegaan op den wethouder van on derwijs. Het plan bestond, hierover een klacht in te dienen bij de politie, maar de burge meester heeft weten te bewerken, dat de zaak is bijgelegd, zoodat de heer Hofland zijn ex cuus had aangeboden. Voor <Ie vrouwen van geïnterneerde Beigen. Het Comité voor den bouw van een barak voor vrouwen van geïnterneerde Belgische militairen in het kamp van Zeist doet nog maals een krachtig beroep op de offervaar digheid van* het Nederlandsche volk. Voor tientallen dezer vrouwen wordt het verblijf te Amersfoort e.o. onmogelijk, daar zij het kostgeld niet langer kunnen betalen. Indien bet Comité zijn doe! niet bereikt, zullen deze vrouwen, voor wie een terugkeer naar België onmogelijk is, noodgedrongen een onderdak moeten zoeken in een der vluchtelingenkampen. Maar hierdoor zouden zij gescheiden worden van haar echtgenooten, voor wie de naderende winter het verblijf in het kamp al dubbel zwaar maakt. Wie h;er wil helpen, zende spoedig zijn giften aan mevrouw Luiking te Zeist. Er is aan alles behoefte, meubels, bedden, dekens, keukengereedschap, alles kan gebruikt worden maar niet het minst geld. Elke gift kan het lot der Belgen helpen verzachten. Smokkelen. Men schrijft van de Oostgrens Langs heel de Oostgrens van Twente heeft het smokkelen reusachtige afmetingen aange nomen. En al is de grensbewaking nog zoo versterkt en al doen militairen en kommiezen nog zoo hun best, om dit ongeoorloofd bedrijf tegen te gaaf), het is hun in één woord onmo gelijk het smokkelen te doen verminderen. Neen, dag aan dag neemt het smokkelen toe. In den beginne waren het paarden, die men op zeer slinksche wijze aan de overzijde der grens wist te krijgen. Vooral onder'de ge meente Tubbergen toonde men zich daarin zeer bedreven. Een 15-tal wagens, staande aan de overzijde der grens bij Langeveen, zijn daar als stomme getuigen van den enormen smok kelhandel in paarden de dieren toch, die voor deze wagens waren gespannen, zijn onzen overburen op slimme wijze in handen gespeeld. Nu de prijzen der paarden in Duitschland nog al belangrijk zijn gedaald, is het smokkelen dezer dieren ook wat minder geworden. Mis schien is men ook meer beducht geworden voor de kogels der grensbewakers Maar het smokkelen in allerlei levensmid delen heeft op t oogenblik geen grenzen. Spek, vet, allerlei meelsoorten, rijst, peul vruchten gaan bij honderden kilo's tegelijk de grens over. Particulieren, die langs 'de grens wonen, b.v. onder de gemeente Losser, laten wagenladingen van allerlei levensmid delen aanvoeren, om ze te gelegenertijd aan de overburen over te doen. Zoo brengt deze smokkelhandel hun wekelijks een aardig som metje op. Zelfs arbeiders in fabrieken of op andere werkplaatsen hebben hun werk opge zegd, om zich uitsluitend met smokkelen bezig te houden. Geen dag of nacht gaat er echter voorbij, of verschillende smokkelaars worden door grenswacht of kommiezen be keurd en groote partijen snokkelwaar zijn dan ook reeds in beslag genomen. Maar dat schijnt den smokkelaars weinig te hinderen, want de geleden schade is spoedig te herstel len, als het hun maar gelukt, nieuwe partgen over de grens te brengen. Postfraude, Over de arrestatie van den gearresteerden conducteur der brievenmalen meldt men nader uit Arnhem De bij herhaling vooikomende vermissingen van geldswaarde uit biitren we hoorden van een waaruit twee biljetten van 100 wa ren ontvreemd eu waarbij ook de conducteur der posterijen moet zijn betrokken geweest, gaf der postadministratie aanleiding een proef te nemen met deze beambte, die reeds geruimen tijd onder verdenking stond zich schuldig te maken aan kwade praktgken. Daartoe werd Woensdagavond een brief aan een niet bestaand persoon te Enschede verzon den, inhoudende een biljet van 10 en een zilverbon van f 2.50. De verzending had plaats met een trein, waarin de man werkzaam was. Bij aankomst te Enschede waren de in specteur der postergen uit Utrecht en nog eenige postambtenaren aanwezig. Een paar ambtenaren ging het postrgtuig binnen en vroegen den brief. Deze bleek aanwezig te zijn, doch bij nadere beschouwing te zijn ge opend. Alras kwam meu tot de ontdekking dat de in houd was verdwenen, zoodat onmiddellijk de aanwezige politie werd gewaarschuwd, die den beambte nader ondervroeg. Hij ontkende den in- ll-.udlte hebben toegeëigend. Bij fouilleering werd mets op hem bevonden en ook niet in den post wagen, die mede werd onderzocht. Daar de po litie aan de daad van dezen beambte niet twij felde, weid hij in hechtenis genomen en op het politiebureau te Enschede oogmaals aan een geslreng verhoor onderworpen. Hij bleef ont kennen iets van het geld af te weten. Donderdagmorgen werd het onderzoek voort gezet, met het resultaat dat in het drinkbusje van den beambte het papieren geld werd ge- vondtn. Een volledige bekentnis volgde toen. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 1 Oct. Le- vinus Cornelis Michielsen, 31 j., jm en Cornelia Suzanna Vercouteren. 30 j., jd Geboorten. 26 Sept. Maria Wilhelmina Comme- rina, d. van Gustaaf Adolf Peters en Elisabeth Maria Potters. André Pierre Louis Gabriel Marie Aubert, z van Augustus van den Hende en Cabriella Mechelina Maria Delwart. AXEL. Huwelijks aang. 16 Sept. Charles Louis Franciscus Schaut, 29 j. jm. en Clothilda Maria erstraeten, 25 j., jd. 30 Sept. Johannes Cornelis Deij, 22 jjm en Krina Hendrika Mechelina Man- gold, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16Sept Frederik Bak ker, 25 j., jm. en Jacoba Verschelling, 23 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Johanna Pieternella Wil helmina, d. van Jacobus Marinus Oggel en Hilda Engelina Sypkens. 25 Sept.. Edumondus Fran ciscus en Celina Stephania, z en d. van Josephus de Brouwer en Emma Leonia Maria de Vliegher Magdalena, d. van Andries Cornelis Verschelling en Dina Adriana de Feijter. 26 Sept. Pieter, z. van Hermanus Zegers en Johanna Leuntje van der Wiele. 29 Sept. Maria Florentia, d. van Ber- nardus Seghers en Mathilda Maria Simoen Overlijden. 19 Sept. Hendrik Pieter van Cruy- ningen, 17 jz. van Abraham en Levina Neeltjo Veryzer. 23 Sept. Janna den Hamer, 74 j wed van Jan Vinke 29 Sept. Catharina de Blaaij, 78j., wed. van Jacobus Verstraten. HOEK. Huwelijks aangiften. 16 Sept. Jan van Dixhoorn, 29 j., jm. en Sara Johanna Riemens 29 j.. jd. Andries Dey, 20 j., jm. en Neeltje Johanna van Drongelen 19 j.,jd. 20 Sept. Cornelis Willemsen 37 j., weduwn. en Amelia Goethals 52 jwed Huwelijksvoltrekkingen. 29 Sept Andries Dey 20 jjm. en Neeltje Johanna van Drongelee, 19 j jd 30 Sept. Jan van Dixhoorn, 29 j., jm en Sara Johanna Riemens, 29 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Willem, z. van Salomon de Putter en Tanneke Ester Rouw. 2 Sept. Dirk z. van Cornelis Herrebout en Maria van Tatenho've. 11 Sept. Helena, d. van Job Meert ens en Adriana Vereist Jacomina, d. van Kryn Levinus de Kraker en Berbol Elisabeth Hamelink. 13 Sept Adriana Pieternella, d. van Michiel de Graaf en Sara Jacoba van Tatenhove 19 Sept. Elizabeth, d. van Pieter Egbert Schieman en Anna Goossen. 25 Sept. Daniël z. van Daniël Meeusen en Levina Goossen. Overlijden. 21 Sept. Johannes Cornelis Meeusen (overl. te Rotterdam), 24 j., z. van Johannes Cor nelis en Neeltje Vermeulen. 23 Sept Een als leven loos aangegeven kind van het mann. gesl. van Thomas Lantsheer en Catharina van Wjjck. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Sept Adolph Meinhard Knottenerus (van Heerenveen) 39 jjm. en Anthonia Maria Bujjze, 26 j., jd. Geboorten. 6 Sept. Maarten Jan, z. van Michiel Francois de Pooter en Suzanna Florussen. Cor nelis, z. van Pieter Marinus de Jonge en Suzanna Bareman. 7 Sept. Mattheus Christiaan, z van An dries Cornelissen en Janna Catharina van Lange- velde. 12 Sept. Pieter, z. van Dingenus de Pooter en Janna Verberkmoes. 29 Sept, Janneke, d. van Martinus Goosen en Pieternella Catharina de Feijter Overlijden. 10 Sept. Mels Deij, 69 jwedn. van Elizabeth de Kraker. DAGEN. Voorna. Nam. Woensdag 6 October 0.11 Donderdag 7 0.29 0.46 Vrijdag 8 1.3 1.19 Zaterdag 9 1.36 1.52 Zondag 10 2.10 2.27 Maandag 11 2.45 3.4 Dinsdag 12 3.22 3.43 M n

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3