Op het Zuidelijk oorlogstoooeel. Bulgaria's. X)3 Balkan. UIT ONZE OM&SVINS. De Duitsehers, die bij het plaatsje Ljoebtsjef ten Noordoosten van Nowo Groedok over de Njeraen waren getrokken, werden terugge worpen naar den linkeroever en trokken over haast terug. Zij lieten ongeveer 100 lijken op het slagveld achter. Aan de btyr in de buurt van de dorpen Nowo Sjolki en Koeükowitsj, tusschen de plaatsen Kolki en lsjartorisk, hadden eenige kleine gevechten plaats. LONDEN, 4 October. (Reuter, partAan de Morning Post uit St. Petersburg De Duitsche verliezen over het geheele centrum zijn zelfs voor deze dagen van buiten- gemeene slachting verwonderlijk groot ge weest. Gedurende de laatste drie weken zijn de Duitsche verliezen op meer dan een half millioen geschat. Hierbij gerekend de ver liezen bij Nowo Georgiewsk en Wilna, kan men veilig rekenen, dat het Duitsche centrum dat de hoofdmacht van het aanvaisleger tegen Rusland uitmaakt, drie kwart millioen man schappen aan dooden en gewonden verloren heeft. Voorts heeft het centrum ernstig ge leden door het overbrengen van aanzienlijke troepenmachten naar het noorden en zuiden tot beveiliging van de vleugels tegen een algeheele mislukking. Die vleugels worden door daartegen opgewassen Russische strijd krachten steeds bezig gehouden. Zelfs de geweldige pogingen van de Duitsehers in de richting van Dunaburg hebben nog allesbe halve succes en zoowel ten Zuiden als ten westen van die stad richt de vijand sterke stellingen in, in de hoop, dat 'hij het ten koste van zoo groote verliezen reeds gewon nen terrein zal kunnen behouden. Aangezien Duitschland gedwongen is zijn strategische reserve aan te spreken om zich in de laatste stadia van het conflict tegenover de ongebroken kracht van Rusland te handhaven, is er reden om te gelooven, dat de catastrophe van dezen oorlog voor den vijand nu in het zicht is. BERLIJN, 4 October. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg. De Russen zijn gisteren, na een krachtige voorbereiding door de artillerie, bijna op het geheele front tusschen Postawy en Smorgon in dichte gelederen tot den aanval overgegaan. Met ongewoon zware verliezen zakte die°aan- val in elkaar. Gedeeltelijke ondernemingen, s nachts, bleven even vruchteloos. Ook ten Z. W. van Lennewaden aan de Duna is een voorwaartsche beweging van den vijand afgeslagen. Bjj de andere legergroepen is de toestand onveranderd. Oe Duitsehers in de moerassen. LONDEN, 2 Oct. (Reuters bijz. dienst.) Uit Petersburg wordt aan de Daily News« gemeld, dat volgens berichten van Dunaburg de Duitsehers 20,000 man aan gesneuvelden verloren tijdens de jongste heftige aanvallen. Te Dunoburg gaat het leven normaal. De spoorwegen gaan in alle richtingen. Vluchte lingen van Ostrof verklaren dat de Duitsehers groote moeilijkheden ondervinden in het moe rassige gebied ten noordwesten van Barano- vitsji. Alleen de boeren uit deze streek weten de gevaarlijke plaatsen te vermijden. Artil- lerie7ervoer is absoluut onmogelijk. Onlangs zijn meer dan 200 Duitsehers met vijf kanon nen in het moeras blijven steken zij kwamen in den verraderlijken bodem jammerlijk om. Een dappere verpleegster. De verpleegster, zuster Ivanova, die tijdens een verwoed gevecht aan het noordwestelijk front onder het hevig vuur van den vijand de gewonden verbond, ontdekte dat de commandant en alle officieren van een Russisch bataljon waren gedood. Volkomen het belang van het beslissend oogenblik in het gevecht beseffend verzamelde zij om zich heen de overlevende soldaten, die door het verlies van hun aan voerders in verwarring waren gebracht. Zij aanvaardde het bevel en nam met de soldaten een vijandelijke loopgraaf waaruit de Duitsehers werden verjaagd. Toen echter viel zij, door een kogel doorboord. De Tsaar verleende aan de doode verpleegster op het slagveld de orde van St. George. Men kan ver het land inzien. Alles vlak te, tusschen biezen en elzenhout staan plassen die als zwart lak zijn. Zoodra men den weg verlaat is men reeds in het moeras. De weg is soms over honderd meter lengte vernield. Zoo wilden de Russen ens tegenhouden. Onze genie is echter reeds aan het werk, de brug gen ,zijn ook al begaanbaar. Achter de Muchawiec komen wij in groote bosschen. Het ruikt naar lijken. Overal liggen doode paarden langs den weg, dicht- opeengedrongen wachten vluchtelingen met hun karren tot wij voorbij zijn. Velen zijn uit de buurt var. Przemysl, vele Duitsche boeren uit de streek van Cholm. De Russen hebbèn ze laten loopen. Nu trekken ze terug door het verwoeste, platgebrande land. De kinderen zitten op de wagens, de vrouwen loopen achteraan en drijven de koe of twee schapen voort. Meer hebben zij niet geied. Als zij na een moeilijke reis terug komen, zullen ze inplaats van huis en schuur een platgebrande plek vinden. De winter zal ze als een nieuwe vijand overvallen en bongel en kou lijden zal hun lot zijn. Het bosch wordt dunner, heide wordt afgewisseld door moeras. De voor ons op- ïukkende kavalerie-divisies hebben schermut selingen met Tsjerkesser. en Kozakken. Men moet voorzichtig zijn in deze moerassen, want eer men er erg in heeft is men er met zijn paard tot aan den buik in weggezonken. De taaie modder houdt ros en ruiter vast en be reidt hu,n een vreeselijk graf. Steeds verder gaat' het. Wij komen aan een dorp waar de weg over het spoor loopt. De berken krijgen gele vlekken, 's nachts moet men zich dichter in zijn deken wikkelen. Als men 's morgens dan rillend van koude ontwaakt, is men geheel doorweekt door den dauw. De zon staat bleek en krachteloos aan den hemel. Een geelvink piept melan- choliek op een telegraafpaal. Herfstdraden zweven door de lucht. Het is najaar. WEENEN, 4 Oct. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het Tiroolsche front hebben de Itali anen groote bedrijvigheid getoond, die op de hoogvlakten van Vielgereuth en Lavarone tot gevechten van vrij grooten omvang, die no<r voortduren, heeft geleid. In het Ionale-gebied hebben wij gisteravond een vijandelijken aanval op den' Albrolo-top, die door hevig geschutvuur was voorbereid, bloedig afgeslagen. Onze stellingen op den Plaut (ten noorden van den Maronia berg, hoogvlakte van Viel gereuth) worden sedert gisterochtend vroeg door den vijand met snelvuur uit zwaar en middelbaar geschut bestookt, 'sOchtends hebben zwakke afdeelingen van de gereedstaande vijandelijke infanterie een vergeefschen aanval gedaan, Wonds is die aanval, ditmaal met s erke, hoofdzakelijk uit bersaglieri en alpen jagers samengestelde strijdkrachten onderno men, herhaald. De vijand slaagde er in onze hindernissen dicht te naderen en 'snachts een veldwerk te nemen, waaruit onze troepen hem evenwel, na een hardnekkig tot in de mor genuren van heden voortdurend gevecht, weer hebben verdreven. Alle stellingen zijn in ons bezit gebleven. Op de hoogvlakte van Lavarone heeft ons geschutvuur de aanrukkende vijandelijke in fanterie tot den terugtocht genoopt én haar groote verliezen toegebracht. Ook in de streek van den Burgenstein zijn aanvalspogingen van zwakke afdeelingen in fanterie met gemak verijdeld. Overigens is niets van belang gebeurd. Een uUimatum wan Rusland. PETERSBURG, 3 Oct. (P. T. A.) Aan den gezant van Rusland te Sofia is opgedragen om zonder verwijl aan minister president nadoslawof een nota te overhandigen, waervati de vertaling hier volgt»üe gebeurtenissen, die op het oogenblik in Bulgarye plaats grijpen, geven blijk van het definitieve besluit van de regeering van Koning Ferdiand om het lot \an het land in de handen van Duilschland te leggen. De aanwezigheid van Duitsche en Oosten- rij ksche officieren op het ministerie van oorlog en bij de staven van het leger, de concen tratie van troepen in de aan Servië grenzende zone, de aanvaarding door het kabinet te Sofia van de ruime geldelijke ondersteuning door onze vijanden, laten geen twijfel meer over aan het doel van die tegen woordige mili- taiie toebereidselen van de Bulgaarrche re^ee- .iing. De mogendheden van de Entente, die de vei wezenlij king van de verlaugens van het Bulgaarsche volk wenschen, hebben minister president Radoslowofherhaaldelijk medegedeeld, dat elke vijandige daad jegens Servië beschouwd zou worden als tegen haar zelf gericht. De verzekeringen, door het hoofd van liet kabinet gegeven in antwoord op die waar schuwingen, worden weersproken door de feiten. De vertegenwoordiger van Rusland, dat met Bulgarije verbonden is door de onvergankelijke herinnering aan de bevrijding van dit land van het Turksche juk, kan door zijn tegen woordigheid de toebereidselen v ior een broeder moordenden aanval op een Slavisch volk en bondgenoot niet sanction neeren. üe Russische gezant heeft daarom bevel ontvangen met het geheele personeel van de legaties en consulaten Bulgarije te verlaten, indien de Bulgaarsche regeering niet binnen I 24 uren openlijk breekt met de vijanden van de Slavische zaak en van Rusland en niet overgaat tot de onmiddellijke verwijdering van de officieren, beboorende tot de legers die in oorlog zijn met de mogendheden wan de Entente. AIHENE, 4 Oct. (Reuter.) Zes Duitsche vliegers zijn te Sofia aangekomen. Groepen Duitsche vakwerklieden vertrekken uit Konstantinopel naar Bulgarije. BERN, 4 Oct. (Havas.) Volgens een tele gram uit Athene heeft VYenizelos, ten einde een aanval van Bulgarije in de richting van Kawala te voorkomen zijn protest in overleg met de geallieerden opgesteld. LONDEN, 4 Oct. (Reuter.) Naar Reuter verneemt wordt op grond van de jongste ge beurtenissen aangenomen, dat de Bulgaarsche regeering de voorstellen der geallieerden, waar op geen antwoord is gegeven, heeft verworpen en dat bijgevolg die voorstellen zijn vervallen. Koning Ferdinand en de oppositie. MILAAN, 4 Oct. (Reuter.) Een vertraagd bericht van 24 September van den bizonderen correspondent der Corriere delta Sera te Nisj geeft een verslag, voor welks waarheid hu instaat, van een dramatisch onderhoud, dat op 17 September tusschen Koning Ferdinand en \jjf vertegenwoordigers van de oppositiepai- tijen, Dusjof, Danef, Malinof, Zanof en Stam- boeliwski, heeft plaatsgevonden. Als één man protesteerden zij tegen de avontuurlijke politiek waardoor Bulgarije in de armen van Duitsch land werd geworpen, en tegen den aanval op Servië die in strijd met de gevoelens en de belangen van het Bulgaarsche volk ware. Zij j brachten den koning onder het oog, dat zij hem verantwoordelijk stelden voor de nood lottige politiek van 1913, die zij misdadige dwaasheid« noemden, en protestee'rden plechtig tegen de huidige politiek van gemeene zaak met Duitschland maken tegen Rusland, Bul- garije's vriend en bevrijder. Zij waarschuwden .?n koning, dat voortzetting van deze gedrags lijn het land in het verderf zou sleepen en dat hij verantwoordelijk zou worden gesteld. Allen eischten bijeenroeping van de Kamer en wezen er op, dat Raloslawof's kabinet een povere minderheid vormde. Volhardde de re geering bij haar houding, dan zouden de ern stigste onlusten worden uitgelokt. Stam- boeliwski, diede Bulgaarsche boeren en agrariërs vertegenwoordigde, zeide tot den koning dat, indien hij halsstarrig bleef voortgaan met deze po'itiek, zijn dynastie, ja zelfs zijn leven in gevaar zou verkeeren. De koning moet zich eenigszins misnoegd hebben betoond over de vrijmoedige toespraken, doch zich overigens hebben bepaald tot het antwoord, dat hij den eerste-minister van hun meeningen op de hoogte zou stellen. De correspondent verzekert, het onderhoud juist te hebben weergegeven, dat te Sofia een machtigen indruk maakte al zal de regeering er de juistheid waarschijnlijk vau ontkennen. In de moerasstreek. Een Duitsch soldaat, die reeds menige aardige schets van het oorlogsterrein in het Berliner Tageblatt heeft geschreven, geeft in dat blad de volgende schildering van het oostelijk oorlogsterrein De wind bruist door de vlierboscbjes don kere wolken trekken langs den hemel. Tal- looze raven zitten op de heide, stappen over de paardelijken of zitten als gehurkt op de graven der gesneuvelden. Gisteren toen wij Kobrin bezetten, was het nog zomer. Op het station stonden spoorwagens met tarwe en vischblikjes in brand. Russische granaten huilden boven de overwegen van het spoor, sloegen met luiden knal in de zandwegen en overdekten ons met zand. ROME, 4 October. Reuter. Officieel be richt Langs het geheele front artilltriegevechten. YY ij hebben vijandelijke bevoorradingsko- lorines met goed gevolg beschoten. Tegen liet gebruik van bommen met de oogen sterk prikkelende gassen hebben wij doeltreffende maatregelen van bescherming genomen. S2e toestand te Konstantinopel. LONDEN, 1 Oct. (Reuter's bijz. dienst.) In een brief van een koopman, die een maand te Konstantinopel vertoefde, wordt o. a. gezegd De stad lijdt gebrek, niet omdat er geen tarwe in het land is, maar omdat er een kliek be staat, die zich verzekerd heeft van alle voor iaden en controleert betgeen in de stad wordt gebracht. Er is geen brood, omdat er geen steenkolen zijn. Vijf en dertig duizend ge wonden bevinden zich te Konstantinopel zelf, evenveel in de voorsteden. De stad verkeert in een toestand van anarchie; het bestuur is in handen van drie of vier personen. De Zee van Marmora ligt vol gezonken schepen, als gevolg van de bedrijvigheid der Engelsche duikbooten, terwijl aan de kaden geen schepen te vinden zijn. PARIJS, 4 Oct. (Reuter.) Alle bladen schrijven over de intrekking van de voorstel len aan Bulgarije door de bondgenooten, die van ijdele formaliteiten afzien. De diplomatie der entende heeft volgens de bladen vertrouwen aan de Grieken ingeboezemd. Thans zullen de oogmerken der Engelsche en Fransche regeering worden uitgevoerd De ontvangst, die de Grieken aan onze troepeu zullen bewijzen bij hun landing te Saloniki zal aautoonen welke houding het Helleeusche volk aanneemt. PARIJS, 4 Oct. (Reuter. Part.) De Matin ontvangt een telegram uit Boekarest, meldende dat de Roemeenscbe regeering zeer onder den indruk is van de mogelijkheid eener landing van honderdduizenden entente-troepen in den Balkan. De koning heeft samensprekingen be houden met fake Jonescu en Filipscu, Jonescu verklaarde, zeker van de nederlaag der centralen te zijn, aangezien de bondgenooten over veel rijker hulpbronnen beschikken. In Roemenië wordt het optreden van Bulgarije als zotternij beschouwd. Men is van oordeel, dat de geheele verantwoordelijkheid bij koning Ferdinand berust, die in strijd met de wenschen vau het volk handelt. Aan de Matin wordt uit Athene een uitlating van Radoslawof tegenover een toonaangevend staatsman geseind, volgens welke het voor Bulgarije beter ware geen duimbreed gronds te verwérven dan de uitbreiding van Grieken- en Servië te moeten aanzien. De Petit Parisien verneemt uit Boekarest dat zich^ in de bergstreek van Hongarije en Banaat 250,000 man Oostenrjjksche en Duitsche troepen met 2000 kanonnen, waaronder ook de vermaarde 42 c.M.-stukken, bevinden. Deze heele troepenmacht wordt in allerijl naar de Servische grens overgebracht. Maar schalk Mackensen zal het leger aanvoeren. Door den secretaris van den Nederland- schen Tuinbouwraad zijn de heereu F Zonnevijlle te Axel en I. M. Kurvink te' Krabbendijke aangesteld als controleurs voor den groenteuitvoer respectievelijk voor de sta tions Ter Neuzen en Krabbendijke. Naar men ons uit Hulst aan de Midd. t. meldt is De V., vau wien wij dezer dagen meldden dat bij bij een vechtpartij was om wond, overleden. Als vermoedelijke dader zou, na gehouden onderzoek zijn aangehouden zekeren De B. Aanstaanden YVoensdag zullen uit het Doorgangshuis te Hulst wederom een 3ü-tal vluchtelingen vertrekken naar het kamp te Uden. 't Zijn meestal vrouwen met kinderen, komende uit de richting Beveren en Antwer pen, wier man óf geïnterneerd is óf zich nog als soldaat aan 't front bevindt. Volgens be weren dezer lieden is het te voorzien dat bh een eventueel voortdurend van den Oorlog gedurende den komenden winter, nog zeer vele mingegoeden in Nederland een onder komen zuilen zoeken, daar de toestand in som mige gemeenten in België voor die menschen critiek is. In den grooten St. Albertpolder onder Sas van Gent was het Vrijdag j. 1. een heele drukte. Een landbouwer van Boschkapelle die er toen eene door hem gekochte hoeve wilde betrekken, en met landbouwweiktuigeu, vee enz. er was, werd door den vertrekkenden landbouwer met toegelaten, omdat eerstge noemde de som niet wilde betalen, die door den laatste weid geëischt voor verschillende zaken, die volgens conditie moesten worden overgenomen. Marechaussees waren aanwezig. Het werd avond alvorens de zaak was geschikt. Den ganschen dag hadden voertuigen, paar- den enz. van den nieuwen bewoner in den hevigen regen gestaan. Aan de Belgische grens bij Bouchaute kwamen Zaterdag twee Duitsche soldaten in burgerkleeren de grens over. Vrijdag is bij den landbouwer A. J. van der Meulen te lJzendijke bij zijn vee mond en klauwzeer vastgesteld. Den eigen dag is het hoornvee en de varkens afgemaakt. Samen ub stuks.^ Slechts een koe is begraven. De andere dieren zijn geslacht en gedeeltelijk verkocht in lJzendijke, gedeeltelijk de plas overgegaan. Door zeer veel inwoners van lJzendijke en YVaterlandkerkje is gebruik gemaakt van de gelegenheid om zich goedkoop varkens- en rundvleesch te verschaffen, respectievelijk a 50 eu 60 cent per K.G,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2