Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van liet Westelijk oorlogstooneel. Vao het Oostelijk oorlogstooneel. Woensdag 6 October 1915. 26e Jaargang No. 2612 A.BONNEMENT8PRIJ8 Per 8 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent b(j vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. So 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 «ent; elke regeJ meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief, örootore letters naar plaatsiuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen jDeze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zatertiagmor g e li by den Uitgever M DE JONDE, te Ter Neuzen. DE OORLOG. De algemeene toestand. De vonk is in het kruit geworpen. En waar zooveel brandstof opgehoopt is, als in den Balkan is het niet te verwonderen, als de ontploffing, gevolgd door een hevigen brand, weldra zal zijn te hooren. Het is wel merkwaardig, dat het Russische ultimatum zich grondt op de aanwezigheid van Duitsche en Oostenrijksche officieren in het Bulgaarsche ministerie van oorlog en bij de staven van het leger, en op de aanvaarding van groote geldelijke ondersteuning van de Midden-Europeesche mogendheden; en juist Zaterdag sprak de officieuse Agence Bulgare* dit al'es beslist tegen. De eenige te Sofia aauwezige Duitsche officier, zeide dit bericht, is de Duitsche militaire attaché. Maar er is nog een andere reden voor Rusland, om een ultimatum te stellen, en deze isdat, naar men vermoedt, Bulgarije zich zelf voldoening wil verschaffen, door het ontnemen van de gebieden aan Servië, die de entente door haar bemiddeling aan Bulgarije poogde te doen alstaan. »De verte genwoordiger van Rusland, dat met Bulgarije verbonden is door de onvergankelijke herin nering aan de bevrijding van dit land van het Turksche juk, kan door zijn tegenwoor digheid de toebereidselen voor een broeder moordenden aanval op een Slavisch volk en bondgenoot niet saetipneeren« zegt de Russische nota »en verlaat daarom met het geheele personeel van de legatie en consula ten binnen 24 uur Bulgarije, tenzij Bulgarije openlijk breekt met de vijanden van de Sla vische zaak en van Rusland. Maar de berichten uit Petersburg, die melden, dat koning Ferdinand's regeering zoo aan handen en voeten gebonden aan Duifschland en Oostenrijk is overgeleverd, dat toegeven aan de verlangens der geallieerden weinig of niet waarschijnlijk is, doen voorzien, dat dit ultimatum wel zal gevolgd worden door een oorlogsverklaring. Want de verdediger van Servië kan niet dulden dat Servië door een anderen staat wordt aangevallen, en gedwongen wordt af stand te doen van de Macedonische gebieden. Zoo Servië het gewild had, en had toegestemd in de voorstellen der Entente, was het een andere zaak. Maar de Balkanstaten kunnen nu eenmaal geen afstand doen van hun kleine eerzucht, hun naijver en onderling wantrouwen. Zij hebben dat getoond, door hun onderlingen strijd in 1913, in plaats van te trachten door een onderlinge overeenkomst tot een vergelijk te komen zij toonen dat nu weder, door hun weigering zich met elkaar te verstaan, en den Balkanbond te herstellen. De geheele strijd in Europa, met al zijn oorzaken en gevolgen, zijn plannen en idealen, zijn overwinningen en nederlagen, is voor hen niets dan een aanleiding om hun eigen be langen te dienen. Bulgarije en Griekenland, Servië en Roemenië staan bniten de Euro- peesche belangen. Zij willen zich uitbreiden, zich opblazen, grooter worden en het is hun totaal onverschillig van wien zij gebied in bezit nemen»ils prencent leur bien oü als le trourent.c Lang heeft Bulgarije geaarzeld hoe het gaan zou, rechts of links. Thans heeft het schijn baar zijn keus gedaan. Het heeft van Turkije gebiedsuitbreiding gekregen aan de eene zijde, en zal van Servië gebiedsuitbreiding nemen aan den anderen kant. Dat daardoor de vlam in den Balkan zal oplaaien, is duidelijk Sedert twee jaren smeult het nog altoos. Thans wordt de brand weer aangeblazen. Griekenland heeft, volgens de verklaring van Venizelos, eveneens gemobiliseerd, omdat Bulgarije het deed maar ondanks de vrede lievende gezindheid van Griekenland zal het »zich te weer stellen tegen elke poging van welken Balkanstaat ook, om zich een over- heerschende positie te scheppen, die het einde zou beteekenen van de staatkundige en moreele onafhankelijkheid der overige. Dit kan Bulgarije zich voor gezegd houdeu. Maar dit beteekent tevens dat in den Balkan, zoo de strijd uitbreekt, deze algemeen wordep zal. Dit beteekent tevens, dat Griekenland en wellicht ook Roemenië zich zullen ver zetten tegen de pogingen van Bulgarije, om het Vredesverdrag van Boekarest te schenden. Dit beteekent, dat elk optreden van Bul garije den oorlog in den Balkan zal overbrengen, en ook daar den strijd zal doen ontbranden van allen tegen allen. Dat dus de chaos algemeen worden zal. Cfficiccle communique's. PARIJS, 4 Oct. (Havas.( Officieel bericht van hedenmiddag Ten noorden van Atrecht duurt de voort gang der Franschen in het bosch van Given- chy en op hoogte 119 voort. De Franschen hebben een kruispunt van vijf wegen bezet. In een deel van het overige gebied en bij Quennevieres en Nouvrom woedt eene bijna onafgebroken gevecht met loopgraafmortieren, door kanonvuur vergezeld. In Champagne wederzijdsche beschieting in de omstreken der hoeve van Navarin Twee Duitsche tegenaanvallen ten noorden van Mesnil zijn gisteravond afgeslagen. Op het overige front is de nacht kalm voorbijgegaan. Een Fransch vliegeskader heeft op het station Sablons te Metz 40tbommen van zwaar kaliber geworpen. Andere vliegtuigen hebben het bombardement op de spoorwegvertakkin gen en stations achter het Duitsche front voortgezet. LONDEN, 4 Oct. (Reuter.) Maarschalk French meldt: Gistermiddag begon de vijand op onze loopgraven tusschen de steengroeven van Vermelles en den weg naar Hulluch een hevig bombardement, dat werd gevolgd door herhaalde, hardnekkige aanvallen. Hij is er echter niet in geslaagd onze loopgraven te bereiken en telkens met zware verliezen terug gedreven. Verder naar het N.W. heeft de vijand het grootste deel der Hohenzollern-redoute her overd. Op de vorige gedeelten van het front is de toestand onveranderd gebleven. BERLIJN, 4 October. (Wolff) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Gisterenochtend verschenen voor Zeebrugge vijf monitors, die zonder uitwerking het vuur op de kust openden. Twee Belgische bewoners vielen als slachtoffers. Onze kustartillerie trof een van de monitors die, zwaar beschadigd, weggesleept moest worden. Tegen het Engelsch front ten N. van Loos, waaruit gedurende des nachts een vergeefsche uitval tegen onze stellingen ten W. van Haine ondernomen werd, heeft onze aanvalswerk- zaamheid nieuwe vorderingen gemaakt- Ten Z. van de Souchez-beek konden de Franschen zich in een klein stuk loopgraaf aan de hoogte tea N.W. van Givenchy nestelen Ten Z. van deze huogte werden de aanvallen der Franschen afgeslagen. Het 40 M lange stuk loopgraaf ten N.O. van Neuville (dat voor de Duitschersverloren was gegaan. Red.) is door ons heroverd. In Champagne beproefden gistermiddag de Franschen en de buurt ten N.W. van Massiges en ten N.W. van Ville-sur-Tourbe vergeefsch een aanval. Hun troepenconcentraties werden onder concentrische vuur genomen. En krachtige nachtelijke aanval tegen onze stellingen ten N.W. van Ville-sur-Tourbe werd door ons artillerie-en machinegeweervuur, met zware verliezen voor den vijand, gestuit. Het spoorwegstation van Chalons, het voor naamste concentratiepunt voor de aanvulling der Fransche aanvdlstroepen in Champagne, is vannacht met zichtbare uitwerking door een van onze luchtschepen met bommen bestookt. LONDEN, 4 October. (Reuter.) Uit het Britscbe hoofdkwartier Maarschalk trench zegt in een legerorder van 30 SeptemberHet definitieve stadium van den grooten slag is nu aangebroken. Onze bondgenooten hebben in het zuiden de laatste linie van den vijand doorbroken. Het tiende Fransche leger staat onmiddellijk rechts van ons en heeft zich meester gemaakt van de belangrijke stelling op het plateau van Vimy. De krijgsverrichtingen van het Brit- sche leger hebben ons een sterke linie opge leverd vlak bij de laatste Duitsche linie. Wij hebben ruim 3000 gevangenen genomen en 25 kanonnen vermeesterd. Ik stel algeheel vertrouwen in een eindoverwinning, die be slissend zal zijn. De verovering van Loos. De bijzondere correspondent van de Petit Parisien" beschrijft hoe de Engelschen de poorten van Loos bereikten. Hij vertelt dat de Engelschen met groote dapperheid en be slistheid de Duitsche troepen terugdrongen, die sterk verschanst waren en dat ze na hef tigen strijd Loos vermeesterden. De Engelschen zetten den aanval door en vorderden tot den weg Lens La Bassée. Zij namen den heuvel 70. Ongeveer anderhalve mijl ten oosten van Bully les Mines deden de Britten Zaterdag morgen een stormaanval op de Duitsche li nies. De vijand werd door paniek aange grepen en bood slechts zwakken tegenstand. De teruggedrongen vijand trachtte toen den top van den achter hem gelegen heuvel te bereiken, hij werd door de geallieerden ver volgd. Weldra bereikten de eerste Engelsche troepen de kam. Nu echter waren de Duit sche reserves gealarmeerd. De Britten debou- cheerden toen in de richting van Loos, dat verdedigd werd door sterke verschansingen, waarin de Duitschers toevlucht hadden ge zocht. De vijandelijke artillerie opende een overstelpend vuur, daarbij van verstikkende gasbommen gebruik makend. Op dat oogen- blik echter begonnen de Britten een vlugge flankbeweging, die met succes werd bekroond. Zij bereikten en kregen voet in een der uit einden van een Duitsche loopgraaf voor Loos. Met buitengewone vastberadenheid bracht het Britsche commando toen mitrailleurs naar voren en toen begon voor de Duitschers een ware doodendans. Zij vielen als vliegen en door de verliezen gedemoraliseerd, namen ze de vlucht. De hoofdmacht der Britsche troe pen herhaalde voortdurend den aanval en drong den vijand op de hielen volgend, door in Loos, waar in de straten een moorddadige strijd volgde. De Britten rukten voort, den vijand die begon te verzwakken, nedervellend. De straten van Loos waren bedekt met lijken, btap voor stap bezetten de Britten de plaats, terwijl een deel van hun strijdmacht de te rugtrekkende Duitschers vervolgde. Loos was toen definitief in handen der Britten, vier uren na het begin van den aanval. Intusschen hadden de Britten kanonnen naar voren gebracht bij Bully Les Mines. Zij stelden deze op den top tegenover Loos en openden een heftige kanonnade op de Duitsche werken, die door de Duitsche artillerie weid beantwoord. Daar ze de ont vangen bevelen had uitgevoerd, verdwenen de Britsche batterijen weer om elders hun doodeljjk werk voort te zetten. De beschieting van Zeebrugge. Thans lekt uit waarom Zeebrugge zoo streng afgesloten is geweest. Het was niet alleen, aldus wordt aan de »TeU gemeld, om de gevolgen van het bombardement, maar ook om een ernstige ramp te verbergen, welke Zaterdagavond, den dag van het bombardement, plaats greep. Lar.gs de kust is alles donker. De trams van Heyst naar Zeebrugge had ook geen ligt. De geheele weg was in duisternis gehuld, wegens de maatregelen tegen aviateurs. De brug over het kanaal stond open voor de vaartuigen, onder welke door het bombar dement groote verwarring was gekomen. De tram die 180 soldaten en 40 officieren ver voerde, reed in het kanaal. De meeste pas sagiers moeten verdronken zjjn. Over deze zaak wordt veel gesproken, maar de Duitschers trachten haar natuurlijk zooveel mogelijk te verbergen. Londen bij avond. De nieuwe bepalingen voor de verlichting van de Londensche straten en gebouwen zjjn V rijdagavond van kracht geworden. En voor de eerste maal zegt de Times merkten de Londenaars wat het is om door de duis ternis eenigszins gehinderd te worden. De straten waren even vol als anders en het lawaai leek grooter dan gewoonlijk. De taxi's lieten hun licht alleen recht voor zich uit stialen en niet opzij, zoodat het soms moeilijk was ze te mijden. Op de omnibussen hadden de reizigers moeite, om te zien hoeveel geld zij van den conducteur terugontvingen. Russisch tegenbericht. ST. PETERSBURG, 3 Oct. (P. T. A.) Ken nisgeving van den generaleu staf: Een aanval der Duitschers bij Dunaburg in de buurt van den spoorweg ten Zuidwesten dan llloekst is door ons vuur verijdeld, Op de linie van de meren Demmen Dris- wiaiy— Boginskoje artilleriegevecht. In de streek van Grensthal ten Noorden van het meer Criswiaty gingen de Duitschers, na door onze artillerie beschoten te zijn, op de vlucht en ontruimden zij het dorp Tilsja. (Aan een uitlooper van het meer Red N. R. Ct.) Een poging van den vijand om over de Driswiata te trekken tusschen de dorpen Peli- kany en Koepisjki, ten Zuiden van het meer Obole, mislukte. Een gedeelte van onze cavalerie verdreef de de Duitschers uit het dorp Borsotki, ten Zuiden van het meer Boginskoje. V erscheiden Duitschers werden neergesabeld bij een charge van onze cavelerie bij het dorp Dewjatniki, ten Zuiden van Kozjani. Een hevig gevecht had plaats bij de hoeve Stakowzy aan den uitlooper van het Narotsj- meer. Wij namen die hoeve door een bajonet- aanval. Door een tegenaanval, gesteund door hevig artillerievuur, verdreven de Duitscher ons uit de hofstede, een nieuwe aanval bracht deze weder in ons bezit. Gedurende den eersten aanval op de boer- derjj en het dorp Stokowzy maakten wij acht Duitsche houwitsers en zes lichte stukken buit. Daar de Duitscher^ voor den tegenaanval hunne kanonnen niet hadden kunnen mede- nemen, maakten zij ze onbruikbaar. Door een bajonetaanval namen onze troepen de versterkte stellingen der Duitschers bij het dorp Baltagoezj, ten Noordoosted van het meer Wisjnief. I wee aanvallen van de Duitschers in de streek van Swiridowitsj, ten Zuiden van Smor- gon, werden met groote verliezen aan de zjjde van den vjjand afgeslagen. TER MMSCH VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1