Kemisberinaering. Volksbibliotheek, OPENING Modemagazijn J. F. de Cooker-Heijens, m iieawstraat, Ter Neazea. Dames- en Kinderhoeden Op Zee. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. TER NEUZEN. op ZATERDAG, 2 OCTOBER 1915 des avonds te 7 uur. ATHENE, 24 Sept. (Wolff. Vertraagd) Goenaris is telegrafisch bij deu Koning ontboden. Gruweldaad in Mexico. NEW-YORK, 27 Sept. (Reuter.) Er is een telegram ontvangen uit San Diego, in het Zuiden van Californië waarin melding wordt gemaakt van een gruweldaad, bedreven door Yaqui Indianen in de Mexiaansche pro vincie Sonora. In de buurt van de plaats Torres hebben die Indianen j. 1. Vrijdag een trein laten ontsporen. Zij stopten 80 passa giers, voor het meerendeel vrouwen en kin deren, in een goederwagen met hooi en staken er toen den brand in. Van slechts 20 van de reizigers weet men wat er van geworden is. Van de overigen vreest men, dat zij ver brand zijn. De duikboot- en mijnoorlog. De «Frankfurter Zeitung« verneemt uit Athene In de Lybische Zee werd de Fransche stoomboot „Ravikulleur" door een onderzeeër tot zinken gebracht. Het vaartuig had een inhoud van 5000 ton, en was met een lading kolen op weg van Malta naar Cyprus. De duikboot voer de Oostenrijk-Honganrsche vlag. De bemanning van de stoomboot werd voor de beschieting aangemaand in de booten te gaan. Het Engelsche stoomschip „Cornubia" is den 9den September in de Middellandscbe Zee tot zinken gebracht. De bemanning is in een Spaansche haven ontscheept, na 28 uur in sloepen te hebben rondgedobberd. We hebben merkwaardige dagen achter den rug in Ter Neuzen, dagen, die bewijzen, dat, wat we vroeger schreven ten volle waar is. De onderdrukking van alle mogelijke ont spanning, het te keer gaan van gelegenheden tot het maken van verdiensten voor vele neringdoenden, het is duidelijk gebleken eene kunstmatige, gedwongen beweging te zijn. Er hadden in de oude kermisweek een paar bals plaats, een van de dansclub op Woens dagavond en een van de onderofficieren op Vrijdagavond, die natuurlijk als steeds konden doorgaan. De handboogschutterij gaf, de kermisge- woonte getrouw, hare twee schietingen, de groote op Woensdag, de kleine op Donderdag. Doch behalve dat, werd er, nu de volks spelen niet doorgingen, wegens niet toestaan van een paar dansavonden, toch door eenige belanghebbenden geprobeerd om althans wat te verdienen en ernigszins den druk te ver minderen, zoo welwillend op hen gelegd. Op Donderdag- en Vrijdagavond deed het orgel zijne toonen hooren in de Buitensocie- teit, waar danslustigen reeds kwamen profi- teeren, na hun entree voldaan te hebben. 's Zatersdag, de anders zoo gezellige laatste kermisdag hadden een vijftal gelegenheden (helaas, niet alle) nog gelegenheid voor z. g. gesloten bals gekregen. Hier kon ieder tegen meer of minder hoog entree, bij een enkele zelfs vrij, binnen. Stampvol was het in die inrichtingen. Ondanks het zeer ongunstige weder en niet tegenstaande de late publicatie zag men toch velen van buiten. Men zag de paartjes loopen en zingen als op echten kermisdag. Ieder, die we spraken, moest dan ook zeggen: hoe jammer, dat niet een paar dagen kermisklanken zijn te hooren geweest. Wat eene massa menschen zouden naar de stad gekomen zijn en wat goede dagen zouden velen hebben gemaakt En wat zouden ook de ingezetenen, hetzij op het bal, in caroussel of in schouwburg eens hebben willen genieten. Want het zit er in, geen ontkennen baat hier aan. Daar mocht de Zondagavond het bewijs van leveren, toen in de Buitensocieteit een fraai orgel zijne tonen voor de danslustigen deed klinken. Deze proeve is een schitterend succes ge weest. Talloos vele waren aanwezig in den fraai verlichten tuin. De animo voor net dansen was bijzonder groot. Velen hadden op slag en stoot lid willen zijn, om aan de gezellige ontspanning te kunnen deelnemen. Er is veel in verdiensten en in genot ont houden. Maar het bewijs is geleverd, overduidelijk, dat het anders had kunnen en moeten zijn. Moge het eene les voor de toekomst zijn. Het laatste woord is, hopen wij, in dezen nog niet gesproken. In de op Donderdag a. s., des voor middags ten 10 ure, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Adres van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders. 4. Voorloopige vaststelling van de ge meente-rekening over 1914. 5. Adres van het plaatselijk steun-comité om subsidie G. Vaststelling van de verordening op de heffing en invordering van keurloonen. 7. Benoeming van een lid van de Com missie van fabricage in verband met de perio dieke aftreding als raadslid van den heer J. J. de Jager. 8. Ontheffing van verschillende belastingen. 9. Behandeling van een gedeelte van de relames van den hoofdelijken omslag over 1915. Men deelde ons Maandagmorgen mede, dat het spoorwegverkeer op het Belgisch ge deelte van de lijn MechelenTer Neuzen, door de Duitsche militaire overheid is stopgezet. De treinen rijden nu enkel tusschen Ter Neuzen en Hulst. Alle grensverkeer van passagiers en goederen is verboden. Over dezen maatregel, waarvan de oorzaak niet bekend is, loopen allerlei geruchten. Men brengt dit in verband met het uitwjjken van den directeur van de Maatschappij, den heer Van den Broeck, die met gevangenisstraf en opzending was bedreigd. Alle ambtenaren en de stationchef te St. Nicolaas en deandere plaatsen aan delijugelegen hebben met al hun eigendommen de stations gebouwen moeten ontruimen. Ook de bureel wachters hadden bevel gekregen, hunne wacht huizen te ontruimen, maar voor hun is later dit bevel weer ingetrokken. De stationchef van St. Gilles werd eenige dagen geleden gearresteerd en zit nog steeds gevangen. Iemand, die de grens overgesmokkeld was deelde mede, dat de Duitschers reeds bezig zijn gedeelten van de spoorlijn op te breken, terwijl de werkplaatsen door de Duitschers in bezit zijn genomen. Door den territorialen bevelhebber was bij besluit van 20 Maart aan Petrus Kremers te St. Jansteen (Heikant) het verblijf in Zeeland ontzegd. Thans is hem verlof verleend terug te keeren. Gisterenavond is bij een vechtpartij te St. Jansteen zekeren de V. met een mes in den buik gestoken. De ontboden geneesheer achtte den toestand van den getroffene ernstig en zorgwekkend. Sinds eenige jaren wordt Sluis van gas voorzien door middel van de gasfabriek te Brugge. Zondagmiddag ongeveer 2 uur hield plotseling de gasaanvoer op. Oorzaak onbekend. Er heerschte nu een bijzondere drukte door den aankoop van petroleum, lampenglazen enz. De kazerne voor de militairen wordt nu door stormlantaarns verlicht en als de maan achter de wolken zich verschuilt, is Sluis in duisternis gehuld. Voor het beroep bij de Ger. Kerk te Axel, is door Ds. Schouten predikant bij de Ger. Kerk te Hoofddorp (Noord-Holland) bedankt. Sluist. De vorige week is uit de gevangenis te Aken te Hulst teruggekeerd de bode van hier op St. Nicolaas P. D'Haens. Zooals men weet had de Duitsche militaire overheid hem tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat in zijn kar was gevonden een handkoffertje, waarvan hij d&n inhoud niet kende, doch bleek brieven te bevatten. Zijne straftijd bracht hij in Aken door waar hij werkzaam was in de keuken. De voeding was overvloedig en bestond uit gestampte pot met afwisselend rund-, schapen- of varkens- vleesch. Vrijdags altijd visch, waarbij stokvisch, kabeljauw haring en schelvisch zich afwissel den. Door tusschenkomst van den burgemeester alhier is bewerkt, dat de straftijd met 18 dagen is verminderd. Bij zijn vertrek uit Aken kreeg D'Haens het geld, dat bij zijne gevangenneming op hem was bevonden, terug, ten bedrage van 50 M. en bovendien nog 5 M. en wat brood voor zijne reis uit Wylre, waar hij door de Duitsche overheid over de grens werd gezet, naar hier. De man had geen klachten over de onder vonden behandeling. (Zei.) Struikroovers. In den laatsten tijd worden de omstreken van Harskamp, vooral des avonds, onveilig gemaakt, door een bende van ongeveer zeven individuen, die alle alleen passeerende personen aanhouden en berooven van geld, horloge, ringen, enz Het is de laatste dagen al meermalen voorgekomen, dat van verlof terug- keerende militairen, die gelegerd zijn in de barakken te Harskamp, tusschen het station Stroe en het kamp (ongeveer 2 uur afstand) werden beroofd van alles wat zij bij zich hadden, terwijl Vrijdag wederom een militair werd uitgeschud tusschen Hoenderloo en Ot- terloo. Vooral die streken, waar zeer veel bosch is, bieden een prachtige gelegenheid voor deze straatroovers om te ontkomen. Reeds wordt van militaire zijde druk gepatrouilleerd doch tot heden zonder succes, 't Is te hopen dat deze bende spoedig onschadelijk wordt gemaakt, of aan de militairen wordt vergund om desnoods gewapend met verlof te gaan. Deze toestand is onhoudbaar. Ongeluk met een vliegmachine. Maandagmiddag te kwart voor vier tussehen de Bilt en het fort Voordorp een tweedekker neergestort. De inzittenden, luit. Hofstee als bestuurder en luit. Polis als waarnemer zijn zwaar gewond en bewusteloos naar het fort gebracht. De toestand van luit; Polis is zorg wekkend, o.a. door een ernstige heup-breuk. Luit. Hofstee is minder ernstig gewond hij is na eenige oogenblikken weer tot bewustzijn gekomen. Of hij reeds iets meegedeeld heeft over de oorzaak wordt niet gemeld. De enkele personen die het ongeluk bijwoon den, vertellen dat de motoronregelmatig werkte, en dat de machine op slechts 150 meter hoogte eenige cirkels beschreef blijkbaar om te landen, tot plotseling het toestel naar beneden schoot, waarbij de kop diep in den grond drong en het geheele toestel een buiteling maakte. Toen de ooggetuigen toesnelden zaten de twee personen gedeeltelijk bekneld tusschen de machinedeelen. Van het toestel waren de vleugels gedeeltelijk verscheurd, de verbindingsstangen doorgeknakt of verbogen, de stuurstoel ingedrukt en de schroef voor de helft versplinterd. Een brutale gast. Een jongmensch stapte Zaterdagmorgen om elf uur 'tbijkantoor van de Disconto en Effec- tenbank in de Reguliersbreestraat te Amsterdam binnen, richtte een revolver op den chef van het bijkantoor en eischte afgifte van het in het kantoor aanwezige bankpapier. De chef vroeg een bediende om de politie te waarschu wen waarop het jongemensch heen ging. Op het Rusland werd hij gearresteerd. Het bleek een 25 jarige kantoorbediende te zijn, die buiten betrekking was en op deze wijze aan geld had trachten te komen. De revolver bleek niet geladen te zijn. Engclscli watervliegtuig gedaald. Maandagmiddag te ongeveer halftwee pas seerde de «Galland» een vaartuig van den rijkswaterstaat, thans in dienst bij de Ned. marine, de ge neente Dordrecht met een Engelsch watervliegtuig aan boord. Waar dit vliegtuig is gedaald of waarheen het wordt gebracht de «Calland» voer in de richting van Gorichem kunnen we nog niet rnede- deelen. Naar men ons zerzekerde bevonden zich aan boord van de «Galland" ook de inzittenden van het vliegtuig. („D. Ct.") Mishandeling. In een herberg te Soerendonk bevonden zich bezoekers, die het den kastelein en den gasten zóó lastig maakten, dat de hulp moest worden ingeroepen van den rijksveld wachter V. Deze verscheen aanstonds ter assisten tie en volgde de lastige elementen, een paar met verlof zijnde soldaten uit Budel, op den weg. Wat er toen is gebeurd, zal nog wel worden opgelost. Onverwacht kwam de rijksveldwach ter weer in de herberg. Hij bloedde hevig. Blijkbaar is hij door de soldaten aangevallen die V. mishandelden met een stuk hout en hem revolver en gummistok ontnamen, welke door de marechaussee in een poel zijn gevon den. De beide soldaten zijn gearresteerd en V. is naar het.hospitaal te Eindhoven overgebracht. Geen kleinigheid. Een conducteur van de Haagsche tram voud een koffertje in een wagen van lijn 1. Bij nader onderzoek bleek de inhoud te bestaan uit zilver en diamanten, ter waards van f 10.000. De eerlijke vinder kreeg f 5 belooning. Dyiiaiuietramp te New-York. De politie rapporteert, dat zeven menschen zijn omgekomen en meer dan 50 ernstig ge wond, tengevolge van een dynamietontploffing bij het boren van een tunnel van een nieuwen ondergrondschen spoorweg Een tram, die juist boven de plek der ontploffing was en ook verscheidene voetgangers vielen in het gat. Onder de dooden zijn vijf arbeiders, die bij de tunnelboring behulpzaam waren, en twee passagiers van de tram, die in 't gat vielen. Er waren 78 menschen in den tram, en de passagiers werden door een paniek aangegrepen. Zoo waren er tien vrouwen, die met haar bloote handen de ruiten stuk sloegen, om uit den wagen te kunnen komen. Op het oogenblik, dat het gebeurde, was de straat vol menschen. Dat het aantal slacht offers nog niet veel grooter is, moet worden toegeschreven aan het feit, dat, terwijl de straat inviel, de trottoirs terzijde van het gat het uithielden, zoodat slechts weinig wande laars in het gat verdwenen. Brandweerlieden lieten zich aan touwen naar beneden zakken en brachten de gewonden boven. De aannemers, die het werk der tunnel boring uitvoerden, ontkennen dat er een over matige lading dynamiet was gebruikt. Zij beweren, dat een groot rotsblok tegen het droogwerk, waarop de straatvloer rustte, ge slingerd was, waardoor het steunpunt werd weggeslagen. Er werkten ruim 70 arbeiders in de tunnelmaar de meesten waren tot op veiligen afstand teruggegaan, vóór de dynamiet tot ontploffing werd gebracht. TER NEUZEN. Huwelijksaangiften 21 Sept. Alofjsius de Blok, 40 jjm. en Augusta Bertina Dhert, 19 j., jd. Leonardus Breepoel, 21 jjm en Clemence Maria Dhert 21 j., jd. 24Sept Hermanus Smies 22 j., jm. en Adriana Meulbroek, 21 j., jd Huwelijks voltrekking 23 Sept. Bernardus Willem van Kolk 30 j., jm. en Geertruida Prancina Boots gezel 24 j., jd Emile Johannes Wemaer, 26j., jm. eri Adriana de Doelder, oud 21 j., jd. Geboorten. 20 Sept. Pieter Cornelia Jan, z. van Ludovicus Stephanus van den Bosch en Wilhelmina van Dijke. 21 Sept. Cornelia Jacobus, z. van Cor nelia Jacobus Hufjssen en Jacoba Francina van de Velde. Jan, z van Pieter Oppeneer en Neeltje Willemsen. 23 Sept. Jacob Andries, z. vanJannis Pieter van Hoeve en Janna Smies. 24 Sept. Tona d. van Willem Ka(jser en Catharina Schieman. Johanna Sara d. van Leendert van den Berg en Catharina Anthonia de Smidt. Franciscus Eduar- dus, z. Leopoldus de Smidt en Melanie Marie Pielaet. Overlijden. 21 Sept. Wilhelmina van Dijke 37 j., echtgen. van Ludovicus Stephmus van den Bosch. 25 Sept. Jacob Lambertus de Doelder 81 j., wed. van Janna van de Wege DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 29 September 4.37 4.54 Donderdag 30 5.13 5.34 Vrjjdag 1 October 5.38 6.26 Zaterdag 2 7.06 7.53 Zondag 3 8.51 9.43 Maandag 4 10.28 11.1 Dinsdag 5 11.29 11.52 HET BESTUUR. Beleefd berichten wij U de ontvangst van de Collectie voor het a. s, Seizoen. Onder voortdurende aanbeveling. ALS BOVEN.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3