'suhr-Kacliel- en Smeehlen, Bij elk ongeluk komt een geluk GEBE. HAMEELIUCK. KLOOSTERBALSEM DE koning der Kerknieuws. Loop der bevolking ie Ter Neuten. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Hoog watergetij te Ter Neuzen. het schip „DEO DATA" met eene lading prima grove voor rekening van Ier Neuzen, 24 Sept. 1915. Schuttersliofweg. Tevens verkrijbaar: groote en kleine ANTHRACIET COKES, EIERKOLEN en BRUINKOOL-BRIKETTEN. Bestellingen worden ook aangenomen Grenulaan No. 5. Bij dit ongeiuK was 't een geluk, dat de KLOOSTERBALSEM bij de hand was liet drama op de „Noordzee V". DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 25 September 2.36 2.51 Zondag 26 3.6 3.21 Maandag 27 3.36 3.50 Dinsdag 28 4.5 4.20 Woensdag 29 4.37 4.54 Donderdag 30 5.13 5.34 Vrjjdag 1 October 5.38 6.26 A DVERTENTIËN, koopt heden nog een potje Kloosterbalsem in voorraad, mogelijk komt het al dezen nacht van pas. BALSEMS f Geslaagd voor het einddiploma aan het bouwkundig instituut »Jac. van Campeu«, de heer J. J. Versluis, te Oostburg. In de week van 15 21 Sept. 1915 kwamen uit Zeeland ter kennis van den Cen- tralen gezondheidsraad 1 geval van typhus te 'sGravenpolder en te Schore1 geval van roodvonk te Hulst; 5 gevallen dier ziekte te Neuzen, 1 te Sluis en te Zaamslag 1 geval van diphteritis te Vlissingen en 1 te Zierikzee. Door den viee-admiraal, commandant in Zeeland, is het vei blijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Camiel van Vooren, geboren 5 Juli 1858 te Sleydinge (België) wonende te Sas van Gent, Remiy de Munck. geboren 25 December 1893 te Ivemseke (België), Petrus de Bock, geboren 17 Januari 1847 te Clinge (Begië), Johannes van der Gugt, geboren 14 Maart 1898 te Clinge (België), de drie laatsten wonen te Clinge (België). De vier personen zijn allen van nationaliteit Belg, en worden uitgezet wegens smokkelarij. Te Oostburg werd tot onderwijzeres aan aan de openbare school benoemd ftej. E M. Risseeuw te Eüewoutsdijk, met 4 stemmen tegen 3 stemmen, uitgebracht op mej, A. Lombaard te Zuidzande, thans tijdelijk aan gemelde school werkzaam. Op de alphabetisch gestelde voordracht kwamen verder voor de dames J. J. Duste te Serooskerke (S), E. P. Jansen te Vlissingen en F. S. Perduijn te Noordwelle. Zondag 2(> September 1915. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Bediening van den H. Doop Sluiskil. Yoorm. 9 uur en nam 2 u„ dhr L. Dek. Hulst. Yoorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstrsat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 51/., u., dhr. M. Hofman van Beekbergen. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ier JNeuzen. 9 u., 2 u., en u., Ds. L. Hubrechtse van '8 Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5*/a u., Evangelisatie. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd F. J. van Doeselaar, zonder beroep, 2e Kortestraat 1 van Tholeu A. van Óver- beeke, zonder beroep, Westkolkstraat 36 van Kampen K. Bareman, koewachter, P 94 van Heek J. Oppeneer, dienstbode. Kerk hoflaan 15 van Zaamslag. Vertrokken A. C. de Feijter, bankwerker, Schoollaan 15 naar Gennep E. C. A. Wilhelm, dienst bode, Niewediep 100 naar Vlissingen J. J. de Mul, werkman, Nieuwediep° 45 naar botterdam K. Remeijn, molenaarsknecht, Donze Visserstraat 28 naar Overschie M. J. de Zeeuw, dienstbode, 7 E naar Rot terdam A. W. A. van der Bilt, zonder beroep, Q 31 naar Larjgenweg. AiToiHlissements-lteohtbarik to Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken 13. S. d. P., oud 43 j., huisvrouw van A. V. te Philippine, is wegens poging tot om koping veroordeeld tot 1 week gevang. P. E. T., oud 67 j koehouder te Philippine is wegens beschadiging veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. E. d. C., oud 26 j., landbouwer te Overslag, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. B. J. P., oud 21 j., landbouwersknecht te Hoofdplaat, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 dagen gevang. H. d. V., oud 26 j., soldaat te Nieuw- Namen, is wegensdiefstal veroord. tot 14 dagen gevang. Woensdagavond is bij den overweg bij het station 's-Heer Arendskerke een treurig ongeluk gebeurd. De vrijwillige landstorm uit Goes had bij een oefening enkele punten hij de spoorlijn bezet, welke tegen een vijan delijke groep verdedigd moesten worden. De 18-jarige landstormer A. Joosse uit Goes werd op een gegeven oogenblik aange vallen maar wilde zich niet overgeven en liep achteruit over de spoorrails. Op^ hetzelfde oogenblik kwam de sneltrein ^an 7.56 uit Middelburg langs den overweg en greep den jongen, die nog een honderd nieter meegesleurd werd. De trein reed door en de machinist die in Goes geen melding van het gebeurde deed, schijnt niets bijzonders bemerkt te hebben. De jongen was afschuwelijk verminkt en schijnt onmiddellijk Jood te zijn geweest. Per lorrie werd hij naar het station Goes vervoerd, door de afdeeling Goes van den vrijwilligen landstorm begeleid. Het Ned. stoomschip „Koningin Emma'' op een mijn geloopen. Woensdag kwam bij de directie van de maatschappij Nederland te Amsterdam een draadloos telegram via Schevevingen, dat de «Koningin Emma« nabij Longsand op een mijn was geloopen. Alle passagiers en de geheele equipage was gered. Ruim 1 en 2 stonden vol water en men zou trachten het schip op een bank te zetten. Een later telegram berichtte, dat de stoom schepen Batavier en IJstroom in de nabijheid zijn om hulp te bieden. De, Vlissingsche mailboot Mecklenburg bood evepeens hulp, maar aangezien de opvarende allen gered waren, was die hulp niet meer noodig. De plaats, waar de Koningin Emma op een mijn liep, Long Sand, ligt aan den in gang van den Theemsmond, omstreeks 70 K.M. van Sheerness. De Koningin Emma had ongeveer 100 passagiers aan boord. Van de grootte der lading was bij de Maatschappij nog niets bekend. Naar aan «De Tijd« wordt meegedeeld, zijn het casco en de machinerieën van de Koningin Emma getaxeerd op f 2,151,000. Daar het schip niet tegen moletst is verzekerd, kan de directie geen schade reclameeren. Een later bericht meldt Met het stoomschip «Maasstroom" van Londen zijn te IJmuiden aangekomen 63 man equipage^ van het op een mijn geloopen stoom schip Koningin Emma". Aan boord waren tevens nog 20 zakken mail van het gezonken stoomschip. De passagiers van de «Koningin Emma", 50 eerste kiasse, 52 tweede klasse, 24 derde klasse en 16 tusschendekspassagiers, 'zullen met de stoomschepen «Batavier IV" en «Kam- bangan" naar Nederland komen. Het stoom schip «Kambangan wordt hedenavond te IJmuiden verwacht. De redding der passagiers en opvarenden van het stoomschip «Koningin Emma" is zonder paniek en in de volste orde geschied. De booten werden prachtig gestreken, waar door ieder een goed plaatsje kon bemachtigen. Een aantal Engelsche torpedobooten heeft de sloepen opgepikt en overgegeven aan de reeds in de nabijheid zijnde «Batavier IV" en «Kam bangan". Ongelukken zijn niet niet gebeurd. De passagiers en bemanning bevinden zich in den besten welstand. De kapitein van de «Professor Buys* deelde mede, dat Maanaag 9 uur vijf leden van de bemanning van de «Noordzee*, A. Vlieland, L. Vlieland, J. P van der Plas, T. Heemskerk en J. Kuyt, door de Engelsche politie aan boord werden gebracht. Hij had den Neder- landschen consul gevraagd een ziekenoppasser tijdens de reis mede te krijgen, doch dit werd hem niet toegestaan Wel kreeg de kapitein vijf stel boeien mede om bij eventueel verzet te kunnen gebruiken. Voorts had de kapitein een geladen revolger bij zich, die gelukkig niet gebruikt werd, daar de bemanning zich gedu rende de reis zeer rustig gedroeg. Eenige agen ten van politie bewaakten de bemanning zoo lang het schip nog aan wal lag, om te voor komen, dat een van de mannen het schip zou verlaten. Des morgens 6 uur verliet de «Prof. Buys* Hull. De bemanning van de »Noordzee« kreeg toestemming zich vrij op het schip te bewegen. Al spoedig knoopte A. Vlieland een gesprek aan met den gezagvoerder, wien hij mededeelde, dat hij Christus was en dat bij op de «Noord zee* varende, des nachts plotseling wakker werd en toen met God gesproken had, die hem opdracht gegeven bad het schip van duivels te zuiveren. Onmiddellijk is hij dan ook daar mede aangevangen. Inmiddels waren L. Vlieland en Van der Plas wakker geworden, die mededeelden, dat zij dienzelfden nacht een roode ster gezien hadden en nu een ingeving hadden om Christus bij te staan bij het verrichten van zijn godde lijk werk. De overige leden van de bemanning waren nog ter ruste, toen zeilen, masten en touwwerk reeds vernield en over boord waren geworpen. Deze drie mannen zijn'groote, zwaar gebouwde zeelieden en hadden blijkbaar door hun kracht veel invloed op de andere personen. Om 8 uur des morgens bleek de geheele bemanning op drie na onder invloed van de drie aanvoerders te zijn gekomen. Allen togen nu aan het werk om het schip te zuiveren, zoodat na korten tijd niets anders overbleef dan 85 ton haring, dat als voedsel dienen moest. De leden der bemanning hadden allen slechts onde kleeren aan en liepen op klom pen. In drie leden van de bemanning had de duivel zijn woonplaats gekozen, dus moesten ook deze drie onschadelijk worden gemaakt. Eerst moesten zij bij wijze van straf op com mando dansen en dan weder stokstijf blijven slaan. Den daarop volgenden nacht werd een hunner het hoofd afgeslagen en vervolgens het lijk onder het zingen van psalmen over boord geworpen. De twee anderen werden overdag met messen toegetakeld. Toen ook deze lijken in zee geworpen waren, nam het tiental plaats om een tafel beneden in het schip en werden gebeden aangeheven. Een Noorsch stoomschip pikte toen de «Noordzee* op, die hulpeloos rondzwalkte. De bemanning werd aan boord genomen, het geen zonder verzet geschiedde. Aan boord van de «Prof. Buys* vroeg A. Vlieland den kapi tein of deze een Bijbel bezat, daar hij bidden moest, doch aangezien deze niet aanwezig was, bad hij gebeden, welke hij uit het hoofd kende! Voor het eten knielden zij allen en zongen in koor een psalm, den Heer dankende voor zijne ingeving. Toen de zon fel scheen, liep Vlieland naar het dek, en bleef met de oogen wijd open naar de zon kijken, zeggende «Die kracht heeft God mij gegeven*. Herhaalde lijk zeide Vlieland, dat hoe dichter hij bij de Nederlandsche kust kwam, hoe angstiger'het hem om het hart werd. Van der Plas zeide eenige malen, dat men hen voor moordenaars zou houden en dat er tien jaar op zat, doch dat zijn geweten zuiver was en hij geen schuld droeg. Nieuws van <Ieu ontdekking* reiziger Stefansson. Er is op de wereld minstens één zeer be schaafd, wetenschappelijk ontwikkeld man, die niet weet, dat er oorlog is. Die man dien men bijna zou kunnen benijden is Vilbjalmur Stefansson, de leider de Canadeesche Noordpool-expeditie, die in den zomer van 1913 vertrok en van wien tot voor enkele dagen niets meer vernomen was, zoodat hij en zijne metgezellen eveneens gelukkig-onwetende mannen als verloren beschouwd werden. Thans is van Bailley-eiland een jbericht van hem gekomen, waarin hij mededeelt, dat hij welvarend is en met een schip, dat hg aangekocht heeft, de «Polar Bear*, zijne ex peditie voortzet, voldoende voorzien van alles wat hij noodig heeft. Stefansson heeft een nieuw land ten zuid westen van St. Patrick's land ontdekt. De KLOOSlERBALSEM is een veelzijdig huismiddel, vooral bij alle sooiten van ongelukken, welke overal kunnen plaats vinden daarom mag Kloosterbalsem4 in géén huisgezin, in géén werkplaats, op géén schip en op géén boerderij ontbreken. Leest de verklaring van Mej. EMMA BLOMME, huisvrouw van den heer Charles Hendriks, landbouwer en timmerman te Eede (Z.), hoe goed het is een potie KLOOSJ ERBALSEM in buis te hebben. Jfej, lilomme verklaarde: «Bij het ingeven van een drankje aan een zieke koe, «viel deze op mij. Ik bezeerde mij zoo ernstig, dat «men mij de stal moest uitdragen. Mijn heup was «inwendig gekneusd en ook van buiten werd zij blauw «en deed mij vreeselijk pjjn. Ik kon loepen noch werken. «Gelukkig had ik echter den KLOOSTERBALSEM «bij de hand, omdat ik de goede werking daarvan «reeds van vroeger kende. Dadelijk liet ik mij met den «Kloos^erbalsem insmeren en gevoelde dat dit mij «goed deed. Geregeld ging ik hiermede voort en «nog was het potje Kloosterbaisem niet geheel op- «gebraikt, of reeds was ik genezen van tnjju kneu- «zingen, welke zich zoo ernstig lieten aanzien.* De aanbevolen bij brand-, snij- en stootwoDden, builen, zeere plekken kneuzingen, zweren, ontvellingen, huiduitslag, aambeien, dauworm, werkt verzachtend, pijnstil lend, zuiverend en genezend, is ook een beproetd wrjjfmiddei bjj rheumatiek, iheumatische zeruwpijnen, jicht, stramheid, stijve nek, spit in den rug, In den zomer uitstekend tegen doorloopen en smetten, 's winters een heerlijk middel, dat mtt bÜL tegen winterhanden en -voeten, springende handen en I klmen in de lippen. KLOOS 1 ERBALSEM kan men gerust in huis nemen, daar zij NOOIT bedreft. Plijs per pot van 20 gram f 0.35, van 50 gram f 0.75, van *00 «ra,n t 1,20 van 250 gram f 2,50. Eischt ROODEN BAND met onze hundteekeningL. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bzj alle drogisten, apothekers en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE—Leunis; Axel, J. H. VAN DIXHOORNen L.B A F' L' VERWILGHEtf-v. d. Hooft; Zaamslag,' I D. RIEMENS - Janssen. Alom verkrijgbaar, I

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3