Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, DRAM KWET. Waarom «kt? U'rslrekken Regeringsbrood. Van liet Westelijk oorlogstooneel. No, 2607. Zaterdag 18 September 1915. 26e J aargaag ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7 5 cent yoor binnen en buiteD Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij Yooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere, No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Qrootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen ueze Courant verschijnt eiken Woe us dag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat wegens handelingen in strfjd met de Ministerieele bepalingen tot het verstrekken van Goedkoop brood, aan bakker A. DE WITTE van 16 tot en met 29 September 1915 geen meel tot het bakken van z.g. Regeeringsbrood zal worden verstrekt. Burgeïneester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. We wezen er reeds op, hoe in Bergen op Zoom zoo goed als het geheele gemeentebe stuur besloot in het algemeen belang pogingen aan te wenden, de kermis te doen doorgaan. In Zaandam, waar de meerderheid socia listisch is, werd de kermis wel degelijk ge houden. Op meerdere plaatsen hield men kermis ol gaf in plaats daarvan een andere gelegenheid to* ontspanning, o. a. te Middelburg eene kermesse d'été en Dinsdag a.s. een sportfeest. In Zierikzee had de kermis niet plaats, maar werden in plaats daarvan gedurende een drietal dagen vermakelijkheden georganiseerd. In het uitgebreide programma trof ons met voldoening ook het militaire sportfeest. Hier werkten dus militairen en burgerij samen tot bereiking van bet goede doel. In Ter Neuzen ging de kermis niet door. In de laatste raadsvergadering werd besloten ze niet te houden. Algemeen heerschte trouwens de idee, dat het niet mocht. Met de wetenschap, die we nu bezitten ge looven wij, dat de Raad gerust had kunnen besluiten de kermis te doen doorgaan, daar thans niet, als het vorige jaar het militair belang zich hiertegen verzette. We meenen stellig, dat het toegelaten zou zijn. Het is ongetwijfeld een fout van het Dag. Bestuur onzer gemeente geweest, dat zoo laat over het houden der kermis beslist word. De kermis ging dus niet door. Het was een goed idee van den heer Waalkes, om de vraag te doen, of niet iets anders in de plaats kon komen. De heer Waalkes heeft ongetwijfeld zelf de kermis niet van noode voor zijne ontspanning. Hij was evenwel ruim genoeg van blik om anderen hun genoegen te gunnen. En ook scheen hij te beseffen, hoe zeer vele nering doenden, die zwaar door hunne belastingen getroffen zijn, eene gelegenheid zouden hebben eens een paar goede dagen te maken. V\ ant, dit is zeker, velen uit omgelegen plaatsen, die ruimer verdienden dan andere jaren en minder gelegenheid tot genieten hadden, zouden naar onze plaats stroomen. Namens de z.g. Christelijke partij was de heer Scheele er als de kippen bij tegen het geven van vergunning voor mogelijke feeste lijkheden te waarschuwen. Ons kon dit koud laten. Die heeren zijn altijd tegen gepaste ontspanning, althans in de eigen plaats hunner inwoning. We kennen dit al jaren. Die het hardst schreeuwen om vrijheid, zijn het eerst gereed anderer vrijheid te be lemmeren. Nu werden de omstandigheden te hulp ge roepen, om vermaak en ontspanning tegen te houden. Die omstandigheden hebben al wat gedaan. Wij gelooven op grond van verschillende feiten niet, dat ze zelf meenen, wat ze daar over oreeren. Een zeer goede vergelijking gaf de heer Waalkes tusschen Paschen en Pinksteren, eene vergelijking, die dien heeren het schaam rood op de kaken had moeten jagen. Paschen met zijne gelegenheid tot genieten, druk, gezellig en ordelijk Pinksteren zonder gelegenheid overvol, troebel en wanordelijk in de hoogste mate. Maar dat willen de heeren niet zien. Hier voor blijven ze blind, verhard als ze zijn in fcunne eenzijdigheid en bekrompenheid. In ieder geval eenige leden van het comité, dat zoo vaak menig gezellig en goedbezocht feest te Ter Neuzen inrichtte, trachtte ook nu aan velen een genoegen en aan een groot aantal verdiensten te bezorgen. Er zou voor volksspelen worden gezorgd, waarbij de kinderen, die ook zooveel ontberen dit jaar, niet zouden vergeten worden, Fiets- wedstrijden en misschien een ander sportfeest op kleine schaal zouden een anderen dag vullen. Enkele aantrekkelijkheden zou men trachten hier te krijgen. Er zou gezorgd worden, dat elk wat wils had. Niemand zou schade lijden velen iets ver dienen, die wou, zou kunnen genieten, Ter Neuzen zou vooral 's Zaterdags eene onge kende drukte zien. En een oogenblik zou men weer eens van zorgen en druk ontheven dijn. Voorloopig gaan echter, naar we vernemen, de feestelijkheden niet door. Slechts voor één dag zou vergunning tot divertissement in de verschillende dansgelegen heden gegeven worden. Daarvoor een dag of drie in touw voor allerlei volksspelen, de oogst zou te schraal zijn. Jammer, dat juist van eene zijde, waarvan we het niet verwachtten, de medewerking niet vollediger was. W at de heer D. Scheele in den Raad mocht zeggen, wat Luctor et Emergo te berde bracht, ooa zelfs het besluit van het Dag. Bestuur bij het steuncomité, och, we hoefden het ons niet erg aan te trekken. Wie deze uitingen onbevooroordeeld be schouwt, zal daav niet veel voor voelen. Maar we hadden meer inschikkelijkheid van andere zijde verwacht. Dat dit niet zoo is, spijt ons. Misschien zal nog getracht worden den Zaterdag, de aloude laatste kermisdag nog tot iets te maken. We hopen althans, dat belanghebbenden in de gelegenheid worden gesteld. Maar het groote plan is in ieder geval op gegeven moeten worden. Niet door onze schuld. Wij zullen, niet ontmoedigd, ook in de toe komst op blijven komen voor de persoonlijke vrijheid en tegen onrechtmatigen druk. En tevens onthouden, dat juist diegenen, die in hunne jeugd niet met wijsheid genoten, op rijper leeftijd de ergste tegenstanders zijn van gepaste ontspanning voor anderen. DE OORLOG. Een pakkend bezoek. Koningin Elisabeth der Belgen heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het tehuis yoor Belgische vluchtelingen te Hazebrouck in Noord-Frankrijk, de gemeente, waar de geestelijke Lemire, hetjchristelijk-socialistische lid van de Fransche Kamer, burgemeester van is. Volgens de Figaro is dit bezoek van ko ningin Elizabeth tot een ontroerende plech tigheid geworden »bedolvtn onder heilwen- schen, zegt het blad, heeft de Koningin Haze brouck verlaten. Gevecht in de lucht. Maandag, zoo seint de bijzondere correspon dent van de limes uit het Engelsche hoofd kwartier, is een van de Engelsche officieren erin geslaagd jeen Duitach vliegtuig van een n;euw type naar beneden te schieten en den vlieger en zijn waarnemer te dooden. liet Duitsche vliegtuig werd omstreeks 7 uur s ochtends in westelijke richting vliegende gerapporteeid, Een Engelsche vlieger steeg dadelijk op om het aan te vallen en er werd een prachtig tweegevecht in de lucht uitge vochten. Beide vliegtuigen waren met snelvuurka nonnen gewapend, maar ofschoon het Duitsche vliegtuig grooter was, wist de Engelsehe vlieger het bij het manoeuvreeren den loef af te steken en doorzeefde het zijn water- en benzine-reservoirs. Het ontredderde Duitsche vliegtuig plofte naar beneden, gevolgd door de Engelsche kogels, maar het herstelde zich toen het bijna den grond had geraakt en slaagde erin opnieuw in westelijke richting op te vliegen. Het vuur van de Engelschen hield aan en ten slotte viel het vliegtuig in een versch geploegd veld voorgoed neer. Het Duitsche vliegtuig was van het type met een schroef, maar een nieuwigheid eraan was, dat de zitplaatsen konden draaien, als piano-taboeretten. Het was door zijn val zeer weinig beschadigd en kan gemakkelijk hersteld en door de Engelschen gebruikt worden. Het Engelsche vliegtuig was geheel onbe schadigd. Amerika en België. - Het voed sel. Onveilig België. VAN DE GRENS, 13 Sept. (Telegraaf). Er heerscht in België weer onrust over de betrekkingen tusschen Amerika en Duitsch- land. Natuurlijk kent het groote publiek in een land waar de pers onder Duitsche censuur staat, alle bijzonderheden niet van de ver wikkelingen en agitatie in de Vereenigde Staten. Juist daardoor worden de feiten dik wijls zeer overdreven. Sommigen gelooven reeds, dat een oorlog tusschen Amerika en Duitschland dreigt. En wat wordt er dan van 't relief-fond En wat van de controle der Amerikaansche conculs en ambtenaren Zoo vraagt men. En "t zijn natuurlijk vragen in een land, waar de winter nu reeds velen huiveren doet. De waren stijgen voortdurend in prijs. Het Duitsche leger leeft nog altijd voor een deel op het kleine land. Zwaar zijn de oogst- raquisities. Nu worden de varkens weer op Duitseh bevel gebrandmerkt. Een voorteeken van re quisite. Mond- en klauwzeer woedt in verscheidene streken onder het vee. Er heerscht vrees, dat er weldra geen vleesch meer te krijgen zal zijn. De diefstallen op het platteland nemen toe, en soms gaan de roovers met ongehoorde brutaliteit te werk. Zekeren nacht, verleden week, bezochten tien dieven de hoeve van P. van Rijsel te Laarne bij Geut. Ze stalen 't fruit van de hoornen. De bewoners ontwaak, ten en verjoegen de kerels. Doch deze hielden wat verder raad, keerden naar de hoeve terug, gewapend met rieken en vorken, bombardeer den de woningen met steenen en eischten onder doodsbedreigingen hun buit terug. W at moet dat dezen winter worden", vraagt men zich ongerust af. Op de meeste dorpen zijn geen Duitsche soldaten. Er zijn bezettingen aan de grens en kleinere in de steden, doch de troepen die maar eenigszins gemist kunnen worden, staan aan 't front. De bewoners bezitten geen enkel wapen om zich te weren. De veldwachter kan niet alleen 't dorp en de meestal uitgestrekte om geving bewaken. Meer en meer wordt dan ook in de dorpen een burger-nachtwacht'' ingericht. Men meldt van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens aan de Tijd Gedurende de laatste week is dag en nacht het kanongebulder niet van de lucht. Bijna over het geheele westelijk front schijnen de Duitschers het offensief te hervatten, zoo althans vertelde mij een der weinige koeriers, die nog kans zagen over de grensversperring te komen. Volgens zijn mededeelingen is het Duitsche leger in de laatste twee of drie weken, en na de groote overwinningen in het oosten, wel met een paar honderdduizend man versterkt, waarvan de meesten via Brussel naar verschillende deelen van het front ver trokken. De Duitsche aanvallen in Argonne staan dus blijkbaar niet op zich zelf. Een en ander schijnt echter, als steeds, met groot verlies voor de Duitschers gepaard te gaan, wat aan de voortreffelijke werking der nieuwste artillerie der geallieerden te danken is. Eiken nacht komen er meer treinen met gewonden van het operatie-terrein, die naar verschillende steden in het etappengebied doorrijden. Volgens genoemden koerier zijn de hospitalen in Brussel en Gent weer overvol met gewonden, na de gevechten der laatste dagen. Uit Maastricht aan hetzelfde blad Volgens volstrekt betrouwbare berichten uit Aken, gaan de Duitschers nu al twee weken voort, vooral des nachts, tallooze treinen met militairen en oorlogstuig naar de westelijke grens te vervoeren. Ook andere, te Aken waar te nemen verschijnselen, wijzen op een groot Duitseh herfst-offensief op het westeljjk oorlogsterrein, waar getracht zal worden een beslissing te verkrijgen. De ellende in België. DOORNIK, 14 Sept. (Telegraaf). Te Wat- trelos, een gemeente bij de grens van West- laanderen en F rankrijk, in de omgeving van Roubaix, heeft men ook veel blinden van het front zien komen. Zij worden er in een ge sticht verpleegd. Men verneemt dat hun kwaal binnen enkele maanden genezen zal zijn. De stad Doornik, in welker omgeving ver leden jaar in Augustus zoo gestreden werd, is nu al maanden rustig en doodsch. Alle ge meenschap met dorpen in den omtrek van de stad is verbroken. Hier en in bijna alle dorpen, ook aan de I ransehe grens, worden gemeentebons uitge geven, soms van een onbeduidend bedrag, om te voorzien in het gebrek aan gemunt geld en ook als gevolg van leeningen, noodzakelijk wegens den treurigen toestand, welke onder steuning op onrustbarend groote schaal eischt. Sommige dorpen bezitten geen geld meer en hebben alle moeite om hun verplichtingen tegenover de vrouwen van militairen na te komen. In het land van Charleroi is de nood groot. Arbeiders, gedreven door de zorg voor hun kroost, werken in de mjjnen en zelfs aan de spoorwegen, in dienst van de Duitschers. Som migen zijn naar de Duitsche kolenmjjnen ver trokken, maar de groote massa weigert een hand uit te steken voor eiken arbeid, die de Duitsche zaak zou kunnen bevorderen en Ijj- den liever in stilte gebrek. Requisitie van paarden. GENT, 14 September. (Telegraaf.) In de omgeving van Brugge worden zeer veel paar den gerequireerd. Er moeten 600 geleverd worden door de gemeenten tusschen deze stad en de Nederlandsche grens. Het gerucht gaat dat zij naar het Oosteljjk front zullen worden gezonden. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel' 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij ben is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende!), underen dau ster- kenf drank van EDMUNDUS ALBERTÜS LA FORT, werkman te Westdorpe. domicilie kiezende to Ter Neuzen, in het middenlokaal van het perceel plaat selijk gemerkt 38 en gelegen aan den Baandijk. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 13 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1