DAMES- EN KINDERHOEDEN een JONGEN MOD£S. Mejuffrouw T. C. Lejjsennaar, Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. alsmede de FOURNITUREN enz. Advertentiën. Wraaknemingen. Liefdesdrama. Noodlottige twist. (Hbld.) Hot «inde van een proces. De Belgische schatgraver. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 15 September 5.5 5.28 Donderdag 16 5.56 6.26 Vrijdag 17 7.4 7.49 Zaterdag 18 8.42 9.37 Zondag 19 10.28 11.7 Maandag 20 11.40 Dinsdag 21 0.8 0.31 C. L. NOBELS. Wed. M. J. VAN VESSEM, in den ouderdom van ruim 86 jaren. J. A. VAN VESSEM. P. fl. VAN VESSEM— Min jon. genoemde bijeenkomsten van kerkelijken. Maar zeker waren er onder de honderden aanwezige velen van een ernstige levensopvatting, die zekerlijk godsdienstig denken en gevoelen maar die beslist vrij wenscben te zijn in dat voelen en denken zonder ook maar eenigszins aan den leiband van anderen te willen loopen. In ieder geval kan het niet anders of de Zondag te Oostburg gehouden godsdienstoefe ning heeft menscben met elkaar in aanraking gebracht die op godsdienstig gebied ongeveer gelijke richting uit willen zonder ook maar eenigszins te doen te willen hebben met dogma's of dwang, die niet steeds het uithangbord van zedelijkheid en vroomheid met zich mede wenscben te dragen, onder welk versiersel helaas zoovele malen onzedelijkheid, ongeloof, karakterloosheid en meer van die »lieve deugden" verborgen worden gehouden. Maar laten we komen tot de zaak, waar over we wenschen te schrijven. De samenkomst was een succes wat het aantal deelnemers betreftwel 1500 a 2000 menschen vulden gedeeltelijk de mooi gelegen weide van den heer Van Houte. Het ligt niet op onzen weg een beschrij ving te geven van het gesprokene, alleen dient gezegd dat de verschillende sprekers een aandachtig gehoor vonden en wij gelooven dat bij velen de gehouden redevoeringen een uitstekenden indruk hebben gemaakt, als wij mogen afgaan op de verschillende opmerkin gen. die wij zoo hier en daar mochten op vangen. Gesproken werd door ds. Patist van Aar denburg, dr. J. P. Cannegieter uit Middelburg, prof. dr. J. Lindeboom uit Groningen, den heer 11. Eisma van Bols ward en dr. ,J. van Beek van Waterlandkerkje. Hoewel voor eene zangvereeniging het zingen in de openlucht een ondankbare taak is omdat het geluid te veel verloren gaat in de ruimte, mocht het Nieuwvlietsche koor een minstens even aandachtig gehoor vinden als de sprekers het gezamenlijk gezang van een paar psalmen, ging wel wat al te aar zelend maar ging toch nog redelijk goed, dank zij de begeleiding der beide muziekge zelschappen. In bet slotwoord, door dr. Van Beek uit Water- andkerkje gesproken, werd met voldoening geconstateerd, niet dat men met deze samen komst het beoogde doel bereikt had, maar dat men zeer zeker het doel nader was ge komen, n.l. eene uiting te geven van wat vrijzinnig hervormden gelooven en wenschen, en een meerdere aansluiting te verkrijgen. De uitslag heeft moed om op den inge slagen weg voort te gaan. Zitting van 10 Septemer 1915. VEROORDEELD ZIJN: C. v. Nlandbouwer te Sas van Gent, ter zake van overtreding van het Motor- en Rjjwielreglement, tot eene boete van3, subsidiair 3 dagen hecht. H. J. v. D., voermansknechtM. P., voermans knecht; - A. K., aannemer; A. H. F. M. v. R„ boekhouderI), v. d. W., zonder beroepA. S Klompenmaker; - J.d.V.; - M. d. B., werklieden te Ter Neuzen; L. v. D., landbouwer; O. D., zonder beroepA. v. D., herbergierF. C., zonder beroep- A. J. S., boefsmid- F. G. v. F., werkman- D. K., knecht, allen te Axel- L. d B., knechtJ. J. P. S., knecht- C. S., knecht - I. A. C., knecht; I.M, arbeider, allen te Zaamslag- C. V., arbeiderF. L., knecht- beiden te WestdorpeS. R., slager te Philippine - E. M. v. d. B, zonder beroepC.d.R, koop man; - C. v. O landbouwer: - A. H coupeur - J. H M. d. Sexpéditeur; P. v. d. V.- E. d. R.G. S.P. H allen werklieden te Sas van Gent, t. z. v. b. fietsen zonder licht, i. t. e. b. v 2, subs. 2 dagen hecht. E. II. G., werkman te Westdorpe; A. J. v. O., slager; AiC. A., huurkoetsier, beiden te Oostburg; - G. C., arbeider te Biervliet; t. z. v. h. loopen over eens anders grond, i. t. e.' b. v. 1, subs. 1 dag hecht. D P., arbeider te Hoek en A. Bwerkman te Assenede, t. z. v. h. fietsen zonder bel, i. t. e. b. v. 1. subs 1 dag hecht. A. P., werkman te Sas van Gent en P. L.. her bergier aldaar, t z. v. h. geven van een openbare vermakelijkbeid, i. t. e. b. v. ƒ1, subs. 1 dag hecht. O. d. CkoopmanH. S. P., landbouwer A. F., knecht, allen te Sas van Gent, t. z. v. h. verblijven in een herberg na sluiting, i. t. e. b. v. 1, subs. 1 dag hecht. P. E., arbeider aldaar, t. z. a. v., t. e. b. v. 1 subs 1 dag hecht, en t. z. v. h. opgeven van een valschen naam, t. e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. G. L. d. Barbeider en D. J. V., herbergier te Sas van Gent, t. z v. h. niet sluiten op tijd, i. t. e b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. E. d. G., landbouwer te Westdorpe, t. z. a. v. t. e. b. v. 3, subs. 2 dagen hecht. D. A. N, winkelierster te Axel t. z. v. overtre ding der IJkwet. tot 2 boeten van 1, subs, i dag hecht. v. e. b., met verbeurdverkl van de gewichten. E- il, G., arbeider, t. z. v. binnenvischerijover treding, tot eene b. v. 0,50, subs. 1 dag hecht, met verbeurdverkl. van den hengel. J- v. d. H., werkman te Ter Neuzen, t. z. v. overtreding der Visscherjjwet, t. e. b. v. ƒ1, subs, hecht., met verbeurdverklaring van der. bengel. v\d. G., arbeider te Axel, t. z. v. Leerplichtwet overtreding, t e b. van 0,50, subs. 1 d. hecht. M. v. D., kruidenier te Ter Neuzhn, t. e. b. v. j 1, subs. 1 d üecht. J. K., boterhandelaar te Oudelande, t. z. v. Boter- wet-overtreding, t. e. b. v. ƒ1 subs. 1 d. hecht, J. F. d. G bierhuishouder te Philippine, t.v. Drankwetovertreding, t. e. b. v. 5, en van ƒ0,50, subs. 5 en 1 d. hecht. A. d. R voerman te Stoppeldijk t. z. v. een trekdier onbeheerd laten staan, t. e. b. v. ƒ1, subs. 1 d. hecht. N. M. v. H., bierhuishoudster te Sas van Gent, t. z. v. het niet voldoen aan een bevel van het Militair gezag, t. e b. v. ƒ1, subs. 1 d. hecht C. L. D. en T. C.. arbeiders te Sas van Gent, t. z. v. strooperij, i. t. e b. v.4,subs. 3d. hecht., met verbeurdverkl. der sikkels A. R„ visscher te Philippine, t. z. v. ordever storing en dronkenschap, t. e. b. v. ƒ5, snbs. 3 d. hecht. J. S., landbouwer te Hoek, t. z. v. openbare dronkenschap, t. e. b. v. ƒ1, subs. 1 d. hecht. J. v. d. V., arbeider te Philippine, t. z. alsv. t. e. b. v. ƒ2, subs. 2 d. hecht. J. B. D., tjjman te Ter Neuzen, t. z v. open bare dronkenschap t. e. b v. ƒ2, subs. 2 d. hecht P. S., leurder te Ter Neuzen, t. z. alsv., t. e. b. v. ƒ3, subs. 3 d. hecht. J. S„ werkman te Ter Neuzen, t. z. v. open bare dronkenschap, 2 maal gepleegd, t. 2 boeten elk v. ƒ10, subs. 3 d. hecht. v. e. boete. P. J. M., gep. O. I. M., f. z. v. openbare dron kenschap bij 3e herhaling, t. h. v. vijf dagen. Ie Nieuw-Buinen (Dr.), waar werkstaking onder de landarbeiders heerscht, nemen de ongeregeldheden toe. Zaterdagnacht werd een drietal koeien in het water gedreven. De boeren koopen aardappelrooimachines en helpen el kaar om de vruchten uit den gtpnd te halen. De burgemeester heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarbij samenscholingen van meer dan vier personen zijn verboden. Op een bank in het Haagsche Bosch zijn in den atgeloopen nacht de lijken gevonden van een 20-jarigen jongen man en een 23-jarig meisje. Uit een op hem gevonden brief aan de politie valt op te maken, dat de jonge man het meisje door een schot in de hart streek heeft gedood en daarna zelfmoord pleegde door zich een revolverschot toe te brengen, omdat de wederzijdsche familie weigerde toe stemming te geven tot hun verloving. De werkman Snel uit Gouda en zijn beide zoons, jongelieden van 24 en 22 jaar, waren Zondag voor hun pleizier in Amsterdam. Des avonds omstreeks negen uur belandden zij in het café van Meulstee, Zeedijk 28. Daar schijnt twist te zijn ontstaan met het drietal plotse ling knalden revolverschoten, waardoor de oudste zoon, eveneens werkman, door niet minder dan vijt schoten in het hoofd werd getroffen. De andere zoon, korporaal der veld artillerie, kreeg een kogel door den eenen arm en een schampschot aan den anderen. De vader kwam er, betrekkelijkerwijs ge sproken, nog het beste af. Een kogel nam een knoop van zijn jas mee, doch kreeg te vens met een stuk hout een gevoeligen slao* op het hoofd. De oudste zoon werd in bedenkelijken toe stand naar het Binnengasthuis vervoerd. De behandelende geneesheer achtte het noodig een geestelijke te waarschuwen. Als verdacht van het lossen der schoten werd de 51-jaiige caféhouder gearresteerd. De man verklaarde onschuldig te zijn, doch ver schillende getuigen legden bezwarende verkla- ringen voor hem af. Naar bet wapen, waarmede geschoten was, werd tevergeefs gezocht. Voor jaren werd in Duitschland een pro ces begonnen door de leden der familie Kwi- lecki tegen het hoofd van het geslacht, wiens grondbezit aan jongere familieleden zou zijn gevallen als fidie-eommiswijl hij zonder mannelijke erfgenamen bleef, totdat plotseling de gravin Kwilecki aan een zoon het leven schonk. De familieleden beweerden, dat dit kind een ondergeschoven kind zou zijn, en wisten de getuigen te doen dagvaarden, die verklaarden dat de jonge graaf Jozef Kwi lecki het kind was van een baanwachtersvrouw, Cecilie Meyer geheeten. Een rechtproces ontstond uit deze beschul- diging, die door de familieleden werden ver loren. Maar zij gaven den strijd niet op en brachten Cecili Meyer er toe een eisch in te stellen tegen den ouden graaf Kwilecki tot teruggave van haar zoon, den gewaanden graaf Jozef Kwilecki. Die eisch werd afgewezen het verzet te gen dit vonnis werd door het Oberlandes- gerecht te Breslau afgewezen. Vrouw Cecilie Meyer diende hierop bij het Reichsgerecbt te Leipzig een verzoek tot revisie in van dit laatste vonnis van het Oberlandesgerecht. Doch voordat over dit verzoek door het Reischgerecht beslist werd, heeft Cecilie Meyer het verzoek om revisie teruggenomen. De zaak is daarmede geëindigd. Graaf Jozef Kwilecki wordt, ondanks alle verhalen over zijn geheimzinnige geboorte, wettelijk erkend als te zijn de zoon en erfgenaam van den ouden graaf Kwilecki en dus als het hoofd van de Poolsche adellijke familie van dien naam. Een jaar geleden heeft een ieeraar te Me- chelen vóór de vlucht te Demen onder den grond bij zijn huis alles begraven, wat hij bezat goud, gemunt geld, zilveren voorwerpen, juweelen, effecten enz. ter waarde van 250 000 francs. Het huis werd gebombardeerd en later met den grond gelijk gemaakt. Wanhopende, zijn bezittingen ooit terug te krijgen, kreeg de Ieeraar de ingeving, de goede diensten van de Amerikaansche autoriteiten te Londen in te ro«t en. Hij verschafte hun een duidelijken plattegrond van ziju huis, waarop precies de plek was aangegeven, waar zijn fortuin zich bevond. Tot zijn groots vreugde heeft hij dezer dagen vernomen, dat de onderzoekingen met een goeden uitslag zijn bekroond. Zij zijn ver richt door den consul van de Ver. Staten te Machelen en zijn goederen zijn onder de veilge hoede van de Amerikaansche regeering. Tragische dootl. Omtrent een tragischen dood van de 20-jarige dochter van den Nederlandschen gezant te Rome wordt door de sBerl. Lokal Anzeiger» het volgende gemeld: ln een der deftigste hotels te Sorrento bij Napels hebben de jonge graaf Gofgredo Gaetani dell Aquila d' Ara- gona en de dochter van den Nederlandschen gezant bij het Quirinaal, baronesse Van Wei deren Rengers, zelfmoord gepleegd. De daad, waarvan een ongelukkige liefde de oorzaak moet zijn, baarde veel opzien in de aristo cratische kringen van Rome en Napels. De 29 jarige graaf Gaetani leefde gescheiden van zijn vrouw, een Amerikaansche, en bewoonde met zijn beide kinderen een prachtig kasteel in Piedemonte. Hij was als luitenant bij de alpenjagers. Als eigenaardigheid meldt het bericht, dat de vader, de grootvader en een oom van graaf Gaestani eveneens door zelf moord een einde aan hun leven hebben ge maakt. Valsche bankbiljetten. Omtrent de te Amsterdam vervaardigde valsche bankbiljetten, meldt het Hbld." nog Wij hebben reeds herhaaldelijk melding ge maakt van het in betaling geven van valsche bankbiljetten. Eigenlijk kon men daarbij, strikt genomen, moeilijk van valsche bankbiljetten spreken, want ze leken in het geheel niet op de echte. De vervaardiger ervan had zijn fantasie vrij spel gelaten de biljetten waren geteekend op een soort perkament papier, dat geel was gekleurd de cijfers in de hoeken hadden een iichtpaarsen ondergrond gekregen, de rand was van fantastische krullen voorzien en een der handteekeningen van het biljet was die van den president der Tweede Kamer. Boveudien waren de biljetten kleiner dan de echte Het moest dus wel verwondering wek ken, dat er nog menschen invlogen en toch geschiedde dit herhaaldelijk. Het eerste slachtoffer was, voor zoover be kend werd, een bakker in het centrum Jer stad. Dit geschiedde reeds eenige maanden geleden. Kort daarop volgde een winkelier ster uit de St. Janstraat en nog eenige andere neringdoenden uit verschillende deelen der stad lieten zich een dergelijk biljet voor echt in de handen stoppen. Het joDgste slacht offer was, ongeveer een week geleden, een winkelierster uit de Verbindingsstraat. Even vóór baar had men een melkslijter uit die buurt tevergeefs een dergelijk biljet in be taling willen geven. Volgens opgave van E. heeft hij niet meer dan zes dergelijke biljetten uitgegeven. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door den hoofdinspecteur van het bureau Nieuwe Tolstraat, den heer J. J. Ploos van Amstel. De aangehoudene is door het eerste slacht offer (een bakker uit de Nes) en door diens huisgenooten herkend als de man, die daar een valsch biljet in betaling gaf. Men her innert zich. dat dezelfde man eenigeu tijd later in den bakkerswinkel terugkwam en, voorgevende van de politie te zijn, een kistje met/300 meenam, nadat de bakker zelf door een gefingeerd schrijven ten paleize van justitie was ontboden. Ook over deze zaak werd hij door de politie gehoord. Aanvankelijk werden van deze oplichting verdacht de beide mannen die in den winkel van De Lnie en te Acht tienhoven hun slag sloegen. Men deelt ons mede De ouderhandelingen met den Minister van Landbouw, over de uitvoer van beetwortelen naar België, hebben voor onze landbouwers tot een gunstig resultaat geleid. Beetwortelen geteeld in Zeeuwsch-Vlaanderen en gecontracteerd voor 1 Augustus mogen, onder nader door den Minister te stellen voor waarden, naar België worden uitgevoerd. PARIJS, 13 Sept. 11 uur. Aan den Yser duurt de kanonnade voort. Ten N. en ten Z. van Atrecht, ten N. van de Oise en ten Noorden van het Aisne-Marnekanaal beschoot onze artillerie met succes de verdedigingswerken van den vijand. In Champagne en Argonne en tusschen Maas en Moezel had een artilleriegevecht plaats en werden bommengevechten geleverd. Luné- ville en Compiègne werden opnieuw gebom- barderd. 19 Fransche vliegtuigen hebben 100 bommen geworpen op Trier, waardoor het station en de rijksbank getroffen werden. Eveneens werden op de stations van Domary en Barencourt 58 bommen geworpen. Ook de stations te Donaueschingen en Marbach werden vanuit vliegtuigen gebombardeerd. LONDEN, 14 Sept De Times verneemt uit Sofiade bttrekkingen van Roemenië met de centrale mogendheden zijn kritiek. Ruim 2000 Duitsche spoorwagens, beladen met oorlogsmateriaal, staan aan de Roemeen- sche grens. Voorts zouden de middenrijken hebben aangedrongen op de toestemming tot den doortocht van Duitsche en Oostenrijksche trotpei over Roemeensch gebied. TER NEUZEN. Huweljjks-aangiften. 10 Sept Paul Joseph Leon Marie Standaert, 23 j., jm. en en Suzanna Donze, 20 j., jd. Cornells Pieter Ma- clnelsen. 22 j„ jm. en Elisabeth Cornelia Marie Harms, 19 j., jd. Emile Johannes Wemaer, 26 j j.m. en Adriana de Doelder, 21 j., jd. Geboorten. 5 Sept. Krjjn Klaas, z. van Jan Dees en Jannetje de Quelerij. Meeuwis, z. van Pieter Willem de Kraker en Suzanna Hamelink. 6 Sept. Alphonsus Jacobus Tbeodorus, z. van Ludovicus Cools en Arnolda Raaijmakers. 7 Sept Joost Dirk. z. van Jan Dieleman en Elisabeth Loof! Johanna Wilhelmina, d. van Adriana Geertruida de Feijter. 9 Sept. Izaak Cornelis, z. van Krijn Hubrecht Wieland en Tanneke Butler. 10 Sept. Jules, z. van Pieter Harms en Leonie Brejjaert. il Ondergeteekende heeft de eer U in kennis te stellen dat zij vanaf heden een ruime collectie voor het a. s. WINTERSEIZOEN ter Uwer keuze beschikbaar heeft gesteld, Hopende met Uw bezoek vereerd te worden. Beleefd aanbevelend, Ter Neuzen. Noordstraat 17. 'er Electrische Drukkerij van M. DE JONGE, kan terstond geplaatst worden om in het vak te worden opgeleid. Hedenavond om half zes uur is na een langdurig, doch geduldig lijden zacht en kalm overleden onze veel geliefde Moeder, Behuwdmoeder, Groot moeder en Overgrootmoeder Pa. Ca. VAN VESSEM. Ouddorp. J. VAN VESSEM. v P. A. VAN VESSEM— Birkeneeld. Kleinkinderen en Achterkleinkind. Axel, 13 September 1915.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3