Op het Zuidelijk oorlogstooneeJ. UIT ONZE OMGEVING. BINNENLAND. mitrailleuses en nog veel ander materiaal buit. W ij sloegen de aanvallen van deri vijand af en brachten hem ontzaglijke verliezen toe, niettegenstaande de Oostenrijkers aanzienlijke versterkingen hadden gekregen, L)e vijand deed een rookgordijn ontstaan over een afstand van twee wersten langs het front. In de gevechten ten noorden van Tarno- pol trokken onze troepen veel nut van de ge blindeerde automobielen, waaruit de vijand urenlang beschoten werd. In den ochtend van 12 Sept. gingen onze troepen in de streek ten zuiden van Tarnopol tot den aanval over. Aan den Sereth zetten de Oostenrijkers hunnen terugtocht voor uit de streek van i3insk in de richting van den Djnester. Wij vervolgen hen met succes en maakten een groot aantal krijgsgevangenen. In de nabijheid van kaap Tschauda aan de Zwarte Zee wisselde een onzer posten schoten met een vijandelijken onderzeeër, die zich daarop snel verwijderde. In het algemeen gaan wij voort met de uitvoering van ons plan, waardoor de toestand, onzer legers mee den dag beter wordt. BERLIJN, 13 Sept. (Wolff.) Officieele rne- dedeeling uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg Op den linkeroever van de Dwina tusschen I riedrichstadt en Jacobstadt is de vijand uit verscheidene stellingen geworpen. Meer naar het zuiden wijkt de vijand en de voor hoeden van de hem vervolgende Duitsche troepen hebben den weg Eckengrafen 30 K.M. ten Z.W. van Jacobstadt) Rakischki bereikt. Ook tusschen den weg Kupischki Dwinsk (Dunaburg) en de rivier Wilija, stroomaf waarts van Wilna, schiet onze opmarsch goed op. Oe spoorlijn Wilna - Dunaburg - St. Pe tersburg is op verscheidene plaatsen bereikt. In de bocht van de rivier Njemen ten O. van Grodno blijft de vervolging aan den gang. Aan den benedenloop van de Zelwianka zijn verscheidene sterke tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Gisteren zijn meer dan 3300 gevangenen gemaakt en 2 machinege weren binnengebracht. Legergroep Leopold van Beieren. De vij and trekt terug. Hij wordt van dicht bij ver volgd. Meer dan 1000 Russen zijn gevangen Legergroep Mackensen. De tegenstand van den vijand op het ge- heele front is gebroken. De vervolging in de richting van Pinsk is aan den gang. Zuidoostelijk oorlogsterrein. Duitsche troepen hebben gisteren verschei dene sterke aanvallen ten W. en ten Z.W. van larnopol met bloedige verliezen afgesla gen en maakten daarbij eenige honderden gevangenen. In den nacht is een gunstige stelling die op eenige kilometers ten Westen van de oude gelegen is, door ons ingenomen, zonder dat wij door den vijand daarbij belemmerd werden. Van Italiaansche zijde. De ItaliaaDSche legatie te 's-Gravenhage heeft het volgende communique van den lta- liaadschen grooten generalen staf ontvangen Rome, 12 Sept. In de omstreken van Tyrol, Trenhno en van Karinthië wordt de artille rie actie voortgezet, echter door veelvuldigen mist belemmerd. De vijandelijke artillerie gaat voort, de dorpen achter onze iiniën te be- schieten. In het 1 lezzo-bekken beproefden vijande- lijke troepen, begunstigd door de duisternis, in den avond van den lOen September, een plotselingen aanval te doen op het Slateuik- dal. De onzen lieten den tegenstander tot op korten afstand naderen, en wierpen zich toen met de bajonet op hem, waarna hij, na hevigen strijd, op de vlucht gedreven werd. In den Tonmem-sector werden, na onzen aanval van 9 Sept. op Santa Maria, sterke vijandelijke detachementen gesignaleerd, die zich door het Tominski-dal naar die plaats richtten. In de ^streek van de Beneden-Isonzo werd door luchtverkenningen vastgesteld, dat de vijand nieuwe verdedigingswerken aanlegt met een bijna permanent karakter. Uit inlichtingen, door ons uit zekere bron verkregen, blijkt ook, dat de vijand nieuwe troepencontingenten en zware artillerie aan voert. Twee onzer vliegtuigen hebben met goeden uitslag kampen bij Oppaochiasselle gebombar deerd. De vijand heeft talrijke granaten op de dekken van Monfalcone afgeschoten, waar door eenige stoombooten beschadigd werden. WEENEN. 13 Sept. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier In de kuststreek zijn de gevechten in de sectoren van Flissch en Tolmein gisteren met onverminderde hevigheid voortgezet. Alle aan vallen der Italianen zijn weder met zware verliezen afgeslagen en onze troepen hebben zich in al hun stellingen gehandhaafd. In den sector van Flitscb heeft de vijand, nadat s ochtends zijn aanvallen op den Romben en een poging tot doorbraak op de hellingen van dezen berg waren mislukt, gistermiddag van het Z.W. troepen laten oprukken tegen Jaworjck en Ho'obar Plauina. Tegen^den avond waren ook die teruggeslagen. De Italiaansche artillerie heeft daar haar eigen infanterie doeltreffend beschoten. In het gebied van de Vrsic, waar de Ita lianen eergisteren al meer dan 500 man hadden verloren, is gistermiddag een nieuwe aanval afgeslagen Op het bruggehoofd van Tolmein hebben de Italianen vergeefsche aanvallen gedaan. Verder Daar het zuiden is het betrekkelijk rustig gebleven. Op liet front in Tirol is een nieuwe poging van den vijand om onze stelling in het°Po<- pena dal te naderen even vruchteloos gebleven als alle vorige. Voor de grensbrug liggen meer dan 100 lijken van Italianen. LOME, 13 Sept. (Reuter). Officieel be richt van den grooten generalen staf: Gisternacht heeft de vijand twee aanvallen gedaan in het dal van de boven-Rienz, die beide zijn afgeslagen. Aan de boven-Isonzo hebben wij de sterke vijandelijke stellingen op de hellingen van den Plezzo met merkbaar succes aangevallen, ondanks den hevigen tegenstand. In de zone van Plaza hebben vijandelijke afdeelingen en gepantserde treinen van uit Görz een poging gedaan om onze verschan singen ten zuiden van Zagora te overrompelen. Zij zijn echter teruggeslagen. Dtiitschland en de Vereentgde Staten. N'LW Y ORE, 13 Sept. (Reuter, part.) Vol gens een bericht uit Washington is graaf Bernstorff, onthutst over de mogelijkheid van een afbreker, der betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Duitschland, gisteravond onver wacht bij Lasing gekomen, om te trachten de toestand op te helderen. Naar 't. schijnt moet de crisis vandaag of morgen komen. De regeering heeft een besluit genomen over de te volgen gedragslijn. De toestand wordt blijkbaar beheerscht door Duitscbland's weige ring, om te erkennen dat het verplicht" is schadeverhoeding te verleenen voor de aan boord van de Arabic omgekomen Amerikanen, zelfs als de duikbootcommandant zich mocht hebben vergist ten aanzien van het voornemen der Arabic om de duikboot te rammen. Deze weigering wordt beschouwd als een schending van Duitschland s belofte om voor de veilig heid van Amerikanen ter zee te zorgen. Eeo officieel persoon heeft gezegd "Duitsch land schijnt, maar zijn eigen woorden te oordeelen, zich op het standpunt te stellen, dat de dnikboot-commandant gelijk of ongelijk kan hebben, maar in elk geval rechtmatig heeft gehandeld. Deze redeneeriDg kan de Amerikaanscbe regeering niet aanvaarden als grondslag voor arbitrage." Men deukt dat Bernstorff met nadruk zal ontkennen, wat een New Yorksch dagblad hem in den mond legt, nl. dat »eeri oorlof onvermijdelijk is, indien de diplomat.eke be trekkingen worden afgebroken". De regeeriim is geenszins overtuigd van de waarheid van het persgesprek, waarin deze woorden zouden zijn geuit, maar zij gelooft dat het door Bernstorff of diens vrienden is gepubliceerd met het doel om of het departement van buitenlandsche zaken te overbluffen, of om een afbreken der diplomatieke betrekkingen te loorkomen. Bernstoiff zal waarschijnlijk trachten de handelingen van Von Papen, den Duitschen militairen attaché te vergoeilijken, maar toch zijn er aanwijzingen, dat de atta che binnen enkele dagen zal vertrekken om de spanning te verminderen. Misschien zal hem z.g. een verlof worden verleend, doch hy zal hier zeker niet terugkeeren. I)e Landstorm. Het Vrijdagavond verschenen koninklijk besluit, waardoor zij, die in 1892 geboren zijn, van 1 Octooer af tot den Landstorm zullen behooren, beteekent, dat de Regeering thans gemachtigd is de lichting 1912 van den Land storm. d w.z. de vrijgeloten en vrijgestelden van die lichting na 1 October onder de wapenen te roepen. Aangezien de lichting 1914 in October en de lichting 1913 in November opkomt, bestaat de mogelijkheid, dat in de lichting 1912 in December zal worden opgeroepen. Spoedig zal hieromtrent wel zekerheid komen. Zuinigheid hij het leger. De minister van oorlog heeft de aandacht van den opperbevelhebber gevestigd op het feit, dat bij een der regimenten infanterie voor liet gebruik van een huis met een huurwaarde van ten hoogste f 150 per jaar, van begin Aug. 1914 tot 1 Juni niet minder dan ruim f8U0 is betaald. De minister verzoekt den commandeerenden officieren kenbaar te maken, om bij het bepalen van prijzen voor het gebruik van gevorderde kwartieren, 's Rijks financieel belang niet in die mate uit het oog te verliezen, als blijkbaar zelfs nu nog hier en daar voorkomt. (Avp.J De uitvoer van varkens. Zooals bekend is, werd medio Augustus door den min. v. landbouw bepaald, dat van 19 Augustus tot en met 18 September geen uitvoereonsenten voor varkens zouden worden afgegeven. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat de volstrekte sluiting der grenzen voor den uitvoer van varkensvleesch een maatregel van tijdelijken aard was. Zoodra er voldoende aanwijzingen zouden zijn, dat er overproductie is van slachtrijpe varkens, zou wederom een regeling ingevoerd worden, waarbij een beperkte uit- uitvoer wordt toegestaan. Naar wij thans vernemen, bestaat bij den minister het plan, de grenzen voor den uitvoer voorloopig nog net te heropenen. Uit niets toch blijkt, dat er op dit oogenblik overproductie van varkens is. De prijzen zijn nog uitermate hoog en aan de Amsterdamsche markt b.v. was de aanvoer de laatste weken buitengewoon gering zóó gering, dat bijna uitsluitend regeermgsvarkeus geslacht worden. (Hbld) I hans is beslist, dat de Koningin in persoon Dinsdag 21 dezer de nieuwe zitting van de Staten-Generaal zal openen. Evenals ten vorigen jare zal de stoet waarmee H. M. zich van het koninklijk paleis naar het gebouw der grafelijke zalen begeeft, kleiner van samenstelling zijn dan anders daar de meeste nol-waardigheidsbekleders, die in gewone om standigheden in den pronkstoet meerijden, zich ook thans wederom reeds in de ridderzaal zullen bevinden, bij aankomst van H. M. in het gebouw. Dinsdagavond had in een der lokalen van de H. B. S. eene algemeene vergadering van het Steun-comité plaats. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat plannen bestaan kolen te betrekken vanwege het Nationaal Steun-comité tegen billijker prijzen dan ze hier verkrijgbaar zijn. In de plaats van Ds. Hulsteiju, die uit de gemeente vertrekt, werd gekozen de heer H. Koelmans. Besloten werd aan den Raad te adviseeren de bijdrage met 1 gulden te verhoogen, waar van ;;,4 voor rekening van het Nationaal Steun comité komt. Over de huurbons ontspon zich een lang durige discussie. Algemeen gevoelde de vergadering, hoe hier gelegenheid tot misbruik werd geopend. Een der aanwezigen wenschte eene alge meene verhooging der steunbijdrage voor ieder en hiervan het noodige voor huishuur af te trekken. Hij vreesde andeis eene zeer onge lijkmatige behandeling van de verschillende steun behoeven den. Zijn voorstel werd nochtans verworpen en het voorstel van het bestuur aangenomen verklaard, om de achterstallige huishuur met de huiseigenaren te vereffenen voor de helft, en voor die het noodig hebben te helpen aan het -/3, dat voor het vervolg moet betaald worden na contract met de huiseigenaars. Het bleek, dal niet alle tegenstemmers van het vorige voorstel hiermede accoord gingen. Een der leden betoogde de wenschelijkheid van een scherpe controle voor dit punt. Opgemerkt werd. dat het noodig was, dat de leden meer uitspraak hadden te doen om trent di verrichtingen van het comité. Ook werd in het licht gesteld, dat in ver schillende gevallen de wenschelijkheid van eene bedeeling in natura was gebleken en ook toegepast. Onder begunstiging van het heerlijkste weder gaf het muziekgezelschap »De Veree- nigde W erklieden" Zondagavond een conceit in de Buiten sociëteit. Het was een genot voor oor en oog een paai uren in den tuin door te brengen. Het bezoek had grooter kunnen zijn, maar de aanwezigen hebben genoten. In hen en in de executanten zat eene goede stemming, zoodat ook na afloop van het eigen lijke concert nog velen in den tuin bleven vertoeven, tot eindelijk het uitdooven van het electrisch licht voor ieder de waarschuwing behelsde huiswaarts te keeren. Aan den brievengaarder A C. Risseeuw te Sluiskil is met ingang van 1 October a s. op verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Als een bizonderheid kunnen wij melding maken van een prachtige vischpartij, die gisteren met een kolossaal succes plaats had. De heer D. Maes alhier, had eenige vrienden geinvifeerd deel te nemen aan een vischpartij in het vischwater, waarover hij de beschikking had, in den Beoosten- en Bewestenblijpolder. De vangst zette goed in, nauwelijks waren de lijneu uitgezet of de heer Maes had de eerste te pakken. Het was een snoek van 8 pond. Spoedig volgden er meer het ging steeds cressendo. En hoewel er nog al eens een enkele, waaronder zelfs zeer groote »verspeeld« werd, bedroeg het totaal, dat gevangen werd, 34 snoeken, met een gezamenlijk gewicht van 72 Kilo. Een meisje dat te Hoek met een ketel kokend water van een trap af kwam had het ongeluk, daarbij te vallen, waardoor zij al het kokend water over haar lichaam kreeg. Niettegenstaande onmiddellijk geneeskundige hulp is ingeroepen, verkeert zij in een zoro- wekkenden toestand. Men schrijft uit Clinge Verschillende kleine dieren, zooals honden, katten, hazen zijn al gedood door aanraking van de electrische draadafsluiting langs de grens; Zaterdag wrong zich een rund"door de buitenste prikkeldraad versperring, raakte den electrischen draad en was dood. Zaterdagavond omstreeks 6 uur is aan den Meerdijk onder Hontenisse afgebrand het arbeidershuisje van J. Wauters aldaar De stal en het huisje alsmede eenige inboedel en gereedschap verbrandden. Oorzaak van den brand onbekend. Verzekering dekt de schade. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland enz. is het verblijf in zijn gebied ontzegd aan Henri de Rijcke geboren 1 October 1888 te Selzaete, tijdelijk te Sas van Gent (Belg); René van Acker geboren 4 Juni 1895 té Sas van Gent en woneDde aldaar Desiré de Letter geboren 20 September 1887 te Sas van Gent en Petrus de Letter geboren 10 November 1871 te Sas van Gent, beiden wonende aldaar (de drie laatste zijn Nederlanders); Amele' Hollebosch geboren Februari 1887 te Gent wonende te Sas van Gent (Belg) en Marinus Markusse geboren 5 October 1873 te Cortgene wonende te Axel (Ned.) allen wegeDs cladi- stienen uitvoer en de beide laatste wegens het bevorderen van den clandistienen uitvoer.J Aan A. Misseghers, die bij besluit van 28 Mei jl. werd uitgewezen, is vergunning verleend met ingang van 15 September weder in bedoeld ambtsgebied terug te keeren. Een eierenkoopman te Vlissingen gaf aan de politie kennis van diefstal van ruim 200 eieren uit kisten, welke stonden op de ponton van de provinciale boot. Een onderzoek wordt ingesteld. (VI. Crt.) Samenkomst van vrijzinnig- godsdïenstigen te Oostburg. Men meldt aan de Midd. Ot Door de vrijzinnig-hervormden in onze provincie was reeds sinds een tweetal jaren het plan overwogen om in navolging van de geestverwanten in meer noordelijke streken van ons land, eene openlucht bijeenkomst te houden. Evenwel was men huiverig om er aan te beginnen, want tal van bezwaren rezen, allerlei moeilijkheden werden voorzien, zoo b.v. het geïsoleerd liggen van de verschillende deelen onzer provincie, hare heterogeeue be volking op godsdienstig gebied, het ongewone van dergelijke bijeenkomsten, enz. Wel zag men sinds jaren nu en dan godsdienstige sa- menkomsten van rechtzinuigen en gerefor- meei len of liever in het algemeen gesproken, van de ^kerkelijke" protestanten, maar de vrijzinnigen bleven hieraan, op een enkele uitzondering na, vreemd, ze vonden er niet wat zij wenschten. En nu eindelijk is het er van gekomen en werkelijk de eerste poging om op deze wijze gelegenheid te geven tot eene bijeenkomst van vrijzinnig godsdienstigen in Gods vrije natuur, is met een schitterenden uitslag be kroond, voor een groot deel te danken aan het allerprachtigste zomerweder. Dl wij dan zouden wiileu beweren dat de gister te Oostburg saamgekomenen allen be slist godsdienstig waren O, neen, dergelijke blijve verre van ons, maar laten we aannemen dat er daar gekomen zijn ter wille van het uitstapje per fiets of per tram, anderen uit pure nieuwsgierigheid, weer anderen om den zang en de muziek (wellicht een groot deel hiervoor), of om eens mannen te hooren spreken, die als redenaar naam hebben gemaakt, dat alles doet niets ter zake en deze bijeenkomst heeft dat alles gemeen met de reeds voren- o VI v.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2