Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van het Westelijk oorlogstooneel. Van bet Oostelijk oorlogstooneel. No. 2606. Woensdag 15 September 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Her 3 maanden 7 5 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere, No IS. ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 5 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen >i!rant' Tersch*)nt elker' Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. DE OORLOG. Fransch legerberacht. PARIJfe, ld Sept. (Flavas.) Officieel bericht van vanmiddag: In Argonne zijn vannacht tal van gevechten niet handgranaten geleverd. Bij den weg van Béthune naar Atrecht is een mijnaanval met gemak afgeslagen. Ten noorden van het station van Souchez de gebruikelijke artillerieactie over en weer. De mijngevechten voor Faye (ten zuiden van de Somme) worden met verbittering voortgezet. In de sectoren van Armancourt en Beu- vraignes en op de hoogvlakten van Quenne- viéres en Nouvron zijn hevige gesehutsfevech- ten geleverd. In Champagne en Argonne bij tusschen- poozen geschutvuur. In Lotharingen hebben onze batterjjen de vijandelijke loopgraven en andere verdedigings werken doeltreffend beschoten. Bij Emberménil, Leintrey en Angervillers zÜn vijandelijke afdeelingen uit hun loopgraven gekomen en, na tot onze versperringen te zijn doorgedrongen, door het vuur onzer infanterie verstrooid. Duitsrhe luchtschepen boven Engeland. LONDEN, 13 Sept. (Reuter). Het pers bureau deelt mede, dat de Engelscbe kust gisterenavond opnieuw bezoek heeft gehad van vijandelijke luchtgevaarten, die bommen heb ben geworpen. Er is geen enkel slachtoffer de stoffelijke schade bestaat uit gebroken te legraafdraden en vensterruiten. Eigenaardig grensverkeer- Het opbreken van Belgische tramlijnen. - Een beschoten trein Paarden voor Rusland. VAN DE GRENS, 12 Sept. (Telegraaf.) Door de Duitsche overheid werd een zonder linge maatregel voor het grensverkeer in Vlaanderen genomen. Bewoners van grens gemeenten als Maldegem, St. Laurens, mogen nu op een eenvoudig identiteitsbewijs de ver sperring naderen en spreken met lieden, die in Nederland verblijven. Vanwaar nu weer die toegevendheid? Öm 't smokkelen te verge makkelijken Personen van nabijgelegen dor pen, maar geen grensgemeenten, genieten deze gunst niet en sommigen, die toch de grens naderden, werden aangehouden en beboet. Weer keeren veel Belgen, die sedert Octo ber in Engeland of Nederland verbleven, naar België terug. Met ganscbe groepen gaan ze langs de »Durchlassposten« over, soms met een wagenlading meubelen, 't Beschieten der Belgisehe kust matigt echter weer bij velen verlan0en naar 't eigen huis, vooral van hen, die in t kustgebied wonen. Overigens worden gereedelijk passen, ook voor 't etappengebied, afgegeven. Ook in West-Vlaanderen beginnen de Duit schers de tramlijnen op te breken, gelijk het in Oostelijk België is geschied. Dit is het geval met 't spoor Thielt—Wygene - Zweve- zeele - Brugge. In 't station te Thielt ston den reeds wagons, geladen met rails en liggers, t materiaal dat de Duitschers wegvoeren. Men weet niet juist, waar dit alles nu dienen moetmen zegt op 't Oostelijk front. Ook de tramlijn GentNevele —Ruislede schijnt aan de beurt te zullen komen. Op het traject Gent Nevele rijden de trams nog, op het tweede baanvak echter niet meer. Te Thielt stond eveneens een trein van 30 bijna vernielde ol zeer gehavende wagons. Het was de trein, die, zooals French in een rapport meldde, te Langemark, nabij 't lepersch front, door de Engelschen zoo hevig bescho ten werd. In den laatsten tijd werden in Vlaanderen weer veel paarden gerequireerd en naar het Oostelijk front gestuurd. Zeppelins boven Londen. Hit Londen meldt de correspondent van het Handelsblad het volgende Ik zal u niet precies vertellen, wsiar het geschied isnoch zal ik in bijzonderheden neerschrijven wat er gebeurd is. De censor, die zich bepaald heelt tot een vermelding in de ochtendbladen hier, dat vijandelijke lucht schepen gisteravond zich vertoonden boven de oostelijk gelegen provincies en boven een district van Londen en brand veroorzakende en ontplofbare bommen wierpen«, er bij voe gende »dat eenige ongevallen werden gerap porteerd en eenige branden veroorzaakt, en dat het aauta' der dooden en gewonden later zal worden vermeld*, zal dezen brief toch wel met meer dan critisch censor-oog bekijken, maar ik hoop, dat hetgeen ik laat volgen genade bij hem zal vinden en u be reiken. t W as tusschen half elf en elf uur. De dag was kalm en stil geweest en gevolgd door een even kalmen en mooien najaarsavond; geen blad dat zich bewoog en aan een wol- keloozen hemel schitterde het sterrenheir. Gpeens daar daverde het »Bom-m-m Bom-m-m twee kort op elkander volgende kanonschoten, vermoedelijk van het kanon dat niet ver van onze voorstad ergens staat opgesteld dat móest een Zeppelin-bezoek beduiden, het kon niet anders zijn. Huisge- nooten, die reeds ter ruste waren gegaan, werden gewektop straat hoorde men opeens bewegingdeuren werden overal geopend, ramen opgeschoven, de menschen kwamen hun huis uit. «Zeppelins, Zeppelins riepen zij elkander toe en allen keken naar het luchtruim. Niet lang daarna kwamen politiemannen dooi de straat, riepen »AlIe lichten uit vau huis tot huis, waaraan natuurlijk dadelijk gevolg werd gegeven, ook al baarde het ver wondering, dat men lang niet overal alle lan taarns dadelijk uitgedraaid zag. Ik ging de straat op, keek naar den hemel. Daar, hoog aan den oostelijken hemel zag ik een der Zeppelins een der monsters, die schrik en ontsteltenis kwamen brengen, ver woesten, dooden misschien, in het vijandelijk land. Het gevaarte teekende zich af iu zijn volle lengte het scheen een spooksel, onbe wegelijk aan het firmament, beschenen als het werd door de zoeklichten, die er van verschillende kanten hun volle stralen op deden vallen. Het kanon daverde de maar steeds, telkens weer en herhaaldelijk zag men onder den Zeppelin de projectielen uiteen spatten en 't was of een aantal vurige ballen zich daar vertoonden om dat stille, dat ont zagwekkende witte spooksel. Maar het bleef onbewegelijk, steeds schjjnbaar op dezelfde plaats de projectielen, die er op afgeschoten werden van de aarde vermochten blijkbaar niet het te bereiken. Van mijn standpunt in de buiten wijk, waar ik mij bevond, kon ik slechts één Zeppelin zien, maar er waren er zeker meer, vermoedelijk drie, en het zijn de twee, die ik niet zag, geweest, die boven Londen hun vernielend werk hebben gedaan. Die derde, die daar over de buitenwijken was, heelt waarschijnlijk het juiste spoor verloren, want daaruit heelt men bommen laten vallen op een terrein, waar niets staan dan rijen landelijke j>cottages« en waar nog veel bouw terrein braak ligt. Daar zijn de bommen dan ook gevallen zonder veel schade te doen hebben zij gaten in het land geslagen zijn door den slag tal van ruiten gesprongen en deuren uit de hensels gerukt, en verder na tuurlijk de rustige burgers danig verschrikt. Maar boven dat gedeelte van Londen waar de Zeppelins meer prooi vonden, is wel ma terieel schadde aangericht, een vanzelfsprekend feit, wanneer men van een geweidige hoogte zware bommen laat vallen op een dicht be bouwd stadsgedeelte. Op den tijd dat de aanval gebeurde, was bet bart vau Londen nog niet ter ruste de schouwburgen en andere gebouwen van pu blieke vermakelijkheden waren nog stampvol. Plotseling gingen er alle lichten uit op hoog bevel« de voorstellingen moesten ge staakt worden, de menschen gingen heen, de donker gemaakte straten in, waar omnibussen, taxis in donker moesten rijden, leder trachtte zoo spoedig mogelijk thuis te komen. Waar* de aanval was, wisten velen niet percies, maar steeds klonk uit de verte het geknal der ontploffende bommen, het gebulder van het op de luchtschepen gerichte geschut. 1 egen hall twaalf was het gedaan. De Zeppelins hadden blijkbaar hun voorraad bommen uitgeputhet geschutvuur eindigde De menschen keerden terug in hun huizen, spoedig begaven zij zich weer ter ruste. Wie niet wist waar het was geweest, zou het over enkele uren wel vernemen alleen het aangevallen deel der stad sliep natuurlijk niet Dat stadsgedeelte heb ik vanochtend be zocht. Duizenden en duizenden verdrongen zich in de straten waar de bommen gaten hadden geslagen in het plaveisel waar, soms huis aan huis, de ruiten waren verbrijzeld waar gevels van de huizen op sommige plaatsen waren vernield waar winkelvoorraden door elkander waren gegooid waar hier en daar brand was ontslaan en waar ook menschen waren gedood en menschen waren verwond. Een der huizen, waarvan geen ruit heel bleet, was gedeeltelijk verhuurd aan het Nederland- sche Consulaat. Van de kantoorlokalen zijn alle ruiten kapot, doch overigens geen schade. Een kalme, bezadigde menigte, die nieuws gierig naar alles keek, natuurlijk, doch die zich niet uitte in hartstochtelijke woorden van haat, maar die blijkbaar zich ten volle bewust was van den ernst var. hetgeen gebeurd was, gevoelde het vreeselijke van den oorlog; be greep dat door die uitvindingen van onzen tjjd de veiligheid van het Britsche eilanden rijk in tijden als deze niet meer is wat zij was in vroegere eeuwen als Engeland in een oorlog gewikkeld was ging heden gansch den dag door de geteisterde straten. Wie het alles heeft aanschouwd zóó dichtbij gezien heeft de verwoesting door die Zeppelins aangerichthet bittere leed berokkend aan hen, die een dierbare hebben zien dooden of ijselijk verminken, beseft hij vraagt zich at waarvoor toch dit dienen moet, die wraak oefening op al die onschuldigen, die niets, niemendal met den oorlog te maken hebben. Is dit nu oorlog voeren Het Londensche publiek bewaart vandaag zijn aangeboren flegma, maar het is te ster ker doordrongen geworden van de noodzake lijkheid den oorlog, waarin het land gewikkeld is, door te zetten tot het bittere einde, totdat deze aanval uit het luchtruim na zoovele andere, die reeds plaats hadden, gewroken zal zijn. V andaag in Trafalgar Square was de volks menigte, die de recruteerings-meeting bij woonde, grooter dan ooithet was een ge weldige massa, die zich verdrong om de zuil, waarop de redevoeringen gehouden worden en het aaqtal recruten was bepaald merk waardig groot. Dat was het eerste gevolg van den Zeppelin-aanval over het Londensche district dat ik niet noemen mag althans nü nog niet. Russisch legepbericht. PETERSBURG, 12 Sept. (P. T. A.) Bericht van den Grooten Generalen StafIn de streken van Riga en Friedrichstad artillerie-vuur en gevechten tusschen kleine detachementen. Bij Jakobstadt begonnen onze troepen op 11 Sept. den aanval. Er zijn hevige gevechten begonnen aan de rivier Pinkstera. Aan de wegen naar Dwinsk aan de west zijde, werd op 11 Sept. een Duitsche aanval bemerkt in drie richtingen lo. tusschen de rivier Soessia en Njemen ten noorden van Soewenidki, 2o. in de streek van Skopiczki, 3o. op den weg van Wilkomir narr Oesrany. In de laatste richting trokken onze troepen na een hardnekkig gevecht met een over- machtigen vijandigen troep terug naar de streek van het Dusiaty-meer. De druk van den vijand, die belangrijke versterkingen heeft gekregen, duurt voort. Tusschen de Swenka en de Wiljja is de vijand eveneens overgegaan tot een krachtigen aanval aan den rechteroever naar het station Podbrodzka. Ondanks den hardnekkigen drang van de Duitschers gingen onze troepen voort hen tegen te houden. Aan het front Orany-Nosti duren de gevechten voort in de streek van Skidel, waar de vijand versterkingen kreeg. Wij namen een officier en 101 soldaten ge vangen en veroverden vijf mitrailleuses. Ten N. van deze streek slechts weinig beteekenende aanvallen, door ons met gemak teruggeslagen. De gevangenen zeggen dat de Duitschers zeer vermoeid zijn. Hun verliezen, alleen aan dooden, zouden in de laatste drie dagen 100 man per compagnie bedragen. Met het oog op de voorgeschoven positie van onze legers aan de Njemen, ten zuiden van die rivier, is besloten ze een weinig terug te trekken maar hier op den vijand druk te blijven oefenen. Hier hadden wij op 11 Sept. zeer hevige aanvallen te doorstaan aan de Beneden-balwianka en den weg, leidende van Slonim naar Bazanowiczi, in de streken van Selwo, Ruzany en ten zuid-oosten van lvossowo. Aan de Beneden-Selwjanka sloegen wij op 11 dezer gedurende den geheelen loop'van den dag hevige aanvallen der Duitschers af. Bij Selwa vernielde onze artillerie een vij andelijke batterij. De vijand opende toen een heviger vuur, onder welks dekking hij tot het vallen van den nacht aanvallen deed op beide zijden van den weg. Aan den weg van Baranowiczy is de vijand eveneens een gevecht begonnen, gesteund door geschut van groot kaliber. Hier namen wij ongeveer 400 Oostenrijkers en Duitschers gevangen en maakten wij vier mitrailleuses en munitiewagens buit. Bij Roezany nemen de gevechten in hevig heid af, In de richting van Pinsk geen veranderingen. De vijand tracht uit de streek van Kolky in oostelijke richting op te rukken naar de beide oevers van de Styr. In de streek van Rofno zet de vijand, die versterkingen heeft gekregen, hetoffensief voort in de richting Derasjno. In de richting Kremanz duren de aanvallen op de oevers van de Boven-Gorynia voort. De Oostenrijkers hebben echter geen succes. Zij worden geregeld met groote verliezen terug geslagen. Van de 200 Oostenrijkers, die gevangen werden genomen, kwamen er 40 vrij willig naar onze loopgraven. In de streek van Tarnopol hadden de ge vechten een voor ons gunstig verloop. Ten noorden van deze stad namen wij op 11 Sept. 1 officieren en 4200 soldaten, waaronder ook Duitschers, gevangen en maakten wij negen

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1