BliNNENLAND. UIT Q2TZE OMuEVÜTG. beide zijden van den spoorweg naar Slonirn. Op de wegen van Luzk naar Rofno is de toestand on v e ran d erd In de lijn Dübno Kremenez bezetten wij nieuwe stellingen aan de Ikwa en Boven-Goryn. In Galicië bij Tarnopol behaalden wij "op 7 Sept een groot succes op de Duitschers. De derde gardedivisie en de 48ste reservedie visie, verstrekt metjeen Oostenrijksche brigade, benevens talrijke zware en lichte artilleri-, bereidden zich volgens aanwijzingen van krijgs gevangenen sinds eenige dagen krachtig voor voor een beslissenden aanval. Deze werd vastgesteld op 8 Sept. Den vijand vóórkomend, namen onze troe pen het offensief en na een verbitterd ge vecht aan de Daljonkarivier werden de Duit schers tegen den avond van 7 Sept. volkomen verslagen. Aan het einde van het gevecht ontwikkelde de vijand volgens de mededeelingen der troepen een buitengewoon hevig artüle- rievuur. Alleen de onmogelijkheid om dat vuur op gelijke wijze te beantwoorden belette ons het verkregen succes uit te breiden. De Duitschers verloren, behalve zeer vele dooden en gewonden ruim 200 officieren en 8000 man krijgsgevangenen. Wij veroverden 30 kanonnen, waarvan 14 van groot kaliber, benevens vele mitrailleurs en ander oorlogs materiaal. (In het Duitsche legerbericht van 8 Sept. wordt deze nederlaag een verzinsel genoemd. R.-H.) Na een korte vervolging bezetten onze troepen de oorspronkelijke stellingen aan den Sereth. Nadat de Tsaar het rapport had ontvangen over de aan den vijand toegebrachte nederlaag, gaf hij bevel aan onze dappere troepen zijn vreugde en erkentelijkheid te bewijzen over het behaalde succes en over de den vijand toegebrachte zware verliezen. Zuidelijker bij Trembool wierpen wij den vijand op 7 Sept. uit een reeks dorpen wij maakten daarbij ruim 40 officieren en onge veer 2500 man krijgsgevangenen, terwijl wij drie kanonnen en tien mitrallieurs buitmaakten. Tusschen den linkeroever van den Dnjester en den Beneden Sereth gingen de Oostenrijkers op 7 Sept. over tot het offensief bij het dorp Voniatyntze. Door flankaanvallen van een onzer bataljons werd het vijandelijk offensief tot staan gebracht wij maakten elf officieren krijgs gevangen en ruim duizend man met mitiailleurs. De geslaagde terugtocht van onze legers uit hun moeilijke positie in de vooruitgeschoven Weichselstelling, omsingeld door den vijand, begint zich kenbaar te maken, voorloopig door partieele successen. BERLIJN, 9 Sept (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Legergroep von Hindenburg. Van de Oost zee tot ten Oosten van Olita is de toestand niet noemenswaard veranderd. Tusschen Jeziorv en de Njemen biedt de vijand bardnekkigen tegenstand. Onze troepen naderen Skidel (ten O.Z.O. van Grodno). Ten Zuiden van de Njemen heeft de vijand zich aan een nederlaag onttrokken door den terugtocht achter de Selwjanka (linker-zijrivier van de Njemen). Op den Wes'elijken oever handhaven zich nog slechts achterhoeden. De legergroep heeft 3550 gevangenen gemaakt en tien machinegeweren vermeesterd. Legergroep Leopold van Beieren Ook deze legergroep heeft de Selwjanka op veie plaatsen onder gevechten met de vijandelijke achter hoeden bereikt. Ten Zuiden van Rozana is de overgang over de Rozanka geforceerd. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen rukken voort door het boseh ten Noordwesten van Selez (feu Oosten van Pruzany). Legergroep von Mackensen. Bij Cbomsk hebben wij op den Noordelijken oever van de Jasiolda vasten voet gekregen. Door ons op rukken naar het Noorden tot den aftocht ge dwongen, heeft de vijand de stellingen "bij Bereza-Kartuska ontruimd. Tusschen Spo- rowskiesce en het Dniepr Boegkanaal hebben we verder terrein gewonnen. Op het Zuidbostelijk gevechtsterrein is ten Zuiden van Ostrow de over de Sereth vooruit- driugende vijand op zijn rechtervleugel terug geworpen. W EENEN, 9 Sept.. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Ons offensief in Wolhynië maakt goeden voortgang. Gisteren is het Russische front ten Noorden van Olyka doorbroken en Dubno, de tweede vesting van den Wolbynischen vesting driehoek, genomen. Gistermiddag is Oosten rijksche landweer en kavallerie de stad binnen getrokken. De stroomopwaarts (Dubno ligt aan de Ikwa) liggende sperforten zijn in ons bezit. Het leger van generaal Boehm Ermoli is tot den bovenloop van de Ikwa en over Nowo Aliksiniec (op de rijksgrens, ten O.N.O. van Zaloske) doorgedrongen. De Russische strijdkrachten die in de streek ten Westen van Trembowla over de Sereth waren getrokken, zijg voor 't grootste déél weer over de rivier teruggeworj)en. In de ge vechten. hebben Duitsche garde-bataljons, onder hevel van kolonel von Leg, met goed gevolg iugegrepr n. Aan deu benedenloop van de Sereth en aan de Dnjestr is het betrekkelijk rustig gebleven. Bij de gisteren gemelde verovering der vijan delijke stellingen van Nowo Siolka en Zosti wo- kowa heeft in de gevechten te voet ruiterij onder bevel van luitenant-veldmaarschalk von Brudermann een belangrijk aan deel gehad. Van de in het stroomgebied der Jasiolda strijdende Oostenrijksch-Hongaarsche troepen hebben afdeelingen de streek van Michqlin (ten Zuiden van Rozany) bereikt. ITALIË, iialiaansch legerbericht, ROME, 8 Sepf. (Reuter.) (Co mmuniqué.) Artilleriegevecht in het Val Genova en het Val Avisio. In Cadore gingen wij tot het offensief over in de geheele zone van den Monte Croce-pas tot Comelico. Wij bezetten verscheiden stel lingen, maar ten gevolge van de krachtige verdediging van deu vijand werd de aanval gestaakt. Vijandelijke vliegtuigen brachten een bezoek aan de streek van de Beneden-lsonzo en wierpen daar 3i bommen, echter zonder schade aan jte richten. De vijand, die terug gedreven werd, wierp op den terugtocht bom men, door welke drie soldaten gedood werden. Generaal Joffee aan het front. De Italiaansche pers bespreekt in geest driftige artikelende aanwezigheid van den Eranscheu opperbevelhebber aan het Itali aansche front. Ge bladen wijzen erop, dat de Fransche regeering op deze wijze het bezoek beant woordt van generaal Porro aan Frankrijk, maar voegen daaraan toe, dat het gezag'en de positie van generaal Joff're aan dat be zoek een karakter verleent, dat het meer doet ziju dan een gewone beleefdheid. Niet tegenstaande de aanwezigheid van generaal Joliie in frankrijk van het grootste gewicht is, heeft de generalissimus toch persoonlijk met de Italiaansche autoriteiten van gedachten willen wisselen. De »Giornale d'Italia spreekt o a. de hoop en het vertrouwen uit, dat de legers, die voor de vrijheid van Europa strijden, den noodigen samenhang zuilen bezitten, welke de waarborg is voor de eindoverwinning. Naar ons van betrouwbare zijde wordt meegedeeld is de regeering voornemens op 27 Sept. de prijzen van bloem en meel te ver lagen. In verband hiermede zullen ook de maximumprijzen voor brood een verlaging ondergaan. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin het besehermvronwschap aanvaard over liet onlangs tot stand gekomen Neder- landsch steuncomité in het buurtschap Luik en door een belangrijke bijdrage blijk gegeven van hare belangstelling in den arbeid van dit comité onder het groote aantal behoeftige Nederlanders in het buurtschap Luik. Sluiting zitting Staten-generaal. Bij Kon. besluit van 6 dezer is bepaald Art. 1. De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 September 1915, des namiddags te drie uur. Art. 2. Onze minister van binnenlandscfia zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven riaar de ver gadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in Onzen naam te sluiten. (St.ct.) Vlaggen op Koninginnedag. Naar aanleiding van het nietvlaggen van wege het gemeentebestuur op den verjaardag der Koningin heeft de gemeenteraad van Zaandam met tien tegen negen stemmen een motie van een der vrijzinnige leden, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd voortaan op den verjaardag van het regeerend hoofd van den staat te vlaggen, verworpen. Tegen alle socialisten, voor de niet-sociaal-democratische leden. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, was de heer Donze afwezig wegens ziekte. Door den secretaris ter vergadering binnen geleid, worden door den Voorzitter geïnstal leerd de herkozen en nieuw gekozen leden van den gemeenteraad. De heeren De Jager, De Bruijne, Nolson en Van Hasselt legden de vereischte eeden af terwijl dhr. Van Nes de beloften aflegde en nemen daarna zitting. De Voorzitter wenscht hen geluk met hunne benoeming en voegt bij een woord van wel kom den wensch, dat het hun gegeven mogen zijn de arbeid, die hun op de schouder wordt gelegd, onder den zegen des Heeren in het welbegrepen belang der gemeente, met lust en kracht te verrichten. Aan de aftredende leden dhrn. Wieland, Moggré en De Feijter weidde de Voorz. eenige waardeerende woorden. De notuleu der vorige vergadering worden zonder aanmerking goedgekeurd Aangehouden worden tot bij de behandeling van de gemeentebegrootingde begrooting van de Kamer van Koophandel voor 1910" een adres van mejufv. Adr. Koene om herzie ning harer jaarwedde voor het schoonhouden van het gemeentehuis wegens belangrijke uitbreiding harer werkzaamheden een idem van den ambtenaar J. A. Koene; een idem van de vereeniging »Ue Vereenigde Hands- werkslieden betreffende subsidie en een idem van de vereeniging »Hulp in Noodt, eveneens betreffende subsidie. oor kennisgeving worden aangenomen het bericht van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs betreffende de indeeling van het bestuur; missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het suppl. kohier van den Hoofd. Omslag en idem houdende goedkeuring van het raads besluit tot verkoop van gemeentegrond aan Dekker. Aangeboden wordt de rekening der ge meente over 1914, aanvankelijk sluitendeniet een goed slot van 1906,07, daarvan is met goedkeuring van deu raad reeds 1300 ver bruikt, zoodat het werkelijk goed slot thans 606,07 bedraagt. Door den Voorz. wordt aangewezen tot lid v*n de Commissie voor het nazien der reke ning, dhr. De Jager zulks in plaat» van dhr. J. de Feijter. Nog wordt aangeboden de begrooting voor 1916. lot onderwijzer bij het herhalingsonderwijs wordt met alg. st. benoemd dhr. P. J. Eijke. Op voorstel van B. en W. wordt besloten ook dit jaar de kermis niet te laten doorgaan. Aan B. en W. wordt machtiging verleend de boouien staande op de afgegraven dijk achter 11, B. b. en verder, ter gelegener tijd te verkoopen. Eveneens wordt machtiging verleend voor het verkoopen van oude bazaltsteen. Verder wordt besloten het tractement van den nog steeds in militairen dienst zijnden agent van politie Annot onder de andere agenten en den Inspecteur gelijkelijk te ver deden. Goedgekeurd wordt een voorstel tot wijziging der verordening regelende de jaarwedden dei- onderwijzers. liet betreft een regeling als onderwijzers in militairen dienst komen. Eveneens wordt goedgekeurd een wijziging der begrooting 1915. Ingetrokken wordt de benoeming van Dr Middelberg als buitengewoon leeraar. Deze intrekking heeft geen wijziging in deze zaak, maar moet geschieden omdat B. en W. de buitengewone leeraren moeten aanwijzen. Op het verzoek van den aannemer van rijks werken aan de Oosthaven wordt toegestaan op gemeentegrond tijdelijk een keet te plaatsen tegen een betaling van 10. Toegestaan wordt een verzoek van de Kegeering om de gemeentelijke arbeidsbeurs te vergunnen als district-arbeidsbeurs op te treden. Door het aftreden als lid van den raad is een vacature ontstaan in de commissie uit den raad, toegevoegd ter controle bij het steun comité. Dhr. D. Scheele wordt met 7 st. daartoe benoemd, nadat er driemaal voor gestemd was Bij de rondvraag zegt dhr. Van Borssum W aalkes, dat het hem spijt, nu de kermis niet wordt gehouden, niet iets anders in de plaats komt. Er is een groot deel der bevolking, dat, al is het nu direct geen kermis, toch eens willen uitgaan. Dhr. Dees merkt op, dat hetgeen dhr. Van Borssum VVaalkes bedoelt, niet bij den'raad behoort, zelfs niet bij B. en VV., maar bij den Burgemeester. De Voorz. zegt daarop, dat door de ver eeniging van koffiehuishouders te Ter Neuzen een adres is ingekomen om inplaats van de kermis een volksfeest van 3 dagen te houden. Het gaat evenwel niet aan, dat B. en W. een feest inrichten, maar vraagt of de raad soms een commissie wil aanwijzen voor dit doel. Het kan ook zoo dat uit de burgerij een com missie wordt gevormd om een feest in te richten. Hij vindt het evenwel jammer, dat dergelijke feesten worden bedorveu door dans muziek. Het is hem echter met de Pinkster dagen gebleken, dat als er geen dansmuziek is, de herrie en rumoer op straat nog veel grooter is. Dhr. D. Scheele merkt op, dat het ver zoek om inplaats van de kermis iets anders te geven alleen komt van de herbergiers. Hij hoopt dat de burgemeester daarvoor geen toestemming zal geven. Het is niet in het belang der gemeente en niet in overeenstem ming met ernst van deze tijden. De Voorz. zegt, dat uit het gesprokenede belanghebbenden kunnen zien, hoe de raad er over denkt. Dhr. Lensen vraagt of van de Directie van van de Zeeuwsch-Vlaamscbe tramwegmaat schappij nog geen antwoord is ontvangen be treffende de bezwaren van den raad tegen de vooi gestelde plannen voor het leggen der baan te Driewegen. De Voorz. antwoord ontkennend en zegt, dat alleen een bericht van Ged. Staten is in gekomen, met goedkeuring van het geprojec teerde plan. Dhr. Lensen vraagt of B. en W. het dan niet noodig oordeelen de directie van den tram er op te wijzen, dat met het niet vol doen aan de bezwaren, de subsidie kan ver vallen. Hij acht dit wel noodig om te ver- komen, dat de directie onkundigheid met dit feit voorwendt. Dhr. D. Scheele wjjst op het eindje weg achter de onderwijzers-woning van School A. Dit zal met het natte weer in zeer slechten toestand komen. Hij vraagt om het voor den winter te doen verharden. De oorz. zal dit verzoek brengen in de vergadering van B. en W. Voorst wijst de heer D. Scheele op den post op de begrooting van f 2000 verhooging subsidie voor de H. B. S., die nog niet is toegestaan. De Voorz. antwoord, dat B. en W. al het mogelijke doen om die te verkrijgen, waar alle kans voor is. Maar alvorens nu iets te kunnen doen, moet worden afgewacht of de Minister het op de begrooting heeft gebracht. Dhr Van Borssum Waalkes wijst er op, dat de parallel-klasse aan de M. u. i.o. waar de heer Bakker toen voor benoemd is, bij het aangaan van den nieuwen cursus is opgeheven. W at wordt er nu in verband daarmede gedaan De oorzitter antwoord, dat eerst rapporten moeten worden ingewacht. Lhr an Borssum Waalkes zou dan gaarne het rapport tegen de volgende vergadering vernemen. De vergadering gaat alsnu over in eene met gesloten deuren. Na heropening der vergadering deelde de Voorz. mede, dat de grond achter de H. B. S in perceelen is afgebakend. Burg en Weth. stellen nu voor die te koop te stellen bij inschrijving. Omtrent het stukje grond achter het kruit- magazijntje, door den heer Meertens gevraagd, wordt op voorstel van den heer Nolson be sloten, dit a, fl per M'J te verkoopen. Het nieuwe leerjaar aan de school voor M. U. L. O. alhier is aangevangen met 29 leerlingen in klasse I, 38 in klasse II, in klasse lila 30. A»n de H. B. S. in klassa III 15 leer lingen, in klasse IV 4 leerlingen en in klasse V 2 leerlingen. Het is nu het derde leerjaar, dat aan deze gecombineerde inrichting aanvangt. Naar wij vernemen heeft H. M. de Konin gin Wilhelmina door tusschenkomst van den Minister van Buitenlandsche Zaken aan den heer H. van Cantfort, consul van België, te Ier Neuzen, Hare bijzondere waardeering doen overbrengen voor het door hem namens de in zijn ressort verblijvende Belgische uitge wekenen gezonden telegram met geluk wenschen op 31 Augustus 1915. De gemeenteraad van Zaamslag besloot ten behoeve van den aanleg van de lijn voor de Zeeuwsch-Vlaamsche tram nog drie boomen ten Noorden van het dorpsplein te rooien en aan de maatschappij te verkoopen voor 69. In verband met den aanleg der lijn zal de macadamweg ten Westen van het dorpsplein worden vervangen door eene keibestraating. Goedgevonden werd de herstelling van een verzakking der glooiing van den havendam aan den Maragarethapolder onderhands aan te besteden voor f 89. oor den hoofdelijken omslag werd het maximum verhoogd van f 11000 tot f 12000. Verder zal vervallen de eigen aangifte en. wordt het van de hoogste toenemingen vani het inkomen te heffen percentage verhoogd! van 4 tot 4lj% °/0. Mogelijk werd gemaakt aan de gemeente op te dragen de zorg voor het onderhoud van graven en monumenten. Het bedrao- daarvoor door B. en W. te schatten bedraagt in minimum f 8 in maximum f150 in eens. Bij behandeling der begrooting werd be sloten aan Ged. Staten te adviseeren het salaris van den secretaris te verhoogeu van f 1050 tot f 1200, met overlegging van eene

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2