Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Gemeentebegrooting. HBRHALINGS-ONDERWIJS. Kit den Raad. Gemeenterekening. Van het Westelijk oorlogstooneel. Van bet Oostelijk oorlogstooneel. Zaterdag II September 1915. 26e Jaargang TOESTAND DER GEMEENTE. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: rv an 1 tot en met 5 regela 50 cent; elke regel meer 10 uent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuron VERSLAG VAN OEN Burgemeester en Wethouders der Gemeente TER NEUZEN, maken bekend, dat het door hen aan den Raad gedaan verslag van den toestand der Oemeente over het vorige jaar, tegen betaling der kosten, ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar is gesteld. Ter Neuzen, den 9 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN Gelet op artikel 219 der Gemeentewet; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Rekening van de inkomsten en uit gaven dezer gemeente over be,t jaar 1914 aan den Raad is overgelegd, en die Rekening van den lOden tot den 26 September 1915, op de Secretarie der ge meente, voor een ieder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 9 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN. Gelet op art. 203 der Gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrooting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor hét jaar 1916 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 9 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat zij, die aan het herhalings- onderwfjs voor jongens, aanvangende 1 November a.s. wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden vóór 1 October a.s., voor de kom der gemeente bij het hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofden kunnen tevens nadere inlichtingen omtrent het herhalings onderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 9 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. van Ifi September 1915 tot nadere aan kondiging. Ter Neuzen, den 10 September 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. W e keken met belangstelling den kring der raadsleden rond bij deze Septembervergadering. ant oude gezichten waren verdwenen en nieuwe zagen we er voor in de plaats. Al is onze meerderheid ook 1 versterkt, toch was het eene onaangename gewaarwording voor ons, den zetel van een onzer meest over tuigde leden niet meer door hem bezet te zien. Hij heeft veel gedaan voor onze richting, was een trouw bezoeker onzer vergadering, toonde, als hij het woord nam, op de hoogte te zijn en de verschillende stemmingen bewezen, dat bij wist hoe en waarom. Het treffendst is dit gebleken met de tram geschiedenis te Driewegen. We brachten dezen stoeren werker in stilte hulde voor het vele door hem in den loop der jaren met, zoo groote toewijding gepresteerd. eel wil ik over onze zitting niet melden. De kermis gaat evenals verleden jaar niet door. De heer Waalkes had de goede gedachte uit te spreken, wat zoo velen in Ter Neuzen graag zouden zien, n. 1. dat nochtans de gelegen heid geboden werd voor een paar dagen van ontspanning. Er scheen van belanghebbenden een adres te wezen, dat evenwel ongelukkig niet aan onzen Raad was gericht. Besloten werd, zoo voor het een of ander het initiatief genomen werd, de vergunning daartoe aan den Burgemeester over te laten. Gollega D. Scheele drukte den burgervader al bij voorbaat op het hart geene permissie te verleeenen. Motiefalweder het oude liedje, dat men uit den treuren hoortde ernstige tijdsom standigheden. De heer Scheele vergeet, dat er nog andere menschen zijn dan alleen van zijne richting. De partij van den heer Scheele, dit weten we, wil ook in de beste en mooiste omstan digheden al wat op publieke ontspanning ge lijkt, den kop inknijpen. Niet alleen voor de talrijke neringdoenden, die eens een paar goede dagen zouden maken, maar ook voor die velen in en buiten onze plaats, die eens een dagje ontspanning willen, wat zoo zeer, overdreven zelfs, ontbeerd wordt, zouden we het toejuichen, dat er in de oude kerruisweek eens wat te genieten viel. Wie de viering van 31 Augustus gezien heeft, begrijpt, wat dit voor onze plaats zou willen zeggen. Y\ aarlij k, de menschen willen zich eens een oogenblik onttrekken aan de dagelijksche be slommeringen. Men moet den druk niet moedwillig ver zwaren. Heeds vroeger werd in dit blad hierop gewezen. Als de heer Scheele en zijne partijgenooten werkelijk iets van ernstige omstandigheden gevoelen, dan is er gelegenhied op verschil lend gebied den druk te verlichten, wiet evenwel door kunstmatige onthouding van een paar dagen ontspanning. Dat deze menschen toch eens begrepen, dat velen er eene andere, mildere levensbe schouwing op na houden dan de heer Scheele en de zijnen. En ook zij hebben hunne rechten. Dat schijnen onze anti-rev. collega's maar niet te kunnen of té willen begrijpen. DE OORLOG. Officieele communique's. BERLIJN, 9 Sept. (Wolff) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier In Argonne hebben onze Wurtembergsche en Lotharingsche regimenten gisteren ten Noordoosten van Vienne le Cbatea^ een aan val gedaan die door de artillerie voortreffelijk werd ondersteund. De infanterie stelde zich stormenderhand in het bezit der vijandelijke stellingen over een frontbreedte van meer dan twee kilometers en ter diepte van 300 tot 500 meter, benevens van verscheidene steun punten, o. a. van het door de Franschen vaak vermelde veldwerk Marie The'rèse. Dertig officieren en 1999 man zijn gevangen geno men 48 mitrailleurs, 54 mijnwerpers en een revolverkanon buitgemaakt. Duitsche vliegeskaders hebben een aanval op Nancy gedaan. 1 ARIJS, 9 Sept. (Havas.) Officieel be richt van vanmiddag In Artois gevechten met handgranaten en geweervuur van loopgraaf tot loopgraaf in de sectoren Neuville en Roclincourt. Vrij hevig geschutvuur ten /uiden van Atrecht en in de streek van Roye. In Argonne zijn in de streek van Fontaine aux ('harmes den geheelen nacht verwoede gevechten geleverd. De Duitschers hebben herhaaldelijk met groote verbittering aange vallen. De Franschen hebben zich overal in hun stellingen gehandhaafd, behalve in een deel van een loopgraaf ten Oosten van Binavillezij hebben enkele gevangenen ge maakt en een machinegeweer vermeesterd. In Lotharingen zijn enkele schermutselingen in het bosch van Parroy in het voordeel van de Franschen afgeloopen. In de Vogezen een gevecht met handgra naten op de hoogten ten Oosten van Metzeral. Fransche vliegtuigen hebben een 50 bom men geworpen op het station van Challerange. Vannacht heeft een Fransch luchtschip het station en de fabrieken van Mesles gebom bardeerd. LONDEN, 9 Sept. (Reuter.) Maarschalk French meldt: Sedert den 30en A ug. eenige mijn- en artilleriegevechteD ten Oosten van Yperen. l'wee Duitsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Zeppelins boven Engeland. LONDEN, 8 Sept. (Reuter.) Het Persbureau bericht, dat drie Zeppelins in den afgeloopen nacht een bezoek brachten aan de oostelijke graafschappen en daar bommem wierpen. Er werden kanonnen op hen gericht en er stegen aeroplanes op, maar deze konden de lucht schepen Diet bereiken. Vijftien kleine woon huizen werden vernield of ernstig beschadigd, een groot aantal vensters en deuren werden vernield en er ontstonden verscheidene branden, maar deze waren spredig gebluscht. Overigens geen ernstige materieele schade. Gedood werden twee mannen, drie vrou wen en vijf kinderen; gewond: 13 mannen, 16 vrouwen, 14 kinderen. Vermist worden: één man en twee vrouwen. Vermoedelijk liggen zij bedolven onder het puin. Alle bovengenoemden zijn burgers met één enkele uitzonderingeen soldaat werd n.l. gewond. Geen vliegers oplaten- De aan houding van den heer Téodor. Burgermeest Max naar een andere gevangenis verplaatst. BRUSbEL, 4 Sept. (Telegraaf). De Duitsche overheid heeft maatregelen genomen tegen het oplaten van vlieger. Niét omdat zij vreest, dat dit kinderspeelgoed tot spion- neeringsdoeleinden zou kunnen worden aange wend, maar.omdat de electrische draad geleidingen er door beschadigd kunnen worden De nieuwe wet op de vliegers luidt als volgt Art. 1. Het laten opgaan van draken (vlie gers) en alle dergelijke handelingen, die eene beschadiging van de draadgeleidingen kun nen medebrengen, worden verboden. Overtre dingen worden, bijaldien niet naar de bestaan de wetten en verordeningen strengere straf bepaald wordt, met ten hoogste 200 marks boete of met hechtenis, of met beide teeeliik gestraft. Art. 2. Zijn de daders nog niet strafbaar, zoo worden de voor hunne opvoeding verant woordelijke personen gestraft. Art. 3. Bevoegd zijn de knjgsrechtbanken en krygsoverheden. De aanhouding van den heer Théodor, volks vertegenwoordiger en »stafhouder« (niet »de- ken«, zooals tin het Wolff-telegram luidde. Red.) heeft alhier een zeer levendige ontroe- ring gewekt. De heer Théodor, die in het parlement op z n eentje de party der z g. »on- afhankelijkc vertegenwoordigt, heeft zich van begin af ook tegenover de Duitschers den naam van >onalhankelijkec in iedere omstan digheid ten volle waardig getoonden het lot, dat hem thans te beurt gevallen is, heeft niemand kunnen verrassen. De ware reden van zijn verbanning schijnt te zijn, dat hij, in een brief aan den generaal- gouverneur, in felle bewoordingen geprotes teerd zou hebben tegen het in-beslag-nemen van de dossiers by de advocaten Braun en W iener, als zijnde een onduldbare inbreuk op het beroepsgeheim der advocaten. Zooeven heb ik goed nieuws van den heer Max ontvangen. De Duitsche regeering heeft besloten, den burgemeester van Brussel, die nu reeds sedert een jaar gevangen zit te Glatz, in bilezië, te doen overbrengen naar Frank furt, waar het klimaat vooral in den herfst gezonder is. Zij o tallooze vrienden en vereer ders zullen het met blydschap vernemen. In Gent. De (Duitsche) gouverneur-generaal van België baron von Bissing, heelt aan den heer Braun, burgemeester van Gent, een audiëntie verleend. De laatste ging hem spreken over de vele opeischingen, in Gent door bemidde ling van het gemeentebestuur gedaan na 15 Januari 1915 en waarvan nog niets betaald is. De gouv.-gen. beloofde, de klacht in te zenden bij de regeering te Berlijn en om voorschotten te zullen vragen. De requisties beloopen 2.500.000 frank. PETERSBURG, 9 Sept, (P. T. A.) Rapport van den generalen staf: Op het front Riga—Dunaburg is de toe stand ongewijzigd. Een poging van de Duitschers op 7 Sept. om bij de spoorwegstations Groot-Eckau en Neugut terrein te winnen werd verydeld. Het gevecht aan de Lautze duurt voort. Om gedekter stellingen te kunnen innemen verwyderen zich onze troepen een weinig van den rechteroever van de rivier. In de richting van Dunaburg slechts scher mutselingen tusschen voorposten. Op de wegen naar Wilna is de toestand zonder belangrijke wijzigingen. De défilés in het moerasgebied bij Nowy I raki, bezet door onze troepen, namen de Duitschers onder een hevig artillerievuur vau projectielen met vergiftigde gassen. Bij Orany deed de vijand op 7 Sept. enkele pogingen om tot het offensief over te jfaan. Van uit Grodno blijven de Duitschers krachtige aanvallen richten op de omgeving van het spoorwegstation Drous Meniki°en op Skidelin de laatste richting den vijand terug slaande, brachten wij hem groote verliezen toe en maakten wij eenige tientallen gevan genen. Ten zuiden van de Njemen doet de vyand uiterst hevige aanvallen by Wolkovysk aai> ms< De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bier- 'huishouders en verdere ondernemers van voor het ^publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter isecretarie der gemeente op de gewone kantooruren •GRATIS verkrijgbaar zijn

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1