MACHINIST GEVRAAGD: Noordstraat 17. De Nederiandsche Briefsteller, Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. ëxgwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. voor Kromkout-Motor-sckip. CONST. C. NOBELS, L. F. GEERLING. Op kerk was zeer oud, na 1355 en zeker vóór 1403 gesticht. De torpn dateerde van iets later, maar bestond reeds in 1431toen de klok er in gehangen werd ten minste dit jaartal kwam op den rand dier klok voor, waarop nog het volgend inschrilt voorkwam »In die eer goids, en zijn lieve moeder, die machet Maria ben ic gemaekt, Ie love de waerachtigen god, Ic roep dat vole, ic verzamen dieclerken*. In de 18de eeuw verkeerden toren en kerk in vervallen staat, waarom er in het jaar 1781 aanzijnlijke herstellingen aan plaats hadden. De hooge toren was een sieraad van het landschap, vooral van het Haringvliet af had men er een mooi gezicht op. Een gered Nederlander. Te YVildervank (Gr.) heeft zijn familie ge heel onverwacht bericht ontvangen van den ouden matroos Jan Sluiter, vroeger vracht rijder van Veendam op Hoogezand, dat hij behoort heeft tot de bemanning van het door de Duitschers getorpedeerde Engelsehe stoom schip »Lusitania«. Na drie ure» in zee te hebben rondgedreven, was het Sluiter gelukt in een reddingsbojt te komen. Daarmee heeft de bemanning nog 18 dagen in zee rondgezwalkt. De anders niet teergevoelige zeeman schrijft dat het een wreeden aanblik opleverde te zien, dat binnen enkele minuten 1400 menschen in de golven hun graf vonden. Na aankomst in Engeland is de man in het hospitaal te Liverpool opgenomen, waar hij nog verblijven moet als een gevolg van hetgeen hij bij de scheepsramp heeft moeten lijden. Valsche zilverbons. Men schrijft uit Barneveld Onlangs werd door een onbekend, als heer gekleed persoon bij den winkelier C. van den Brink een valsche zilverbon van J 2.50 ter betaling aangeboden. Spoedig daarna werd door de politie te Haarlem iemand, van dit feit verdacht, aangehouden en naar hier over gebracht. De winkelier moest echter verklaren dezen persoon nimmer gezin te hebben. Za terdag werd door de politie een nog jeugdig Amsterdammer naar hier getransporteerd, die door verschi'lende huisgenooten van den win kelier zonder aarzelen herkend werd als, de persoon die met een valschen zilverbon gepro beerd had te betalen. Ernstige mishandeling. Ie Zaandam is Zaterdagnacht halftwee op den Burcht de 32-jarige Frans Lokker, die als explicateur van de rodelbaan »Klein« Zwitserlandvan de firma Hommerson et tiIs de kermisbezoekers aanmoedigt een kijkje in die inrichting te nemen, in een twist om een meisje door een Belg met een mes in het onderlijf gestoken. Na door dr. Scalogne vuorloopig te zijn verbonden, is de getroffene in zorgvollen toe stand naar het Binnengasthuis te Amsterdam overgebracht. De Belg, die te Westzaan tijdelijk woonach tig is en bij een boer op het land als »wieder« werkzaam was, werd terstond gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Slachtoffers van smokkelen. De grenswacht onder Nispen (N.-Br.) heeft Zondagnamiddag een troep jongens en meisjes wegens smokkelen aangehouden. Bij hun overbrenging naar het greuskantoor 'werden zij gewaarschuwd niet te vluchten er zou anders geschoten worden. Twee meisjes, J. van Laarhoven en M. van Meel, hebben toen toch getracht over de grens te vluchten. Er werd dadelijk op haar geschoten en beiden werden geraakt. Eerstgenoemde is reeds over leden. De andere is niet gevaarlijk gewond. 1" Ge Lek, nabij het Beusichemsche veer, zijn Zondagnamiddag twee vrachtbooten tegen elkaar opgeloopen, tengevolge waarvan beide zoodanige lekkage bekwamen, dat ze zonken. Fabriek uitgebrand. De in 1908 gebouwde chemische fabriek De alk, van leder-conserveeringsartikelen, oliëD, enz., van de firma Engelsman en De V ries, aan het Plantsoen te Amersfoort, is Maandagochtend geheel uitgebrand. De brand ontstond door het aanmaken van den stoom ketel, waarvan de rookpijp defect moet zijn geweest, waardoor de bovenliggende zolder, volgeladen met lichtbrandbare stoffen, in brand geraakte. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, voorkwam, mede door het verwijderen van zes vaten benzine en het beschermen van het cementeerhuis, ontploffingen. In een half ugr had zij het vuur gelokaliseerd zij kon echter niet voorkomen, dat de fabriek ge heel uitbrandde. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij voorgekomen. De schade wordt gedekt door verzekering. Rrutnnl heerschap. »Ons Eigendom« vertelt, dat een huurder te 's-Gravenhage, die uit zijn woning was ge zet, zijn heele hebben en houden liet opladen, er mede naar het Valkenboscbplein reed en den heelen rommel aflaadde op de stoep van de woning van wethouder De Wilde, den wet houder voor sociale zaken, die tevens voor zitter van het Stenp-Comité is. De heer De Wilde heeft toen dit brutale heerschap in een gemeentewoning weten onder te brengen. De inbraak bij minister Treub. Te Rotterdam is gearresteerd zekere De Bres, verdacht van heling van zilver, afkom stig van de inbraak bij minister Treub. De Bres was eenigen tijd voortvluchtig. Inbraak. Te Tilburg is Zondagnacht ingebroken in het kantoor der N. V. »Noordbrabantsche Electriciteitsmaatschappij«. De brandkast werd door inboringen opengebroken en een niet groot bedrag aan muntspetie ontvreemd. Van den dader geen spoor. Een agent van politie zag gisterochtend omstreeks halfzes op den Schiedamschendijk te Rotterdam twee mannen loop en, van wie er één een gevulden zak droeg. Bij de na dering van den agent werd de zak in het portaal van een huis in de Jan Slijpensteeg geworpen en gingen de beide mannen aan den haal. De agent hem achterna en in de Herde- nnnestraat, waar hij twee schoten uit zijn revolver op de vluchteling loste, zonder iemand te raken, kreeg hij een hunner, een 23jarigeu zeeman, te pakken. Deze man werd naar het politiebureau gebracht. De ander ontkwam en wordt nu nog opgespoord. De weggeworpen zak bleek te bevatten elf dubbele blokken tin. Later bleek, dat er in den vorigen nacht is ingebroken bij de firma Spliethoff, Beeuw- kes en Co., in machinerieën, op de Leuve- haven, en dat dez3 blokken tin van een zolder in het magazijn dezer firma zijn gestolen. In een dakgoot zijn later ook gevonden eenige kistjes en doozen met gereedschap, als beitels, sleutels, enz., eveneens uit het magazijn ge stolen. (>N. R. C.") Omgeslagen. De vrachtboot »Stad Winschoten», die Maan dagmorgen halfzeven van Sneek naar Win-** schoten vertrok, is wegens den zwaren boven- last in de Koopmansgracht plotseling onderst boven geraakt, 't Personeel wist zich intijds te redden. De boot was hoofdzakelijk geladen met lijnkoeken en meel. Tragisch. Omtrent een ongeluk te Leeuwarden scbrjjtt de »Leeuw. Crt.« het '.olgende: De familie Bouwer, vader, moeder en de 35-jarige zoon K. Bouwer, een hier bekend architect, wonende op Schilkampen, maakten Zondag, naar aanleiding van het 40-jarig huwelijksfeest, met een tweetal verpleegsters, zusters Nijdam en Landré, per landauer een rijtoer naar V eenklooster, om zuster Landré dank te betoonen voor de zorgen, welke zij aan dezen eenigen zoon bewezen had gedu rende een vroegere ongesteldheid. loen men Zondagavond, ongeveer 9 uur, langs het Noordvliet huiswaarts keerde, is blijkbaar één van de twee paarden, die voor het rijtuig gespannen waren, in de duisternis geschiikt voor het spookachtige van den elevator der fabriek van de firma Hommema Eskes, aan bet Noordvliet Slot. De weg gaat daar over in een circa vijf meter breeden gladden keiweg en heeft aan den steenen walkant nog hier en daar korte palen. De koetsier had bij dezen ongunstigen toestand niet voldoende macht over de paarden, die uit gleden en zoo te water geraakten de landauer kantelde evenwel niet. Vier van de inzittenden, de vader en de moeder van den architect en de twee wijk- zusters, hadden zich spoedig naar boven ge welkt en werden uit hun benarden toestand gered door eenige toeschouwers. De heer K. Bouwer evenwel was niet bij machte ge weest, uit het rijtuig te komen, waarvan de kap, met het oog op het ongunstige weer, gesloten was. Hoewel nog spoedig op den wal gebracht door eenige mannen, die de banen van de kap stuksneden, mocht het den zusters, die onmiddellijk haar pogingen aan wenden, niet gelukken, de levensgeesten op te wekken. Ook de moeite, die de doktoren Uffelie en 1 romp zich nog gaven, bleef zonder re sultaat. Eén van de paarden had zich losgerukt en zwom naar een plaats, waar het op den beganen grond kon komen. Het tweede, dat losgesneden werd, stond bij het brugje met den kop boven water op zijn redders te wachten. Spioiinage Te VY oudrichem is een vreemdeling, ver moedelijk een Duitscher, gearresteerd, die sedert eenige dagen met een bootje op de rivier de "Merwede rondzwalkte. Een paar kistjes, waarin zicli o.m. teekeningeu bevon den, beeft de politie in beslag genomen. Verder vond men in het bootje een teeken tafel en Duitsche tijdschriften. De politie uit 's Hertogenbosch heeft Don derdag te Woudriehem een onderzoek in die zaak ingesteld. Het bootje is naar *s Herto genbosch gesleept. Door gas gestikt. In een benedenhuis in de P. C. Hoofdstraat te Amsterdam is een dienstbode bewusteloos in haar kamer gevonden. Het Week, dat er een lek in de gasleiding in de slaapkamer was gekomen en het meisje door het uit- stroomende gas bedwelmd was geraak.t Zij is per auto ziekenwagen naar het O. L Gast huis vei voerd, waar zij aan de gevolgen van de gasbedwelming is overleden. Gered. Kapt. A. Ribbens, gezagvoerder van het Nederl. stoomschip »Prof. Buys«, van Huil te Harlmgen gearriveerd, rapporteert dat op 2 Sept. des voormiddags 5 30 eene sloep in t zicht kwam. De inzittenden zwaaiden met een riem, waaraan een doek was bevestigd, om attentie te trekken. De »Buys« zette direct koers naar de sloep, loen die langszijde was gekomen, gaven de inzittenden te kennen aan boord te willen komen, daar de zee ruw was, de boot water maakte en zij reeds zes uren rondzwierven. Het waren 11 opvarenden van de equipage der steamtrawler »Dcrando«, die eene sleep begeleidde naar Londen, doch des nachts te^ 1- uur op het Pazboroughsand was geraakt en 15 minuten na de stranding vol water was geraakt, zoodat zij het vaartuig moesten verlaten. Na ongeveer een uur passeerde de »Buys« een sleepend Marine-vaartuig, waaraan zij de equipage overgaf. Spoorbrug vernietigd. SiOCKHOLM, 5 Sept. (Wolff.) Een onlangs uit Finland gekomen man heeft aan de Aften- posten verteld, dat de spoorbrug over de Pajoviken bij Ekenaes, die van het uitbreken ian den oorlog af ondermijnd was, in de lucht gevlogen is, doordat de bliksem de myuen tot ontploffing gebracht heeft. De ontploffing was verschrikkelijk. De bruggewacht werd gedood en groote steenblok ken werden tot in de stad geslingerd. De brug was driehonderd meter lanc Hlevrouw Carton de Wiart uit de gevangenis ontslagen. De correspondent van »De Tijd* te Havre bericht onder dagteekening van 4 Sept. Zooeven is de Minister van Justitie, de lieei Larton de YY iart, naar Zwitserland ver trokken om zijn echtgenoote tegemoet te leizen, die heden uit de gevangenis te Ber lijn is ontslagen. Mevrouw Carton de Wiart had den straf tijd, haar door het Duitsche gerecht te Brus sel opgelegd, nog niet volbracht, doch hare niv rijheidsstelling had plaats ingevolge stappen, door den koning van Spanje rechtstreeks bij de Duitsche regeering gedaan. Het zal mevrouw Carton de Wiart ver boden zijn, nog in België te verblijven zoo lang het land onder Duitsche bezetting blijft. Kleine Engelsehe kruiser getorpedeerd. Ouitsche duikboot verloren, BERLIJN, 6 Sept. (Wolff.) De marinestaf meldt officieelBlijkens een bericht van een onzer duikbooten, die op zee de U 27 heeft ontmoet, heeft laatstgenoemde duikboot den lOen Augustus ten westen van de Hebriden, een ouden kleinen Engelschen kruiser in den grond geboord. De U 27 is zelf niet teruggekeerd. Daar zjj aanmerkelijk over tijd is, moet zij als verloren worden beschouwd. De Hesperian. LONDEN, (j Sept. (Reuter.) In strijd met de eerste berichten gelooft men dat verscheidene personen bij de torpedeering van de Hesperian het leven hebben verloren. Het lijk van me juffrouw Carterry van New-Foundlaud, een eerste-klasse passagiere, is uit zee opgehaald. Juiste cijfers zullen pas te geven zijn wanneer de kapitein te Liverpool aankomt. LONDEN, 7 feept. Er worden 13 passagiers en 7 leden van de bemanning van de Hes perian* vermift. De postadministratie deelt mee, dat er 3045 zakken mail aan boord waren, waarvan vele bestemd waren voor de Ver. staten en eenige afkomstig waren uit de neu trale landen. PA RIJ fs, li Sept. 11 uur. De artillerieactie duurt voort langs het geheele front. Onze batterijen ten Noorden van Atrecht hebben de Duitsche loopgraven groote schade aangebracht. Een hevig artilleriegevecht had plaats in Champagne. In de Vogezen hevige bomgevechten. Als vergelding voor het bombardement van Luné- ville door een Duitsch vlieger op 1 Sept. hebben 40 Fransche vliegers bommen gewor pen op het station, fabrieken en militaire werkplaatsen te Saarbriicken, waar groote schade werd aangericht. Een Duitsch vliegtuig werd genoodzaakt te landen. De inzittenden werden krijgsge vangen gemaakt. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 3 Sept. Edmondus Alber- tus Lafort, 23 j., jm.en Cornelia Adriana Meertens, 19 j.. jd. Geboorten. 1 Sept Pranc.isca Rosala, d. van Gernt Sebastiaan Blankert en Elisabeth Catharina van Wjjck. Overlijden. 30 Aug. Benignus Nederlof, 21 j. z van Josephus (overlen Nathalia Baart.Maria Dees, 4 m„ d. van Pieter en Janna Maria de Bruüne. 1 Sept. Lsther Janna Eeknian, 50 j.. ©chtg. van Corneiis Andries Stoffijn. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 8 September 1.2 1.19 Donderdag 9 1.34 1.51 Vrjjdag 10 2.7 2.23 Zaterdag 11 2.40 2.56 Zondag 2 3.13 3.29 Maandag 13 3.45 4.4 Dinsdag 14 4.23 4.43 Adres HOTEL PAVILJOEN, Ter Neuzen. van VLOOSWIJKSTRAAT 20 naar Mr. Timmerman. Speciaal adres voor het vervaardigen van alle soorten Rolluiken. Voorhanden ruime sorteering van alle oudecdeelett, alsmede diverse soorten automatische Bandop- winders en le soort Trekband. Reperatiën net en billijk. Beleefd aanbevelend, CONST. C. NOBELS. INHOUDENDE: Brieven en andere Opstellen over de meeste Ouderwerpen, die in het gemeenschappelijk leven gemeenljjk voorkomen, met vooropgaande Bepalingen over de geschiktste wijze van Samenstelling en Inrichting der Brieven Betitelingen en Opschriften, benevens allerlei Koopmansbrieven. ALSMEDE Voorschriften bij Geboorte, Huwelijk en Ovor- ljjdenIets over Testamenten, Contracten van onderscheiden aardMinderjarigheid en Voogdjj Borgtochten, Volmachten, Geldlee- ningen, Hypotheken, Wissels en Quitantiën iets betrekkelijk de Nationale Militie Formu lieren tot het inrichten van Schrijfboeken en Rekeningen Het voornaamste uit de Postwet Eene Handleiding ten gebruike bij de Wet op het Recht van Zegel Modellen van Tele grammen, Advertentien, Aanplak- en Stroo- biljetten. BENEVENS eene Lijst der meest voorkomende Verkortin gen, Namen der Maten *sn Gewichten met Verkorte Schrijfwijze en eene Tabellarische Herleiding van de Nederiandsche Munt en onderscheidene Vreemde Munten, en Inlichtin gen bij Opleiding van Jongelieden voor eenige Rijks- (Militaire- en Burger-) Betrekkingen Twaalfde veel vermeerderde druk herzien door S E II V A A S DE R R U I N. Prijs f 1.25. Voorhanden bjj N. I)E JONGE. Ter Neuzen. f9 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3