Op Zse. BliNNEJNJLANDr- Rechtszaken. UIT 01TSE OMGEVING. Gemengde Berichten. Sevië geeft toe. SA LONI k 15 Sept W. B G rieksche bladen hebben van welingelichte zijde de mededeeling ontvangen, dat het antwoord van Servië op de nota van de mogendheden van de »Quadruple Entente* overhandigd is. Servië zou zich in beginsel bereid hebben verklaard toe te stemmen in den voorgestelden afstand van grondgebied maar voorbehoud hebben gemaakt ten aanzien van de veiligheid van zijn toekomstige grenzen en de voorwaarde hebben gesteld, de afstand van grondgebied niet dadelijk, maar eerst na verzekering van de nieuwe grenzen van Servië zou plaats hebben. De duikboot- en mijnoorlog. Ql EENSTOYVN, 5 Sept. (Keuter.) Het En- gelsche mailschip Hesperian, met zes- tot zevenhonderd passagiers, is gisteravond op zee ter hoogte van Fastnet getorpedeerd. Het schip is niet gezonken. De passagiers kwamen on gekleed te Queenstown aan. Hoezeer de misdaad met de Hesperian met voorbedachten rade is geschiedt, komt goed in de verhalen der passagiers. Het was verrukkelijk weer. Er waren een groot aantal menschen op het dek, die na het eten over de aangenaane reis praatten, in het denkbeeld, dat zij de gevaarlijke zone achter den ug hadden. Plotseling wierp een vreeselijke schok de dekstoelen door elkaar, een ontplof- fing volgde, een kolom water zoo hoog als de mast, spoot omhoog en kwakte vervolgens op het dek neer, waar iedereen druipnat werd. De kapitein, met benijdenswaardige kalmte en spoed, liet de booten neer en vulde ze met vrouwen en kinderen eerst, daarna met de andere passagiers. De kapitein en de officieren bleven aan boord. Daar het bijna donker was, is er natuurlijk geen duikboot gezien. Volgens Lloyd's is de Hesperian getorpe deerd. De kapitein en twintig man blijven aan boord. De passagiers en een gedeelte der bemanning zijn te Queenstown ontscheept. Er is hulp naar lidt schip gezonden, dat men in de haven van Londen hoopt binnen te sleepen. De Hesperian is getorpedeerd zonder waar schuwing. De reeders van de Hesperian melden, dat er geen verliezen aan menschenlevens te be treuren zijn. De Amerikaansche consul van Queenstown meldt, dat er bij het geval van de Hesperian geen Amerikanen zijn omgekomen. BON DEN, 6 Sept. De Hesperian is gezonken, terwijl ze werd opgesleept. Nader wordt nog gemeld De kapitein en 20 man zijn aan boord gebleven. De passagiers en de overige leden van de bemanning zijn aan wal gebracht. Er is niemand bij de ramp omgekomen. Er was niet gewaarschuwd. WASHINGTON, G Sept. President Wilson en minister Lansing hebben de tijding vernomen van het. torpedeeren van de Hesperian door de bladen. Zij hebben geen van beiden hun meening daarover uitgesproken en wachten op officieelp mededeelingen, om te vernemen of er Amerikanen aan boord waren en of er van te voren gewaarschuwd is. Men is echter in welingelichte kringen van meening, dat de betrekkingen tusschen Duitsch- land en de Ver. Staten opnieuw gevaar Inopen verbroken te worden. De tcrpedeer>ing wan de Hesperian. LONDEN, G Sept. (l'art.j Ik herhaal uit een levendige beschrijving van een ge redden Canadees in de Daily Chronicle het volgende aan De Hesperian, van de Allan- lijn, een schip van 9599 ton, op weg van Liverpool naar Montreal, werd Zaterdagavond om b uur 20 ten Zuidwesten van Fastnet getorpedeerd. De passagiers zeggen, dat er geen waarschuwing gegeven werd. ^Het was bijna donker, toen hot schip plotseling van den voor- tot den achtersteven trilde en het een groote massa water over kreeg, die de men schen aan dek doorweekte. Een torpedo had de Hesperian bij den boeg getroffen. De schade was van dien aard, dat de twee voorste ruimen van de boot spoedig vol water waren. Dit was echter niet voldoende om het schip tot zinken te brengen. Aan boord van het schip bevonden zich ongeveer 350 passagiers en een bemanning van 250 tot 300. Het geheele aantal gered den, dat gisteren te Queenstown geland was, bedroeg 513, namelijk 333 passagiers en 180 koppen van de benanning. Enkele anderen zijn aan boord gebleven, maar hoeveel dit er waren, is niet bekend. Ongelukkig sloegen bij het neerlaten drie booten om. Uit een boot althans vielen allen die er in zaten, in zee. Een bejaarde dame miss Carberry stierf aan den zenuwschok en kwetsuren, radat. zij gered was, en ook een andere dame bezweek na haar redding. Men vreest, dat er nog meer zijn omgekomen. Twintig passagiers, die geland zijn, hebben tengevolge van de ontploffing van de torpedo en in den stort vloed van water en metaal, die op het dek neerkwam, kwetsuren gekregen. Passagiers en vele leden van de bemanning vielen hoops- gewijs over elkaar heen, in hun angst om liet onheil te ontkomen, dat hen een oogen- blik scheen te bedreigen. Eenigen lieten zich, zonder naar de booten om te zien, langs Jijnen neerglijden ot doken in het water. Velen van hen hadden zelfs geen reddinggordels aan. Om de verwarring te vermeerderen kwamen de lijnen waaraan de overvolle vierde en de vijfde boot neergelaten werden ongelijk te hangen wat ten gevolge had, dat zij met den achtersteven bijna recht naar boven neer gelaten werden en de menschen die er in zaten, te water vielen. Mannen, vrouwen en kinderen spartelden in het water. Eenigen klampten zich aan banken Ai touwen vast en hielden zich daaraan hardnekkig vast, tot zij gered waren. Anderen vlogen in een'van de andere booten, die al neergelaten en ge vaarlijk vol waren. Het was een onvergete lijk tafereel van verschrikking toen twee boots ladingen menschehjke wezens in zee vielen, waarin zich het licht van de 3terren weer kaatsten. Het was een treffend voorbeeld van de ge varen, die gepaard gaan met het redden Tan passagiers van een scbip in booten, zelfs onder gunstige omstandigheden, en leverde een vreese- lijk commentaar op Duitschlands veelgeprezen tegemoetkoming aan de Vereenigde Stateu, waaraan het ten slotte niet houdt. In op een na de laatste boot welke van het schip afstak, waren drie liefdezusters die hard nekkig geweigerd hadden zich te laten redden, voor alle andere passagiers, zoowel mannen als vrouwen, in veiligheid waren. De laatste boot verliet de Hesperian kort na negenen, binnen drie kwartier nadat het schip getroffen was. De kapitein, de eerste en de derde officier, de 1ste machinist eu de tim merman verkozen aan boord te blijven. Ge lukkig was het weer mooi en de zee kalm, want ofschoon de marconist dadelijk het sein S. O. S. (Save our souls) had uitgezonden, was het mogelijk dat- er geruimen tijd zou verloopen, voor er hulp opdaagde. Over het water hoorde men zwak het geluid van plas sende riemen, roepende mannen en vrouwen, jammerende hulpkreten. De reddingsbooten zwaaiden langzaam en haalden nog enkele menschen uit het water. Een van hen was een bejaard heer, die bijna een uur in het water had gelegen. Gaandeweg stierven echter de noodkreten weg en gingen de menschen in de booten aan het roeien,- getroost door de zekerheid dat eerder of later hulp zou op- dagen. Op dat oogenblik bestond echter gevaar dat een of twee booten zouden zinken. Petten van mannen, kousen van vrouwen en andere kleedingstukken werden opgevorderd om lekken te stoppen, soldatenpetten werden als hoos vaten gebruikt en zoo belette men met groote inspanning het verdere binnenstroomen van binnenstroomen van het water. In een geval was het gevaar van te zinken vermeerderd doordat de boot overvol was. Wel zestig vrouwen en kinderen zaten op elkaar gedrongen in een ruimte voor veertig. De boot was met minder menschen van boord gestoken, maar toen zij wegging waren er passagiers van een van de andere booten die neergelaten werden, in gesprongen of geslin gerd en bovendien had men nog een aantal menschen uit het water gehaald. de vlucht in de richting van den Bosporus, toen eenige zware treffers de »Hamidieh" hadden geraakt, waardoor o a. een zesduims kanon buiten gevecht werd gesteld. De »Pronzitelny" en de sBystry", die onder be vel stonden van kapitein prins Troebetskoj, vervolgden den vijand en beschoten hem hevig. Toen de vijand Kaap Kefken omvarend den Bosporus naderde, versperden onze torpedo booten den weg aan de kolentransportschepen die in zee waren gebleven ter hoogte van Songuldak. Deze transportschepen werden in den grond geboord. Zoo hebben onze torpedobooten dus met slechts een nuttig werk verricht, maar ook een der schitterend ste bedrijven uit dezen oorlog. Een Erogeisch transportschip getorpedeerd. KONS 1 A.N 1INOPEL, 2 Sept. Een Duitsche duikboot heeft in de Egeïsche Zee het Engelsche transportschip „Southland'' getorpedeerd. Het grootste deel der troepen die aan boord waren, is verdronken. EENEN, 3 Sept. De »Reichspost« ver neemt nader uit Boeda Pest, dat bet Engelsche tiansportschip in de lucht is gesprongen door het stooten op een mijn. 32 officierert, 1250 soldaten en de bemanning van 300 koppen verdronktn. 'lot dusver zijn 600 lijken o-e- borgen. Dertig maanden op zee. Een »Exchange«-telegram uit Parijs bevat een bericht, dat uit Toulon aan de »Matin« wei d geseind, dat daar een kleine gepantserde kiuiser is binnengeloopen na dertig maanden op zee te zijn geweest, zonder in dien tijd in een haven te zijn binnengeloopen. Het schip bevond zich reeds anderhalfjaar voor het uitbreken van den oorlog in de wateren in het Verre Oosten en heeft daarna i ook aan de operaties bij Gallipoli deelgenomen. Vóór het schip de haven binnenliep, ging admiraal Boué de Lapeyère aan boord er, reikte Hij eereteekenen uit aan de officieren en de bemanriir.2. Een Hussisch succes in de 2wf3ri® Zee. PETERSBURG, Sept. (P. T. A.) Er zijn van gezaghebbende zijde nadere berich ten ontvangen over een botsing tusschen twee Russische torpedobooten en den kruiser »Ha- midieh", benevens twee furksche torpedo booten, welke voor de Russische schepen gunstig afliep. Men weet, dat het stelsel om Konstantinopel van steenkolen te voorzien door middel van een aantal zeilschepen vol komen fiasco heeft geleden. Thans trachten de lurken een ander systeem te volgen vier groote transportschepen en een barkas met kolen gevuld zetten koers naar den Bosporus onder bescherming van een afdeeling oorlogs schepen, onder welke de kruiser vHamidieh", "800 tonnen groot en bewapend met twee kanonnen van 15 cm. en 8 kanonnen van 12 cm. De »Hamidieh" werd begeleid door twee der meest moderne torpedobooten elk van 620 ton. Op 5 dezer in den morgen ont moetten de beide Russische torpedobooten «1 ronzitely en »Bystry", elk bewapend met kanonnen van 10 cm. den vijand. Ondanks de groote overmacht van den vijand vielen de Russen zonder aarzelen aan. Het gevecht duurde ongeveer drie uur. üe vijand nam Ue Etrcgelschs onderzeeër ,,E 13" geïnterneerd. Uit Kopenhagen wordt aan Reuter's Bureau bericht, dat de »E 13«, die onlangs op de Deensche kust door Duitsche torpedojagers gebombardeerd werd, is gelicht en naar Kopen hagen gebracht, waar het vaartuig tot het einde van den oorlog zal blijven. Gevecht op zee. De Fransche Moniteur de la Flotte bevat een verhaal van een gevecht tusschen een 1- ranschen en een Duitschen torpedojager bij Oostende, waarbij de laatste tot zinken werd gebracht. Toen het vaartuig in zicht kwam, was de Fransche gezagvoerder eerst in twijfel over zijn nationaliteit. Er werden seinen gege ven, maar zijn vaartuig antwoordde met zijn kanonnen. In het verhaal heet het dan verder Wij waren zoowat op een mijl afstands toen het bevel gegeven werd het vuur te openen, maar de vijand had ten zwaarder kanon dan wij. Kogels uit machinegeweren begonnen ook om ons te fluiten, maar na verloop van een Kwartier verslapte het vuur van den vijand en wij zagen hoe hij in allerijl koers zette naar Oostende. Wij zetten er toen ook vaart achter en gingen voort met vuren. Toen de Duitscher niet meer dan een kleine duizend meter ver wijderd was zagen wij hem zinken. Hij vuurde nog maar slecht. Toen schoten wij een torpedo al. Er volgde een ontploffiingwater spoot hoog op, en in twee minuten was alles gdaan. Opening der Staten-Generaal. De Nederl. zegt goede rede te hebben om te vermoeden, dat H. M. de Koningin ook ditmaal (op Dinsdag 21 September) weer in persoon de zitting der Staten-Géneraal zal openen, zij het met beperkt ceremonieel. 11. Wijziging der begrooting voor 1915, 1-. Intrekking der benoeming van Dr. Middelberg tot buitengewoon Jeeraar aan de HB. b, 13. Behandeling gedeelte reclames hoofde- Ipken omslag. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan school B hebben zich 15 sollici tanten aangemeld. Bij Koninklijk Besluit is benoen,d tot dijkgraaf van den Loozepolder de heer B F. van üpdorp te Hoek, en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer R. J. Scheele te Ter Neuzen. In het Hotel de Commerce* alhier werd Maandag door de notarissen Van der Moer te Ier Neuzen en Wisboom Verstegen te Dord recht geveild, de enkele jaren geleden door de in staat van faillissement verkeerende N. V »Ter Neuzensche Stoom- en Chemische' vv asch-. Bleek- en Strijkinrichting gestichte gebouwen en toebehooreu en erf aan den Stationsweg te Ter Neuzen. De kooper moet voor de bij het bedrijf be- hoorende machines 5000 bétalen. Er werd geboden tot 3100 maar de koop werd niet toegewezen. Ëen herveiling zal over 14 dagen plaats hebben. an af 16 September a s. wordt de dienstregeling van den provincialen stoomboot- dienst op de Wester-Schelde tot nadere aan kondiging gewijzigd. Alsdan vaart de boot van Vlissingen r,aar Ier Neuzen te 6.15, 9.20, 12.10 en 3.43. Van Ter Neuzen te £.15, 7 40. 10.40 en 2.—. De dienst op Hoedekenskerke wordt tijdelijk gestaakt. lot hoofd der school met den Bijbel te Axel, Nieuwstraat, is benoemd de heer A. Coumou van Sluiskil. Met hem stond op de voordracht de heer G. P. Buijze, te Maassluis. De heer H. v. d. Ven, Ieeraar aan de bijzondere kweekschool te Bergen op Zoom, is benoemd tot hoofd der St Willebrodusschool te Hulst. Zaterdag is onder de gemeent Graauw (Zeel.) een negenjarig meisje, dat op een kar wilde klimmen, onder de wielen geraakt en gedood. Aan de Belgische grens. Men schrijft ons Het grensverkeer aan het Belgische dorp W atervhet is in de laatste dagen weer toege nomen. Verschilllende families uit Noord- Vlaanderen trekken weer huiswaarts. Uit Eeeloo wordt vernomen, dat daar weer veel vluchtelingen uit het zuiden aankomen, die gehuisvest worden in leegstaande woningen en openbare gebouwen. In alle dorpen is de schatting van den oogst begonpen. De levering zal moeten gebeuren in vijf termijnen. De eerste termijn vervalt den 20sten 8ept. Elke landbouwer mag 169 K G. per hectare zaaigraan behouden en 120 grammen per dag en per hoofd voor volksvoedsel. Denkelijk zal de electrische versperring binnenkort des nachts verlicht worden, om het deserteeren en smokkelen te beletten. In de op Donderdag 19 Augustus a.s., des voormiddags 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Beëediging der nieuw gekozen raads leden. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanbieding gemeenterekening over 1914. 5. Aanbieding der begrooting voor 1916. 6. Benoeming van een onderwijzer bij het herhalingsonderwijg aan school A. 7. Voorstel in zake schorsing van de kermis. 8. oorstel tot verkoop van boomen. <5. erdeeling jaarwedde van den asjent Annot. 10. oorstel tot wijziging der verordening regelende de jaarwedden der onderwijzers. In de Maandag te Middelburg gehouden openbare terechtzitting van den Raad van beroep (ongevallen-verzekering) werd niet-ont- vankelijk verklaard het beroep van A. K., •1. d. R., te Stoppeldijk, M. v. H., wed. A. d. B. te Clinge en J. J. B., te Oostburg. Vrijdagavond bevond zich in ee'n der cafe's te Vlissingen een jonge man, die klaarblijkelijk wat te veel gedronken had en in gebrekeé Engelsch en h ransch aan de aanwezige bezoekers mede deelde een ontvluchte geïnterneerde Engelsche officier te zijn, welk verhaal hij met de noo- dige fantasie aandekte. De politie van een en ander in kennis gesteld, bracht den man naar het bureau over, waai bleek dat de aangehoudene een oesterbandelaar uit Ierseke was, dat hier »uit« was geweest en eigenlijk een beetje den branie uithing. "00r zÜn aanhouding van schrik geheel ontnuchterd en genoodzaakt zijnde eenige uren op het bureau van politie te vertoeven, om daar een onderzoek naar zijn identiteit in te stellen, heeft hij ten slotte te kennen gegeven veel spijt over het gebeurde te heo- ben, waarop hjj is heengezonden, en hij zoo spoedig mogelijk naar Ierseke is vertrokken, waar hij in den schoot zijner familie zich veiliger zal gevoelen dan als quasi geïnterneerd officier waarvoor hij zich uitgaf. Kerk en toren afgebrand. Zondagmorgen vroeg is de bliksem in den kerktoren Oudenhoorn, bij Hellevoetsluis. De toren en de kerk zijn geheel afgebrand. 3

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2