Verhuisd: Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken, Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Men schrijft uit Koewacht De vorige week had hier een eigenaardige plechtigheid plaats. Er was namelijk in het Belgisch gedeelte van Koewacht een vrouw gestorven en daar het kerkhof op Nederland- schen bodem ligt, moest het lijk de grens passeeren. Nu mag echter geen Belg, zelfs met de beste passen, van hier den Holland- schen bodem betreden, maar men moet eerst naar Selzaete of Kemoeke en vandaar langs den grooten weg naar Sas van Gent of Hulst. Geen der familieled3n van de overledene mocht dan ook de doode naar het kerkhof volgen. Na de kerkelijke diensten werd het stoffe lijk overschot daarom door de familie naar de grens gebracht, waar het door de Duitsche militairen onder leiding van een officier aan eenige Hollandsebe ingezetenen werd overhan digd, die het grafwaarts droegen. Van verre stonden de kinderen door de draadversperring den droeven stoet na te staren. Te St. Jansteen moest een nieuwe ver kiezing voor een lid van den raad worden uitgeschreven, daar de heer C. G. Bleijenberg, als zoodanig herkozen, verzuimde tijdig de kennisgeving van het aannemen der benoeming in te zenden. De verkiezing is bepaald op 2 Sept. a s. De eerste openlucht-samenkomst van Vrijzinnig-Godsdienstigen in Zeeland zal plaats hebben op Zondag 12 September te Oostburg. De bijeenkomst wordt geopend door ds. Pattist uit Aardenburg. Dr. Gannegieter v^n Middelburg zal spreken over ♦Vreemde lingen^ op Aarde*, ds. Fetter uit Zutphen gaf zijn onderwerp nog niet op prof. Lin deboom uit Groningen heeft tot onderwerp gekozen «Geest is hoofdzaak« en de heer Eisma uit Bolsward «Zijn Vrijzinnigen onge- loovig Dr. van Beek uit Waterlandkerkje zal de sluitingsrede uitspreken. De bijeen komst wordt verder opgeluisterd door het zangkoor »Vooruit« uit Nieuwvliet en de muziekgezelschappen uit Schoondijke en Zuid- zande. Men seinde ons Maandagochtend uit Breskens Maandagmorgen drie uur is vermoedelijk een mijn los geraakt, en aan de Nieuweslu'is, gemeente Breskens, ontploft. De woningen in de nabijheid hebben schade aan daken en ramen Van andere zijde meldt men ons dat de mijn is ontploft tusschen den vuurtoren en den misthoorn aan de Wielingersluis. De zware slag was ver in de omgeving hoorbaar. Aan de woning van den dijkwerker Collemeijer is veel schade. De mijn is Zondagnamiddag nabij paalhoofd no. 16 aangespoelden hedenochtend met hoog water weer gaan drijven, doch in aan raking gekomen met het staketwerk langs de zeedijk, waardoor hij ontplofte. Er Is eenige schade aan de paalwerken veroorzaakt. In het huis van Collemeijer is geen ruit heel geblevenhet heele dak is er af, en het houtwerk is uit de ramen versplinterd. De kinderen, die op den zolder sliepen, heo- ben wonder genoeg geen letsel gekregen geen pan heeft hen geraakt. (M.Ct.) Bij den landbouwer P. L. Je Biuijne te Sluis wijk N«pw-Heille is het mond-'en klauwzeer geconstMeerd. De veestapel is daar door met 80 beesten verminderd. Ging voorheen het vleesch naar Rotterdam, thans liet den burgemeester door den omroeper bekend maken, dat het vleesch a 60 cent per K.G. verkiijgbaar gesteld werd en van 5-7 uur gisternamiddag aangifte van het verlaugde op de secretarie gedaan moest wot den. Ge lukkig die verandering Verblijf' ontzegd. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz. heeft het verblijf in zijn gebied ontzegd aan Hortensia Sophia de Pape, geboren 17 October 1871 te Watervliet, wonende te Philip pine, echtgenoote van Alphons Verplancke (Belg), wegens verboden uitvoer en poging tot omkooping van Nederland,sche militairen. Beneventura Rjjckaert, geboren 14 Augustus 1879 te Clinge (Zeeland) en wonende aldaar, (Nederlander) en George Smit, geboren 6 Sep tember 1891 te Sint Nicolaas (België), wonende te Clinge (Z) (Belg), beide ter zake van het zich krachtdadig verzetten tegen de bjjzondere maatregelen van orde «voor bet oord Clinge* ingesteld. Francois de Haas, geboren 17 Juni 1876 te Stekenen (B), wonende te Sint Jansteen (Belg), wegens het niet voldoen aan bevelen door in uitoefening hunner functie zijnde miljtairen eu kwaljjk bejegening van dezen. Een vreemdsoortig motorongeval. W. J. G. te 's-Gr, schrijft aan de ♦Kam pioen» Eenige weken geleden maakte een jong- raensck te Vlissingan met zijn motorfiets deel uit van een clubje jongelieden, welke een tochtje zouden maken. Daar de andere op de gewone fietsen waren gezeten stoof de de motor af en toe vooruit, om te laten zien wat hij kon. Ioen de motorfietser nu na een uur wee- blijven weder terugkwam, zag men modder en een weinig bloed aan zijn hoofd en handen, en, naar de reden daarvan vragende, zeide hij, dat hij gevallen was. Men lette er verder niet op en bleef nog een paar uren door- fietsen, waarna het jongemensch, thuis komende, plotseling in elkaar zakte. De in allerijl ontboden geneesheer constateerde enkele on beduidende schrammen, benevens een lichte hersenschudding. Tegen den avond kwam de getroffene weder bij kennis en was hij verder in een paar weken weder geheel herstelt. Het vreemd soortig van dit geval is nu, dat de motor fietser zich absoluut niets meer herinnert van al wat er met hem is "gebeurd, vanaf het oogenblik, dat hij des morgens goed en wel op zijn motor ging zitten. Hjj schijnt door een val in brancetoestand te zijn geraakt en heeft in dien toestand van mobiele bewuste loosheid den verderen tocht medegemaakt. Zijn kameraden hebben niets bijzonders aan hem ontdektalleen was hij geweldig down, hetgeen men aan den val toeschreef. Het baden in zee. Zaterdagmiddag is te Harderwijk de geïn terneerde Belgische adjudant onderofficier Jules 8terckx bij het baden in zee verdronken. Een gendarme vond zijn lijk drijvende bij de z.g. Groentjes, waar de zee zeer ondiep is tot op een paar honderd meter van de kust. Het vermoeden ligt voor de hand dat de man zich te ver gewaagd heeft. De ongelukkige laat een vrouw en eenige kinderen, die nog te Antwerpen vertoeven, achter. Liefhebbende dochter. Een bewoner van de Elandstraat te 's-Gra venhage beeft bij de politie aangifte gedaan van eene mishandeling, welke in of bij zijne woning op hem zou zijn gepleegd dooi- zijne, in de Voldersgracht verblijf houdende, dochter. Na het vertrek van die dochter werd op een raamkozijn van zijne woning gevonden een soort «bom*, welke naar hij vermoedde, door die dochter daar was geplaatst en welke later ontplofte, evenwel zonder ernstige gevolgen alleen werd eenige materieele schade aangericht. Motorrijwiel ongeluk. Zaterdagmorgen om 10 uur kwam een zoon van den heer van Eegben met zijn mo torrijwiel, waarop achter op de bagagedrager een logé, de adelborst v. Hall was gezeten het Brediusbosch uitrijden bij de kruisweg van den Laarderweg, toen daar juist de stoom tram aankwam. Door het lawaai van den motor hadden zij de tram niet gehoord, ter wijl het bosebgewas op de hooge wallen het uitzicht belemmerde. Geen kans ziende links af te gaan den straatweg op naar Laren, stuurde de berijder den motor schuinslinks de trambaan over, veilig nog de tram voorbij. Daar stiet de motor achter de kiosk tegen een boomstam, met het gevolg, dat de adel borst van den paketdrager onder de tram viel. De linkerbovenarm werd hem afgereden en hij werd bovendien inwendig en aan een der beenen gekwetst. Na een voorloopig verband van dr. Bijvoet, werd de oqgelukkige naar het militair hospitaal te Naarden ver voerd en vandaar later naar eene inrichting te Amsterdam overgebracht. In het belang van de veiligheid staan er twee groote spiegels op de hoeken aan de zijde tegenovergesteld aan de trambaan. Komt men van Bussum, dan heeft men kans in die spiegels naderende voertuigen waar te nemen, van den boschkaut komende heeft men echter aan deze spiegels niets. Naar de N. R. C. meldt, is de adelborst v. H. aan de bekomen verwondingen over leden. Paardendieven. In den laatsten tijd hadden te Winterswijk vier diefstallen van paarden uit de weide plaats. Met medewerking van de Duitsche gendarmerie is het heden aan de marechaussee gelukt, de daders op te sporen. Het zijn zekere len 11., zoon van een reeds uitgewezen smokkelaar, en de landbouwer A., beiden te Winterswijk. Eerstgenoemde had nog 2700 mark in zijn bezit. Beiden hebben bekend Hun medeplichtingen over de grens zijn ook gepakt De eigenaars van de paarden krijgen door bemiddeling van de gendarmerie hun dieren terug. N rriliicht van spinnuage. Een Haarlemmer, den heer P. A. S., over kwam dezer dagen, naar de «Oprechte" ver telt, een minder aangenaam avontuur. Met zÖn gezin vertoevend te Valkenburg, begaf bij zich, na zijn pas uit voorzorg te Maas tricht nog eens te laten onderzoeken, naar Aken. Doel der reis was bet opkoopen van een zeventigtal zilveren penningen met de beeltenissen der Duitsche veldheeren, welke penningen door een kennis voor diens ver zameling zeer werden begeerd. Daar geen zilver mocht uitgevoerd worden, slaagde de heer 8. niet naar wensch, slechts één generaal kon hij machtig worden. Den trein missend, die hem naar Nederland terug zou voeren, wijdde de heer S wach tend op t perron, veel aandacht aan de be schouwing der langzaam voorbijstoomende treinen met gewonden. Daardoor werd waar schijnlijk de achterdocht opgewektalthans een arrestatie volgde, na een scherp verhoor geschiedde een visitatie, waarbij tot' zelfs het naakte lichaam aan een minitieus onderzoek werd onderworpen. Slechts de bovenkleeren, waarvan de schoenen ontzoold en opnieuw gezoold bleken, werden teruggeven tot zelfs de zakdoek werd den arrestant onthouden, die den nacht in een zeer enge cel van het po- litie-bureau moest doorbrengen, waar hij des morgens onthaald werd op oorlogsbrood met drabbige koffie. Gelukkig voor hem, dat een paar kennissen te Aken, waarmede hij eenige jaren geleden in handelsrelatiën had gestaan, hem herkenden. Dit had ten minste ten ge volge dat den gev^gene een voegzamer ver blijf toegewezen werd. Naar onderscheiden plaatsen in Duitschland, waarmede de heer S. opgaf in handelsbetrek king te staan, werd nopens hem geïnformeerd en onderwijl werd met hem een lange tournée gemaakt door Aken om hem te confronteeren met de winkeliers, welken hij een bezoek had gebracht. Daar lig, om toch maar niet langer voor spion te worden aangezien, verklaard had geen Fransch of Engelsch te kennen, wer den hem meermalen listen en lagen gelegd om zich van de waarheid dier verklaring te overtuigen gelukkig voor den arrestant, dat hij niet in de val liep. Na drie dagen werd hij in vrijheid gesteld met de vermaning maar niet in Duitschland terug te komen. De heer S. die de hem onthouden onderkleeren benevens zijn geld terugbekwam, is geenszins voornemens deze vermaning in den wind te slaan. Den éénen «Duitschen generaal" die bij, voor hem on- Bsgrij pelij ker wij ze, nog over de Nederlandsche grens heeft binnengehaald, acht hij het offer van drie dagen vrijheidsberooving niet waard. Met de Turken in de woestijn. Een boek over den oorlog, waarin slag- rumoer, bloed in stroomen en geweldige over winningen eens geen rol spelen, het is een verademing. Een Duitsch oorlogscorrespondent, de heer Serman, heeft de oorlogsliteratuur met zulk een bijdrage verrijkt. Als eenige persman, wien het was toege staan, de Turkscbe colonnes naar het Suez- kanaal te vergezellen, heeft hij, al trekkende door de woestijnen van Klein-Azië, van stad tot stad, veel gezien, dat, al staat het in ver verwijderd verband er mee, toch doordrongen is van de oorlogssfeer, waaraan niemand en niets ter wereld ontkomt. Van die verre oorlogsklanken in het Azia tische land vertelt hij, en we laten er hier een en ander uit volgen. Serman beschrijft een door de woestijn trekkende colonne: »Een zachte, fijne toon dringt uit het nevel dek, dat hangt over berg en dal. In rhytmisch geklink-klank nadert het geluid, wordt luider, sterker, een klok. Dan stemt een tweede in, een derde, een heel koor. Dan schuift als een groote, grauwe schaduw een kameel uit de grijze wolk te voorset ij n. Met lange, onhoorbare schreden glijdt het dier voorbij! Hoewel zwaar bepakt, draagt het toch den kop met de zachte, verstandige oogen hoog opgericht. Eindeloos volgen de gevaarten, honderden duizenden. Als spoken verschijnen ze en verdwijnen weer in den nevel, die'hen opslokt. Een proviand- en munitiecollonne. In een geluidlooze rij komen ze. Nauwelijks eindigt de een, of reeds begint weer de ander. De collonne komt midden in een woestijn storm, Serman vertelt daarvan «Loodgrauw spant de hemel boven ons, zware regendropels vielen neer. Het duurde maar kort, en ze konden de zware atmosfeer niet verfrisschen. Het zachte windje, dat in den vroegen morgen nog gewaaid had, sliep in, hoewel daarboven de wolken met razende snelheid over ons heen joegen. Dan plotseling is de wind weer terug, maar nu met tien voudige kracht. Als een wild beest sprong hij op mensch en dier af, schudde aan de strengen, als wilde hij ze kapot rukken, en deed kleine zandwolken opwervelen. Hoe later het wordt, hoe erger en doller wordt het. Uit de kleine wolken worden groote, die de geheele vlakte vullen. Als een wilde hagel vliegen de zandkorreltjes door de lucht en slaan pijnlijk tegen de oog leden, zoodat men ze niet langer open kan houden. Tot orkaansterkte groeide de wind aan. Nu speelt hij niet meer met het zand. Alsof het golven van de zee waren, zoo pakt hij ze aan, slingert ze voor zich uit. en drijft ze voort zoover men kan zien. Kijkt men naar boven dan ziet men een jagende, gele massa. Het zand dringt in de geweren, in de kleeren, tot in de gesloten zakken. Aan alle kanten een geluid als van vallenden hagel, en nergens in den omtrek een bescher mende plaats, een onderkomen. De kameelen liggen op den grond, strekken hun koppen in de richting van den wind, en de menschen doen het hen weldra na. Gehuld in dekens, kruipt alles bij elkaar. We wikkelen doeken om onze hoofden en wachten uren. lntusschen raast de storm verder, en gooit zandmassa 's, die van uur tot uur zwaarder worden op hen, die daar terneerliggen. Het is alsof de natuur zich tegen den opmarsch naar de grenzen, die slechts een half uur verder liggen, verzet*. 1 E1 ROGRAD, Off. 30 Aug. Tegen onze stellingen ten W. van Friedricbstadt werden 28 en 29 Aug. de operaties met dezelfde hard nekkigheid voortgezet. De Duitschers deden tegelijkertijd aanvallen in de streek van de spoorlijn Grosseckau Neuhut. Bij Dwiusk (Dunaburg) is de toestand weinig veranderd. Den 28sten gingen wjj tot het offen sief over. In de streek van Wilna worden de ge vechten aan hetzeltde front voortgezet. Den 29sten trachtte de vijaod bij Olita, na naar den rechteroever van de Njemen te zyn overgestoken, naar Oiazi op te rukken. Aan het overig deel van het front van de midden-Njemeiï af tot aan de Pripet zetten wij den terugtocht voort, gedekt door onze achterhoeden. Verder Zuidwaarts hield onze achterhoede het krachtig offensief van een sterke vijande lijke troepenmacht tegen, die naar het O. oprukte. In de streek van Wiadimir Wolinski zette de vijand, na de opstelling van zijn troepen te hebben gewijzigd, in den nacht van den -■'sten met aanzienlijke troepenmachten het offensief in de richting van Wladiinir Wolinski voort. len N. van Loetsk ontstond een gevecht op beide oevers van de Stir. NEW-^ORK, 30 Aug. De «Evening Sun'*- waarschuwt tegen optimisme inzake de Duitsche voorstellen om de onderzeeboot-politiek te wijzigen. Het blad zegt, dat Duitschland dat doet om zijn eigen doel te bereiken. Amerika zal zich niet door Duitschland laten gebruiken, om de blokkade op Duitschland's kusttedoeu- eindigen. Dit zou een grove bekorting zjjn van de rechten der tegenpartij. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 27 Aug Arthur Alexander de Ridder, 23 j. jm., en Johanna Adriana Magdalena de Vos, 17 j., jd. Geboorten 22 Aug Johanna d. van Ludovicus Franciscus Berkman en Janna Dieleman. 24 Aug. Floor, z. van Jan de Bruijne en Catharina Pieter- nella van de Velde. 25 Aug. Hendrikus Cornelis Johannes z. van Petrus Snoeijs en Femia Amelia Jacobs 26 Aug. Maria, d. van Pieter van Drongelen en Janneke Kolijn. 27 Aug Maria Lucia, d. van Cornelis Jan Michielsen en Lucia Emilia van Gremberghen. 28 Aug Suzanna d. van Johan Marie van der Hooft en Johan Marie van der Hooft en Levina de Kraker. Overlijden 22 Aug. Frans Pieter Harms, 11 m, z. van Reinier en Maaike Krina Dooms. Jan Mar- tinus de Klerk, 33 j., echtg. van Janneke Riddering. 25 Aug .Catharina de Visser, 74 j., wed. van Johannes Jacobus Verbrugge. 26 Aug. Maria Montens U9 j., echtg. van Gijsbertus van Nuenen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 1 September 5.53 6.16 Donderdag 2 6.41 7.13 Vrjjdag 3 7.53 8.42 Zaterdag 4 9.35 10.26 .Zondag 5 11.5 11.38 Maandag 6 0.3 Dinsdag 7 0.25 0.44 van V LOOSWIJ KSTRAAT 20 naar NOORDSTRAAT 17. A. SCHAGEN VAN LEEUWEN.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3