Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Aan de Dardanelles No. 2602. Woensdag 1 September 1915. 26e Jaargang De Balkanstaten. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden 75 eent voor binnen en buiten Ter NeuzeD. Voor België 95 oent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaardere en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 oent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Orootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdag DE OORLOG. Oe algemeene toestand. In het centrum van den strijd in Rusland wordt de vervolging van het Russische leger, dat maar niet omsingeld en voor den strijd J onbruikbaar gemaakt kan worden, voortgezet. Van drie zijden rukken de Duitsche legers aan op de aftoehtslijnen van dat leger. In het Noorden is Hindenourg met zijn rechtervleugel bij de stad Naref' aangekomen, die Oostelijk van den spoorweg BjelostekBrest gelegen is; daar heeft hij de linie Dombrowo Narewka bezet. In het midden vervolgt prins Leopold van Beieren de Russen door het bosch van Bjelowjesk en naderde reeds Sjeresjwo, bij den spoorweg naar Minsk. En in het Zuiden is Mackensen tot in de lijn Proesjani-Kobrin doorgedrongen, dus nabij de beide spoorwegen, naar Minsk en naar Pinsk. Uit een mededeeling van den Russischen minister van oorlog, generaal Polivanof, blijkt, dat het Russische leger, dat op Minsk terug trekt, slechts een gedeelte van de Russische strijdmacht is, maar dat de hoofdmacht op Wilna is teruggetrokken. Daar concentreeren zich thans ook Duitsche strijdkrachten, en naar de minister meent, zal daar de beslissende slag worden geleverd, maar niet in dit jaar. Sasonot heeft in een gesprek met den »Times«- correspondent uiteengezet, dat Rusland alles doet wat mogelijk is, om den munitievoorraad van de legers aan te vullen, en ze in staat te stellen, »den veldtocht voort te zetten, met dezelfde volharding, die alle krijgsdaden in dezen oorlog heeft gekenmerkt*. Indien deze mededeelingen juist zijn, zal de aandacht voor het volgende bedrijf in den strijd in het oosten moeten worden gevestigd op het tooneel, dat zich in Koerland, tusschen Wilna, Dunaburg, Polozk uitbreidt. Y an dit Russische leger in Koerland zijn echter belangrijke gedeelten afgesneden, die zich thans in het gebied tusschen de beide spoorwegen Oostelijk van Brest-Litowsk, en in het zuiden, aan de grens van Galicië, bevinden. Van het noordelijk deel, dat volgens gene raal Polivanof het hoofdleger moet zijn, ver nemen wij voorloopig niet veel De berichten van Russische zijde melden alleen, dat in de richting van Friedrichstadt de Russen terug trekken dat in de richting van Jacobstadt en Dunaburg geen veranderingen zijn voor gekomen. Overigens wordt in het front voor Wilna, tusschen de Wilja en de Njemen, krachtig gevochten, liet leger van Hinden burg meldtdat de tegenstand die daar, ten zuidoosten van Kovno werd geboden, gebroken is, en dat de Russen vluchten, door de Duit sche legers achtervolgd. In het zuiden stonden de Russische legers nog steeds aan de Zlota Lipaen den Dnjester. Een poging van de Duitsch-Oostenrijksche troepen, om ten zuiden van Waldimir-Wo- lynski een krachtig offensief te ontwikkelen, en de Russische legermacht, die daar nu elke aansluiting met de centrumlegers van de Russen had verloren, te omsingelen, heeft aanleiding gegeven tot nieuwen en krachtigen strijd. De Russen, die zich sedert den val van Lemberg in Oost-Galicië hadden verschanst, werden genoodzaakt den terugmarsch aan te nemen in de richting van den in Wolhynië gelegen vesting-drie-hoek Luzk— Rowno— Dubno. Het Oostenrijksche leger ontwikkelde zich m de richting van Luzk en Staroe-Rojitsj, om den terugtochtsweg der Russen af te snijden. Dit genoodzaakte de Russen tot den terugtocht, waarvan de ontruiming van het laat ste door hen bezette gebied in Oost-Galicië nu het gevolg zijn moest. Een gedeelte der riussische 'egers trok reeds de grens over in de richting van de vesting Luzk een poging Om den spoorweg, die de eenige nog bestaande morgen mmmmntvmmmm by den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neu verbinding met het noorden vormt, te be reiken. Over het geheele 250 K.M. lange front trekken de Russen terug, naar Wolhynië en Podolië, volgen de Oostenrijksche berichten hun aftocht kenmerkend door het in brand steken en verwoesten van alles wat zij op hun weg ontmoeten. De terugtochtslijn loopt nu over Bucacz en Zloczow in Oost-Galicië, Brodv op de grens van Galicië en Dubno op naar den vestingdriehoek in Wolhynië. Overal worden de terugtrekkende Russische troepen door de Oostenrijksche legers van Pfanzer- Baltin, Von Bothmer, Won Böhm-Ermoli en Von Puhallo achtervolgd. PARIJS, 30 Aug. (Havas). Officieel bericht van vanmiddag Tegen den avond van den 29sten zijn hevige geschutgevechten, gepaard gaande met de ontploffing van mijnen en gevechten met bommen en handgranaten op tal van punten in Argonne geleverd. De Duitsche loopgraven bij Courte Ohaussée, Meurissons en Bolante zijn zwaar beschadigd. Den daarop volgenden rj^cht is het in die streek, alsook op de ove rige gedeelten van het front kalmer geweest. LONDEN, 30 Aug. (Reuter.) Maarschalk French meldt, dat sedert 18 Augustus aan het Engelsche front alleen mijngevechten zijn ge leverd. Wij hebben een vijandelijk vliegtuig neer geschoten. Onze artillerie heeft een spoortrein bjj Lan- gemarck beschoten. Ons vliegkorps heeft met goed gevolg mee gedaan aan de Fransche luchtaanvallen op het bosch van Houthulst, zonder ook maar een enkele machine te verliezen. Een mislukte lucht-aanval. Volgens een bericht uit Montmorency vlogen Zaterdag vier Duitsche vliegtuigen over de Fransche linies in de richting van Parijs. Zij werden door Fransche aviateurs achtervolgd, waarop drie der Duitsche vliegers bij Com- piègne den terugtocht aanvaardden. Twee vlo gen bij 1 racy-le-Mont weder over de Fransche linies. Een derde werd door de Fransche avia teurs neergeschoten. Het vliegtoestel stortte brandend in het woud van Halotte neer. Een vierde vliegtuig vloog over Montmorency, wierp vijl bommen, die geen schade aanrichten en moest ten slotte voor het hevige vuur der Fransche batterijen de vlucht nemen. De Duitsche vliegmachine, die, zooals uit bovenstaand bericht blijkt, tot dalen is gedwongen, was een »Aviatik«, gemerkt »Y. 311 151.075c. Het gevecht tusschen de Duitsche en de Fransche aeroplaan duurde kort, meldt de »Daily Telegraph«-correspon- dent te Parijs. De Fransche aviateur, kapitein Broquard, vloog op een hoogte van 2000 M. boven het woud van Senlis en daalde toen plotseling tot 20 M. onder den Duitscher. Het machine geweer deed zijn werk spoedig. De »Aviatik«, in volle vlam, viel bijna loodrecht in de bos- schen. Toen het vliegtuig op den grond lag was de massa ijzer zoo gloeiend, dat de ma chine-geweer opnieuw begon te vuren. De Fransche aviateur, die bij het landen schieten hoorde, meende, dat zijn vjjand nog leefde en tegenstand bood, zoodat hij met zijn karabijn in den aanslag naderbij kwam. De bestuurder en de waarnemer hadden beiden vreeselijke brandwonden, maar waren waarschijnlijk reeds voor den val gedood, want zij hadden kogels in hoofd en borst. De dorpelingen, die het gevecht gezien had den, juichten den Franschen aviateur geest driftig toe en boden hem een inderhaast ge- maakten ruiker veldbloemen aan. zen. BERLIJN, 30 Aug. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier Legergroep van Hindenburg. De troepen van generaal von Below zijn in gevecht gewikkeld om het bruggenhoofd ten Zuiden van Friedrichstadt. In de gevechten ten Oosten van de Njemen bereikte von Eichhorn de streek, ten Noord oosten van Olita, nog 1000 gevangenen werden gemaakt en 7 kanonnen vermeesterd. In de richting van Grodno bestormden onze troepen Lipse aan de Bobr. De vijand werd tot op de Sidra teruggeworpen. Onze troepen marcheerden door Solalka. Op verschillende plaatsen bereikten wij den Oostrand van de bosschen ten Noordoosten en ten Oosten van Bialystock. Legergroep van Leopold van Beieren ln het woud van Bialowicz wordt om den overgang van de boven-Narew gestreden. Duitsche en Oostenrijksch Hongaaische troepen van Woyrsck wierpen den vijand uit zjjn stellingen bij Suchopol aan den Oostrand van het bosch en bij Saerezowo terug. Er wordt hier scherp vervolgd. Legergroep von Mackensen. Om den terugtocht door het moerasgebied hij en ten Oosten van Pruzana mogelijk te maken, hebben de Russen gisteren op de linie F aldugno tot ten Zuiden van Kobryn nog eens den strijd aanvaard en zijn opnieuw ge slagen, ofschoon zij afdeelingen, die reeds verder afgemarcheerd waren, weder in het gevecht wierpen. De voortztting van de Russische strijdwjjze, die in krijgsgeschiedenis van alle tijden zonder weerga is, nl. de bevolking van het eigen land tot bescherming van het vluchtende leger in vele duizendtallen, vooral uit vrouwen en kinderen bestaande, tegen onzen aanval op te drijven, heeft hun niets gebaat. HERLIJN, 30 Aug. (Korr. Norden.) Uit Kopenhagen wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat de Russki Invalid de algeheele ontruiming van Wilna door de Russen bevestigt. Met betrekking tot den terugtocht der Russen aan de Zlota Lipa schrijft het Russische blad, dat het den Oostenrijksch-Hongaarsche troepen dooi hun verrassenden opmarsch weliswaar gelukt is zich op den westelijken oever van de rivier te versterken, doch zij zullen ook al heel spoedig bemerken, dat de verdedigings stellingen der Russen aldaar buitengewoon sterk zijn. Het Duitsche offensief tegen de Russische hoofdstad. a De speciale correspondent van de »Dally Telegraph* te Petersburg, seint aan dit blad, dat nauwelijks eenige moeite zal worden gedaan door de Russen om Wilna te behouden nu de dichtst bijgelegen stad in handen van de Duitschers is gevallen. De Russen wenschen een slag om de onverdedigde stad, welke 200.000 inwoners telt te verhinderen, om zoo doende geen schadde te veroorzaken. De Duitsche agressieve beweging tegen den sector ten Zuid-Westen van Friedrichstadt geldt onmiddelijk Dwina en is tevens gericht tegen Riga en dat het doel van de Duitschers op dit punt van het front binnen eenige dagen opgehelderd, wordt, is lang niet onwaarschijn lijk. Het is niet waarschijnlijk dat de Duitschers hier hun front met een vijf a zes mjjl zullen uitbreiden, in zooverre heeft deze vooruitgang geen beteekenis vol karakter. Doch de Duit schers zullen wel met dit offensief de bedoeling hebben den weg vrij te maken voor hun spoorwegen uit Oost-Pruiseu. In verband hiermede is geconstateerd, dat zij een groote afdeeling genie op dit punt hebben samen gebracht. Zij zullen verder het plan hebben het centrum van hun aanvallen verder naar het noorden te verleggen. Het was dus klaarblijkelijk met het doel tot ingebruik nemen van deze lijnen te kunnen overgaan, dat zij met hun bekende massa- aanvallen Kovno eu Nowogeorgiewsk veroverd hebben ten koste van enorme verliezen. Want dat deze verschrikkelijk zjjn geweest is zeker. Dat zal de geschiedenisschrijver later kunnen constateeren. De activiteit van de Duitsche linkervleugel is klaarblijkelijk gericht, zij 'took indirect, tegen Petersburg. Dit plan is de laatste paar dagen door het publiek druk besproken en thans houdt ook de pers er zich mee bezig. De conelusie is vrij algemeen, dat de Duitsche poging om de Golf van Riga in bezit te krijgen niet is geweest, wat zij (de Duitschers) thans voorgeven, nl. een verken ning, doch een serieuse poging. De tijd om reusachtige troepen massa's over te brengen, zonder van de zeezijde te worden aangevallen is in 't begin van de herfst gunstig, omdat dan de Golf van Riga gesloten is en de bodem dan weer niet te slecht is. Gemeld wordt, dat de legers der Duitschers die aan dit front opereeren, 2000 kanonnen van allerlei kaliber en dat iederen dag niet minder dan 50 treinen met granaten worden aangevoerd. Met zulk een leger is het niet gemakkelijk door de streken, die het nog van den Russischen hoofdstad scheiden, te trekken. En er zullen dan ook wel uitgebreide maat regelen genomen zijn door de Duitschers. Een luchtgevecht. De bijzondere correspondent van het »Berl. 1 agebl.* te Tsernowitsj berichtOp 27 Augus tus om 5 uur 's namiddags steeg een vlieg tuig der Russen op en verkende de stellingen der Oostenrjjkers. Kort daarop opende de Russische artillerie het vuur. Een Oosten rijksche tweedekker steeg ter vervolging van den Rus op en bereikte een hoogte van 1000 meter. Er onstond een tweegevecht in de lucht, dat 30 minuten duurde en eindigde met den terugtocht van het Russische vliegtuig. Gedurende het vliegersgevecht beschoot de Oostenrijksch-Hongaarsche artillerist de Rus sische batterpen en bracht ze tot zwijgen. KONSTANTINOPEL, 30 Augustus.(Wolff) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De vijand heeft op 28 dezer zijn aanvallen van 26 en 27 dezer in het gebied van Ana- forta hervat. De vijandelijke aanvallen waren de laatste drie dagen bij uitstek hardnekkig. De vijand is niettemin volkomen terugge slagen en heeft ontzagljjke verliezen geleden. ij hebben door tegenaanvallen eenige in ons centrum gelegen loopgraven, die door den vijand waien bezet, heroverd er. de bezetting in het gevecht gedood. De laatste twee dagen zijn van den vijand 10,000 man gesneuveld. Onze verliezen zijn, daarbjj vergeleken, gering. Onze vliegtuigen, deelnemend aan den strijd, hebben met goed gevolg bommen op de vijan delijke stellingen en kampen geworpen. Overigens niets van belang. LONDEN, 30 Aug. (Part.) Naar luid van inlichtingen uit betrouwbare bron, zjjn in den loop der vorige week ongeveer 200,000 man Duitsche troepen te Brasso in Hongarije, nabij de Roemeensche grens, aangekomen. Daarentegen wordt in goed ingelichte krin gen te Boekarest (naar de limes-correspon dent daar meldt) verzekerd, dat DuitschlaqtJ

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1