m i wie. J. D. DIJK, UIT OHZE OMGEVING. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. de Golf van Riga binnen nadat zij zich door een verschillende dagen durenden opruimings arbeid een weg had gebaand door de handig gelegde mijnvelden en spernetten. Bij een zich hier ontwikkelend voorpostengevecht werd een Russische torpedoboot van de »Emir Buchartzi «-klasse vernietigd. Andere torpe dobooten, waarbij de »Novik« eQ een groot schip, werden beschadigd. Bij den terugtocht in den avond van den 19en Augustus in de Moonsond werden de Russische kanonneerbooten »Seiwutzch« en »Korejetz«, na dappere verdediging door ons artillerievuur en onze torpedo-aanvallen tot zinken gebracht. 40 man der bemanning, onder wie twee officieren, konden, gedeeltelijk ernstig gewond, door onze torpedobooten worden gered. Drie van onze torpedobooten werden door mijnen beschadigdeen dezer booten is gezonken, een andere kon op het strand worden gezet, een derde naar de haven worden gebracht. Onze verliezen aan menschen- levens zijn gering. In de Golf van Riga. ST. PETERSBURG, 22 Aug. (P. T. A.) De generale staf van de marine maakt be kend Den löden Augustus bevatte de Duitsche vloot met groote kracht haar aanvallen op onze posities aan den ingang van de Golt van Riga. Onze schepen weerstonden gedurende den löden en den 17den de aanvallen des vijands, wiens verborgen toebereidselen tot het door dringen in den Golt door nevelachtig weer waren begunstigd. Den 18den, gebruik makend van een dichten mist, drongen ten slotte aanmerkelijke vijan delijke strijdkrachten in de Golff van Riga door, terwijl onze schepen, hun tegenstand voortzetten en zonder het contact met den vijand te verliezen, zich terugtrokken. Den 19den en den 20sten voerde de vijand in verschillende richtingen verkenningen uit tezelfder tijd kwam hij in botsing met onze oorlogsschepen, waarbij hij aanzienlijke ver liezen leed. Aan Russischen kant valt het verlies te boeken van de kanonneerboot Siwoetsj, welke glorierijk onderging. Daar staat tegenover, dat van de Duitsche vloot twee kruisers en 8 toipedobooteu zijn buiten gevecht gesteld, n.l. voor een deel in den grond geboord en voor een deel onklaar geschoten. Tegelijkertijd zijn onze onversaagde bond- genooten er in geslaagd in de Oostzee een der sterkste Duitsche dreadnoughts te torpe- deeren. Een Turksch transportschip vernield LONDEN, 23 Aug. (Part.) De correspon dent van de Times te Mytilene seint, dd. 21 dezer Een daad, die in het gewicht van haar ge volgen zoo niet in stoutmoedigheid van uit voering te vergelijken is met wat luitenant Warneford (die uit een vliegtuig een zeppelin vernielde) heeft gedaan, is, naar ik hoor, den i2en dezer door vliegluitenant Edmonds in de Dardanellen verricht. terwijl hij in een watervliegtuig over de zeeëngte vloog, zag hij een Turksch trans portschip met troepen, recht aankomende op de plaats waar hij heen ging. Hij daalde laag genoeg om zware bommen midden op het dek te kunnen laten vallen. Het schip werd vernield en zonk, zoo gelooft men, met alle troepen aanboord. Het concert door De Veveenigde Werk lieden* Zondagavond in den tuin van den heer Jozs. de Feijter gegeven voor leden en donateurs, was niet druk bezocht. Het programma beloofde wat goeds en werd ook goed uitgevoerd, het weder was droog en de tuin bood een aangenaam zitje, maar de opkemst had grooter kunnen zijn. Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt tamelijk zijn deel van de oorlogsklanken. Maandagmorgen klonk het geschut zwaarder en meer nabij, zoodat gedacht werd aan oefe ningen met kanonnen nabij Vlissingen. Bij wijlen dreunden deuren en ramen. Uit ingekomen berichten bleek dat Engelsche oorlogsschepen aan 't vuren waren op Zee- brugge en Ostende. Door aanplakking is vanwege het ge meentebestuur der gemeente Zaamslag bekend gemaakt de uitslag van het gewicht van het regeeringsbrood, na een desbetreffend onder zoek bij de verschillende bakkers. Bij alle bakkers had het brood ruim het gewicht be halve bij den bakker M. aldaar, bij wien het brood van 1 kilogram zeven lood te licht woog. Zou het ook geen aanbeveling verdienen, vraagt de correspondent van de Midd. Ct., waaruit wij dit bericht ontleenen, bij de ver schillende landbouwers, die hun boter aan particulieren verkoopen een dergelijk onder zoek mogelijk te maken Naar wij uit Hulst vernemen is er groote kans, dat aan te goeder naam en faam bekend staande jagers vergunning zal worden verleend om dichter dan 5 K.M. afstand van de grens te jagen. Tot heden moeten ze 5 K.M. van de grens blijven. (M. Ct.) Uit Overslag wordt aan het N. v. d. D. gemeld In den nacht van Woensdag op Donderdag kwamen vijftien Franschen vóór de grensaf- sluiting. Elf daarvan wisten er ongehinderd door te geraken en zich op Nederlandsch grondgebied in veiligheid te stellen, twee werden gevangen genomen en naar Kemseke gevoerd, terwijl de twee anderen zich door de vlucht redden. Een Belgisch ingezetene, die kort te voren namens de vluchteliugen getracht had den Duitschen schildwacht met duizend tranken om te koopen, werd dien zelfden nacht nog van het bed gelicht en gevankelijk weggevoerd. Tot onderwijzer aan de O. L. school te Graauw is met 5 van de 7 stemmen be noemd de heer T. Lafarre te Boschkapelle op den heer J. Mignon te Axel waren 2 stemmen uitgebracht. Met ingang van 1 October a.s. is ont slag gevraagd en gekregen door T. Taalman al vervoerder van de post van het hulp-post kantoor naar het station Philippine heen en terug. In zijn plaats is als zoodanig aange steld ook met ingang van 1 October a. s. W. de Lessine aldaar. Te Breda slaagde voor de hoofdakte o. a. L. A. M. Rottier, te Hulst, T. S. Cule- naere, Aardenburg, en J. Herrebout, Zaamslag. Zaterdagnamiddag is bij den landbouwer J. Kools te Cadzand mond- en klauwzeer ge constateerd 20 beesten zijn onteigend. Bij den landbouwer J. A. Nortier, wonen de in de Brugschevaartpolder onder Oostburg is bij een viertal runderen het mond- en klauwzeer geconstateerd. De geheele veestapel, bestaande uit 32 stuks en eenige varkens is Maandag en Dinsdag afgemaakt en voorzooveel noodig begraven. De rest wordt publiek verkocht. Arrondisseinents-Rcchtbauk te Middel burg Gisteren deed bovengenoemde rechtbank uit spraak in de door ons reeds vermelde zaak tegen G. G. M. B., 42 j R. K. pastoor te Ter Neuzen, die van het hem bij dagvaarding ten laste gelegde werd vrijgesproken, Verder werden de volgende vonnissen uit gesproken C. d. G 15 j., koewachter. W. P. D., schippersknecht, en J. J. D., 1G j., veldarbeider, allen te Biervliet, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 10 b. of 1 w. tuchtschool. A. L. V., 26 j., veldarbeider te Koewacht, is wegens diefstal veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. 1'. V., 42 j., voerman te Clinge, is wegens beleediging veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. C. v. O., 19 j., landbouwersknecht te Sas van Gent, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. Weer ontvlucht. Men meldt uit Oldenzaal aan »De Maas bode* De gebroeders Kupers te Losser, die te Gronau werkten en die, niettegenstaande ze in Holland hadden gediend, door de Duitschers waren gevangen genomen omdat ze in Duitsch- land waren geboren, werden naar de gevange nis te Coesfeld overgebracht. Gisternacht zijn ze er echter in geslaagd met behulp van een Duitsch soldaat, die deser- teeren wilde, uit te breken en veilig hun wo ning over de grens te Overdinkel (gem. Los ser) te bereiken. Met vreugde werden ze hier door hun mede-ingezetenen ontvangen. Zelfs wapperde te dier gelegenheid van het vereeni- gingsgebouw »Concordia« de vaderlandsche driekleur. Een mooie vondst. Een meubelmaker te Wildervank (Gr.) kocht op een boedeldag een oud kabinet voor den prijs van f 10. Toen de nieuwe eigenaar het ding nasnuffelde en de laden inspecteerde, viel hem e^ri bedrag van f 700 aan papier en goudgeld in handen. Het werk aan de familie van de erflaatster, tot wier inboedel de kast had behoord, weer ttr hand gesteld. Nog meer werkeloosheid. Honderden mannen en vrouwen uit Twent- sche gemeenten, werkzaam in de textielfa brieken te Gronau, Nordhorn en Rheine, is het werk opgezegd. Weldra zullen zeer waar schijnlijk ook de andere Nederlandsche werk lieden aldaar worden ontslagen. Wat dit voor sommige Nederlandsche grensgemeenten beteekent, moge hieruit blijken, dat alleen uit de gemeente Losser ongeveer 2000 mannen en vrouwen in de textielfabrieken aan de overzijde van de grens werkzaam zijn. Te Nordhorn zijn Zaterdag jl. de aldaar wonende Nederlandsche arbeiders van een 50-tal huis gezinnen ontslagen. Rijwiel dievegge. De Utrechtsche recherche heeft een vrouw aangehouden, die er haar werk van maakte, rijwielen te verduisteren. Zij huurde bij rij wielreparateurs en verhuurinrichtingen fietsen, z. g. voor enkele uren, maar de aldus ver kregen machines bracht zij naar particuliere beleeningsbanken, waar zij de rijwielen ver pandde Dat heeft zij gedaan met een stuk of 5, 6 fietsen. Zij verklaarde zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt, om aan geld te komen voor haar levensonderhoud. Zij is al 54 jaarhaar man werkt op egn fabriek in bet noorden des lands, maar al een jaar vertoefde zij alleen te Utrecht en kwam zoodoende zonder middelen van be staan. De vrouw zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Ontsporing, Bij 'Eschenau in Duitschland, is Zondag een trein ontspoord tengevolge van een breuk in de rails. Eenige wagens zijn omgevallen vijf menschen zijn omgekomen, een aantal reizigers is gekwetst. Oorlogstragedie. Op aanraden van haar familie was ze van haar woonplaats in een Duitsch stadje ver trokken naar Amsterdam. Ginds in haar »Hei- mat* werd het meisje steeds zwaarmoediger. Iederhuis, iedere boom, herinnerde aan haar broers met wie ze had gespeeld en geravot en van wie thans reeds twee waren gesneuveld, gevallen ergens in de wijde vlakten naar het Oosten. In Amsterdam knapte het meisje weder eenigszins op. De familie deed al het mogelijk om haar afleiding te bezorgen. Een lichte blos begon weder haar wangen te kleuren. Tot eenige weken geleden. Toen ontving ze een brief van haar jongsten broer waarin deze mededeelde dat ook hij was opgeroepen om naar het front te vertrekken. En, niet waar, hij rekende er vast ea zeker op gezond terug te keeren, doch men kon niet weten Van dat oogenblik af verviel het meisje weder in haar vroegere zwaarmoedigheid en in een van die buien sprong zij het venster uit. Zieltogend werd de arme vrouw opgenomen. Neen, niet alleen op de slagvelden vallen de offers van den verschrikkelijken krijg Een huwelijk. Donderdag is te Apeldoorn het huwelijk voltrokken tusschen freule Anna de Savornin Lohman, redactrice van sDe Hollandsche Lelie* en schrijfster van Vragensmoede*, »Het eene Noodige», »Liefde in de Vrouwen- quaestie* enz. en den heer H. Ph. Spoor, oud-ontvanger der registratie en domeinen. Verdronken. In den afgeloopen nacht is wegens te zwaren bovenlast een schuit met groenten in het Katwijksehe kanaal onder Oegstgeest gezouken, waarbij de knecht P. Meurs van Leidschendam het leven verloor. De schipper en zijn zoontje werden met moeite gered. De verdronken man was gehuwd. Een ongelukkig scliot. Men meldt uit Roermond In het naburige Melick-Hertenbosch ont moetten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag twee soldaten, die van hun post naar de wacht terugkeerden, een patrouille. De com mandant der patrouille hield hen voor smok kelaars. Op het »halt«, dat hun werd toege roepen, bleef een van de twee staan, doch de ander stoorde zich niet aan de aanmanning en liep door. De manschappen der patrouille werd gelast te vuren, waardoor de soldaat, die een ingezetene van Bocholtz is, doodelijk getroffen werd. LONDEN, 24 Aug. Tien opvarenden van het Engelsche, door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebrachte koopvaardijschip »Diomed« zijn om 't leven gekomen. Door den IJmuider stoomtreiler »01ympic« is aldaar geland de bemanning 4 koppen sterk, van den vischkotter »Lowestoft«, welke in de omgeving van deze Engelsche stad door een granaat van een Duitsche duikboot was tot zinken gebracht. PARIJS, 23 Aug. 11 uur. Off. De artillerie actie in Artois duurt voort. De vijand beschoot Atrecht, Mondidier en Reims, hetgeen beant woord werd door de Franschen, die op ver schillende punten de loopgravenlinie der Duitschers beschadigden. Bij ville sur Tourbe werd een vijandelijke vooruitgeschoven loop graaf door de ontplofliing van een Fransche mijn vernield. BERLIJN, 24 Aug. De Boelgaarsche gezant te Berlijn heeft, naar verschillende ochtend bladen publiceeren, van zgn regeering een telegram ontvangen, meldende dat de onderhan delingen met Turkije beëindigd zgn door het sluiten van een overeenkomst. Dienaangaande wordt aan de Voss. Ztg. uit Sofia geseind dat die overeenkomst Vrjj- dag te Konstantinopel zal worden onder teekend. Boelgarije deed afstand van Kirkilisse en kreeg daarvoor Karegatsj. De nieuwe Turksch- Boelgaarsche grens loopt langs de Tundsja- rivier tot aan haar samenvloeiing met de Maritza, en vervolgens van Loelaboerge op Simotica ongeveer 5 a 10 K.M. O.W. van de Maritza. TER NEUZEN. Geboorten 15 Aug Helena Sylvie, d. van Pranciscus Ferdinandus Vermeire en Pharail- dis Mathildis Deschacht. 16 Aug Levina Martha, d. van Frangois de Kubber en Passira Hendrik» Houg. Jan. z. van Leendert Willemsen en Maatje Maria de Wilde 17 Aug. Jacobus Francois, z. van Izaak van Cadzand en Adrians Maria Dieleman. 18 Aug. Karei Wilhelm, z. van Johann Eduard Federmann en Jelfjntje Jansen. 20 Aug. Janna Hendriks, d. van Hendrik van Pienbroek en Aaltje Wieland. Sara Maria, d. van Jacobus Anthonie Verlinde en Cornelia Magdalena de Feijter. AXEL. Hvwelijks-aangiften 6 Juli. Cornelisde Feijter, 23 j., jm. en Cornelia Jansen van Roosen daal, 22 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Aug.Josephus Ludo- vicus Camilles Karei Gislenus Maria Gasteel, 22j jm. en Jeanne Maria Berte Willems, 29 j., jd. 5 Aug. Andries Jacobus Hamelink, 25 j., jm. en Dinaden Engelsman, 25 jjd. Geboorten. 2 Aug. Maarten, z. van Pieter de Putter en Adrians Drogmans. 3 Aug. Josephus Franciscus Marie, d. van Camilles Lippens ea Maria Coleta Sophia van Haver. 7 Aug Petrus Anthonius, z. van Petrus Anthonius de Kerf en Clomentina van Santbergen. 9 Aug. Bertha Irena Peiagie, d. van Petrus Anthonius Dhanis en Amelia Coleta van Aerde. 11 Aug Cornelis, z. van Adriaan Zegers en Elisabeth Neelje van Bendegem. 14 Aug. Philomena Johanna, d "van Josephus Michielsen en Maria Louis de Rechter. Overlijden. 8 Aug. Charles Louis Blanckaert, 3o j-, echtg. van Maria Stephania Peersman. 9 Aug. Her- manus Dieleman, 54 jechtg. van Pleuntje Jansen van Rosendaal. 11 Aug. Adriana Sol, Franciscus Meijer. DAGEN. Voorm Woensdag 25 Augustus 1.49 2.9 Donderdag 26 2.28 2.46 Vrjidag 27 3.3 3.21 Zaterdag 28 3.37 3.53 Zondag 29 4.9 4.25 Maandag Dinsdag 30 4.42 4.57 31 5.14 5.33 Nieuw komiek Voordrnchtenboek, met 26 hoogst komieke Voordrachten, ko mieke scènes, Coupletten enz., voor alle vroolijke partijen. INHOUDEen pantoffelheld. De drie lotelingen. Een straat-type. Vrienden raad. Snijder Wop Wap Wip. Jaap Jansen. De winkelbediende. Ik ben te goed. Een leugen. Mijn lief Truitje. De pakjesdrager. Nieuwe uitvindingen. Allerlei. De heldhaftige schutter. Ik houd mg stil. De gemeentebode. Ge gronde waarheden. De X-stralen. De droog- en en nat-komiek. De groentekoop man Een man van voorname afkomst. De tevreden man. Verkouden zyn. Waarom men trouwt. Een relletje. Het geheele hoek met de 26 splinternieuwe zeer komieke voordrachten, met aanwijzing hoe men de stukken moet voordragen, wordt goed verpakt franco per post toegezonden, na ont vangst van postwissél a f 0.55 of van post zegels, door den uitgever Oude Kijk-in-'t Jatstraat 66, GRONINGEN, 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3