CONCERT Loop der bevolking le Ter Neuzen. Kerknieuws. (ji emeng d e Berichten Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Huogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. „De Vereenigde Werklieden". De reddingsbrigade in actie. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 21 Augustus 10.20 11.5 Zondag 22 11.41 Maandag 23 0.14 0.41 Dinsdag 24 1.6 1.29 Woensdag 25 1.49 2.9 Donderdag 26 2.28 2.46 Vrijdag 27 3.3 3.21 op Zondag 22 Aug. 1915 des avonds 5 ure, in den tuin van den heer JOZ. DE FEIJTER. Na eenige besprekingen wordt besloten, de beschikbare grond eerst te kavelen om eens te kunnen zien wat er ligt. Ook oppert de Voorzitter het denkbeeld om de perceelen dan eens te veilen, om te zien wat er voor ge boden wordt. Aangehouden wordt ook een voorstel van B. en W. rot wijziging der verordening rege lende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. De voorgestelde wijzigingen be treffen de vergoedingen bij militairen dienst der onderwijzers. Jn geheime zitting, die hierna volgde, werd behandeld, het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. Ten slotte werden B. en W. gemachtigd opnieuw pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van een verbindingsweg tusscben het 4e en 5e district. Dinsdag deed te Sas van Gent, naar aan de Midd. Ct. wordt gemeld, de heer L. W. G. Hoefnagels zijn intocht als burgemeester dezer gemeente. Hij werd te Ter Neuzen per rijtuig afgehaald door eene commissie uit den ge meenteraad, n.l. de heeren Hamelynck en De jVleeschauwer, Omstreeks 3 ure arriveerde de burgemeester op het gemeentehuis waar terstond de plech tige raadszitting begon, die door alle leden werd bijgewoond, en waarbij ook een talrijk publiek tegenwoordig was. De vergadering werd geopend door den waarnemenden, tevens afgetreden burgemeester den heer P. Wauters, als oudste raadslid, die den nieuw benoemden burgemeester een har telijk welkom toeriep. Hij hoopte dat H. M. moge benoemd hebben den rechten man op de rechte plaats. Hij bracht hem ook het zorg zame van de taak die hem wacht onder het oog, herinnerde er aan dat Sas van Gent eene gemeente is met bijzondere toestanden, met een eigenaardige bevolking doch, dat hij er op rekenen kon, wanneer hij daarmede eeniger- mate rekening wist te houden, bij het bestuur der gemeente de medewerking te zullen onder vinden van den gemeenteraad. Hij wenschte den niewen burgemeester voorts geluk met zijne benoeming en overhandigde hem den ambtsketen De heer Hoefnagels, alsnu den voorzitters zetel innemende, dankte voor de tot hqm ge richte hartelijke woorden. Hij bracht Jdank aan H. M. de Koningin voor zijne benoeming, aan den Minister van binnenlandsche zaken voor zijne medewerking daartoe, en aan de commissaris der Koningin voor de aanbeve ling. Hij zou zijn beste krachten wijden aan de belangen der gemeente en hoopte dat die I onder Gods zegen zouden strekken tot wel vaart der gemeente en van hare ingezetenen. Vervolgens werd ook het woord verleend j aan den gemeente-secretaris den heer F. Stubbe, die een woord van dank bracht aan den afge treden burgemeester, den heer P. Wauters, voor de wijze waarop deze hem steeds het vervullen van zijn taak aangenaam heeft ge maakt. Hij hoopte dat de heer Wauters thans nog lang de welverdiende rust moge genieten. Vervolgens riep hij ook de welwillendheid in van den opgetredenen burgemeester, hopende dat ook onder dezen de aangename verhouding, die tot hiertoe tusschen burgemeester en sec retaris bestond, moge worden bestendigd, van zijne zijde den burgemeester zooveel mogelijk zijn steun toezeggende. Des avonds werd den burgemeester door den gemeenteraad ten stadhuize een diner aangeboden. Tjjdens het diner bracht het muziekgezelschap »De Vereenigde Vrienden» den burgemeester eene serenade, waarbij de voorzitter, de heer A. Busschaerl, den heer Hoefnagels in een kernachtige toespraak har telijk verwelkomde als hoofd der gemeente waarop de burgemeester in korte woorden dankte, verklarende veel te gevoelen voor een muziekgezelschap. Door den commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijks directe be lasting in de gemeente Hoofdplaat de heer H. J. Oammaert, ter vervanging van den heer J. Pateer, die overleden is. In de week van 11 tot en met 17 Aug. werden gemeld uit, Zeeland twee gevallen van typhus (lerseke en Zierikzee) drie ge vallen van roodvonk (Groede, Ter Neuzen en /aamslag) vier gevallen van diphteritus) Ka- pelle en Vlissingen ieder één, Zierikzee 2). In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd J. de Vos, arbeider, Baandijk 64 van Sas van Gent J. A. L. Meertens, haveuknecht, Oostkant 4 van Veere Chr. Kop, arbeider, Nieuwediep 63 van Standaarbuiten M. J. de Zeeuw, zonder beroep, 7 E van Sas van Gent V. van den Vijver, hotelbediende, Westkolkstraat 8/10 van Graauw Th. J. Standaert, winkelbediende, Noordstraat 50 van Nijmegen. Vertrokken P. C. de Jonge, werkman, O 21 naar Schoondijke M. M. Dieleman, zonder be roep, Baandijk 63 naar Watergraafsmeer 0. de Meester, dienstbode, O 228 naar Zaam- slag D. Remeijn, kantoorbediende, Nieuw- straat 12 naar. Utrecht A. Pladdet, landbouwer, O 213 naar Axel C. J. van Gelderen, zonder beroep, Klaassenstraat 3 naar Rotterdam. Zondag 'l'l Augustus 191,». Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u en narn. 2 u., Da. A.. Timmerman, Sluiskil. Voorin. 9 uur en nam. 2 o., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 91/» u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn. Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/, u., leeskerk. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ier Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/a u., leeskerk. Lokaal ..Ebeu-Huëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 5u., Evangelisatie, Ecu zeppelin beschoten. Men meldt van Vlieland Woensdag kwam Zeppelin »L. 10« over de Zuiderzee over Vlieland. Geweer- en kanon vuur werd er op geopend, waarop het lucht schip, na meer dan een uur in de buurt te hebben rondgezworven, tusschen de eilanden Vlieland en Terschelling in de wolken ver dween. Ambtsgeheim ol' militaire plicht Aan »De Tijd» wordt geseind, dat door den Zeekrijgsraad te Willemsoord een officier van gezondheid eerste klas veroordeeld is tot één dag militaire gevangenisstraf omdat hij het beroepsgeheim van den geneesheer had bewaard. De veroordeelde officier van gezondheid was beschuldigd dat hij, belast met den genees kundigen dienst aan boord van Hr. Ms. »De Ruyter« op den 31en Mei 1915, aan boord van dien bodem te Vlissingen. uitdrukkelijk heeft geweigerd en opzettelijk heeft nagelaten te voldoed aan de hem namens zijn meerdere in rang, den kapitein ter zee commandant van gemelden bodem, in den dienst gegeven order, om den commandant voormeld eene opgave te verstrekken van officieren van Hr. Ms. »De Ruyter«, die na 1 Januari 1914 vrij van dienst zijn geweest wegens het lijden aan eene ge heime ziekte met vermelding van de data, waarop het vrij van dienst zijn eer. aanvang nam en eindigde. De thans veroordeelde heeft toen geweigerd, die opgave te verstrekken, daarbij opgevende, tot zijn spijt aan de order niet le kunnen vol doen, daar hij hierdoor zijn ambtsgeheim zou schenden, dat hij gezworen beeft te zullen bewareD. De eerste officier wees beklaagde op de gevolgen zijner weigering en gaf hem een uur bedenktijd, na verloop waarvan de officier van gezondheid bij zijne weigering bleef. De verdediger was mr. A. H. ,J. van den Biesen. Aan den officier van gezondheid was door den eersten officier aau boord van de »De Ruyter» inzage verstrekt van de resolutie van den Minister van Marine dd. 28 April 1915 inhoudende, dat moest worden ingediend eene opgave als bovengenoemd van de offi cieren, lijdende aan eene geheime ziekte ont staan na 1 Januari 1914. Uit die opgave moest in de rekening-courantboekjes der be trokken officieren dat tijdperk worden opcre- teekend, zijnde bij Min. Res. bepaald, dat ge noemd tijdvak niet meetelt voor de berekening van periodieke traktementsverhooging. Ecu edelachtbare gcdisqualiüceenl. Onder degenen, aan wie het verblijf in de gemeente is ontzegd, omdat hunne aanwezig heid voor de rust en de algemeene veiligheid wordt geacht gevaarlijk te zijn, behoort te Leuth gem. Ubbergen, ook eenlid van den gemeenteraad. Diefstal van balken. De firma Van der F. te Rotterdam, die in het Maartensgat te Dordrecht een partij balken had liggen, vermiste er sedert eenigen tijd een achttal van. Het is aan de Dordsehe rechevche mogen gelukken te Ridderkerk en te Hendrik-ldo-Ambacht vier der ontvreemde balken ter waarde van ongeveer f1000 (de balken zijn van Amerikaansche grenenhout) op te sporen en in beslag te nemen. De dader var, den diefstal de 36 jarige zandscbip- per J. P. van L., te Dordrecht woonachtig, is aangehouden. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Woensdagavond omstreeks half elf werd den heer Ed. Meyer, directeur van Palais Royal te Amsterdam (een broer van den zwem mer die de vorige week het lijk van een schuitenvoerder uit het Singel haalde) tele fonisch verzocht: »Even te komen duiken in de Snoekjesgracht, waar een oud man van 70 jaar te water was geraakt.» De heer Meyer, lid van de Amsterdamsche Reddingsbrigade, begaf zich zonder aarzelen per taxi naar genoemde gracht, waar het zwart stond van de menschen. De heer Meyer ontdeed zich fluks van zijn bovenkleeding en sprong in het vuil-donkere grachtwater. Na een paar maal duiken onder de brug gelukte het den koenen zwemmer den dren keling vast te grijpen. Met twee slagen was hij bij de sloep, waar men bet lichaam in heesch. Helaas de met zoo grooten moet verrichte onderneming had geen gunstig re sultaat opgeleverd: de heer Meyer had slechts een lijk boven gebracht. Het publiek bracht den koenen duiker een geestdriftige ovatie. Een te Mook gelegen landweerman uit Mil (N.B.), zekere A. v. d. C., werd door een militaire patrouille betrapt, toen bij zich s nachts in plaats van in zijn nachtlogies, aan de Maas bevond en aan eenige paarden- smokkelaars, die met drie paarden van de Noord Brabantsche zijde de rivier naderden, een sein gaf. Door de patrouille werd op de smokkelaars en de paarden, die aan den baal gingen, geschoten, echter zonder resultaat. De landweerman, die den volgenden dag met landbouwverlof zou gaan, werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Nieuwe vliegmachines. Een correspondent van »le Temps« deelt mede, dat Dieuwe vliegmachir.es met twee motoren en bewapend met mitrailleurs uit muntende resultaten hebben opgeleverd aan het front. Zij zijn sneller dan de Duitsche Aviatiks» en zullen nu in groot aantal worden gebouwd. Van bet Westelijk uorlogstooneel. PARIJS. 19 Aug. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag: Hevig kanonvuur van weerskanten in Ar- gonne, Champagne, het bosch van Apremont, La Louvière en Vaux-Ferry, zoomede in het Priesterbosch, de streek van Croix-des-Carmes, en op het front aan de Seille. Er heerscht groote bedrijvigheid aan het front van Artois. De Franschen hebben zich door een aanval meester gemaakt van een schans aan den straatweg I3éthune Atrecht en aan den weg Ablaing—Angers, waar de Duitsche stelling in de Fransche linies voor uitsprong. Verscheidene Duitsche tegenaan vallen zijn afgeslagen. De mijngevechten zijn op een groot aantal punten bij Bouvraignes ten Zuiden van Roye voortgezet. De ontploffing van een Fransche mijnoven heett Duitsche sappenwerken over hoop geworpen. Hevige geschutgevechten tusschen Oise en Aisne in den sector van Bailly en op de plateaux vau Quennevières eu Nouvron. In Argonne heeft de Fransche artillerie ii» de streek van Fontaine aux Charmes en Marie Thérèse de beschieting door de Duitsche bat terijen en bomwerpers tot zwijgen gebracht. In de Vogezen duurt de felle strijd op den Lingekopf voort De Franschen hebben de door hen vermeesterde stelling op den bergkam bij Sondernach behouden en ondanks het hevige bombardement opnieuw een loopgraaf op den Schratzniiinnele veroverden eenige gevangenen gemaakt. Van bel Oostelijk oorlogstooneel. WEENEN, 19 Aug. (Wolff.) Officieel be richt van den generalen staf: De Oosten rij kseh-Hongaarsche strijdkrachten onder bevel van aartshertog Jozef'Ferdinand en generaal von Köwess hebben ten Noorden van Janow en Konstantynow den overtocht over de Bug bevochten. Memirow en andere plaatsen aan den Noordelijken oever zijn stormenderhand genomen. De vijand is te ruggeworpen. De troepen die Brest-Litowsk insluiten, waaronder afdeelingen van veldmaarschalk von Arz, hebben den vijand eenige vooruit geschoven veldstellingen bij Wladimir Wolyns- ky ontrukt. In Oost-Galicië niets nieuws. Van het Zuidelijk oorlogstooneel. WEENEN, 19 Aug. olffOfficieel bericht vau den generalen staf De zware artillerie der Italianen heeft de beschieting van onze vestingwerken ook gis teren en vannacht voortgezet. Een aanval van twee vijandelijke bataljons op onze voorste veldstellingen op het plateau van Folgaria is afgeslagen. De gevechten in de Noordelijke sectoren van het kustfront nemen in hevigheid toe. De aanvallen op Krn mislukten gelijk alle voorafgaande. Gistermiddag en avond hebben de Italianen tot zes maal toe tevergeefs aanvallen gericht op het Zuidelijke deel van het bruggehoofd van Tolmein. Ook 's nachts is er verwoed ge vochten. Het bruggehoofd is nog altijd stevig in ons bezit. Minstens 600 lijken van Italianen liggen hier voor onze loopgraven. In het gebied van Görz het gewone ge schutvuur. BERLIJN (off.) 20 Aug. De vesting Nowo Georgiefsk, de laatste halte van de Russen in Polen, is na hardnekkigen tegenstand gevallen. De geheele bezetting waarvan gisteren in de eindgeveehten reeds meer dan 20.000 man werden gevangen genomen, viel met een onaf zienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal in onze handen. De keizer heeft zich naar Nowo Georgiefsk begeven, om den leider van de troepen aldaar, generaal von Beseier en den troepen zelf zijn dank en dien van het vaderland te brengen. BERLIJN, (oft.) 20 Aug. De Engelsehe duikboot »E 13« is in den ochtend van 19 Aug. door een Duitsche duikboot aan den Zuid-in gang van de Sont vernield. LONDEN, 20 Aug. Een Engelsehe onder zeeër is aan de Z.O. zijde van de Saltholm vastgeloopen. Het vaartuig schijnt in brand te staan. Saltholm is een Deensch eiland in de Sont. De „Arabic" getorpedeerd. Opnieuw is een groote Engelsehe passagiers stoomboot op weg van dat land naar Amerika getorpedeerd. En wel de »Arabic», van de W itte-Sterlijn de maatschappij, waaraan de Titanic* behoorde. Gelukkig is de ramp niet zoo ernstig als met de Lusitania«. Gelukkig was het weer mooi en de zee kalm. Onmiddellijk vertrokken booten om de in sloepen rondzwalkende schipbreukelingen over te nemen. Er zijn te Queenstown (Ierland) 175 geredde passagiers en 216 leden der bemanning aan gekomen. Totaal waren er 423 menschen aan boord Verscheidene geredden zagen er erbar melijk uit. Velen waren gewond aan het hoofd. Kort vóór de torpedeering hadden de opvaren den de reddingsboeien omgedaan. De kapitein verklaarde, dat hij den onder zeeër niet heeft gezien, maar wel een torpedo de Arabic» zag naderen, 't Was onmogelijk, daaraan te ontkomen. Een Amerikaansch passagier zei, dat meer dan 200 menschen zouden zijn omgekomen, als er niet een zoo uitstekende dicipline aan boord had geheerscht. Nader wordt vernomen, dat 8 passagiers van de »Arabie« onder wie 4 Amerikanen, nog worden vermist. ZAAMSLAG, Iluwelyks aangiften. 12 Aug. Jaco bus Jan Bavekoo, 24 j., jm. en Geertruida de Bokx. 20 j„ jd. Geboorten. 1 Aug. Krina, d. van Marinus Verhelst en Maria de Footer. 2 Aug. Elizabeth, d. vau Francois Jozepb van den Heuvel en Anna Marie katharina de Fues (van België). 10 Aug. Marie d. van Frederik Bakker en Janneke Hamelink. 12 Aug. Marinus Cornelia, z. van Jan ,Goossen en Metje Suzanna Sol. 13 Aug. Maatje, d. van Dingenus Kempe en Helena Dieleman. Overlijden. 2 Aug Jan de Brujjne, 5 mz. van Hendiik en Janneke Pieternella 't Gilde. 3 Aug Frangois de Rujjter, 66 j., echtg van Pieternella Wolfert. 5 Aug. Geertruida van Fraijenhove (van Zaamslag), 85 j., wed. van .Tannis den Decker, (overl. te Ter Neuzen). 9 Aug. Mejte Hamelink, 23 j d. van Joost en Sara Hamelink. MUZIEKGEZELSCHAP Toegangkelijk voor leden en donateurs. Kinderen alleen onder geleide en moeten onder toezicht worden gehouden

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3