Op liet Zuidelijk oorlogstoooeel. Op Zee, UIT 0N2E OMGEVING. ONZE OOST. noordoostelijke front van de vesting, waardoor de spoorweg van Mlawa beheerscht wordt, voort. Aan de boven-Boeg, de Zlnta Lipa en den Dnjeatr geen verandering. Kowno gevallen. BERLIJN, 18 Aug. (W. B.) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld De vesting Kovno is, met alle forten en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal, waaronder meer dan 400 kanonnen, sedert, hedennacht in ons bezit. Zij werd, ondanks de krachtige verde diging, in storm genomen. BERLIJN, 19 Aug. (Wolff.) Oflücieele me- dedeeling uit het groote hoofdkwartier: Legergroep vou Hindenburg: In Kowno zijn nog 30 officieren en 3900 man gevangen genomen. Onder den druk, door den vul van Kowno veroorzaakt, ont ruimden de Russen hun stellingen tegenover de linie Kalwaria—Suwalki, Wij zetten ben na. Verder Zuidwaarts bevochten de Duitsche troepen den overgang over de Narew ten Westen van Tykocin en namen 800 gevan genen. Het leger van Gallwitz dringt verder naar liet, Oosten op. Ten Noorden van Bielsk is de spoorweg BialystockBrest bereikt 3000 gevangenen werden hier gemaakt. Op het Noordoostelijk deel van de vesting werken van Nowo-Georgiewsk hebben gis teren onze troepen den overgang over Wlcza geforceerd en twee forten op het Noorder front bestormd, meer dan 1000 gevangenen en 123 kanonnen vielen ons in handen. Legercorps van Leopold van Beieren. De linkervleugel dreef den vijand vechtend voor zich uit en bereikte 's avonds de streek ten Westen en ten Zuidwesten van Mielczyce. De rechtervleugel, aan de andere zijde van de Boeg, over de Milnik doorbrekend, wierp den tegenstander uit zijn sterke stellingen ten Noorden van die linie en rukt verder voort. Legergroep von Mackensen Ook hier, tusschen Niemirow en Janow werden de Boegovergangen geforceerd. Bo ven Brest-Litowsk drongen de Duitsche troe pen bij Rokitno, ten Z O. van Janow, in de voorste stellingen van de vesting. Ten Oosten van Wlodawa vervlogen onze troepen den geslagen vijand. Onder den drpk van onzen opmarsch ont ruimden de Russen de Ook tel ij ke oever van de Boeg ook heneden en boven Wlodawa. De vervolging duurt voort. Voorzorgsmaatregelen. PETERSBURG, 18 Aug. (R. T. A.) Een groot gedeelte van het Winterpalies wordt ingericht voor hospitaal ter opneming van duizend gewonden. De gouverneur-generaal van Wilna gelastte, met het oog op een mogelijke bezetting door den vijand, de verwfldtring van alle voorraden metaal, leer, kerkklokken, paarden, vee, kortom alles wat voor alles wat voor den vijand van nut zou kunnen zijn. Duitsche vliegers hebben bommen geworpen op Wilna. Italiaanse*? legerbericht. De Italiaansche legatie ontving het volgend communiqué van den Italiaanschen Grooten Generaleu Staf d.d. 17 Aug.: In het ruwe Ortler-gebergte, vertrok in den nacht van 10 Aug. tusschen de hoogge legen dalen van de Adda en de Etsch, een onzer detachementen van Oapa Milano, en trok, verdeeld in groepen, door touwen met elkaar verbonden, over den Passo dei Camonci (3084 Meter) en de Vedetta di Cainpo. Ver volgens klauterden het op den met ijs bedekten top van Qurckett Spitz (3469 Meter) en ver raste een groep vijanden. Daarna begaf het zich naar den Hinter Madatasch Spitz (3432 Meter), bezet door een vijandelijke troepenaf- deeling. viel (deze aan, verstrooide ze en be zette vervolgens stevig den top. Aan de Boven-Rienz meldt men nieuwe vorderingen van onze infanterie. Wij hebben daar den Sattaleberg bezet ten westen van de Lange Alpe. In den sector van den Moute Nero hebben wij ons meester gemaakt, van eenige vijande lijke loopgraven tusschen den kam van den Vrsio en de plaats PI. Een daarop gevolgde tegenaanval van den vijand tegen onze stellingen op den Vrsio werd krachtig afgeslagen. In de streek van Tolmino werd een schit terend offensief ontwikkeld tegen de heuvels van Santa Maria en Santa Lucia, welke de plaats van dien naam aan den rechteroever van de Isonzo dekken. Na een doeltreffende voorbereiding door het geschutvuur, rukte onze infanterie onstuimig voorwaarts met de bajonet en maakte zich meester van een linie sterke verschansingen langs de westelijke hel lingen en op de hoogten. De vijand leed zeer ernstige verliezen. 17 officieren, 547 mans chappen, 4 machinegeweren en een groote hoeveelheid schietvoorraad hieven in onze handen. Oostenrijksch legerbericht. EEN EN, 18 Aug. (W. B.) Rappert van den gerieralen staf: Op het kustfront werd gisteren hevig ge streden, terwijl in het Karintische grensgebied betrekkelijk rust heerschtin Tirol echter weerde de vijandelijke artillerie zich duchtig. Benige kleinere infanteriegevechten hadden hier plaats. Bij Görz werden vier Italiaansche aanvallen tegen San Martina afgeslagen. Voor het Görzér hniggehoold blijft het betrekkelijk rustig. Daarentegen wordt bij het brugge'hoofd van 'lolmein hevig gestreden. Ook hier mislukten vier vijandelijke aanvallen. Evenzoo liepen alle vijandelijke aanvallen op onze hoogtestel- iingen ten noorden van dit bruggehoofd op niets uit. Aan de 1 iroolsche grens werden Italiaansche aanvallen op de Toblinger Riedel en tegen Milegna (platteau van Falgaria) af geslagen. Beschieting van Pelagosa. VV EENEN, IS Aug. (Wolfl.) De marinestaf meldt officieel listerochtend heeft een onzer flotti 1 les ten derden male het door de Italianen bezette eiland Pelegosn beschoten. Tegelijkertijd hee't een vlieger het met homuien, luachinegeweervuur en pijlen bestookt. Daarbij is het, sedert de laatste beschieting weder bewoonbaar gemaakte signaalhui* vernield, loodsen en tenten in brand geschoten,-een geschutvloer, opslagplaat sen, 0|i t strand ojigestapelde materialen en verscheidene booten vernietigd. De bezetting hield zich schuil in loopgraven en onderaardsebe verblijfplaatsen en bood geen tegenstand. ijandelijke oorlogsbodems zijn niet gezien. ROME, 18 Aug. (Reuter.) De marinestaf meldt «lat. een smaldeel van 21 Oostenrjjksche schepen en een vliegtuig gisteren een 'aanval hebben gedaan op het. eiland Pelagosa, die met groote dapperheid is afgelagen. De vjjand is afgetrokken zonder lioging tot landing te hebben gedaan. Onze verliezen zijn vier dooden en drie gewonden Ouitsch vlootbericht. BERLIJN, 18 Aug. (W. B.) Officieel be richt van den admiraalstaf: Op 16 Augus tus, om 1U uur des avonds,' deden vijf hoo ien van <-eu onzer torpedoflottieljes Hij het llornsrif-Jichtschip aan de kust, van Jutland, een aanval op een modernen kleinen Engel- schen kruiser en acht torpedojagers en brach ten den kruiser en drie Engelsche torpedo jagers door torpedoschoten tot zinken. Onze flotttielje leed geen verliezen. In den nacht van 11 op 18 Augustus de den onze marineluchtschepen weder een aanval ojj Londen. De City en belangrijke inrichtingen aan de 'I heems werden met bommen bewogen, waar hij werd opgemerkt dat zij doel troffen. Bovendien werden oji fabrieken en hoogovens hij oodbridge en Ipswich bommen gewor pen. De luchtschepen leden, ondanks de hevige beschieting geen schade, en keerden alle terug. De Britsche wloot en de Duitsche duikbooten. LONDEN, 18 Aug. (Reuter.) Hoe betreu renswaardig ook het torpedeeren door een Duitsche duikboot van het transportschip Royal Ed wardis, zoo stelt dit feit toch de macht van de Britsche vloot in het licht. Wij zijn thans in de dertiende oorlogsmaand wij brachten naar Frankrijk het grootste leger over, dat ooit de Engelsche kusten verliet verder brachten wij niet alleen van Engeland, maai van alle streken der aarde een ander groot leger naar Gallijioli henevens talrijke troepen naar de Perzische Golf en Oost- Af'rika. De vijand zou volkomen in zijn recht zijn geweest, wanneer hij die transport- schejien in den grond had geboord, maar dank zij de Britsche vloot, slaagde hij daarin alleen in dit eene geval. Zijn duikbooten traden op tegen koopvaar ders en visschersvaartuigen, maar vermocht niet dit op zich zelf staande geval uitge zonderd aan hun feitelijke taak te vol doen n.I. troepen te beletten, naar het oor- logstooneel te gaan. De actie tegen de Dardanelles LONDEN, 18 Aug. (Eigen bericht.) De correspondent van de »Chron.« te Athene verneemt uit betrouwbare Turksche hrou, dat de Turksche verliezen in den jongsten •slag op Gallipoli in bet geheel 27,000 man beliepen. Met de »Barbarossa« zijn 600 man omgekomen. Uit Parijs wordt gemeld, dat volgens een telegram van den »Temps«-correspondent te Dedeagatsj, de toestand voor de Turken eiken dag 1, ritieker wordtde slagvaardigheid van het Turksche leger vermindert steeds, zoowel qnantitatief als qualitatiefte Konstantinopel liggen meer dan 100,000 gewonden, onder wie 65 hoogere Duitsche en Turksche offi cieren. De activiteit van de duikbooten der geallieerden maakt de verbinding met het ge vechtsterrein zeer moeilijk. De Jong-Turken verhelen niet hun bezorgd heid over het munitievraagstuk. De Temps* verneemt uit. Mytilene, dat de nieuwe Duit sche gezant prins Von Hohenlobe-Langenberg bij zijn komst te Konstantinopel versteld stond over de wanorde en onbekwaamheid in het. geheele bestuur. Hij ried de regee ring aan de '1 urksche ambtenaren te vervan gen door Duitsche, hetgeen van Turksche zijde niet vriendelijk is opgenomen, daar dit het onaangename vooruitzicht opent van een volslagen Duitsche heerschappij. De Turksche garnizoenen op het. schiereiland worden nu versterkt met, 60,000 man, voor een deel be staande uit Syrische en Arabische overblijfse len van het Egyptische expeditieleger. Rooverbenden in Celebes. De »Mak. Crt.« van 5 Juli meldt: Woensdag j 1. kreeg de kampong Gantarang 1 oerika) bezoek van een rooverbende van n.m. 200 man. Kwaad werd niet ondervonden, slechts vivres werden gerequireerd. Vandaar vertrok de hende naar Massale (zuid Tangalede) waar 2 hnizen werden aan gevallen, waaronder dat van het kampong hoofd. Hier werden goudwerken tot een waar de van 3000 buit verklaard. De vader van den dorpsburgemeester werd zwaar gewond, terwijl een oude vrouw een koIfslag°op het hoofd ontving. Van Massale trok de bende naar Maros, (kampong 1 aedje Paedja) ook daar werden eenige huizen geplunderd, en weggehaald wat er naar te halen was Vervolgens naman de movers den weg langs •^akean, staken over naar Padang Taring en trokken vandaar naar Padang Kalang (Boerik Salab). Van hun verderen tocht is niets be kend. Onder de hoeven bevonden er zich 40 met geweren en revolvers bewapend. Moord op een districtshoofd. Ongeveer een maand geleden ontvingen wij, aldus de sJava Bodes, van 9 Juli, uit Paleni- bang een schrijven, dat, daar door een bende te hoop geloopen volk, een districtshoofd en zijn dochter waren vermoord, thans lezen we in de »Sun. Bode* In den nacht van 27 [op 28 Juni is het districtshoofd van Genoeng Megang, aan de Lemataugrivier, lmrau genaamd, vermoord. De moord werd bedreven door een bende volk, die met de klewang op het districtshoofd aanviel. Dat is in de maand Juni het tweede hoofd dat vermoord werd. Aanslag op een arts te Kota Radja. Gepasseerden Woensdagochtend, circa 9 uur, aldus meldt het «Nieuwsblad voor Atjeh« d.d. 26 Juni, trad onverwachts de Europeesche kor poraal-zieken verjileger B. het bureau van den chef van het Mil. Hospitaal alhier binnen. Op de vraag van dr. A. wat hij hebben moest, bracht, hij den dokter plotseling meteen mes, dat hij blijkbaar reeds te voren in zijn hand verborgen droeg, en stoot toe, die het achter- hu id van het slachtoffer trof. Deze stoot kwam zoo hevig aan, dat de punt van het mes afbrak en de dokter bewusteloos neerviel. Op het geroep van dr. A. en het gestommel van stoelen snelde een Ambonneesch fuselier te hulp, waardoor het ergste werd voorkomen. De verwonding oj) zich zelf was gelukkig wei nig beduidend. Dr. A. zagen we dan ook reeds den (volgenden dag weer als gewoonlijk naar het hospitaal rijden. Wij vernamen dat de korporaal B. zich reeds voor feiten heeft moeten verantwoorden en dat juist den dag van den aanslag hem zijn degra datie zou worden bekend gemaakt. Niet onwaarschijnlijk, dat deze omstandig heid hem er toe gebracht heeft een slachtoffer te zoeken en zijn wraak te koelen. De zaak is in onderzoek. Onlusten op Amboina. De resident van Amboina seinde 12 Juli Kampongs Latoesielene en Latoerake meld den zich in hun geheel bij colonne-comman dant Hiring colonno Veruiers van Loeff 5 maal beschoten, levensgevaarlijk gewond een inlaudsche mindere, door colonne Sierevelt werden 7 uitgewekenen opgeyat, bevolking Moerikan is in haar kampong teruggekeerd. (Java Bode.) In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, waren tegen woordig de heeren Visser, Dees, Moggré, R. Scheele, Lensen, De Feijter, Eijke, Van Bors- sum aalkes en D. Scheele. Atwezig de heeren Wieland. De Jager, De Bruijne en Donze. Ingekomen was een schrijven van mej. W. J. H. Bongers, met bericht, dat zij dé be noeming^ tot leerares in het Duitsch aan de 11. B. S. aanneemt. Ook was een schrijven ontvangen van den heer W. Wieberdinkmet bericht, dat hij de benoeming tot leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B S. aanneemt Een adres van een 6-tal leeraren aan de H. B. S. met verzoek tot wijziging van het reglement van orde werd gerenvoyeerd naar Burg. en Weth, Aangehouden werden tot bij het behandelen der gemeentebegrooting de adressen van de vereeniging Rom. 13 vers 1 en van de mu- ziekvereeniging De Vereenigde Werklieden met verzoek om de gebruikelijke subsidiede begrootingen van de commissiën tot wering van schoolverzuim in de kom en te Sluiskil en een verzoek van den onderwijzer N. J. Imandt te Sluiskil om verhooging zijner ver goeding voor huishuur. oor kennisgeving werd aangenomen een adres van bewoners van Driewegen inzake be zwaren tegen het leggen van de trambaan, als- zijnde omtrent die bezwaren door den raad reeds een besluit genomen. Ingekomen was een verzoek van het Steun comité alhier om opnieuw gelden voor het Comité beschikbaar te stellen. De Voorzitter deelde mede, dat in Mei door den raad is beschikbaar gesteld 2500 voor de maanden Juni, Juli en Augustus. Uitgekeerd werd voor Juni 1474.75, voor Juli 1463 55 en naar schatting voor Au gustus, waarin 5 uitkeeringsdaemn vallen 1860. an het totaal moet de gemeente bijdragen Yo' z°odat van het door den raad toege stane bedrag nog ruim 1200 beschikbaar is. B. en W. stellen voor de termijn waar voor het bedrag is toegestaan, te verlengen met de maand September, waartoe zonder hoofd. st. wordt besloten. Een adres vau J. Elfrink en J. A. Meer- tens met verzoek geen gemeente-werken in eigen beheer te laten uitvoeren, werd voor ken nisgeving aangenomen. Dhr. Lensen verzocht hierbij inlichtingen aan B. en waarom het verbouwen van bet Kantongerecht voor de secretarie in eigen beheer werd uitgevoerd, niettegenstaande er besloten is, dergelijker werken aan te beste den. Bij dit werk waren vreemde werklieden werkzaam, waarschijnlijk omdat de gemeen tewerklieden het niet afkunnen. Hij vindt het uitvoeren van dergelijke werken in eigen beheer niet in het belang der gemeente. De Voorzitter geeft de gevraagde inlichtin gen en zegt dat er slechts 1 vreemde timmer man aan gewerkt heeft, omdat de gemeente timmerman in dienst is. Bovendien was het werk zeer moeilijk te omschrijven. Men wist b.v. niet of de vloer geheel of half vernieuwd moest worden of kon blijven liggen. B. en VV. hebben omtrent de wijze van uitvoering over- leg gepleegd met den gemeente bouwmeester. De heer Lensen is het met die argumenten niet eens, want een en ander kan gevonden worden op een staat van meer en minder werk. Hij hoopt dat aan het besluit van den raad om zooveel mogelijk de werken aan te besteden, meer de hand zal worden gehouden. Dhr an Borssum Waalkes voegt er aan toe, dat particulieren hun uit te voeren werken ook wel moeten omschrijven, zoodat de ge meente het evengoed kan doen. Ook liij vraagt om aan het besluit, om zooveel moge lijk aan te besteden, de hand te houden. De Voorzitter belooft dit. Een schrijven was ingekomen van den heer J. Ivan Hasselt, waarbij aan de gemeente wordt aangeboden twee kaarten van Zeeuwsch- Vlaanderen, gearcheerde teekeningen, dateeren- de uit het jaar 1747. Met algemeene stemmen wordt dit geschenk aanvaard, onder dankbetuiging aan den gever Van de heeren Nolson, De Bruijne en Vari Hasselt was bericht ingekomen, dat zij hunne benoeming tot lid van den raad aannemen. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden worden daarna door een commissie, bestaande uit de heeren Lensen, Eijke en D. Scheele, onderzocht en in orde bevonden, waarna besloten wordt tot toelating. Vastgesteld wordt de rekening van de brandweer over 1914, bedragende in ontvangst f 783,99r> en in uitgaaf f 418.72, alzoo een goed slot van f 365.26. Z li. st. worden goedgekeurd eenige wijzi gingen in de heffing en invordering van schoolgelden. Een voorstel tot verkoop van grond wordt aangehouden. Bedoelde grond ligt achter de H. B. S. en werd gevraagd door J. II. Meertens, aan

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2