Van tiet Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee, BINNENLAND. die kleeren een goede gelegenheid voor. Ge kunt in een tijd als deze uwe vijanden leelijk verdacht maken. Of t hier zoo gegaan is, weet ik niet. De eene soldaat zegt, dat hij de kleeren van den man kreeg, de ander be weert van de dochter. Ze hadden beter ge zwegen. Ze kunnen zich toch niet meer uit die leelijke zake klappen.Zoo sprak deze grensbewoner. Is het niet de volle romantische tijd, lezer, waarvan we als kind zoo gaarne 'lazen en misschien in onze gekke begrippen van die jaren wel eens jaloersch waren 't ls an-ders niet om er jaloersch op te worden. Ook is er belangstelling voor een ander proces, waarvan de held een Duitsch soldaat, is. Deze moest het loon uitbetalen aan de arbeiders, die bij den aanleg der draadver sperring hulp geboden hadden. En nu be schuldigt men hem, geld achtergehouden en zells ook prikkeldraad aan grensbewoners ver kocht te hebben. «Hij liep met flesscheu wijn in zen zak, ie gat vele geld uit en zoo kwam zen schuld aan den dug«, gaat 't verhaal. En nu is 't weer een optocht van verdachten als helers en van getuigen naar de rechtbank te Eecloo, waar voor verschillende zaken wel een dertigtal burgers geduldig op hun vonnis of vrijspraak zitten te wachten. Maar in Klein-België is men veilig. Geen proclamaties, geen verbodsbepalingen meer, geen rechtbanken en rechters't I3 daar volle regeeringloosheid. Doch de Duitschers laten die menschen ook zonder voedsel. 1 en Zuiden der draadversperring loopt een kanaalover een brug kan men naar St. Lau rens. Doch de bewoners van de strook, tus- schen de versperring en 't kanaal, mogen niet over de brug, tenzij voor dringende redenen, •bijv. een pastoor halen voor bediening, een dokter roepen. Maar dan krijgt men een sol daat mee. Voedsel koopendit behoort niet tot geldige redenen. Eens per week komt een lid van 't comité naar de bewoners van die zone en teekent alles op, wat ze aan eetwaren be- geeren. Op een vastgestelden dag mogen de bewoners naar de brug gaan. Dat is 's Woens- dags. Dan staat daar een 'kar met levens middelen uit den Amerikaanschen wiokel«. De naam van iederen belanghebbende wordt afgeroepen en de persoon neemt zijn waren in ontvangst en betaalt meteen. En voor een week heeft hij met de wereld St. Laurens en wat daar achter ligt, afgedaan. Meer pro visie dan voor acht dagen kan hij niet krijgen. De huisvrouw mag niet vergeetachtig zijn als 't comité-lid komt; heeft ze bijv. vergeten zout op te geven, dan moet ze ook maar een week zonder zout leven. «Naar de kerk moeten we niet meer gaan biechten is ons onmogelijk*, zei me een bewo ner dier strook. «De kerk staat over de brug dus verbod er 11 heen te begeven. Gansch onz.e wereld ligt tusschen den draad en 't kanaal. Uw familie, die een uur van bier woont, kan een maand dood en begraven zijn, eer o» 't verneemten langer ook. E11 wanneer 't 1ein de van dien toestand De bewoners van Klein-België kunnen in Holland ter kerke gaan en bun wereld is grooter die strekt zich tot Groningen en de Wadden uit. En toch maar betrekkelijk ook weer, want er is een groote »maar« aan hun vrijheid verbonden. 't 'omité-lid dat de bewoners van de strook tusschen t kanaal en de versperring bezoekt en dan opteekent, wat zij verlagen, ziet naar die van Klein-België niet uit. Hij mag er zelfs niet, mee spreken500 Mark boete^iturners. De Belgische bevolking ten Noorden der ver sperring, verkrijgt dus uit België geen voedsel. Uit Holland dan maar Neen, want ze bewonen België, en van Nederland mogen geen levensmiddelen uitgevoerd worden. Wat dan Sierven van honger Daartoe zijn de Klein-Belgen toch nog te levenslustig. Bah, wij leven van den smokkel, zei me een dier lieden. Gp smokkelaars wordt echter streng gelet Gelukkig schijnt ook voor die menschen een maatregel getroffen te zullen worden door de fiollandsche regeering, die zich over hen zal ontfermen en met ongeduld verwacht men een besluit, dat die kwestie regelt. Eu of Klein-België nu wel geheel van 't bezette België afgesloten is? Och, men kent ai zooveel listen, om de draadversperring, ondanks den geëlectriseerden draad veilig Te passeeren Deze schets geett u weer een kijkje in 't arme België, wel de grootste martelaar in dezen ellendigen oorlog. 't Was een prachtige zomerdag en ik zag de graanhoopen op de akkers in de zon vonken, als goud. En k dacht aan andere jaren. Oogst tijd. Een tijd van zwoegen en zweeten maar ook van zooveel genoegens, van «boere- leute«, zooals wij 't noemden, 't Laatste vóer graan naar de hoeve. Dan zaten de kindereu boven op den hooggeladen wagen en ze kroonden het koren met groene takken. En ze zongen, dat 't halmde over de streek t Leste voer is op de baan Om naar huis te gaan. Al van ver roken we de geurige wafels, dooi de dankbare boerin gebakken. 't Was 't feestmaal, dat ons wachtte, 't gezin der hoeve en de genoodigden. Och. een prettig beeld van de vele uit Vlaan deren, met zijn eigenaardige gewoonten. Herinnering slechtsBedrukt zijn de boeren nu aan 't maaien, en aan 't binden. Is liet wel voor hen Iloe zullen de scliüren dezen winter zijn Vol of ledig Hagel en regen hebben 't graan gespaard Maar requisites dreigen steeds. Droevige oorlogstijd want we boorden ook weer over Vlaanderen die steeds terugkeerende en maar nooit zwijgende stem van 't kanon, ons herinnerend aan dien anderen, zoo bloedige» oogst Fjn voor zoovelen, die op den akker werken, die rusteloos de blinkende zeis zwaaien rijst telkens de vraag of op dien stond ginds, vanwaar t geschut zoo luid dondert, niet een geliefde geveld wordten valt voor de zeis van den dood, gelijk bier de halmen neer storten Eu hoe zou men dan vroolijk arbeiden, al straalt de zoii over 't schoone land A. HANS. Holland is Hollandsch. Onder dezen titel is in het Berl. Tageblatt een beschouwing gepubliceerd, waarin de schrijver, Paul Raehé, zijn landgenooten voor houdt dat het met de wijdverspreide opvatting, dat Holland «eigenlijk Duitsch* is en «zoo goed als Duitsch voelt* en «feitelijk bij ons behoort* heelemaal uit moet zijn, want dat men met dergelijke uitingen juist liet grootste kwaad aan de Duitsche zaak en Holland doet. Dergelijke uitingen bewerken in Holland juist bet omgekeerde van bun bedoeling. Holland is noch Engelsch, noch Fransch, maar bet is ook niet Duitsch. Holland is enkel Hollandsch, door en door Hollandsch. tegenover de door sommige Duitschers als een «verrassing* ondervonden ervaring- dat hel «stamverwante* Holland zich zoo we nig vriendelijk jegens Duitscbland toonde., stelt de schrijver, dat het geen nut heeft den indruk te loochenen, dien juist de inval in België op Holland gemaakt heeft, heelemaal afgezien van de Engelsch-FYansch leugens campagne. Neen Holland is niet Duitsclige- zind, wat het ook nooit men vergeet dat altijd weer in Duitscliland beslist geweest is. Holland is niet Duitscbgezind, maar het is ook niet beslist Duitscbland vijandig. I11 ieder geval merkt, zoo zegt de schrijver, de Uuitscher daarvan niets. De Hollander weet zich en zijn gevoelens te beheersclien, boverr dien heeft hij aangeboren eerbied voor het gastrecht. De llollandsclie regeering heeft, onder dikwijl zeer moeilijke ornstandiliheden', de neutraliteit van Holland meesterlijk weten te handhaven en de Hollander steuiit daarin zijn regeering op een wijze, die van verstandig inzicht blijk geeft. Dat moet van Duitsche zijde erkend worden. Mn Duitschland beschouwt men het als een vanzelfsprekende zaak, dat Holland 11a. den oorlog in nauwer verbinding met ons zal treden. 111 Holland is men van deze zelf- sprekendheid nog niet zoo doordrongen, al zal t zich aan het vooruitzicht moeten ge wennen, onbevooroordeelder Duitscbland tege. moet te komen, zooals wij er ons aan zullen moeten wennen daar moet steeds weer de nadruk op gelegd worden den Hollander meer als Hollander te erkennen en het iiati- onaal-sterke, bewuste eigene in hem te be grijpen. Voorbereiding voor den grooten slag. Hier in België veronderstelt meu algemeen dat de tijdelijke kalmte aan bet front in het Westen, moet toegeschreven worden aan de materieele nooden, waarmede het Duitsche legerbestuur onbetwistbaar te kampen beeft. Duitsche officieren hebben bet mij persoonlijk bevestigd, dat het groote moelijkheden ople vert, naar beide fronten de oorlogswerktuigen en munitie regelmatig aan te voeren. De wisselingen in de bezettingstroepen zijn nu niet zoo menigvuldig meer dau voor en kele maanden de artillerie doet het werk en de infanterie «rust* ook achter het front. Deze rustperiode benutten de Duitschers, met alle maatregelen te nemen voor den toe komende slag. Veeleer dan men in Nederland misschien verwacht, zal bet Duitsche tegerbe- stuur overgaan tot de uitvoering van nieuwe, uitgebreide plannen, die, volgens zeggen van Duitsche officieren, in elk geval een tot eiken prijs met voor de Duitschers gunstig resultaat bekroond moeten worden. Nieuwe rlraadleidingen worden door Zuid- België in de richting van de Fransche grens aangelegd. Loopgraven zijn aan diejgrens over een groote diepte aangelegd nieuwe depóts voor munitie ingericht en onder strenge be waking gestelt. De Duitsche luchtvloot heeft in het stadje...., aan de Fransche grens, een nieuwe basis gekozen, waar vandaan zij zal opereeren tegen de geallieerden. Fjr worden nieuwe bakkerijen voor het leger geopend, die nu reeds werken en meestal bakken van Belgisch graan. De militairen ontvangen nieuwe kleeding, maar die nieuwe kleeding ziet er even versie ten en erbarmelijk uit als de pas afgelegde plunje. Dat het aan bet front nog ver is van dat »dolce lar niente*, dat sommigen er zich van voorstellen, bewijzen ,de drukke soldatensei nen, die hier in België zwarte treinen ge noemd .worden. Zij vervoeren gesneuvelden naar de militaire graven, ver achter het front. Enkele van deze graven liggen op ons grondgebied. Zij bevatten elk niet minder dan twee duizend gestorvenen en ontvangen dagelijks nieuwe gesneuvelden, zoodat hier en daar nieuw grondgebied moest geannexeerd worden. Oe goudnootl in Duitschland. '^11 bewijze van de uiterste krachtinspan ning; die Duitschland zich moet getroosten om den oeconomischen ondergang af te weren, geven wij bieronder de getrouwe vertaling van een oproep tot de Duitscbe bevolking gericht, voorkomende in de Rhein-und Ruhr- zeitug van 12 Aug 1915. Niet alleen de laatste man, maar ook het laatste goudstuk moet opgeofferd worden. W at niet ter slachtbank kan gaan, moet ter Rijksbank gebracht worden BRENGT DADELIJK IEDER GOUDSTUK NAAR DE RIJKSBANK. Ieder, die nog goudgeld liggen heelt, zorge ervoor dat dit goud, zelfs wanueer het maar een onbeduidend bedrag is, ten spoedigste ter Rijksbank uitgewisseld wordemen ver vult daardoor een dringende vaderlandschen plicht. Ieder goudstuk, aan Post of Rijksbank afgegeven, versterkt Duitschland'soecon'omische kracht. Onze dappere krijgers hebben vrouw en kind verlaten en zetten, met bewonderens waardige gevolgen, in allesopoftërende plichts vervulling hun leven voor 't vaderland op 't spel. Hoe klein is daartegenover deze op dracht aan de tehuis gebievenen, bun goud naar Post of Rijksbank te dragen, tot ster king van ons oeconomisch verweer binnens lands t geen tot de eindelijke zege even noodzakelijk is als gewonnen veldslagen. Er zit nog een milliard Mark goudgeld in de beurzen van nalatige Duitschers Moge ieder Duitsche man en iedere Duit sche vrouw medeheljien om deze nalatigen aan 't verstand ie brengen, boe gewichtig bet is dal hun goud ter Rijksbank komt Dat ieder in zijnen kring werke voor de vervulling van dezen vaderlandschen plicht! PETERSBURG, 15 Aug. (P. T. A.) De groote staf meldt. In de streek van Riga geen verandering. In de richtingen van J u wostadt en Dunaburg werden op 13 en 1 1 dezer de gevechten steeds heviger. Aan het front tusschen Naref en Boeg sloegen wij met goed gevolg hardnekkige aanvallen der Duitschers af. Aan den linkeroever van den Boeg ondernam op 13 en 14 dezer de vijand een krachtig offensief tegen onze stellingen langs den spoorweg Sudretsj—Lukof. Wij brachten deze beweging tot staan en namen gisteren 800 Duitschers en Oostenrijkers ge vangen en vermeesterden eenige mitrailleurs. De vijand bombardeerde bij Nowo-Georgiewsk de versterkingen met kanonnen van "groot kaliber. Hij deed een reeks partieele aanvallen tegen verschillende secties der versterkingen, die alle werden afgeslagen. Aan den rechter oever van den Boeg geen belangrijke ver anderingen. Aan de Zlota-Lipa, ten zuiden van Doenajof, deden onze voorhoeden eer gisteren een welgeslaagde verkenning. Zij vernielden de Duitscbe versperringen en namen twee rijen loopgraven, welker verdedigers in de pan werden gehakt. Aan den Dnjester hadden 13 dezer en in den nacht van 13 op 14 dezer bij de monding van de Strypa en de samenvloeiing van de Zlota-Lipa p'ar- tieele gevechten plaats, waarbij de Oosten rijkers ondersteund werden door een hevig vuur van veldkanonnen eu belegeringsgeschut. BERLIJN, 16 Aug (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier Legergroep-von Hindenburg Bij de met goed gevolg bekroonde aanval len op de vooruitgeschoven stellingen van Kowno zija gisteren 1730 Russen, 0. w. 7 officieren, gevangen genomen. De doorbraak door de Russische stellingen, ingeleid door de forceering van den overgang over de Nurzec, is in vollen omvang gelukt. Onder den druk, vanuit de plaats der door braak ontwikkeld, trekt de vijand, ondanks voortdurende tegenaanvallen op het geheele front, uit zijn stellingen tusschen Narew en Boeg terug. Onze hem vervolgende troepen hebben de hoogte von Bransc bereikt. Meer dan 5000 gevangenen zijn in onze banden gevallen. Bij Nowo Georgiewsk zijn de verdedigers nog meer naar den fortengordel terugge worpen. Legergroep-prins Leopold van Beieren De linkervleugel beeft vannacht den over gang over de Boeg bij Drohiczyn (ten oosten van Sokolow) geforceerd. Nadat het centrum en de rechtervleugel gisterochtend door Losice en Miedrzyrzec waren getrokken, zijn zij in de streek van de Toczna (linkerzijrivier v/d. Boeg) en de Klikawka tusschen Drohiczyn en Biala opnieuw op tegen stand gestuit, die vanochtend bij 't aanbreken van den dag door een aanval van Sileziscbe landweertroepen is gebroken. De vijand wordt vervolgd. Legergroep-von Mackensen De vervolging van den vijand is voortgezet. Onze troepen zijn Biala en Slawatycze (ten zuiden van Biala) doorgetrokken. i en oosten van Wlodawa hebben onze troepen vasten voet gekregen oj) den oostelijken oever van de Boeg. Aanval van een duikboot op de Engelsche kust. LONDEN, 16 Aug. (Reuter.) Een Duitsche duikboot heeft vanochtend vroeg verscheidene bommen afgevuurd op de plaatsen Parton, Harrington en Whitehaven (op de Westkust van Engeland, aan de Solvay-firth). Er is geen belangrijke schade aangericht. Een paar bommen troffen de spoordijk ten Noorden van Parton de treindienst is er echter slechts onbeduidend door vertraagd. Te Whitehaven en Harrington ontstond brand, welke spoedig werd gebluscht. Er is niemand getroffen. De Oostenrijksche II 3. Er zijn thans berichten ontvangen met bijzonderheden over den ondergang" van de Oostenrijksche onderzeeboot U 3. Op 12 dezer werd pen van onze hulpkruisers, die in de Adriatische Zee kruiste, door de U 3 aange vallen. Door een handige manoeuvre ontweek de kruiser de twee torpedo's, die op hem werden afgeschoten en slaagde hij er in de onderzeeër aan te varen, zonder echter het schip tot zinken te brengen. Een escadrille torpedobootjagers, waarvan ook de Fransche torpedobootjager »Bisson« deel uitmaakte, kreeg last de duikboot te vervolgen. In den vroegen morgen van den 13den slaagde de- »Bisson« er in de U 3 weder terug te vinden.. De boot bad averij bekomen. De «Bisson*: beschoot de duikboot en boorde haar in den grond. De «Bisson* redde den tweeden officier en elf man der equipage. Oorlogstuig uit Amerika. De «Morning Post* bevatte Zondag liet vol gende bericht uit Washington. Amerikaansche verschepingen van schiet voorraad naar Nederland bevestigen de on langs in omloop geweest zijnde berichten, dat de Nederlandsche regeering groote be stellingen van kogels met stalen mantels, granaatkartetsen en geel koper heeft gedaan bij een Nieuw-Yorksche firma, die haar ca paciteit zeer heeft vergroot. De verschepin gen naar Rotterdam vangen nu aan. De cijfers over den uitvoer in Juni naar Neder land van artikelen van de categorie geel ko per betreffen grootendeels geelkoperen hulzen voor granaten en platen geel koper om gra naathulzen te maken, ten bedrage van nage noeg 25.000, terwijl de uitvoer vau ged koper naar Nederland over het geheele laat ste financieele jaar slechts op 1040 geschat wordt. De cijfers van den uitvoer in Juli zjjn nog niet openbaar gemaakt. Voorts werd nog aan dat blad gemeld, dat de verschepingen van schietvoorraad naar Nederland de aandacht trekken van de amb tenaren van het departement van handel en dat de verschepingen er op wijzen, dat de Nederlandsche regeering zich op alle gebeur lijkheden voorbereidt.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2