Vrijzinnig Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Voor de Kermis. GEM EENTER A A D. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2598. Woensdag 18 Augustus 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neu«en. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanrnerkelyk ver* minderd tarief. Qrootere letters naar plaatsruimte- ■Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschynt eiken Woensdag- en Zaterdagmo r g e 11 by den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. lil Bergen op Zoom valt de najaarskermis een poosje na die van Ter Neuzen, n. 1. in October. Dit jaar zou men deze gaarne doen doorgaan. Er is in de vergadering van j. 1. Vrijdag eene motie aangenomen van het raadslid Verlinden, waarbij in beginsel besloten is de kermis te houden. Dit geschiedde met algemeene stemmen op die van de beide wethouders na. Aan den voorzitter werd opgedragen de noodige argumenten bij den kommandant van het veldleger naar voren te brengen, om dit mogelijk te maken. Men schijnt in Bergen op Zoom niet blind te zijn voor het belang der neringdoenden, waarbij zich, naar men weet, ook vele daar woonachtige kramers aansluiten. DE OORLOG. Oe algemeene toestand. Door den concentrischen opmarsch der ver bonden legers in de richting van Bjelostok Brest Litowsk neemt de frontlinie in dit centrum der beweging voortdurend af. Hoewel de Russische legers iederen duimbreed grond met groote hardnekkigheid verdedigen, en voort durend nieuwe troepen in het vuur brengen, gaat de opmarsch van het midden-leger, onder bevel van prins Leopold van Beieren, met groote snelheid vooruit. Hierin ziet de «Times* het bewijs, dat de Russische troepen van het centrum den terugtocht goed hebben volbracht. De vleugels komen niet zoo snel vooruit. De Nareflinie is nu geheel in handen der Duitschers, met uitzondering van Novo Geor- giewsk, dat omsingeld is. De Duitsche aan vallen worden nu met groote kracht tegen Kovno gericht, teneinde deze stad, die een steunpunt van de lijn Kovno—Grodno—Brest zou moeten vormen, te nemen. Het Duitsche legerbericht meldt, dat de aanvalstroepen meer en meer de vesting naderen, pn dat een Rus sische uitval werd teruggeslagen. Hieruit blijkt, dat de mededeeling van het Russische com muniqué, dat de aanvallen op de vesting ge- staakt zijn, niet meer juist is. Waarschijnlijk kreeg het insluitingsleger versterkingen en werden de aanvallen weer hervat. Drie forten van Kovno werden reeds genomen en de be vestigde wal van Dominikanka vóór Kovno is, volgens het Duitsche bericht, in handen der Duitschers gevallen, zoodat dit steunpunt van den Russischen rechtervleugel ernstig be dreigd wordt. In het zuiden rukt Von Mackensen, die aanvankelijk ook op kracktigen tegenstand stiet, doch die blijkens de jongste berichten er in slaagde dezen te breken, snel langs den Boeg in noordelijke richting op hij verdreef de Bussen die in de linie van Rozanka, ten noorden van Wlodawa, poogdens tand te houden, opnieuw in noordelijke richting. Het gevolg van deze opdringing door de Duitsch-Oostenrijksche legers zal nu zijn, zoo de Russen niet in staat zijn tot een nieuw retour offenief, dat de Russische legers, die uit Polen in oostelijke richting worden ge drongen, zich in de vestinglinie Brest LitowskBjelostok Grodno zullen moeten samentrekken. Een uitbreiding van dit front naar het noorden zal, wanneer Kovno valt en Wilna bezet wordt, onmogelijk worden, waar door dan de verbinding tusschen de Russische strijdmacht bij Brest en de hoofdstad Peters burg zou kunnen worden afgesneden, in elk geval zeer bemoeilijkt. Bovendien wordt door het opdringen van de legers van v. Mackensen naar het noor den de kans groot, dat de Russische legers, die in het zuiden staan, langs de grens van Bessarabië en aan den Dnjester en de Zlota Lipa, van de verbinding met het centrum worden afgesneden, doordat de Duitsch-Oos tenrijksche troepen zich geplaatst hebben op de aftochtswegen en meer oostelijk de moer assen van de Pripet de verbinding belemmeren of teminste zeer bemoeilijken. Het schijnt den Russen voor 't oogenblik voornamelijk te doen te zijn, om den op marsch in het noorden, tegen DunaWilna tegen te houden. De berichtan van de laatste dagen der vorige week waren merkwaardig sober over de gebeurtenissen in dat gebied. De Russen berichtten, dat zij de Duitschers in het gebied benoorden den Njemen overal hadden teruggeslagen. Uit het Duitsche be richt blijkt, dat zij in elk geval niet veel vooruitgekomen zijn. Klaarblijkelijk wordt in de lijn BirsliiKoepisjkyKowarsk nog steeds hevig gevochten. Von Below zou, volgens de jongste mededeelingen, de [tussen bij Koepisjky in noordoostelijke richting dus naar Ja- cobstad hebben teruggeslagen. Noch Dunaburg, noch Wilna zijn door de Duit schers bereikt, zoodat de verbinding met Petersburg en de legers in het centrum nog niet is afgesneden. Van het westelijk en zuidelijk oorlogster- rein zijn de beriehten van weinig beteekenis. In de Middellaudsche Zee is een Oosten- rijksche onderzeeër, de »U. 3«, tot zinken gebracht. Bij het uitbreken van den oorlog had de Oestenrijksche marine zes oude on derzeeërs later zijn er vijf nieuwe bijgeko men, gebouwd op de Germania-weri te Kiel en per trein naar Triëst gebracht. Van deze boocen zijn er nu vijf gezonken. Een is er in den grond geboord door den Franscben kruiser «Waldeck Rousseau* op 17 October bij Antivarieen zonk er tegelijk met de «Medusa*; de »U 11* werd op 1 Juli in den grond geboord door bommen, door een Franschen vlieger geworpen. De »U. 12* werd verleden week getorpedeerd, en thans is de »U. 3* door de »Bisson« een Fran schen torpedojager, in den grond geboord. De »U. 3* was gebouwd in 1908, had een lengte van 142 M., een waterverplaatsing var. 295 ton en een snelheid van 12 knoopen boven water, 8.5 knoop onder water. Het schip had twee torpedotubes, en was bemand met 17 officieren en manschappen. Elf man en een officier werden gered. In de Aegeïsche Zee heelt een Duitsche onderzeeër een transportschip met Engelsche troepen, voor de Dardanellen bestemd, in den grond geboord. Het was een schip van de «Peninsular and Oriental Steamschip Com pany*, groot 10,000 ton, dat drieduizend man aan boord had. De torpedeering bad plaats in de nabijheid van het eiland Kos. Het transportschip zonk binnen vier minuten. Van de opvarenden werden er eenige gered door een hospitaalscbip. PARIJS, 16 Aug. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag De dag is gisteren op het geheele front kalm geweest. In Argonne heeft de tusschenkomst van de Fransclie artillerie een beschieting van Courte- ('haussée en Fontaine aux Charmes gestuit. In den sector van Bagatelle is na een mijn- ontploffing een gevecht om liet bezit van den trechter ontstaan. De Franschen zijn er meester van gebleven. In den afgeloopen nacht afwisselend kanon vuur in de streek van Souchez en op de hoogvlakte van Houvron. Ten Noorden van de Aisne, in den sector van Quenneviére en in Westelijk Argonne gevechten met handgranaten en bommen. fn de ogezen zijn de Franschen er door een mijnaanslag op een Duitsche loopgraaf tusschen Turnhout-Ie-Bas en Ammertsweiler in geslaagd eenige gevangenen te maken en twee bom werpers en een machinegeweer te veroveren. De Duitschers hebben met ver-dragend ge schut eenige granaten op de onversterkte stad Montdidier geworpen. Fransche batter jjen brachten het geschat tot zwijgen.® In antwoord op de beschieting van Saint-Dié en het kamp van Wetstein ten W. van den Lingekopf hebben de Franschen het station van St. Marie-aux-Minus en het Duitsche kamp te Barrenstall beschoten. BERLIJN, 16 Aug. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier Ten noorden van Ammertsweiler en ten N. O. van Damtnerkirch is een aanval van den vijand voor onze hindernissen door ons vuur gestuit. Fransch op straat. Te Berlijn heeft wegens «groben unfug* terecht gestaan prof. dr. Oskar Vogt, direc teur van het nenro-biologisch instituut. De professor was in hooger beroep gekomen van een door de politie opgelegde boete van 30 mark. Prof. Vogt had in het begin vaii Mei op straat wandelend met zijn .vrouw (een Francaise) en de gouvernante van zijn kin deren (een Fransch-Zwitserscbe) Fransch ge sproken. Dat wekte de woede van een zekeren dominee Keitner, wiens zoon juist was ge sneuveld en die nu zich ten zeerste gekwetst gevoelde de taal van de vijanden van zijn vaderland te hooren. De dominee wendde zich tot den professor en riep dezen toe Duitsch te spreken, waarop de professor hem opmerkte dat hij zich met zijn eigen zaken had te be moeien. Het einde was dat de heeren elkaar beetgrepen, maar gelukkig kwam te rechter tijd een politieagent tusschenbeiden, de heeren mee naar het bureau nam. De verklaringen der heeren voor de rechtbank liepen uiteen, geen van beiden was het eerste met schelden en handtastelijkheden begonnen, maar op de verklaring van den politieagent nam de recht bank aan, dat de professor den predikant het eerst had aangegrepen, voor dat feit kreeg hij tien mark boete. De rechtbank echter ver klaarde wat het Fransch spreken betreft, dat het gebruik van het Fransch op straat niet ontoelaatbaar is, al was het alleen maar om dat vele neutrale vreemdelingen zich van die taal bedienen. Eu uitdrukkelijk verklaarde de rechtbank dan ook dat de boete alleen werd opgelegd omdat een man van de sociale po sitie als prof. Vogt voldoende zelfbeheersching had moeten hebben om voor een handtaste- lijken aanval op een bejaarden man terug te schrikken. In Klein-België. (Van Vlaamsche zijde.) De humor van 't Vlaamsche volk kan niet vergaan. Wat al anecdoten ontstonden door den oorlogstoestand En wat al nieuwe namen, eigenaardige namen dikwijls. Wij hebben eerst in 't keizerlijk gouverne- mentsland gewoond, maar nu wonen we in Klein-België, zei me heden een Vlaamsche vrouw. Men weet, dat de draadversperring langs de Noordelijke grens van België, deze niet overal streng volgtwaar de grenslijn zeer grillig is ot een groep huizen den aanleg der ver sperring bemoeilijke, bracht men die barricade wat Zuidelijker en liet men, zooals het volk zegt «een strook bij Holland*. Maar Holland, al helpt het wel veel onge lukkige slachtoffers van den oorlog, annexeert geen land. Die vrijgelaten strook blijft België. De Duitschers trekken er zich niets meer van aan, ze valt immers buiten de versperring, en de bewoners hebben dat onzijdig geworden gebied. Kleir, België gedoopt. t Mag sentimenteel lijken, maar menige uitgeweken Belg komt gaarne eens in dat «Klein België* om den voet op den vaderlandschen grond te zetten. In Klein-België verschijnen geen Duitsche soldaten meer, al zijn ze er maar een paar meter at't is hun zelfs verboden over de versperring te kruipen. De bewoners van Klein-België zijn vrij van requisities, ze krij gen geen inkwartiering en al de Duitsche plakkaten laten hen koud. De bewoners van 't nog wel bezette deel mogen niet met die van Klein-België spreken waarop een boett staat van 500 mark. De woorden kunnen dus zeer duur kosten. En menschen, die elkander jaar en dag kennen, die familie van elkander zijn, moeten nu stommetje spelen. Verbeeld u, dat gij in Klein-België woont, en uw liefje aan de andere zijde der versperring En toch weet de bevolking van Klein-België wat er in dat bezette gebied gebeurt. Thans wordt er druk gesproken over een deserteurs zaak. Zekeren avond kwam een boer aan de Kom- mandantur van St. Laurens melden, dat er twee deserteurs in zijn schuur verborgen za ten. Dadelijk liet de overheid beide soldaten balen. Ze waren van 't front te Yperen weg gevlucht en wachtten een gunstige gelegen heid af om over de draden naar Klein-België en verder naar Holland te vluchten. Op de vraag, waar hun unifoi men waren ze stonden reeds in burger wezen ze een graan mijt aan op een hoeve naast die, waar ze zich verscholen hadden, en werkelijk vond men daar de kleedij. Nu beschuldigden ze de bewoners dezer laatste hoeve Hollanders in België gevestigd hun burgerkleederen te hebben gegeven. De boer, zijn vrouw en doch ter, werden daarop aangehouden, ofschoon ze bij hoog en laag volhielden, van die gansche zaak niets af te weten. Een overste zei, tot de Duitsche soldaten van St. Laurens, dat hij, die de deserteurs naar Eecloo wilde voeren, zijn geweer in de hoogte moest steken. Alle geweren bleven omlaag, uitgezonderd een. Ook de boer moest met vrouw en dochter mee naar Eecloo de vrouw werd al spoedig naar huis gestuurd, maar de vader en 't meisje zitten nog vast, «elk in een kotje apart, maar nevens elkanders*, vertelde men mjj. De boer moest de burgerkleederen passen. «Ze gingen hoegenaamd niet*, zoo vernam ik, «de broek was wel twintig centimeters te lang*. Het lot der deserteurs zal wel reeds beslist zijn dat van den boer wacht men langs de grens met belangstelling af. Wie weet er, wat er gebeurd is, zei mij een dier belangstellenden. De gevangene is een Hollanderer werd bij hem niet gerequi- reerd inkwartiering kreeg hij nooit of'twas met zijn goeste (zin, toestemming). En je hebt dan altijd jaloerschaards, die wel soldaten in huis moeten nemen en 't een en ander van t. hof zien gaan. Als nu zoo'n jaloerschaard dien gebuur kwaad wou doen, had hjj er met; TER NElOTSd VOLKSBLAD. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehonden op Donderdag den ld Augustus 1915, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, 17 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1