Van bet Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Aan de Dardanellen. Cadzand u streng er bij te komen. Groote be langstelling ook voor enkele bomscherfjes, door sommigen gevonden en welke als souve nir* trouw bewaard zullen worden. »Wie heeft de bommen geworpen?* was de vraag. En er ontstonden soms levendige discussies tusschen Duitschgezinden en vrien den der geallieerden. Maar het badhuis, dat een kwartiertje verder heel schilderachtig op de duinen staat, voer 't best bij al die bewe ging en had den ganschen namiddag druk bezoek. En nu men toch aan zee was op dezen heeten zomerdag, moest men maar eens baden ook, wat te gemakkelijker gebeuren kan, daar j>Cadzand-p!age« nog geen bad- verordening, geen badtarief of had-controleur bezit. Ik trad een dier kleine, aardige huisjes bin nen, die in groen en bloemen verscholen ar beiderswoning van het welvarend land van Cadzand. Kraakzindelijk was het in de met leitjes bemuurde kamer, rustig door den een voud, de zachte, bruine kleur van het oude kabinetdoor de kalmte der bewoners vooral. Ja, vannacht schrok ik toehc, vertelde me de vrouw. »Twee bommen zijn nauwelijks vijftig meter van hier gevallen. Ik ontwaakte van deze geweldige slagen. Het was of ons huis kraakte.Siep. ging het langge rekt van den eenen gevel naar den anderen. Glas kletterde, kalk viel neer. »Dat zijn bommen riep ik tot mijn man, die 't bed al uit was. »Maar ik verbood hem naar buiten te gaan. 'k Wou naar den kelder. We hoorden 't geronk van de vliegmachine. Maar dan werd alles stil.« En de man toonde me toen de schade twee gebroken ruiten, geloste kalk en kleine won den in het hout der vensters en in de muren. Nu bleken de mensehen weer zeer kalm al begrepen ze wel, dat ze als aan den dood ont snapt waren' want vlak bij hun woning gaapten de twee putten, door de hommen in een weide geslagen. Nu waren ze kalm, zeg ik en misschien, als het huisje dichter bij den weg had gestaan, zou de man wel voor de te verwachten bezoekers der Cadzandsche haven een tijdelijke bergplaats voor fietsen» hebben opgericht. Andere woningen waren 1 eelijker gehavend. Een bezat bijna geen ruiten meer. De gewonde burger was naar den dokter. Die had zich na den eersten slag wel naar bui ten begeven en had een scherfje in den schou der gekregen. Hij was zoo verstandig, de kwet suur maar niet als een bagatel te beschouwen. Met die stukjes van bommen moet men altijd voorzichtig zijn. Ja 't is een wonder, dat alles zoo ufgeloo- pen is. Wanneer men eens op een duintop staat en 't gehuchtje, dat daar als een nestje in een kuetkromming hangt, overziet, bemerkt men, dat het tamelijk dicht bevolkt is. Maai de huizen staan op zoon korten afstand van elkaar, dat vijf bommen ze bijna alle hadden kunnen vernielen. 't Haventje ligt vlak bij de Belgische grens. In tien minuten is men aan 't. Zwijn den nog overgebleven inham van de voormalige golf, en te midden dier zandvlakte staat de paal, welke nu de Nederlandscbe kleuren voert. 't Dorp Cadzand duikt drie kwartier landin waarts op, met 't aloude kerkje tusschen de hoornen. Den stil dorp, met kleurrijke huizen, deftig zij aan zij geschaard tot twee geljjk- loopende straten, maar meest huizen achter bloemen en heesters. 't Is heden wel een roerige dag geweest in de geschiedenis voor deze plaats.. Zeker, Cad zand heeft veel bewogen dagen gekend, maar dat was in 't verre verleden, toen men krijg voerde om een dijk of een weg, of een kreek of toen de zee hier gausche brokken land ver zwolg. Zooals een polder, die nu als gevaar lijke zandbank de Paardenmarkt heeft; roerige dagen ook in den Spaansche tijd, toen Maurits hier zijn troepen leidde ter verovering van Sluis en Staatsch Vlaanderen. Doch wie van de vorige en deze eeuw heeft Cadzand anders gekend dan als de stille ge meente, ook rijke gemeente. Ja, maar waar men den eenvoud bewaarde. In dezen tijd worden zooveel kleine dorpen plots bekend. Gewoonlijk is 't echter een droe vige vermaardheid. Moge Cadzand daar verder voor bewaard blijven en Zeeuwsch-Vlaanderen voor de ongewenschte hommen. A. HANS. ST. PETERSBURG, 11 Aug. (P. T. A.) Officieele mededeeling van den generalen staf Op de wegen naar Riga hebben onze troepen in den avond van den 9den met succes aan vallen van den vijand van over de rivier de Eckau met succes afgeslagen. In de streek van Jacobstadt hebben wij de Duitschers uit de buurt van Schoenberg ver dreven. Tusschen Dwinsk en Poniewic gaan wij voort druk uit te oefenen op den vijand, die terugtrekt. Op enkele punten moeten wij vijandelijke afdeelingen, die hardnekkig weer stand bieden, met de bajonet verjagen. Tegen de Westelijke werken van Kowno herhaalde de vijand zijn vruchtelooze aanvallen. Door tegenaanvallen van het garnizoen werden drie Duitsche bataljons bijna volslagen ver nietigd. Wij maakten tegen de honderd ge vangenen en veroverden machinegeweren, lil de streken van Ostrolenka, Rozan en Pultusk duurt het hardnekkige offensief der Duitschers voort. Onze troepen, niettegen staande hunne verliezen in de onophoudelijke gevechten tegen den vijand, die versterking krijgt, bieden hem langs de heele Boeg een hardnekkigen tegenstand. Bij Nowo Georgiewsk is een aanval van de Duitschers tegen de Znidelijke vestingwerken, die door een artilleriebeschieting krachtig was voorbereid, door het vuur van die versterkingen tegengehouden. Op de wegen in het gebied van den Midden- Weichsel patrouillegevechten. Op de wegen van de Wierpz naar Lukow en W lodawa hebben onze troepen den lOden Augustus aanvallen van den tegenstander af geslagen. De Duitschers die uit de richting van G hol ui oprukten, zijn in de richting van de Ucherka teruggeslagen. (De Ucherka stroomt bezuiden Uchrusk in de Boeg. Red.) In de streek van Wladimir Wolinski oefende onze cavalerie een druk op den vijand uit. Aan den Dnjestr duurde het gevecht, dat den 8sten in de streek van de Strypa begonnen is, den heelen volgenden dag voort. De Oostenrijkers zijn weer begonnen ontplofbare kogels te gebruiken. Tegen den avond wellen de aanvallen des vijands tot staan gebracht. BERLIJN, 12 Aug. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier: Van de legergroep van Hindenburg wordt gemeld dat in Koerland en Samogitië de toestand onveranderd is. Ten Z. van de Njeraen hebben troepen van het leger onder generaal von Eichhorn een aanval in den Dwina sector, die met aanzien lijke strijdkrachten werd ondernomen, afge slagen. De vijand liet 700 gevangenen in onze handen. Het leger van generaal von Scholz heeft het bruggehoofd van Winza genomen en ten Zuiden van de Narew den vijand over de Cae-rivier geworpen. Sedert 8 Augustus heeft dit leger 4950 krijgsgevangenen gemaakt, waaronder 11 offi cieren, en 12 machinegeweren veroverd. Het leger van generaal Gallwitz heeft Zam- browo bestormd en is, al vechtende, over Andrzejow verder in Oostelijke richting opge likt. Voor Nowo-Georgiewsk niets nieuws. Een onzer luchtschepen heeft het station van Bialistok gebombardeerd. Hevige ontploffin gen zijn waargenomen. Van de legergroep van prins Leopold van Beieren wordt gemeld dat de vervolging onder veelvuldige gevechten met vijandelijke achter hoeden wordt voortgezet en dat de Muchawka- seetor is overschreden. Lukow is bezet. Nadat de troepen der bondger.ooten onder Mackensen op verscheidene punten taai ver dedigde stellingen zijn binnengedrongen, zijn de Russen sedert hedennacht over het ge- heele front tusschen Boeg en Parczew in altocht. De bezetting van Warschau. De »Lodzer Zeitung» bevat een lang ver haal over de bezetting van Warschau door de Duitschers, waaraan wij het volgende ontleenen Dien nacht sliep niemand in de stad. Reeds 's avonds scheen de crisis te zullen aanbroken. Talrijke burgers stonden op straat te kijken naar het schijnsel der springende granaten. Tegen tien uur vernam men het geluid van eenige buitengewoon hevige ontploffingen de forten werden door de Russen vernield. Dichte •ookwolken trokken over de stad spoedig was de hemel hel gekleurd. In Praga stonden de kazernes van de brand weer en militaire gebouwen in brand evenals de spoorwegwerkplaatsen. Steeds heftiger en duidelijker werd het kanongebulder. Om elf uur gaf de commissaris van politie de zorg voor de stad over aan de burgerwacht, die voor een deel reeds Woensdag in functie was getreden hij trok zich met de laatste honderd beambten naar Praga terug. Tegen twee uur trokken groote troepen- massa's van Wola en Mokatof naar de rivier overgangen, waar een opstopping plaats vond, daar de bruggen smal waren. Duizenden in woners keken naar dit schouwspel. Om 5 u. 's morgens werden de bruggen vernield. In Praga stegen weer rookwol ken op. Tegen zes uur verscheen een auto met twee Duitsche officieren in de straat, die naar het stadhuis leidt. Korten tijd later reden zij met den commandat van de burgerwacht terug, om met den Duitschen staf in Wola over de overgave van de stad te onderhandelen. Om hall zeven trok Duitsche cavalerie, de lans punten met bloemen omwonden, onder het zingen van de »Wacht am Rhein«, de stad binnen. Spoedig daarop tufte een auto mobiel door de Jeruzalem nierstraat met eenige hooge officieren en den commandant der burger wacht. Tot twaalf uur duurde de intocht van Duitsche infanterie, cavalerie en artillerie. Nadat de Russen zich naar Piaga hadden teruggetrokken, vielen Russische granaten en granaatkartetsen in de stad voornamelijk bet verblijf aan den oever van den Weichsel was gevaarlijk door bet ontploffen der projec- tieleu. Er gebeurden vele ongelukken voort durend moesten de wagens van de reddings brigade de stad in om gekwetsten te halen en hulp te brengen. Donderdagmorgen om elf uur maakte een commissie van Warschausche burgers haar opwachting bij de Duitsche militaire autori teiten in het paleis, ter bespreking van een regeling voor de handhaving van de orde in de stad. Tevens werd meegedeeld, dat twaalf gijzelaars moesten worden gesteld. Voorloopig werden de burgers uit de com missie als gijzelaars beschouwd. Er werd een stedelijk president benoemd de burgerwacht werd gehandhaafd. Het burgercomité werd uitgebreid met verschillende personen uit de leidende kringen der stad. Het comité gelastte den bezitters voorraden meel, suiker en zout hiervan voor zes uur 's avonds een opgave in te dienen. De terugtocht kwam voor de Russen zoo onverwachts dat zij verschillende groote kerk klokken op het Krastinskiplein, welk reeds worden afgenomen en, wegens den omvang, in vieren gedeeld waren, moesten achterlaten. De water- en gasleiding, evenals de elec- trische inrichting werken uitstekendde waterleiding in Praga is door ontploffingen op verschillende plaatsen beschadigd. (DiT is dus een andere lezing van den toestand dan de correspondent van de sOhicago Daily News« gaf, waarvan wij een overzicht opnamen. R. H) Woensdag vernielden Russische officieren en soldaten verschillende fabrieken of gedeeltelijk. Met de Duitsche troepen kwamen ook cor respondenten van Duitsche bladen in de stad. De groote café's, zooals Bristol»Polonia» enz. waren spoedig vol Duitsche officieren De schouwburgen zijn voorloopig gesloten. Het verkeer in de straten en in de tram was zeer levendig. Actie tegen Servië. De Tribuna, te Rome, verneemt uit Saloniki, dat de Duitschers een groote legermacht met veel geschut naar de Servische grens sturen. Deze legermacht telt 100,000 man. Er zijn den laatsfen tijd op groote schaal militaire toebereidselen gemaakt in de buur van Orsowa. Het bombardement over den Donau, deze laatste dagen, droeg het karakter van een voorbe reiding van den inval in Servië, welke inval noodzakelijk was geworden door de behoefte van het Turksche leger aan munitie. Het bericht uit Saloniki meldt echter ook, dat het Servische leger gereed is om iederen inval af te slaan. Japansche hulptroepen Zal Japan toch troepen naar Europa zenden Die vraag wordt door den Parijschen corres pondent van de Dépêche de Toulouse beves tigend beantwoord. Hij verzekert dat het bond genootschap tusschen Rusland en Japan binnen kort een uitgemaakte zaak zal zijn en dat daaruit interventie van Japan op het oostelijke front zal voortvloeien. Rusland zal zich voor dezen steun offers moeten getroosten zoo zullen zijn invloed in China en zjjn handel en economische expansie in het verre oosten er stellig door verminderen. W EENEN, 12 Aug. (Wolff.) De marinestaf meldt Gisterochtend hebben onze oorlogsschepen het traject van den Italiaanschen kustspoor- weg van Molfetta tot Seno San Giorgio beschoten. In Molfetta zijn vier fabrieken en twee tramviaducten zwaar beschadigd, een viaduct is ingestort, een fabriek is in brand geraakt. In San Spririto zijn het station en ver scheidene loodsen tot den grond afgebrand. In Bari zjjn de semaphoor, de spoorweg en vjjf fabrieken beschoten, waarvan een in vlammen is opgegaan. Geheel Bari was in stof en rookwolken gehuld onder de bevol king heerschte een paniek. Italiaansche batterjjen van gemiddeld kaliber hebben onze torpedojagers tevergeefs beschoten Ook een aanval van een vjjandelijke duikboot is mislukt, Het spoorwegviaduct boven Seno San Gior gio is door ons geschutvuur sterk beschadigd. Onze schepen zjjn alle ongedeerd terugge komen. \jjandeljjke oorlogschepen zjjn. op de gemelde duikboot voor Bari na, niet gezien. ROME, 12 Aug. (Reuter.) Officieele mede deeling Uit Carnia worden langs het geheele front hevige gevechten gemeld en korte vorderingen van de infanterie. Op het Karst-plateau zjjn onze troepen, na in den nacht van 10 dezer een aanval in het gebied van de Sei Busi afgeslagen te hebben, tegen den morgen tot een ttgen-offensief over gegaan. Op sommige punten van het front hebben zij aanmerkeljjke voordeelen behaald. WEENEN, 12 Aug. (Korr.-Bur.) Uit het oorlogsperskwartier De Italiaansche legerberiehten van 9 Aug. weten van een geslaagden aanval te gewagen op onze stellingen aan de Passo del CavaHo, den pas tusschen den Preikofel en den grooten Pal. Van een dergeljjken aanval is onzen troepen niets bekend. In den morgen van den 8sten is daar een luid infanterie- en geweervuur waarschjjnljjk alleen geopend om een succes te kunnen berichten. Ook de in het Italiaansche communiqué van denzelfden datum gemelde bjjzonderheden over successen in gevechten bij Zagora en Paljevo, ten zuiden van Plava, zijn verzonnen. Al de stellingen in die streek zjjn in ons bezit. Geen enkele mjjnwerper ging verloren. KEULEN, 12 Aug. (Part.) Volgens een telegram uit Athene aan de Köln. Ztg., meldt de bezetting van den Auierikaanschen kruiser North arolina, die na de vlootoefeningen in de Middellandsche Zee te Athene is bin- nengeloopen, dat de verliezen van de bond- genooten aan de Dardanellen verschrikkelijk zjjn. De Australiërs en de Iersche troepen zouden bjj een poging om aan den Aziatischen kant van de Dardanellen te landeD, zoo goed als geheel vernietigd zjjn. De Australische officieren spraken met bewondering van de dapperheid en de taaiheid van de Turksche troepen. Van het Australische bataljon, dat 1000 man telde, zijn maar 67 gekwetsten teruggekeerd. De Amerikaansche officieren beschouwen de nederlaag van de bondgenooteu aan de Dardanellen als definitief. Turksche begrafenis aan het front. Een corresponpent van het »Journal» be schrijft een der lallooze Turksche begrafenissen die hij op Galipoli zag. Eerst i« er een ge hamer en gezaag. Men maakt eenige dozijnen doodkisten. Voor vandaag zjjn 't maar drie begrafenisseneen Turksche,' een Engelsche en een Fransche. De eerste is van een Turksch officier die- te St. Cyr studeerde, maar wiens naam niet duideljjk bleek. Hjj wordt met alle eer be graven 60 Turksche gevangenen, 60 Fran sche soldaten en vjjf officieren met getrokken sabels zullen hem de laatste eer bewjjzen. De gevangenen worden voor die gelegenheid be schouwd vrjj te zjjn. Zij hebben geen bewaking en de Zoua7en dragen hun geweren met de kolf omhoog. Vier Anatolische sergeanten dragen het ljjk. Een hoornblazer doet een signaal hooren en een der zouaven slaat op een trom. die bedekt is met een jas. Daar dit tweetal dit eiken dag doet hebben zjj een soort van marsch bedacht die zeer aangrijpend is. Het eindigt met drie noten scherp en doordringend. Er is niets treuriger dan die- laatste tonen van den hoornblazer. In de loopgraaf hebben de Turken een kuil gegraven en langzaam wordt het ljjk daarin gedragen en in een zittende houding geplaatst, het gelaat naar het oosten, naar Mekka. Met enkele woorden huldigt een Fransch kapitein den vijand die op het veld van eer gevallen is. Het piket presen teert de geweren en dan heft Irnan, een oude gevangene, die op den rand van de kist zit, gezangen uit den Koran aan. Nu an dan vallen de andere aanwezigen met smartkreten in: >>Haji, Haji.» Dit zingen duurt een kwartier, waarna, tot verbazing van degenen die dit voor het eerst zien, de 60 Turken in een gebedshouding staan met uitgespreide armen en opgeheven handpalmen stijf als standbeelden en in stil gepeins verzonken, Zjj hebben voor een oogenblik hun ge vangenschap vergeten evenals hun ellende, hun lot en de geheele wereld. Een heesche kreet van den ouden man- doet allen ontwaken en schjjnbaar in groote haast gaan zjj hun handen vullen inet aarde en werpen daarmee het graf dicht. Dan gaan zij met treurige gezichten, maar als fatalisten,, terug naar het kamp en naar hun werk.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2