Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2597. Zaterdag 14 Augustus 1915, 26e Jaargang aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, DE OORLOG. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen Voor België 36 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Telef. latere. Na 15. Van 1 tot en met 5 regels 60 sent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver* minderd tarief. Grootera letters naar plaatsruimte- Redactiö-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken W oensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M- DE JONGE, te Ter Neuzen. van 16 Augustus 1915 tot nadere aan kondiging. Ter Neuzen, den 10 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De algemeene toestand. De verwachting, dat dadelijk na de inneming van Warschau de Duitpehe bevelhebbers groote troepen massa's naar het Westelijk front zouden brengen, om daar den geallieerden een slag t«e te brengen, is in elk geval niet bewaar heid. Het Duitsche legerbestuur is wel voor nemens, naar het schijnt, om met Rusland eerst voorgoed af te doen, voordat het zijn troepen uit Rusland terug trekt. Juist nu, terwijl Rusland gebrek heeft aan ammunitie, en de Russische legers onder den indruk zijn van den steeds voortgezetten terugtocht, is de kans schooft om den veldtocht in Rusland tot een einde te brengen. En het gevolg daarvan is, dat men zich reeds begint bezorgd te maken over het lot van Petersburg. Hoewel het »a long way is to Tipperary en de opmarsch niet zoo heel gemakkelijk, wordt in een telegram uit de Russische hoofdstad aan de Times» de mogelijkheid overwogen, dat de tocht naar die stad in het plan der Duitschers liggen zou. Dit geschiedt voornamelijk naar aan leiding van den Duitschen opmarsch in het gebied tusschen den Njemen en de Dwina, in de richting van Dunaburg en Wilna. Het plan schijnt te zijn, zich van den spoorweg Wilna -Dunaburg, de directe verbinding met Petersburg' meester te maken. Reeds worden in Dunaburg, volgens berichten uit Rusland, maatregelen genomen voor de ontruiming dier plaats. Het groote belang, dat de Russen hechten en aan het tegengaan dier voorwaartsche beweging, blijkt wel uit het krachtige op treden der Russische legers in dat gebied. Naar de Russische legerberichten melden, werden de Duitsche aanvallen, in de rich ting van Dunaburg geregeld afgeslagen. De Duitsche berichten daarentegen zeggen, dat in de richting Riga-Mittau slechts zwakke Russisch aanvallen werden gedaan, die ge makkelijk werden afgeslagen, en dat overigens benoorden de Njemen, de toestand weinig veranderd is. Aan de Dardanellen, waar zooals wij reeds mededeelden Dieuwe troepen geland zijn, wordt du volgens de berichten van Sir lan Hamilton, op verschillende plaatseu tegen de Turksche verdedigers van het schier eiland opgetreden. Sir Jan Hamilon zegt in zijn telegram niet, waar de landing plaats had. De Tur ken zijn minder geheimzinnig en verhalen, dat de Engelsche troepen geland zjjn te Kara- chali, ten noorden van de Golf van Saros, in den rug der linie van Boulair, de sterke Turksche verdediginslinie, die dwars over het schiereiland Gallipoli loopt. De Turken vermelden tevens, dat zij de troepen, die bjj Karaschali geland zijn, heb ben verdreveqmet achterlating van 20 dooden zijn de Engelscben daar weer inge scheept. Twee andere afdeelingen zijn geland aan twee punten van de kust ten Noorden van Ari Boernoe deze hebben volgens het Turk sche bericht daar eenig voordeel behaald. Sir Ian seinde dat zij na een hevig gevecht pen hoogte bezet hebben, na de sterk verdedigde stellingen te hebben bestormd. Volgens berichten door de »Times« uit Milaan ontvangen, heeft de Duitsche Keizer pogingen aangewend om door bemiddeling van den Paus vredesonderhandelingen aan te kuoo- pen. Noch Duitschland, noch Oostenrijk zouden, volgens dat bericht, veel lust hebben om een nieuwen winterveldtocht door te maken. Als grondslag voor de besprekingen zou Duitschlalid de teruggave van België aangeven. Het zal wel goed zijn, omtrent het be richt en de voorwaarden nadere tnededeelingen af te wachten. Officieele communique's. PARIJS, 11 Aug. (Reuter.) Het officieele bericht van hedenavond luidt Artilleriegevecht ten noorden van Atrecht. Het bombardement in de Argonnen ver dubbelde in krachtwaarbij op groote schaal gebruik gemaakt werd van granaten met ver stikkende gassen. Het artillerievuur werd ge volgd door een uiterst heftigen aanval van drie Duitsche regimenten tegen de stellingen tusschen Berarville en den weg van Vieune le Chateau naar Houyette. Het centrum der Duitschers slaagde er in de stellingen binnen te dringen. De vijand werd echter in den loop van den dag door tegenaanvallen verdreven en kon alleen een deel van onze eerste linie be houden. De Fransche maakten gevangenen van het Wurtembergsche corps. In den nacht van 11 op 12 hebben de Duitschers tweemaal de Fransche loopgraven aangevallen in de streek van Marie Thérèse en Fontaine aux Charmes. Zij zijn geheel teruggeslagen. In het Priestevbosch levendige worsteling van loopgraaf tot loopgraaf met bandgranaten en groote bommen. In de Vogezen bij den Lingekopi hebben de Duitschers gepoogd aan te vallen die poging is na een gevecht met handgranaten afgeslagen. BERLIJN, 12 Aug. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoefdkwartier In Argonne hebben wij ten Noorden van Vienne-le-Chateau de groep Fransche ver sterkingen, bekend als het Martin-veldwerk, vermeesterd. Wij maakten 74 ongedeerde gevangenen, waaronder 2 officieren, en ver overden 2 machinegeweren en 7 mijnwerpers. De vijand leed bloedige verliezen. Bij de vermeestering van een vijandelijke loopgraaf ten N.O. van La Harazée zijn eenige gevangenen in onze handen gevallen. De rest van de bezetting vluchtte met achterlating van 40 dooden. De strijd bij Hooge. Een bijzondere correspondent in het Brit- sche hoofdkwartier meldt onder dagteekening van 9 Aug.Als gevolg van een welgeslaag den aanval in den vroegen morgen in de buurt van Hooge, vermeesterden we ongeveer 1200 meters vijandelijke loopgraven. Wij maakten 150 gevangenen, onder wie officieren, en vermeesterden vele mitrailleurs. De 500 meters Britsche loopgraven, die de vijand op 30 Juli vermeesterde, werden hernomen en verdere vorderingen werden gemaakt ten noorden en westen van Hooge. Er werd een aantal gevangenen gemaakt, heel onge woon bij zulk een plaatselijke actie, hetgeen duidt op ook overigens zware verliezen bij den vijand. Onze verliezen waren licht, legen het aanbreken van den dag opende de artillerie, met welkome ondersteuning van I* ransche batterijen, aan den linkervleugel een geconcentreerd vuur op de vijandelijke stelling, een bres schietend in de loopgraven en de draadversperringen vernielend. De voorbereiding door de artillerie werd gevolgd door ben actie der infanterie, die met groote kracht en moed werd doorgezet. In den loop van den dag werd de stelling genomen. Het is natuurlijk onmogelijk bijzonderheden mee te deelen over de troepen die aan den aan val deelnamen, maar allen die er bij betrok ken waren, toonden hun gewonen moed en volharding. De samenwerking met de artil lerie leverde voortreffelijke resultaten, niet alleen wat de voorbereiding betreft, maar ook door de felle beschieting van de wegen die naar de Duitsche posities leidden en in het algemeen door de ondersteuning van de infanterie. Bij Langemarck werden treffers waarge nomen op een Duitschen trein, die vermoe delijk voorraden bracht voor de korpsen in de vuurlinie. Vijf wagens ontspoorden. Er werden vele ontploffingen veroorzaakt. De weerstand van den vijand was niet groot en zijn korpsen schenen moreel wat geschokt. Overdag bombardeerden de Duitschers Ype- ren zeer hevig. Maar daar er thans in de stad geen troepen zijn, werd alleen onbelang rijke materieele schade aangericht. Er was ook onzerzijds hevige artillerie-actie langs het kanaal ten westen van Yperen. Nauw keurige berichten omtrent de tegenwoordige positie bjj Hooge zjjn nog niet beschikbaar, maar het schijnt dat we den weg van Ype- ren naar Meenen hebben overschreden en ons daar hebben vastgezet. Het gevecht duurt voort. (Hbld.) De beschadigde Zeppelin fte Ostende. GENT, 12 Aug. (Telegraaf). Een bericht uit Londen over het bezoek van Zeppelins aan de Oostkust van Engeland spreekt over een beschadigd luchtschip, dat naar Ostende ge sleept en daar vernield zou zijn door aviateurs uit Duinkerken. Ook in Vlaanderen loopen geruchten van dit voor de Duitschers zwaar verlies. Het volk stelt belang in die monsterachtige luchtschepen, welke het soms over de dorpen ziet drijven en de vernieling van een Zeppelin wordt dan ook druk besproken. Nu is het heel moeilijk juiste berichten uit Ostende te verkrijgen. Maar een feit is het, dat Dinsdagnamiddag, ongeveer twee uur, gedurende een twintigtal minnten geweldig kanongebulder van de kust weerklonk. Het kwam niet van het front. Ook aan het front hoorde men het geschut. Maar dat van de kust overstemde alle andere geluiden. Er liep zelfs een gerucht over een bombarde ment uit zee van Ostende. Dit bombardement is uiets anders geweest dan de aanval der Duinkerker aviaturs op de Zeppelin te Ostende en het antwoord der Duitsche kustbatterijen. Cadzand. (Van Vlaamsche zijde.) Er is heden in Zeeuwsch-Vlaanderen veel over den oorlog gesproken. Maar zelden klonk ook zoo'n geweldig kanongebulder van 't IJser- front. Het begon reeds in den nacht van Zondag op Maandagin den voormiddag nam het in hevigheid toe, in den namiddag trilden hier dikwjjls de ruiten en voelden we soms het schokken der lucht. En nu deze prachtige zomerdag ten einde is en 't landvolk, dat van daag menigen hooggeladen wagen graan van den akker voerde, in den slaap nienwe krach ten zoekt voor den arbeid van morgen, rolt nog altijd de 3tem van dood en vernieling. Wie heeft ze heden niet gevoeld, de gru welijke tegenstelling van den oogst op 't vreedzame veld en den oogst aan 't Vlaamsche front gewonnen, de tegenstelling van de zeis der boeren en de zeis van den dood Beide hebben op dezen zonnigen Angustusdag druk gemaaid. En gewis rijden op dit oogenblik traagkens treinen met gewonden van de User naar 't Noorden en 'tOosten. Maar nog te meer sprak men hier heden veel over den oorlog, omdat men hem even van heel dichtbij gevoeld heeft. Van uit Zeeuwsch-Vlaanderen hoorde men dikwijls 't zwaar geknal van bommen, die Zeebrugge en zelfs Brugge bestookten menig maal zag men tegen den hemel de witte wolkjes van shrapnells, op aeroplanes afgeschoten. Levendig kanongebulder en mitrailleurvuur lokken vaak de menschen uit hun woning. 's Avonds schijnt het of er vuurwerk boven de duinen speelt, wanneer zoeklichten hun stralenbundels over zee en polder laten glijden. Men volgde met den blik de Zeppelins, die s avonds naar 't Westen en 's morgens naar 't Oosten dreven. Aeroplanes deden in Zeeuwsch-Vlaanderen een noodlanding en de tram naar Breskens vervoerde Duitsche en Engelsche officieren, in pelsjas gehuld, als kwamen de heeren van een Poolreis. Men heeft hier heel wat van de luchtvaart- afdeeling gezien. En schertsend vroeg men wel eens: Wanneer de bommen?» zonder er eigenlijk aan te denken, dat ook die ons wel eens konden verrassen. En nu is het gebeurd. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zjjn bommen gehad. Vijf zjjn er gevallen, op anderhalf uur van Sluis, in een voor de meeste Nederlanders onbekend hoekje, bij 't haventje van Cazand. Toen ik dezen nacht de ramen zoo hoorde dreunen en mij naar buiten begevend, het geronk van een motor vernam, die daar boven in de duisternis een aéroplaan verried, dacht ik »Zeker weer bommen op Zeebrugge. Hemelsbreed is de afstand van hier tot de Vlaamsche hayen niet veel verder dan die tot de kleine inham, waar eenige Cadzandsche sloepen meren. Doch dezen morgen hoorden we de waar heid, tenminst een kern van waarheid, met heel wat losse geruchten er om heen. Men sprak al van dooden, gewonden en vernielde woningen. De waarheid seinde ik u. Ze luidt kort samengevat aldus: drie bommen in zee, twee in een weide. Eén man licht gewond. Veel ramen in scherven. Eenige geringe schade aan enkele gebouwen. Nationaliteit van den vlie ger onbekend. 't Was heden een ware optocht naar het haventje van Cadzand. Of liever, die begon reeds in den nacht, 't Was Zondagnamiddag feest geweest in 't naburig Zuidzande en, toen de bomaanslag gebeurde, even na middernacht, waren alle feestvierders natuurljjk nog niet te bed. Ze hoorden de slagen, ze zagen vuur.dat moest van bommen zjjn en in de duisternis trokken de stoutmoedigsten reeds naar de plaats, wslke er een van groot onheil had kunnen worden. En 's Maandags al maar door nieuwsgieri gen, te voet, per fiets, per motor, in rij tuig Groote belangstelling voor de gaten waar gisteren nog ramen zaten een huis verloor ruim vijftien glazen voor de wanden van een barak en vooral voor twee putten in een weide, welke echter ongenaakbaar waren. Dezen morgen verbood de veldwachter van TER MJZEiSCH VOLKSBLAD. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bier- huishonders en verdere ondernemers van voor bet publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATI8 verkrjjgbaar 7,ijn

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1