nrmaTUÜRRIJ-HOEBÉ. TËR^ËÜZËN, BEDDEÏTMAGAZIJÏT. Veeren-, Kapok- en Vlokkenbedden. Matrassen met verschillende vullingen. MEXICO, BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hxgwatergetij te Ter Neuzen. Veeren, Kapok, Alpengras, Houtwol en Zeegras, per iedere hoeveelheid. WASHINGTON, 7 Aug. (Reuter. Part.) Op een hoeve bij Brownsville zijn Vrijdag drie Mexicaansche bandieten doodgeschoten door een wacht van Amerikanen. Een schrijven van <le Koningin aan den Paus Wolff's Bureau seint uit Genève Volgens berichten, door de bladen uit Rome ontvangen, wordt daar in goed inge lichte kringen verteld, dat Koningin Wilhel- mina der Nederlanden den Paus een schrijven heeft doen toekomen waarin H. M. den Hei ligen Vader gelukwenscht met zijn op het herstel van den vrede gericht streven. Oproeping landstorm. De landstormplichtigen van de jaarklasse 1915 zullen worden opgeroepen om in wer- kelijken dienst te komen op Dinsdag 24 Aug. a.s. (voor Drenthe op Woensdag 25 Aug. a.s.) Die van de jaarklassen 1914 en 1913 (per sonen geboren in 1894 of 1893), welke op 20 Aug. 1915 tot den landstorm komtn te behooren, zullen eerst later behoeven op te komen, waarschijnlijk die van de jaarklasse 1914 in het begin van October en die van de jaarklasse 1913 ruim eene maand later. (St.-Ct.) \iidore uitbreiding van den landstorm. Bij Kon. besluit van 5 dezer is bepaald Van 20 Augustus 1915 af behooren ook tot den landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren de personen, bedoeld in art. 1 der wet van 31 Juli 1915 (St. hl uo. 345), die zijn geboren in 1894 of in 1893. Bij de inschrijving voor den landstorm van deze personen kan worden afgeweken van de bepalingen van het Landstorm-Besluit, voor zoover dit door den Minister van Oorlog wordt bepaald. (St. Ct.) De kommiezen 3e kl. der rijksbelastingen A. van Baaien te Ter Neuzen en J Korstanje te Zuiddorpe zijn met ingang van 1 Aug. j.l. benoemd tot kommies 2e klasse. De kommies bij 's Rijks belastingen V. J. Neomagus alhier, wiens verplaatsing naar Oud-Gastel (N.-B.) op zijn verzoek was ingetrokken, wordt thans overgeplaatst naar Middelburg. 'tWas een mooie avond, Zondag avond in de Buitensocieteit. Het weder was droog, er was weinig wind, de lucht was zoel. 't Was een van die avonden, zooals we er in ons noordelijk klimaat schaarsch in een jaar hebben. De tuin zeli is met zijn dicht lommer op zijn schoonst. Het concert, door de »Vereenigde Werk lieden» uitgevoerd, mocht zich verheugen in de belangstellende aandacht der opgekomenen. Maar het getal dier opgekomenen had grooter kunnen zijn. Was het de dreigende lucht van tevoren, die velen heeft weerhouden Wij weten het niet. Maar jammer is het zeker, dat geen talrijker publiek was gekomen om te genieten. Zoo de gelegenheid niet bestond, men zou het zich beklagen en alle moeite doen om tot stand te brengen, wat nu reeds jaren eene heerlijke gelegenheid tot ontspanning biedt. Bjj eene volgende gelegenheid hopen wij dan ook op een even schoonen avond, een goed concert, maar ook eene grooter belang stelling. Zilveren beker van heft Briftsche gouvernement. De burgemeester van Ter Neuzen heeft door tusschenkomst van het departement van buiten- landsche zaken een zilveren beker ontvangen, gesohonken door het Britsche gouvernement om dezen te overhandigen aan Klaas Matroos, wonende te Rotterdam, kapitein van het stoomschip ^Elisabeth» van A. C. Lensens reederij in Ter Neuzen, in verband met de reddiug door dat stoomschip van een aantal schepelingen der op 10 April in de Noordzee getorpedeerde Engelsche stoomboot »Har- palice«. De beker draagt de volgende inscriptie Presented by the Britsh Government to Klaas Matroos, master of the steamschip Elsabeth of Terneuzen, in acknowledgement of his humanity and kindness to the shipwrecked crew of the British steamschip Harpalice of Londen, which was sunk in the North Sea on the 10 th April 1915, Vroeg naar bed. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz. heeft voor de gemeente Olinge voor wat be treft het gedeelte gevormd door den Kleinen Kieldrechtpolder en den Clingepolder ten Noord-oosten van den spoorweg Hulst-Sint Nicolaas, eene politieverordening vastgesteld, waarbij het verboden is zich tusschen negen uur des namiddags en vier uur des voormid dags zonder schriftelijke vergunning van den detachementscommandant te Clinge buitens huis op te houden. Verder is verboden stil te staan op den publieken weg, tenzij de te verrichten werk zaamheden zulks vereischen samenscholingen waaronder te verstaan het zich opzettelijk bevinden op een afstand van 5 meter of minder tot twee of meer andere personen, zijn verboden. Tenslotte mo-ten alle socië teiten, koffiehuizen, tapperijen en andere lokalen bestemd tot gezellig verkeer, gesloten zijn van een uur voor zonsondergang af tot twee uur na zonsopgang. De werkman Blankert te Kijkuit, die onder het rad van een geladen boerenwagen geraakte, en daardoor zwaar werd gekneusd, is aan de gevolgtn overleden. De ongelukkige laat een weduwe met zes jeugdige kinderen na. In den nacht van Woensdag is door de grenswacht te Heikant geschoten op zekeren C. van St. Jansteen (Heikant) terwijl hij in vereeniging met anderen trachtte te smokkelen. Hij werd getroffen. De toegebrachte verwon dingen zijn levensgevaarlijk, naar men zegt. Ook twee van zijn makkers zijn aangeschoten. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Hontenisse, waarbij 9 van de 11 leden aanwezig waren, werd met 7 stemmen tot gemeente-secretaris gekozen de heer H. F. v. Leeuwe, thans in gelijke be trekking te Stoppeldijk; op den heer H. W. Dalmijn, gemeente-secretaris te Graanw, waren 2 stemmen uitgebracht. Men meldt uit Hulst: Dezer dagen had de mil.-soldaat Dieleman afkomstig van Hontenisse, de onvoorzichtig heid met zijn bajonet naar een nabij de elec- trische draadversperring liggende appel te steken, met het gevolg dat hij met vorenbe doeld wapen in aanraking kwam met de draad en bewusteloos neerviel. Het mocht zijn kame raden evenwel gelukken door toepassing van kunstmatige ademhaling hem weer bij te brengen. Hij is nu volgens de off. van ge zondheid buiten gevaar. Bij het onlangs gehouden toelatings examen voor den hoofdcursus slaagde, o. a. de onderofficier J. Dreve. afkomstig van Phi- lij pine. Met ingang van 1 September a s. wordt het luilptelegraaf- en hulptelefoonkantoor te Aardenburg opgeheven en wordt aldaar, in vereeniging met het ter plaatse bestaande post kantoor een Rijkstelegraaf- en telefoonkantoor gevestigd. Bij de landbouwers J. Adriaansen en J. de Bruijckere te Sluis, wijk Oud-Heille, is het mond- en klauwzeer onder hun rundvee uitgebroken. Bijna 150 beesten, bij A. 50 en bij B. ongeveer 100 zijn of begraven öf ge slacht. Het vleesch schijnt naar Rotterdam vervoerd te zullen worden. Bommen op Nederlandsch grondgebied geworpen. Men seint uit C'adzand aan het Persbureau Vaz Dias Zondagnacht omstreeks tien minuten over twaalf werd Cadzand opgeschrikt door een hevige ontploffing. Het bleek, dat in de nabijheid van een sleepboot, welke in dienstis bij de Nederlandsche marine, een bom gevallen was, welke ontploft was. Eenige minuten later viel achter het gebouw van den sluismeester bij de Wielingen in de nabijheid van de haven een tweede bom, die waarschijnlijk voordat zij den grond bereikte, ontplofte. De stukken vlogen door de ruiten in het gebouw van den sluismeester en door de deuren van de loods en trollen den romp van een reddingboot, welke in de loods opgeborgen was. De sluis meester bekwam een onbeduidend schrammetje op den rug, vermoedelijk door een bomscherf. In de omgeving van de haven zijn vele ruiten der huizen gesprongen. Eenige oogenblikken later vielen nog twee bommen op een weiland op ongeveer 150 meter van de haven,, die groote gaten in de grond sloegen. De bommen werden geworpen door 'n vliegmachine, die zich op zeer groote hoogte bevond, en waar van de nationoliteit niet kon worden vastge steld. De machine kwam uit zuidelijke richting en verdween weer in de zelfde richting. On- middelijk openden de Duitschers vanuit Knocke het vuur in zuidelijke richting, doch het vliegtuig was reeds verdwenen. Langen tijd daarna werd nog met zoeklichten gewerkt. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend in de zaak tegen W. H. wed. D. 50 jaar, wonende te Middelburg en thans aldaar gedetineerd en P. H. D. 23 jaar te Middelburgde eerste verdacht van meel en tarwe bij den landbouwer G. onder Grijpskerke, de tweede verdacht van heling, terwijl de gevangenhouding van de eerste ver dachte werd gelast. l'evens werd de buitenvervolging stelling en vrijlating gelast van Ma. Z. 41 jaar, wonende te Hoek gedetineerd te Middelburg, verdacht van brandstichting. I'ogiug tot smokkelen. De enorm hooge prijzen van meel e. d. in Duitschland nopen nog talrijke huismoeders nabij onze grenzen, om te trachten kleine hoeveelheden dier waren uit te voeren. Vooral schijnt de ligging en omgeving van 's-Heeren- berg en Beek de smokkelaars aan te trekken, waar geregeld door de grenswachten foillee- ringen, gevolgd door aanhouding, worden ge daan. Een paar vrouwen van de grens hadden, toen haar door middel van een paar schoten stilstaan werd gelast, eventjes ongeveer veer tig pond meel onder de kleeren verborgen. Maar aan ieder kilo meel wordt dan ook tachtig pfenning verdiend Eén kennis. Te Oudkarspel vergaderde de Raad voor de derde maal over het houden der kermis. In de eerste bijeenkomst werd besloten, als naar gewoonte, 3 kermissen te houden. De volgende vergadering werd een voorstel-Van der Toom aangenomen, om slechts 1 kermis te vieren. Daartegen kwamen een aantal her bergiers en neringdoenden op die in een drie tal adressen verzochten op het vorige besluit terug te komen. Over deze verzoeken staakten de stemmen, zoodat slechts 1 kermis zal worden gehouden. Noodlottige vechtpartij te Leiden. Zaterdagavond en vannacht was het op de Breestraat te Leiden zeer woelig. Groepen per sonen uit Den Haag waaronder zoowel mili tairen als burgers trokken op tegen de Leide- naars en omgekeerd. Ook de groep Leidenaars bestonden uit militairen en burgers. Tegen half twee werd een formeels slag geleverd. Er vielen ernstige klappen en er werden verschillende verwondingen toege bracht. De 26-jarige ,J. Krol, uit Leiden, kreeg een steek inj de lies, en werd levens gevaarlijk verwond. De man, vrijgezel, werd per brancard naar het Academisch Zieken huis gebracht, waar men zijn toestand zeer ernstig inzag. Hij moest onmiddellijk worden geopereerd. Als vermoedelijke dader werd door de politie in arrest genomen een sergeant van het reg. grenadiers en jagers uit Den Haag, die echter nog niet heeft bekend. Ook andere personen kregen meer of minder ernstige verwondingen. Verscheurd bankbiljet. De telegrambesteller Stuivenberg te Tiel vond Zaterdagmorgen voor het kantoor der Geldersche Landbouwbank in de straatgoot tal van papier-snippers, bij nader beschouwing stukjes bleken te zijn van twee bankbiljetten van 200. Hij stelde ze ter beschikking van de politie. Later meldde zich als eigenaar daar aan een welgesteld landbouwer uit Ëverdingen, die ten gevolge van een gevangenschap van een paar dagen malende schijnt te zijn. Zijn opgaven worden door de politie gecontroleerd. Een kruier van het spoor F. B., die een oogenblilc in het gezelschap van dien heer was gezien, werd in verband met deze vondst ge fouilleerd. Het toeval wil, dat B. tijdens zijn dienst aan het station een bedrag van ruim 7000 aan gevonden gelden bij de politie heeft gedeponeerd. Meisje verbrand. Een 10-jarig meisje van den landbouwer H. van Haaren te Ossenwaard bij Lobith is ten gevolge van bekomen brandwonden in het ziekenhuis te Elten overleden. Spelende bij de Zusterschool te Herwen waren de kleeren van het ongelukkige kind in brand geraakt. Het was een eenig kind. BERLIJN, 10 Aug. (off.) Ten O. van Ieperen gelukte het Engelschen strijdkrachten zich in het bezit van het Westelijk gedeelte van Hooge te stellen. Fransche mijnontploffingen in de streek van het gehucht Beau Séjour in Champagne waren vruchteloos. Na de vernieling van het viaduct ten W. van Dammerkirch door onze artillerie op 30 Mei hebben de I* ranschen daar een ceintuurbaan weten te trekken en de Larck ten Z. van Wannsbach overbrugt. De brug welke haast geheel klaar was werd gisteren door eenige treffers van onze artillerie vernield. Aan de /.miderrand van het Hessenwoud ten W. van Verdun werd een Fransche observatie ballon naar beneden geschoten. Op J Augustus 12 uur in den avond wierp een vijandelijk vlieger op Cadsand bom men. lusschen Bellingen en Rheinweiler ten Z. van Mühlheim in Baden moest een Fransche vlieger door het vuur van onze afweerkanonneu landen. De bestuurder en waarnemer werden gevangen genomen. Bij Pfirz werd een vijandelijk vlieger door ons vuur gedwongen op Zwitsersch gebied te dalen. I El ROG RAD, 10 Aug. Off, Een krachtige aanval van een Duitsch eskader, bestaande uit 9 pantserschepen, 13 kruisers en verschillende torjredobooten in de golf van Riga werd afge slagen. Onze watervliegtuigen lieten bommen vallen op het eskader en hadden een belang rijk aandeel in het succes. Een kruiser en twee torpedobooten van den vijand liepen op mijnen en werden beschadigd. TER NEUZEN. Huwefijks-voltrekkingen. 4 Aug Jacobus Gjjsbrecht Jan Schoonakker, 38 j. im en Johanna Hendrika Villée, 27 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Pieter Adriaan, z van Cor nelia de Ridder en Adriana De(j. 6 Aug. Maria Johanna Sophie, d. van Cornelia Corneta Jansen Overlijden. 2 Aug. Esther de Koejjer, 79 j. wed. uit het eerste huwelijk van Louis Oppeneer en uit het tweede of laatste huwelijk van Gerard Meeusen. Cornelia Adriana Dejj, 36 j., echtg. van Pieter van den Hout Pieter Riemens, 39 j echtg. van Cornelia Suzanna de Ridder 4 Aug. Cyta Snap, 2 j., d. van Gerard Snap en Teuntje, Adriana van der Klooster. 5 Aug. Maria Magdalena de Bruijn, 4 weken d. van Josephus Theodoras en Josephina Maria Baert. 6 Aug Geertruida van Fraijenhove, 85 jweduwe van Jannis den Decker. Elisabeth Loof, 57 j., echtgenoote van Jacobus de Doelder. 7 Aug. Petrus van Houdt, 35 j., echt genoote van Louise Catharina de Roos. DAGEN. Voorm. Nani. Woensdag 11 Augustus 2.1 2.16 Donderdag 12 2.35 2.49 Vrjjdag 13 3.6 3 22 Zaterdag 14 3.39 3 55 Zondag 15 4.13 4.30 Maandag 16 4.49 5.8 Dinsdag 17 5.30 5.53 A DYERTENTIËN. WASHINGTON, 7 Aug. (Reuter. Part.) De houding van de Vereenigde Staten tegen over Mexico wordt duidelijk uit de volgende verklaring van hoog gezaghebbende zijde De erkenning van geen der tegenwoordige partijhoofden wordt mogelijk geacht. Noch Carranza noch een andere aanvoerder van troepen wordt geacht het heele land te be- heerschen. Het werkelijke doel van de Mexi caansche omwenteling is een jaar geleden be reikt, toen Huerta werd omvergeworpen. De strijd is er sedert dien een van partijen ge weest, geen wezenlijke omwenteling. Het eerst vraagstuk is nu, als voorloopig president iemand te vinden, die de zaak van de oor spronkelijke omwenteling tegen Huerta ver tegenwoordigt. Het is niet noodig, dat hij de vertegenwoordiger is van een der partijen, die nu tegen elkaar vechten. i

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3