Yau het Oostelijk oorlogstooueel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Op Zee. De eerste Belg, die tegen de Duitschers gestreden heeft. Uit het hospitaal te Maastricht is naar Kat wijk aan Zee vertrokken de Belgische gen darme J. Peifl'er, die daar sedert begin Aug. van het vorige jaar werd verpleegd. P. is een der eerste Belgen geweest die contact heeft gehad met de Duitsche armee. Toen een af- deeling Duitsche soldaten in Gemmenich aan kwam, werd dezen door de gendarmen van Gemmenich, onder wie zich ook P. bevond, beleefdelijk gezegt, dat ze zich op Belgisehen bodem bevonden, en dus spoedig moesten zorgen België te verlaten, wilden ze niet geïn terneerd worden. De Gemmenichsche gendar merie wist niets van de schending der Bel gische neutraliteit door Duitschland. De Duitsche patrouille was spoedig in een gevecht gewikkeld met de Gem nenichsche gendarmen, van wie ook eenigen sneuvelden. P. werd in het been getroffen en md spoedig een uitstekende verpleging in het burger- ziekenhuis. Hij is echter, tot zijn groote spijt, niet meer in staat om zijn vaderland als sol daat te dieneu en zal als noncombantant het einde van den oorlog in een verblijf voor afgekeurden in Nederland moeten afwachten. Weer een Uit Sluis schrijft men aan »De Telegraaf« d.d. y Augustus 't Was nu geen marinier, maar een infante rist, die t Duitsche leger ontvlucht was en in Nederland rust en veiligheid zocht. Op 4 Augustus had hij nog bij Reims ge streden. Toen was hij naar Vlaanderen gestuurd en nam hij de kans waar te ontsnappen. 't IJzeren Kruis, dat hij had verworven, kon hem toch niet in dienst houden. Na een avontuurlijke reis o.a. zwom hij, met zijn kleederen op 't hoofd gebonden, door 't Brugs'ch kanaal kwam hij om 3 uur in den nacht te Sluis aan. De deserteur moest goed inge licht zijn, want hij sloop over de grens daar, waar nog een hoekje open is. Toen hij verder Nederland in reisde en met de tram vertrok, toonde hij zijn vreugde over 't einde van zijn oorlogscarrière door de nieuws gierigen vroolijk toe te wuiven. Kortrijk afgesloten De 21e Juli achter het front Armoede De oogst in België Te Oostende. GENT, 6 Aug. (Eigen bericht). De stad Kortrijk, ongeveer 15 K.M. achter Jt front ge legen en epn centrum voor de Duitschers. is geheel door prikkeldraad afgesloten, gelijk een vasting. Waar de straten buiten de stad leiden, is een opening, met post, die streng de passen naziet. Met passen zijn de Duitschers voor sommige richtingen zeer spaarzaam. Zoo is het verkeer tusschen Kortrijk en Brugge zoo goed als ge stremd en in de richting van het tront geheel verbonden. De bekende prikkeldraadfabriek van Swe- vegem heeft het dus nog altijd zeer druk. De 21e juli verjaardag van België's onaf hankelijkheid, is ook te Kortrijk geestdriftig gevierd geworden; natuurlijk niet in 't open baar. Daartegen waakten de Duitschers. Maar de kerken zijn nu in België als vrijplaatsen geworden. En zoo werd in St. Maartens een Te Deum gehouden, dat druk bijgewoond werd. De heeren verschenen in gekleede jas en met hoogen hoed en men zag zelfs vrijmet selaars, die in 20 jaar geen stap binnen een kerk gezet hadden, nu onder de statige gewelven. De dag verliep ordelijk. Ja, de kerken zijn de vrijplaatsen. Wordt ergens een lijkdienst gehouden voor een gesneuveld, Belgisch sol daat, dan stroomt 't bedehuis vol en komen er zelfs belangstellenden uit omliggend dorpen, want zoo'n plechtigheid is niet alleen voor 't volk een plicht van dankbaarheid jegens een gevallen strijder, doch ook een vaderlandsche betooging, waarbij men sterk aan de worste lende broederen wordt herinnerd en men het nationaal volkslied hoort. Uit dit alles blijkt, dat de Duitschers ook in Vlaanderen weinig vorderen met de verove ring der geestea. Het nationaal bewustzijn blijft krachtig. Ernstiger wordt de toestand ia het beproef de land. Wij overdrijven niet als we zeggen, dat in veel gezinnen armoede heerscht. De steuncomite's doen wat ze kunnen, maar zijn niet in staat allen nood te lenigen. En er is geen werk, geen verdienste, dat is 't ergste. De menschen zien hevig tegen den komen den winter op. Ze denken aan de voedings- k westie, de lange avonden met, kaarslicht en de winter meest eens streng zijn! Niet alleen burgers, maar ook veel Duitsche soldaten huiveren bij de gedachte aan 't koude seizoen, aan lange nachten van aanhoudenden regen of strenge vorst, aan water en sneeuw. Nu kan men de opbrengst van den oogst nagaan deze is minder dan op andere jaren, en de oorzaak hiervan ligt in gebrek aan kunstmest. an 't zoo streng afgesloten Oostende komt weinig nieuws, 't Is of deze stad o zoo ver van ons ligt. We weten, dat het leven er vervelend stil is, dat de levensmiddelen zeer duur zjjn, dat de burgers nog altijd niet in groepjes mo gen samen staan en de taptoe ook in dit zomerseizoen om negen uur slaat. Er werd zooveel mogelijk onderwijs ver strekt, al zijn vele leerkrachten weg en niet alle scholen vrij. Nu is de vacantie begonnen, die korter duurt dan op andere jaren. En waarlijk, dat is 't eenige nieuws van de badstad, die in vredestijd in deze maand dui zenden bezoekers had en groote weelde ten toon spreidde. De badgasten zijn nu de marinematrozen, al mogen de burgers enkele uren per dag op een gedeelte van den dijk komen. Twee uur verder begint het Yserfront. (Tel.) Belgische stakers gedood. Volgens een Reuter-bericht bevat de »Uu- manitéc een telegram uit Havre, meldende, dat in het Belgische steenkolendistrict een staking is uitgebroken. De Duitschers vuurden op de stakers. Twee soldaten en zeven stakers werden gedood, terwijl vele andere gewond werden. De Duitschers bewaken thans de mijnen. Te Charleroi zijn onlusten uitgebroken wegens de hooge prijzen der levensmiddelen. Winkels werden geplunderd en de troepen maakten een charge op de oproermakers. Tien personen moeten gedood en 40 gewond zijn. ST. PETERSBURG, 9 Aug. (Pet. Tel.-Ag.) De bezetting van Warschau heeft blijkbaar de eigenlii fde van den Duitschen generalen staf gestreeld. De omsingeling van het geheele gevechtsterrein aan den Weichsel om het Rus sische leger af te snijden blijft klaarblijkelijk het doel van het vijandelijke leger. De militaire beoordeelaars zien het eerste oogmerk van den vijand in de verovering van de vesting Ossowiec, welker voortreffelijke verdedigingswerken door den heldenmoed dei- verdedigers een krachtigen tegenstand blijven bieden. De vijandelijke troepenmacht tegenover Ossowiec schijnt nu te zijn versterkt. Zooals officieel is bekend gemaakt, werd de aanval van de Duitschers voorafgegaan door geschut vuur en het gebruik van verstikkende gassen. De poging om het Russische leger in den rug te vallen is echter mislukt. Hetzelfde lot trof een poging van het leger van v. Mackensen om door de Russische linie ten Zuiden van Wlodawa te breken. Deze nederlagen hebben het Duitsche hoofdkwartier weer eens ingescherpt, dat het Russische leger intact is gebleven, zoodat de vijand, zooals de militaire critici schrijven, genoodzaakt is ge weest zijn toevlucht tot pogingen te nemen, om de aandacht van de Russen naar andere punten af te leiden. Het bombardement van de vooruitgeschoven stellingen van Kowno en de krijgsverrichtingen in de streek tusschen Dwina en Njemen hadden ten doel het Rus sische leger naar deze streken te trekken, doch dit doel werd niet bereikt en bovendien was het voordeel in die streken aan de Russen. De militaire medewerker van het Norwoje Wremja ziet in de uitkomst van het optreden van den vijand om Riga te bezetten een defi nitieve nederlaag voor de Duitschers. De Duitsche legerkorpsen werden naar Mittau teruggeworpen. Nauwelijks had de vijand deze nederlaag geleden of hij keerde zich tegen Kowno. De bladen in de Oostzeestreken melden, dat de Duitsche troepen uit Bausk werden ver werden verdrevenen vervolgd. Aangezien Mittau in de handen der Russen is, is er geen twijfel, of bet offensief van den vijand in de streek van Riga is tot staan gebracht. De voorafgaande uiteenzetting rechtvaardigt de meening der bladen, dat de veranderingeu, welke de vijand in den toestand heeft gebracht niet veel om het lijf hebben. Volgens de Rjetsj verwacht men in militaire kringen, dat de vijand om zijn succes te ver zekeren een reeks pogingen zal ondernemen tegen het centrum in de Weichsel-streek, als de pogingen tegen de flanken mislukken. Zooals een der bladen schrijft, is het vijandelijke front aan de uiteinden zeer zwak, en zal dit gevaarlijk voor hem worden, omdat een gemakkelijke doorbraak dreigt, zoodra het Russische leger tot het offensief zal overgaan. BERLIJN, 9 Aug. (Wolff.) Officieele mede' deeling uit het groote hoofdkwartier Onze aanvalstroepen werkten zich dich ter nabij Kowno 4300 Russen, onder wie drie officieren, werden gevangen genomen. Ook tegen de Noord en de Westzijde van Lomza maakten wij onder hevige gevechten vorderingen, 3 officieren en 1400 man werden gevangen genomen, 7 machinegeweren en een gepantserde automobiel werden buit- g -maakt. len Zuiden van Lomza bereikten wij den weg naar Ostrow. Wij overschreden den weg van Ostrow naar Wyczkow. De Russen, die op eenige plaatsen taaien tegenstand boden, werden teruggeworpen. Nowo Georgiewsk is nu ook aan de Oostzijde, tusschen Weichsel en Narew, af gesloten. Wij bezetten Praga, de voorstad van War schau. Onze troepen dringen verder Oost waai ts op. In Warschau zijn nog eenige duizenden gevangenen gemaakt. ROME, 9 Aug. (Reuter.) Volgens het officieele bericht hebben de Italianen in de streek van Tonale de ten zuidoosten van den Ercuvallo berg verschanste Oostenrijkers ver rast en verstrooid, waarbij veel oorlogsmate riaal in de ontruimde loopgraven is buit ge maakt. De Italianen verdreven de Oosten rijkers door het vuur uit hun tienduizend voet hoog gebracht berggeschut ook uit de verschansingen ten noordoosten van den Er- cavallo. De Italianen zijn verder met succes voorwaarts gekomen in het Sexten-dal in Cadore. Zij hebben vijandelijke aanvallen tegen Italiaansche verdedigingswerken op de hoogvlakte van de Karst afgeslagen. Oostenrijksch legerbericht. WEENEN, 9 Aug. (W. B.) Officieel. Gis teren stond het zuidelijk deel van het plateau van Doberdo op verschillende plaatsen onder heftig artillerievuur. Onze artillerie ant woordde met succes. Ook in de streek van Plawa heerschte grootere activiteit der artil lerie. Een poging van zwakkere afdeelingen dei vijandelijke infanterie om onze stellingen bij Zagora binnen te dringen, mislukte. Aan de grens van Karinthië deden kleinere vijandelijke afdeelingen op verschillende plaat sen aanvallen, die geen succes hadden. Voor onze stellingen op de Bladnerjork liet de vijand meer dan honderd dooden achter. In het grensgebied van Tirol sloeg een van onze patrouilles op de Cresta Bratfca een vijandelijke halve compagnie terug en bracht haar zware verliezen toe zonder zelf een man te verliezen. Ten westen van Baone aan de Lavaueck had in den nacht van 8 dezer een hevig vuurgevecht plaats, waaraan echter van onze zijde geen troepen deelnamen. Italiaansch legerbericht. De Italiaansche legatie ontving het volgende communiqué van den Italiaanschen Grooten Generalen Staf 8 Aug. In de streek van de Tonale heb ben onze afdeelingen Alpenjagers, welke op rukten over den moeilijk begaanbaren kam van de rotsketen, welke van het zuiden boven V alle del Monte (Boven Noce) opstijgt, in den ochtend van den 7 Augustus vijandelijke troepen verrast en verstrooid, die verschanst waren ten zuidoosten van den Erca Vallotop, en zich meester gemaakt van bommen, pa tronen en raketten en ander materiaal, dat door den vijand was achtergelaten. Op denzelfden dag werden andere vijande lijke troepenafdeelingen, die zich hadden ver schanst te Malga Paludei ten noordoosten van den Erca Vallotop uit hun stellingen verdreven door nauwkeurig gerichte schoten uit onze bergbatterijen, welke op meer dan 3000 meter Luugte naar boven waren gesleept op de rotsen van de Erca Vallo. In het Sexten-Dal (Cadore) werd de doel treffende beschieting welke onze batterijen van middel-zwaar kaliber tegen de passen ontwikkelden, gevolgd door den opmarsch van de infanterie, welke, den vijand gelei delijk terugdrijvende, een tront bereikte van af den Monte Nero tot de zuidelijke hellingen van den Burg-Heli en zich daar versterkten. In den Karst deel gisteren de vijand ten einde den voortgang van onzen naderingsarbeid te bemoeilijken, talrijke kleine en onmiddel- lijk afgeslagen tegenaanvallen en trachtte zelfs bewegelijke ijzerdraadversperringen voor onze liniëa te plaatsen. Onzej batterijen bombardeerden de vijandelijke colonne, die op marsch was van Devotaki naar het front en veroorzaakten door goed gemikte schoten ont ploffingen en branden in de omstreken van Marcottini. Van de Dardenellen Een Turksch oorlogsschip in den grond geboord. KONSTANTINOPEL, 9 Aug. (Wolff) Me- dedeeling uit het hoofdkwartier Aan de Dardanellen heeft de vijand in den nacht van Vrijdag op Zaterdag onder be scherming van zijn vloot versche troepen ge land in~ den omtrek van Karatsjali, in het noorden van de Golf van Saros, en verder op t wee plaatsen ten noorden van Ari Boernoe. Wij hebben den bij Karatsjali gelanden vijaüd geheel verdreven. Op zijn vlucht liet' hij ongeveer 20 dooden achter. De ten noorden van Ari Boernoe ontscheepte troepen rukten onder bescherming van de vloot Zaterdag een weinig op. 's Avonds hebben wij den opmarsch door tegenaanvallen tot staan gebracht. Hedenochtend hebben wij aanvallen van den vijand afgeslagen en hem aanzienlijke verliezen teegebracht. Wij maak ten ook eenige soldaten en officieren gevangen. Bij bed-ul-Bahr verdreven wij den vijand uit een deel van de loopgraven op onzen rechtervleugel. Vrijdag sloegen wij den vijand terug, die bij twee vruchtelooze aanvallen tegen dezen vleugel 2000 dooden voor de loopgraven achterliet. Zaterdag sloegen wij drie lang durige en hevige, doch vruchtelooze aanvallen, die de vijand met groote macht tegen het centrum en den linkervleugel van deze loop graven ondernam, af. Wij hebben den vijand geheel in de oude stellingen teruggeworpen. Niet tevreden met dit resultaat zijn onze dappere troepen een deel van de vijandelijke loopgraven binnengedrongen en hebben 'die tegen vijand ingericht. Wij maakten 110 ge vangenen. Een vijandelijke duikboot heeft vanochtend het linieschip Barbaross Haïredin in den grond geboord. Een groot deel van de be manning is gered. Het verlies van bet schip windt ons niet bovenmatig op. Alleen wordt nu de sterkte- verhouding van onze zeemacht tot die der vijandelijke als 1 tot 10. Wij wijzen er nog op, dat onze overige schepen dezelfde energie aan den dag zullen blijven leggen en hun van vaderlandsliefde blakende bemanning door hun bekwaamheid en hun toewijding den vijand dezelfde schade zullen weten loe te qrengen als hun kameraden. (De Barbaross Haïredin (ex Kurfüst Friedrich Wilhelm) was een van de twee door Duitsch land in 1910 aan Turkije verkochte schepen. Het linieschip mat 10,600 ton, voerde o. m. 6 kanonnen van 28 c.M., liep 17 knoopeti en was in 1891 van stapel geloopen. Red.) Engelsch visschersvaarfuiq ïn den grond geboord. Het. stoomschip Dirksland, van de Scheej»- vaart- en Steenkolen Maatschappij, heeft te Rotterdam de bemanning van het Engelsche visschersvaartuig Christmas Rose, thuis be- hoorende te Lowestoft en gemerkt L T 294 aangebracht. Deze bemanning beslaat uit deu schipper A. Lee en de matrozen G. Wood en A. Painter. Kapitein A. de Jol, van de Dirksland, deelde omtrent deze schipbreukelingen mede, dat hij hen Zaterdagnamiddag omstreeks één uur met hun roeiboot heeft opgepikt op 52° 27' Noorderbreedte ongeveer 15 mijl Noordwest van het Maas- vuurschip. Hij deed dit, na gewaarschuwd te zijn door een klein model Duitsche duik boot, die haar vlag vertoonde Doch reeds voor dit vlagvertoon plaats greep, had men aan boord van de Dirksland, die met steen kolen geladen, van Newcastle naar Rotterdam op weg was, de duikboot opgemerkt. Ook de roeiboot van de visschers is aan boord van Dirksland gehaald. Nadat zij hun kleeding van boord mede genomen hadden en schipper Lee ook nog gelegenheid vond om zijn kompas te redden", moesten zij zich in hun roeiboot begeven, waarna de Duitschers, door middel van twee bommen, die zij aan boord van de Christmas Rose brachten, dit zeilvaartuig, hetwelk 30 ton groot was, deden zinken. Twee ontploffingen werden gehoord. Te voren hadden zij de laatst gevangen visch aan boord van hun duikboot overgebracht. Schipper Lee is daarop met zijn beide ma trozen naar de Dirksland geroeid, die zich op ongeveer 1mijl van hen bevond. Daar werden zij liefderijk aan boord opgenomen. Bij aankomst alhier zijn de Engelschen naar het Zeemanshuis in de Calandstraat ge bracht. Zij zullen de hulp van den Britschen consul-generaal inroepen. Schipper A. Lee, die Vrijdag Lowestoft verliet, vertelde, dat toen hij Zaterdagmiddag aan het visschen was, hij gepraaid werd door een Duitsche duikboot, die haar vlag vertoonde, doch waarop hij, evenmin als de bemanning van de Dirksland, een nommer heeft opge merkt. Hem werd gelast met zijn bemanning in de scheepsboot. te gaan en zijn scheeps papieren over te leveren. Aan 'dit verzoek kon hij evenwel niet voldoen, omdat hij geen scheepspapieren bezit. en 2° 46' Oosterlengte, O

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2