Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Pt Verbanning Van Ps. pt ligt. Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2596. Woensdag 11 Augustus 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neusen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling, Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Te Iff. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 oent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Orootere letters naar plaatsruimte Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken W o e li s (1 a g- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. »De Zeeuwsche Kerkbode, Weekblad voor de Geref. Kerken in Zeeland* schrijft Hij is Christen-socialist, die Ds. De Ligt, en als zoodanig zeker den meesten Gerefor meerden weinig sympathiek. «Nochtans zal bij diezelfde Gereformeerden het bloed wel wat sneller zijn gaan stroonien en zullen hunne anders zoo koele hooiden wel wat heeter zijn geworden bij het bericht, dat deze predikant, die staande in zijn ambt vol gens zijn geweten het Evangelie van Christus zuiver verkondigde, daarom eenvoudig verban- nsn werd uit het gebied van den divisie-com mandant Buhlman. «Wij kunnen ons hiervan niet afmaken met te zeggen, dat zulks ten opzichte van een pre dikant uit de Hervormde Kerk met haar onge breidelde leervrijheid ook geen wonder is. »Want het is waar: daar heerscht leervrij heid in de Hervormde Kerk. «Modern en Orthodox, Ethisch en Evange lisch leven zeer broederljjk soms en ook wel eens onbroederlijk in haar midden. »Maar tegen die leervrijheid gaat het ver- baunings-decreet van den commandant niet in. »Dat de banneling Christen-socialist is, is niet de oorzaak van zijn verbanning. Hoe zou het ook Een modern-socialistisch predikantje is zelfs veldprediker. «Alleen heeft hij zich fel anti-militairistisch uitgesproken. Hij heeft b. v. een schildering gegeven van wat hij noemde «het vervloekt, militairistisch systeem*, waarin het leger een machine wordt en men op bevel gaat schieten «al was het op het hart van Jezus Christus, dat heilig hart van God*, en waarin eerste eisch is »dat gij, zoo noodig uw geweten slingert uit uw borst*. «Natuurlijk nemen wij het voor zulke uit drukkingen niet op. «Met de Heilige Schrift in de hand zullen wij den machtstrijd der volkeren nog scherper veroordeelen dan deze prediker. «Maar waarom de militairen, die bij onder zijn gehoor gehad en die toch niets anders te doen hebben dan te waken dat wij niet mede het slachtoffer worden van het militairisme der groote mogendheden zoo pijnlijk moesten wor den gestriemd, zien wij niet in. «En wij vinden het begrijpelijk, dat een ka pitein van de marechaussee met nog een paar man van zijn wapen na dergelijke uitingen 't kerkgebouw verliet. «Doch hierbjj had het onzes inziens dan ook behooren te bljjven. «Wat verder gevolgd is, was een quaestie van rechts-bevoegdheid. «Er. dan komt het ons een alle perken te buiten gaande rechts-aanmatiging voor, wan neer aan een militair gezaghebber bevoegdheid verleend is een prediker, die ambtelijk optreedt om het Evangelie van Christus te verkondigen, eenvoudig uit zijn werkkring weg te bannen. «Want al zijn ook wij het toevallig met de gebezigde uitdrukkingen niet eens, straks kan er een prediker, ook een Gereformeerde predi ker optreden, die op zjjne wijze tegen het militairisme getuigt en wiens optreden wij wel voor onze rekening nemen, en wat waarborg hebben wij dan, dat zulk een niet evengoed verbannen zal worden De Gereformeerde heeft op predikers van andere richting niets voor dat bewijst wel het instituut der veldpredikers. »0f men verbannen of niet verbannen zal worden ligt geheel aan het oordeel van den militairen gezaghebber. «Hij bepaalt zijn maatstat. «Hij verbandt dezen, hij duit genen. «En zoo zeker als het Calvinisme oorsprong en waarborg dezer vrjjheden is moeten wij Calvisten er op tegen komen, dat een dienaar van Jezes, al vervulde hij zijn dienst ook met goed, door een dienaar der wereldsche Over heid eenvoudig verbannen wordt.* DE OORLOG. De algemeene toestand. Wat er in het Noorden van Koerland ge beurt, is uit de berichten van Russische zijde niet duidelijk. Na den val van Warschau verwachtte men in Rusland den val der Weichsel-vestingen, die slechts dienden als flankbescherming van Warschauen dien van Riga, onhoudbaar geworden door de nadering van de Duitsche strijdmacht in het Noorden, die Mittau reeds had bezet en nu in het mierenrijke gebied van Samogitien oprukte, en de Eckau reeds had overschreden. De «Times* van Zaterdag bevatte dan ook de mededeeling, dat Riga ontruimd werd. De straten zijn vol met apn dichte menigte, die poogt zich en haar draagbare have in veiligheid te brengen, de stations worden be legerd door hen, die wenschen te vertrekken. Mittau was net bijtijds ontruimd. Sedert meldde een Russische bericht, dat de Russen daar slag hadden geleverd, tus9chen den benedenloop van de Aa, de Eckau en de Dwina, en dat de Duitschers uit dit gebied waren teruggedreven. Maar nu komt de «Nowoje Wremija* ons reeds mededeelen, dat Mittau weer in Rus sische handen is. Dat is meer dan men ver wachten mocht, en ook meer dan in het Russische legerbericht vermeld werd. Waar schijnlijk is het dan ook niet, en wij zullen dus wel doen, de commentaren daarover te bewaren, totdat de toestand er duidelijker ge worden zal zijn. De «Nowoje Wremija« meent, dat de offen sieve beweging in het gebied van Riga is tegengehouden en de Baltische bladen melden, dat de Duitsche troepen uit het plaatsje Bauske werden gedreven en achtervolgd worden. Ten zuiden daarvan, oostelijk van Ponje- witsj, wordt wel gevochten, maar zijn, volgens de Russische berichten, de wijzigingen niet belangrijk. Een terugtocht in het noorden, zoover als de «Nowoje Wremeija* aangeeft, die reeds meldt, dat Mittau opnieuw in Rus sische handen zou zijn. moe9t noodzakelijker wijs den terugtocht uit de lijn Birsbi-Popel na zich sleepen. Wij zullen dus het vormen van een voor stelling van hetgeen benoorden den Njemen gebeurt, moeten uitstellen, totdat Je berich ten daarover duidelijker zijn. Op het Westelijk oorlogsterrein is de strijd hevig genoeg, maar zonder resultaten van eenig belang. Op verschillende plaatsen slaag den, volgens het Fransche legerbericht, de Duitschers er in. door te dringen in Fransche loopgraven zij werden er echter steeds weer uit verdreven. De aanvallen, die zeer heftig waren, sleepten groote verliezen na zich. Ook in het Duitsche bericht wordt melding gemaakt van eenige mislukte Fransche aan vallen. Aan de Italiaansche grens werden aan vallen gedaan en afgeslagen de Italiaansche berichten zeggen, dat het Oostenrijksche aan vallen waren, het Oostenrjjksche bericht dat het Italiaansche aanvallen waren. Per slot van rekening brachten zij wel verliezen te weeg, maar geen wijziging in de opstelling der troepen. Het Fransche expeditieleger in de Darda- nellen krijgt een nieuwen commandant, gene raal Sarrail, die onlangs van het bevel over het bij Verdun opereerende Fransche leger werd ontheven, De eerste commandant van het Fransche expeditielegar was generaal d'Amade, bekend uit de Marokkaansche ge schiedenis. Daar hij met den Engelschen opperbevelhebber, Sir Ian Hamilton, niet overweg kon, ging hij heen. Zijn opvolger, generaal Gouraud, werd ernstig gewond. Toen werd het bevel tijdelijk opgedragen aan generaal Bailloud thans is generaal Sarrail met dit opperbevel belast. Officieele communique's. PARIJS, 9 Aug. (Havas.) Officieele mede deeling van hedennamiddag In den loop van den dag van 8 dezer op het westelijke gedeelte van het front eenig artillerie-optredenin België in den sector SteenstraeteHet Sas, in Artois op het front bij Santerre, en in het Aisne-dal, waar Soissons beschoten is. De nacht van 8 op 9 dezer is onrustig ge weest in den sector ten noorden van Atrecht. Eén aanval van de Duitschers ten noorden van het station Souchez is afgeslagen. In den sector Neuville-St. Vaast, ten oosten van den weg naar Rijsel hebben de Duitschers, na mijnen te hebben laten springen en de F ransche stellingen hevig te hebben beschoten, getracht uit hun loopgraven te komen, maar ze zijn onmiddellijk tot staan gebracht door het vuur van de Fransche infanterie en de artillerie. Bij den weg Vienne-le-Chateau Binarville in Argonne hebben de Duitschers met hand granaten en springbussen een aanval gedaan op de vooruitgeschoven Fransche posten en de naburige loopgraven. Ze zijn door het vuur van de Franschen in hun linie terug geworpen. In het oostelijke deel van het Argonner- woud, van Haute Chevauchée tot Vauquois, is gedurende een gedeelte van den nacht ge vochten met bommen en granaten. In Woëvre toenemende bedrijvigheid der artillerie, vooral in de streek van Flirey en het Priesterbosch. In de Vogezen hebben de Duitschers in den avond van 8 dezer opnieuw een aanval op de Fransche stellingen gedaan, maar ze zijn geheel teruggeslagen. Een nieuwe aan val van de Duitschers, tegen één uur onder nomen, is geheel mislukt. De Hilsenfir3t is door de Duitschers zwaar beschoten. Het vuur der Franschen heeft den vijand gevoelige verliezen toegebracht. Op zee voor Nieuwpoort hebben de Duit schers getracht twee watervliegtuigen van de bondgenooten met granaten van groot kaliber neer te schieten. De Fransche artillerie bracht de batterijen van den vjjand spoedig tot zwijgen. Van de (twee vliegtuigen is er een op eigen kracht teruggekeerd het andere is zonder schade aan de kust gesleept. LONDEN, 9 Augustus. (Reuter.) Maarschalk French rapporteert Sedert den len Aug. is ten noorden en ten oosten van V peren de artillerie van weers zijden in actie geweest. Het voordeel was in die vuurgevechten aan onzen kant. Vanochtend hebben wij na een hevige be schieting met geschut, waarbij de Franschen op onzen linker vleugel krachtdadig met ons samenwerkten, een aanval gedaan op de loop graven, den 30en Juli door de Duitschers bij Hooge genomen. Wij hebben ze alle heroverd en nog daar enboven vorderingen gemaakt ten noorden en ten westen van Hooge. Het front van de door ons vermeesterde loopgraven is 1200 meter breed. Wij hebben 3 officieren en 124 man gevangen genomen en 2 machinegeweren buit gemaakt. BERLIJN, 9 Aug. (Wolff.) Officieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier Bij het aanbreken van den dag had een gevecht plaats bij Hooge, ten Westen van Yperen. Gisteren is bij Dammerkirch aan het Zwarte Meer een vliegtuig door onze vliegtuigen neergeschoten. Dit vliegtuig behoorde tot een eskader, dat de open stad Saarbruecken, die buiten het operatieterrein ligt, had ge bombardeerd, natuurlijk geen schade van mi litaire beteekenis aanrichtte, maar twee burgers licht kwetste. Afgezonderde Belgen. Een correspondent van het »N. v. d. D.« schrijft Langs de Zeeuwsch-Belgische grens in de buurt van Moershoofde, St. Laureyes en de Cantyne wonen pl.m. 400 Belgen, die ten gevolge van de electrische atscheiding van alle verkeer met België verstoken zijn. Voor 3 weken mochten alle hoofden van gezinnen aaa den burgemeesters van Eede en St. Kruis opgaaf doen van de grootte van hun gezin. Allen voldeden hieraan, want zij leidden daaruit af, dat de Nederlandsche re geering hen zou helpen, maar tot nog toe is er niets voor hen gedaan en niemand begrijpt waarvoor de bedoelde opgaaf moest dienen, noch waarom er niets voor hen uit Nederland komt. Het is te begrijpen, dat deze menschen in zeer moeiljjke omstandigheden verkeeren. Kruidenierswaren en andere huishoudelijke artikelen worden er schaarsch. Het gevolg daarvan is, dat sommigen langs minder ge- oorloofden weg een of ander trachten machtig te worden. Het koren, dat op hun landen in Nederland staat, mogen zij evenals vorige jaren naar hunne woning voeren, maar steeds onder ge leide van een Ned. ambtenaar. De Belgen, die binnen de electrische afschei ding wonen en gronden in gebruik hebben, die daar buiten liggen, krijgen van de Duitschers tegen betaling van 5 franc een pas voor 4 dagen en op bepaalde dagen mogen zij dan hun landerijen bezoeken. Nauwkeurig wordt daarbij toegezien of er niets verboden in- of uitgevoerd wordt. Een paar dagen geleden gaf te Moershoofde een werkvrouw aan de Nederlandsche zijde van de afscheiding verblijvende, aan een jon gere zuster, die met haar ouders en verdere familie aan de Belgische zijde woont, een sikkel over. Zij groetten elkaar en gingen van elkaar weg, maar een oogenblik daarna moet de jongste naar de afscheiding teruggekeerd zijn, want daar hing, zij op den buitensten draad met den sikkel op de electrische ge leiding en de hecht in de hand. Een andere zuster wilde haar losrukken, maar dit was haar niet mogelijk. Toen kwam de vader en met een krachtigen ruk kwam zij toen los. Toen zij naar haar dichtbijstaande woning gebracht werd, keerde het bewustzijn terug. Zij is thans nog niet buiten gevaar. In de buurt van de Cantyne hadden twee Duitsche soldaten hun uniform verwisseld voor uurgerkleeding, met het doel te deserteeren. Zij werden in een varkenshok ontdekt en ge vankelijk weggevoerd. Onmiddelyk kwam een Duitsche patrouille huiszoeking doen bij de bewoners dier buurt en in een schuur vonden zij de uniformen der Duitsche soldalen. De Duitschers meenen, dat deze boer den soldaten behulpzaam geweest is om te ontvluchten. Een zware boete men spreekt van 15.000 franc is hem opgelegd of anders wordt hij met zijn dochter naar Duitschland gevoerd. De volksmond spreekt van een gevangenisstraf van 6 jaar, als de boete niet betaald wordt. TER AEIMSC VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1