Op liet Zuidelijk oorlogstooneel. Op Zee, Griekenland. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Meer naar het Zuiden aan de rivier Oje slaagde de vijand er aanvankelijk eveneens in onze linie van loopgraven te vermeesteren. Later wierpen wij hem met een onstuimigen bajonet aan val in dien sector op zijn vroegere stelling terug. De strijd was zeer bloedig en de vijand leed zware verliezen. Bij onze tegenaanvallen maakten wij duizenden Duit schers gevangen en namen wij een vijandelijke batterij In eenige sectoren aan het Narew-front heeft de vijand in laatste dagen versche troepen in het veld gebracht. Links van den Weichsel aan het front Blonie Nadarzyn (voor Warschau) geweer vuur. Rechts van den Weichsel hebben wij den Duitschers die aan het front Mazejowice (aan de Okrsjeika, een rechter zijrivier van den Weichsel)—Kobilnitze de rivier waren over- stoken, slag geleverd. De strijd had beurte lings een offensief en een defensief karakter. Bij Gnewosjtsjof (ten Z. van Iwangorad) hebben wij een aanval van den vijand afge slagen. Tusschen Weichsel en Boeg deed de vijand dan Sisten .Juli vruchteloos krachtige aan vallen op onze stellingen tusschen de Wieprz en het station Rejowez (halverwege de Wieprz en Cholm). Tusschen de stad Cholm en de Boeg zijn onze troepen onder den druk van overmachtige vijandelijke strijdkrachten na een verwoed gevecht eenigszins naar het Noorden teruggetrokken. Geen verandering aan de Boejf de Zlota Lipa en den Djnestr. BERLIJN, 2 Aug. (Wolff) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Mitau is gisteren door onze troepen na een gevecht genomen. De stad is over het algemeen onbeschadigd. Ten O. van Ponjewesj ontwikkelen zich gevechten, die voor ons een gunstigen loop nemen Ten N.O. van Suwalki is de hoogte 186 ten Z.O. van Kaletnik bestormd. Ten N.W. van Lomza bereikten onze troepen, nadat op verschillende plaatsen de hardnekkige tegenstand van de Russen gebroken was, de Narew. 1 officier en 1000 man zijn gevangen genomen. Aan het overige front tot aan den Weichsel zijn wij vooruitgegaan. 560 gevangenen zijn daarbij genomen. Voor Warschau is de toestand'onveranderd. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein Naar het Noorden toe aansluitend op de rp 31 Juli veroverde hoogten bij Podzancze zijn gisteren de troepen onder generaal Woyrseh onder hevige gevechten door het boschterrein in oostelijke richting voortgerukt. De terugtrek kende vijand 7erloor 1500 gevangenen"en 8 machinegeweren Voor Iwangorod leverden de Oosten rij ksch- Hongaarsche troepen zegevierende gevechten. De halve cirkel om de vesting wordt nauwer aangehaald. Bij het leger Mackensen houdt de vijand nog tusschen Wreichsel en de streek ten ZW. van Lencza stand. Duitsche troepen hebben een nieuw succes ten O. van Kurow behaald. Zij maakten 600 gevangenen. 1 usschen Lencza en Zalin, ten N.O. van Gholm, duren de vervolgingsgevechten voort. Aan de Boeg hebben wij de streek ten N. va:i Dnbienka bereikt. Oostenrjjksch-Hongaarsche troepen rukken ten Z.W. van Wladirair Wolynsk over de Boeg. ITALIË. Het ltaliaanscbe gezantschap te 's-Graven- hage ontving de volgende mededeeling van den Italiaanschen Grooten Generalen Staf: 2 Augustus. In het dal van San Pellegrino hervatte de vijand den 30sten Juli metgrooter strijdkrachten den aanval, welke reeds den 28sten was afgeslagen, tegen onze bezetting van6 Oostabella. Ondanks den steun van de artillerie, gepo steerd op den Col Ombert, niet ver van daar, werden de vijandelijke colonnes ook ditmaal volkomen teruggeslagen. Meer naar het noorden, in de streek van Livinallonga (boven Cordevole) tiachtten vijandelijke infanterie-afkeelingen in den avond van 29 Juli bij verrassing de hpogten Pescoy en Sasso d'i Merzedi te be zetten. Onze troepen slaagden erin ze te ver drijven. In Kariuthië had den 30en Juli een stout moedige onderneming om den vijand te ver jagen van de Forcella Cianalot en van de Pizzo Oriëntale (Boven-Dogna) goed succes, dank zij de samenwerking vrn den front- aanval van uit Granuda over de hellingen van de Due Pizzi tegen de Forcellr gericht, gecombineerd met een afleidende beweging van een colonne, die van de Forcella di Bieligo een schijnbeweging maakte in de richting van Lusnitz achter in het Fallo-dal. Onze infanterie-troepen maakten zich met groote onstuimigheid meester van de loop graven ^op de Forcella, joegen den vijand eruit met de bajonet en maakten 107 krijgs gevangenen, onder wie zeven officieren. Tot den gunstigen uitslag der onderneming droeg eveneens bij de doeltreffende juiste werking van onze zware batterijen, die eerst de vijandelijke loopgraven stukschoten en vervolgens de aankomst van versterkingen verhinderden. Op de Karst-vlakte ondernam de vijand in den nacht van den 30sten op den 31sten Juli een krachtigen aanval tegen onzen rech tervleugel in de streek van den Monte dei Sei Busi, maar hij werd teruggeworpen en leed zware verliezen. Een lange vijandelijke colonne, op weg van Duine naar Debardé' door onze verkenners gesignaleerd, werd door onze zware artillerie op doeltreffende wijze onder vuur genomen en met blijkbaar zware verliezen uiteengejaagd. In den loop van den dag werd onze aanval over het geheele front voortgezetverschei den loopgraven werden stormenderhand ge nomen en 348 krijgsgevangenen gemaakt, onder wie 14 officieren. Aan de Isonxo. ROME 2 Nzg. (Reuter.) Officieel wordt gemeld, dat de Italianen 17,000 gevangenen maakten, onder wie 380 officieren, voorna melijk in de gevechten aan de Isonzu. Een schip gekaperd en getorpedeerd. HRISlIANIA, 2 Aug. (W. B.) Kapitein Hang en de bemanning van het s.s. »Trondh- jemsfjord* kwamen gisternamiddag van Hel- singborg hier aan. De kapitein meldde, dat het schip op 27 Juli op 62 gr. 40' N.B., 13 gr. 12 VV.L. door den Britschen hulp kruiser »Hildebranth« gekaperd was; acht man van den hulpkruiser werden aan boord van het schip gezet, om het naar Kirkwall te brengen. Den volgenden dag werd het op 61 gr. 30' N.B., 3 gr. 40' W.L. door een Duitsche onderzeeboot aangehouden. De com mandant van de li-boot gat de bemanning last het schip te verlaten. Zoodra de bemanning in de booten was om bracht, vuurde de duikboot een torpedo "op het schip af, waardoor het midscheeps werd getroffen, liet zonk in een uur. De duikboot sleepte de boot, met de bemanning, tot bij de bark Glance*, die ze aanboord nam. Later werden zij door het s.s, »Orlando« overgenomen. De Engelsche bemanning (de acht man van den hulpkruiser) werd door een Engel- schen vischtreiler opgenomen. Schepen in den grond geboord. LONDEN, 2 Aug. (Reuter.) Lloyds bericht, dat het Engelsche stoomschip Benvorlich» in den grond geboord. De eerste stuurm'an en 16 matrozen werden ontscheept. De kapitein en de rest der equipage ver lieten het schip in een roeivaartuig. LONDEN, 2 Aug. (Reuter) Het stoom schip «Clintonia» is in den grond geboord. V ier-en-vijttig man van de equipage werden gered, 11 moeten om het leven zijn gekomen. LONDEN, 2 Aug. (Reuter.) De Admirali teit bericht, dat op 26 Juli een Duitsche torpedojager door een onderzeeër in den grond is geboord. De brand te Konstantinopel. ATHENE. 2 Aug. (Reuter.) Uit Konstau- tinopel te Athene aangekomen personen ver tellen, dat bij den brand in de vorige week 3000 gebouwen, w. o. het Duitsche hospitaal vol gewonden, in de vlammen zijn opgegaan. Landstormwet. De wet tot nadere uitbreiding van den landstorm er,z., is Zaterdag door H. M. de Koningin bekrachtigd. De zitting van de keuringsraden in de ver schillende provinciën voor de landstormplich- tigen van de jaarklasse 1915 is zoodanig geregeld, dat de keuringen ongeveer half A ugus- tus zijn afgeloopeu. Het ligt in het voornemen om die landstormplichtigen, voor zoover ze niet worden afgekeurd, in de tweede helft van Augustus onder de wapenen te doen komen. Spoedig daarna is de keuring voor de jaar klassen 1914 en 1913 te wachten. \ermoedelijk zal de opkomst van de jaar klasse 1914 plaats hebben in het begin van October en die van de jaarklasse 1913 ruim een maand later. Die opkomst-plannen gelden echter slechts voor het geval, dat niet reeds te voren tot demobilisatie wordt overgegaan. De duurte. Omtrent de conferentie, die de Kamerleden Sannes en Schaper met minister Posthuma hebben gehad, meldt »Het Volk* de volgende bijzonderheden. Tei spiake kwam de duurte of dreigende duurte van rogge en tarwe, aardappelen,"boter en kaas, varkensvleesch enz. De minister betoogde, dat hij het niet in zijn macht heeftin dat opzicht geheel afdoende hulp te verschaffen, ook al omdat hij ten deele afhankelijk is van de burgemeesters, die van hun macht om levensmiddelen in beslag te nemen, slechts een zeer spaarzaam gebruik plegen te maken. De handhaving der maxi mumprijzen stuitte, mede als gevolg daarvan, op groote moeilijkbeden. Daarenboven vestigde de minister er de aandacht op, dat zijn be ginselen in dezen nu eenmaal andere zijn dan die van deze Kamerleden en dat hij 'daarin geen verandering kan brengen. Tegen inbe slagneming van den oogst heeft de minister bijv. overwegende bezwaren. Daarenboven bleek hef bezwaarlijk om aan de gemeenten de beschikking te geven over de levensmid delen voorraden, die zij noodig hebben, omdat de burgemeesters zelden in staat zijn op te geven, hoeveel zij daarvoor behoeven'. Intusschen bleken toch enkele maatregelen ter verscherping van het optreden tegen prijs opdrijving in voorbereiding te zijn of reeds genomen. Aangaande de samenstelling van de commis sie inzake prijsregeling en distributie werd door de heeren Sannes en Schaper gewezen op de eenzijdige keus der leden uit de belang hebbenden. De minister betoogde, dat toch de voorzitter belangloos is en dat met toe voeging van bijv. afnemers uit de middelklasse dikwijls de onderlinge verstandhouding te wenschen laat. De verplaatsing van den kommies dei- belastingen V. J. Neomagus van Ter Neuzen naar Oud-Gastel is ingetrokken. - Voor het examen Engelsch L. O. slaagde te s-Hage de heer ,J. L. van Wel. van Ter Neuzen. Maandag 2 Augustus was de jaardag der Koningin-Moeder. In verband met ver zoeken bij vroegerejaardagen in het Koniukljjk Huis om niet te vlaggen, wapperde ook thans het dundoek in Ter Neuzen nog niet algemeen, al was thans dergelijke aanwijzing niet gegeven! Toch zagen we reeds van meer huizen de vlag wapperen dan bij vorige gelegenheden. Het muziekgezelschap «De Vereenigde Werklieden» gaf een concert op de muziektent. Dreigde deze uitvoering door on weder en regen te worden belet, het weder knapte ge lukkig op en ten aanhoore van eene groote menigte had het concert met opgewektheid plaats. Het bleek weer opnieuw, dat het publiek zoo u opwekking naar waarde weet te schatten. De stemming kwam ei goed in en bij den marsch door Noordstraat en Nieuwstraat, werd het gezelschap nog door velen met opge- rniinden geest vergezeld, Na afloop van het concert goot het water, evenals een uur daarvoor. De uitvoering stond dus wel in een gelukkig gesternte. Het was wat laat in den avond, anders zouden wij van het traditioneels «Oranjezon netje» moeten spreken. Dat gaf eene consternatie in onze plaats, Maandagmiddag 1.1. Twee vliegmachines waren gedaald in de buurt van het tweede overzetveer. Het was een Duitsch en een Fransch, wist, de een te vertellen. Een strijd in de lucht was voorafgegaan, aldus een ander. Als een loopend vuurtje ging het nieuws door onze plaats. I al van fietsen en wandelaars trokken den weg naar Sluiskil op. Ook militaire patrouilles werden uitgezonden. We hoorden van menschen, die tot dicht bij Philippine hun onderzoek hadden nitge- strekt. Doch er was niets le zien, daar er ganseh niets gebeurd was. Door wie dit gerucht in de wereld kwam Wij weten het niet. Berustte het gerucht op eene mystificatie Of hebben we hier met eene grap te doen? Zoo het laatste het geval mocht zjju, dan vinden wij hieraan eene zeer bedenkelijke zijde. al in andere tjjden en onder andere om standigheden aardig moge zijn, zou thans met van lichtzinnigheid zijn vrij te pleiten. Verschillende jongens van Ter Neuzen zyn op het oogenblik bij de haringvisscherij werkzaam. De vader van een dezer kreeg Zaterdag een telegram, onderteekend met den naam van zijn zoon, waarin gevraagd werd naar huis te mogen terugkeeren wegens het mijnengevaar m de Noordzee, waarop de vader telegrafisch toestemmend antwoordde. 's Maandags ontvingen zij van hun zoon een brief, waarin voldoening over de afgeloopen reis spraa en om verschillende zaken gevraagd, werd voor de nieuwe uitvaart. Bij de reederij werd naar deze tegenstrijdig heid geïnformeerd. Deze wist van geen telegram of tegenzin voor het varen wegens de mijnen. Naar wij vernemen, wordt onderzocht wie de afzender van het bewuste telegram is. Kunnen wij iedere week in de bladen lezen, hoe in het O. van ons land Fransche, Engelsche of Russische krijgsgevangenen Duitschland ontvluchten en zich over de Nederlandsche grens in veiligheid stellen, het is eene groote zeldzaamheid, dat zoo'n krijgs gevangene van uit België in Holland weet te raken. Zondagnacht is zoo n Russisch krijo-so-evan- gene in Ter Neuzen geherbergd geweest. Zondagvoormiddag was hij in de gemeente Hoek nabjj het z. g. Paradijs aangekomen, nauat hij door den Braakman was gezwommen. De Rus, iemand van een kloeke lichaams bouw, die er na zijn vlucht niet erg voordeelig uitzag, bracht daar heel wat verbazing en ook schrik te weeg. Niemand kon hem verstaan. Het eten en i ri°ken, hem aangeboden, liet hij zich smaken. Ofschoon het zelf niet weelderig hebbend, lieten M. J. en P. bij wie hij in huis geweest is, het hem aan niets ontbreken. De geneesheer van Hoek, die in de nabijheid was, wist uit het verhaal van den gevangene wijs te worden. Ult van frankrijk gekomen, heel België doorgetrokken en met behulp van een stok over den electrischen draad gespron gen, van welks bestaan hij dus eenig kennis schijnt gehad te hebben. i farschÜnIijk is hij werkzaam geweest in het W. van Duitschland of het N. O. van 1' rankrjjk, waar de Duitschers bij het aanleggen van wegen en andere werken vooral van Russische krijgsgevangenen gebruik maken. 11 ij wist niet, dat hij op Nederlandsch ge bied was en toonde zich zeer verheugd in Holland te zijn. Maandagmorgen is hij met de boot naar Vlissingen vertrokken. Voor de Hollandscbe militairen toonde hij zich een oogenblik bevreesd, daar de nieuwe uniiorm en de hoofddeksels hem aan de Duit- schers herinnerden. Keuring Landstorm. De zittingen van de Keuringsraden in Zeen wsch-Vlaanderen, waar de landstorm plichtigen van de jaarklasse 1915, die dit verkiezen, een geneeskundig onderzoek zullen moeten ondergaan, zullen worden gehouden als volgt mil- Ten Neuzen OP Vrijdag 6 Aug. iJio te 9 uren des voormiddags in het Stad huis, voor de gemeenten Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag te Axel op Vrijdag 6 Augustus 1915 te ^.30 uren des namiddags in de School, voor de gemeenten Axel, Koewacht, Overslag' Philippine, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe te Hulst op Zaterdag 7 Augustus 1915 te 9 uren des voormiddags in het Stadhuis, voor de gemeenten Boschkapelle, Clinge, Graauw en Langendam. Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, St. Jansteen, Ossenisse en Stoppeldijk te Sluis op Woensdag 4 Augustus 1915 te 9 uren des voormiddags in de School, voor de gemeenten Aardenburg, Cadzand, Eede, St-Kruis, Nieuwvliet, Oostburg, Retranche- ment, Sluis en Zuidzande 'er lJ z e n d ij k e op Woensdag 4 Augustus te 2,30 uren des namiddags in de School, voor de gemeenten Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoondijke en Water- landkerkje. In de Vrijdag te Axel gehouden ver gadering van den gemeenteraad, waarbij afwezig waren de heeren W. Dieleman en P. Dreg- rnans, werd aan den heer A. van Wiemeersch te Axel vergunning verleend tot het plaatsen van een rolluik voor zijn winkelraam, mits adressant zorgt dat het rolluik niet over de stoep uitsteekt en het twee meters boven de stoep wordt aangebracht. De herkozen raadsleden, de heeren P. Dekker

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2