Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LANDSTORM. mTmTTÉT Van het Westelijk oorlogstooneel, Yan het Oostelijk oorlogstooneel. No. 2594. Woensdag 4 Augustus 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Par 8 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cant by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 aent; elke regel rneer 10 cent, By abonnement aanmerkelyk ver» minderd tariet. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschynt eiken Woensdag - en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebben, dat inge volge de wet van 11 Juni 1915 (Staatsblad no. 242) óók tot den LANDSTORM behooren de Neder landers en de ingezetenen niet-Nederlanders beneden den leeftijd van 40 jaren, die in 1911. in 1912, dan wel in 1913 vóór 24 Mei. den ver plichten of vrijwilligen dienst bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen hebben verlaten, MET UITZONDERING ECHTER van diegenen hunner: lo. die ingevolge verdrag met een vreemden staat tot dienst bij den landstorm niet gehouden blijken te zijn 2o. die wegens ongeschiktheid den dienst hebben verlaten 3o. die onherroepelijk zijn veroordeeld tot een zwaardere gevangenist.raf dan van zes maanden ot tot een andere straf, die ontslag uit den landstormdienst medebrengt 4o. die op 17 Juni 1915 niet gevestigd waren in Nederland, in Duitschland of in België, zoolang zjj zich daar niet vestigen 5o. die alsofflcierandersdaneervol zijn ontslagen. ZIJ, die vermeenen op grond van het voren staande van den landstorm deel uit te maken, worden uitgenoodigd zich ter gemeente-secre tarie aan te melden, teneinde aldaar desge- wenscht nadere inlichting te verkrijgen. Voor hen, die verhinderd mochten zijn om ter gemeente-secretarie te verschijnen, kan de aanmel ding geschieden hetzij schriftelijk, het zij door een familielid of een ander persoon. Het is wenscbeffjk, dat hij, die zich om bedoelde inlichting tot de gemeente-secretarie wendt, over legt het zakboekje, het bewijs van ontslag en andere bescheiden, betrekking hebbende op vervulden militairen dienst van belanghebbende Bij voorkeur zal de aanmelding worden afgewacht op een werkdag tusschen 2 en 15 Augustus e.k., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Ter Neuzen, den 31 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Inlijving van «lienisipiicliii^eii voor de lichting Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de loting voor de lichting 1916 NIET wordt gehouden en dat ter inlijving zijn bestemd alle ingeschrevenen voor die lichting, uitgezonderd zij lo. die voor den dienst bij de militie ongeschikt z(jn bevonden 2o. die bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 3o. die bü onherroepelijk gewoiden uitspraak hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Het korps, waarbij ieder ingeschrevene zal worden ingelijfd, en het tijdstip van inlijving zuilen nader worden bekend gemaakt. Ter Neuzen, 31 Juli 1915. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen. J. HUIZINGA. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het Russische besluit om Polen te ontrui men en de legers terug te trekken achter de Boeglinie is genomen maar uitgevoerd is het nog niet. Er wordt nog overal gevochten, inaar het is niet duidelijk, of dit slechts uchterhoedengevechten zijn, die door de Russen worden geleverd, om' de achtervolgende Juitsch-Oostenrijksche troepen op te houden, totdat de hoofdmacht in veiligheid zou zijn. In het Russische bericht wordt wel van die gevechten melding gemaakt, met min ot meer omschrijving, maar heel veel verder komt men daarmede niet. Het blij kt wel, dat de Duitsche troepen henoorden lwangorod den Weichsel zijn over getrokken en dat aan de overzijde van die rivier wordt gevochten. Eveneens, dat de legers uit het noorden oprukkende, over den Naref, reeds de Boeg naderen maar op al die terreinen wordt de opmarsch bemoeilijkt door de Russische legers, die voet voor voet hun gebied verdedigen, Eveneens werd hevig gestreden tusschen den Weichsel en den Boeg, waar de Duitsche en Oostenrij ksche troepen Lublin en Cholm reeds hebben bezet, bij de achtervolging van de terugtrekkende Russen. De «Roesski Invalid» heeft reeds voor eenigeri tijd gezegd, dat de terugtocht der Russen zou plaats hebben in een nieuwe lijn. die in het noorden zich zou aansluiten op de vesting Ossowetjs, en van daar achter den Boeg zou loopen over Brest Litowsk naar Wlodawu en verder in zuidelijke rich ting. Maar die lijn wordt ernstig bedreigd, wanneer de Duitsch-Oostenrijksche legers, die nu Cholm al doortrokken, zich ten zuiden van Wlodawa achter den Boeg kunnen werpen. Het daar gelegen gebied grenst echter aan de moerassen van den Pripet, waardoor de Russische linie voor een omtrekking wel wordt gedekt. Het leger, dat nog achter den Bueg in Oost-Galicië staat, komt dan wel eeuigszins in gevaarlijke positie. Meer gevaar nog dreigt de Russische strijd macht uit het noorden. Zoo jVon Below niet kan worden tegenge houden aan de Swenta en hij zijn ruarsch naar Wilna, of ten minste naar den spoorweg WilnaDunaburg kan voorzetten, wordt de positie der Russen daar zeer bedenkelijk. De -Tiraes« meent dan ook den grootvorst den raad te moeten geven het vijfde leger, dat benoorden de lijn Kowno —Wilna strijd, te versterken met de reserves uit Brest— Li towsk, ten einde de bedreiging uit het noor den spoedig te doen eindigen. Dan zal de grootvorst ook zijn cavelerie wel naar het noorden moeten zenden, wijl Von Below daar over een [cavalerie-afdeeling beschikt, die op 30.000 man wordt geraamd. Wanneer al deze voorwaarden vervuld zijn kan de terugtocht plaats hebben. Maar zonder kleerscheuren onderneemt men zoo'n beweging niet. Reeds nu word in de Duitsche berichten het aantal krijgsgevangenen in de maand Juli op 170,000 aangegeven. En wij herinneren aan wat Napoleon over de verliezen op een terugtocht heeft gezegd »dat zij veel meer menschen en materieel kosten dan de bloedigste gevechten want in een gevecht verliest de tegenstander eveneens, maar bij de terugtocht verliest slechts de teruggaande partij, zonder dat ook de vervolger verliest«. En bovendien is het zoo moeilijk, na eens tot de verdediging te zijn gedwongen, weer offensief op te treden. Ook dat heeft Napoleon ondervonden, en hij getuigde ervan »Le passage de l'ordre défensif a l'ordre offensif est une des operations les pies déli- eates de la guerre«. De »Times« vraagtWat er nu gebeuren zal met de vestingwerken van Nowo Geor- giewsk, Warschau en lwangorod zullen die worden ontruimd of bezet gehouden Door die vestingwerken loopen de spoorwegen, die de Duitschers noodig heboen voor de voort zetting van hun opmarsch, en deze zal worden belemmerd, zoo de spoorwegen, zij het ook slechts tijdelijk, niet geheel in hunne handen zijn. Worden in die vestingen bezettingen achtergelaten, dan zullen daarvoor minstens 100,000 man moeten achterblijven, die men wel nooit zal terugzien, terwijl tegen het Duitsche geschut de vestingwerken zelf toch niet bestand zijn. Er is dus ook wel wat te zeggen, voor het overlaten der wtrken aan de Duitschers. De grootvorst zal wel weten, wat hij doen moet in het belang van Rusland, meent de »Times«. 1 hans komt ook het oogenblik, waarin de Russen vragen om hulp uit, het westen. En de «limes* betoogt, dat die niet kan gegeven worden. Op het westelyk oorlogsfront houden de geallieerden twee millioen Duitschers vast, en in de Dardanellen beletten zij den Turken zich naar het Kaukasische front te begeven. »Het zou Rusland niet haten* zegt de »Times«, »zoo wij op avonturen uitgingen, want het ergste wat voor Rusland kon ge beuren, zou zijn, dat Franschen, Belgen en Engelschen niet meer in staat waren de Duit schers tegen te houden.* En de grootste troost, dien de »Times« weet te geven, is, dat Duitschland nu het maximum zijner troepen aan het front heeft, en dat het nu weldra aan het einde van zijn kracht moet wezen. Rusland moet op de westelijke geallieerden rekenen, zooals de ge allieerden op Rusland rekenen kunnen. Nie mand heeft plan, vrede te sluiten, zoolang de volkomen overwinning niet behaald is. Dat zegt de «Times*, dat zeggen grootvorst Nikolaas en Sasonof. Maar dat zegt de Duitsche Keizer ook in zijn proclamatie aan zijn volk bij het einde van het eerste oorlogsjaar. En er zal toch wel eens een partij moeten besluiten, om er een einde aan te maken, wil de oorlog geen normale toestand worden, wil de wereld de hoop niet verliezen dat het nog weer eens vrede zal worden Officieele communiqué's. BERLIJN, 2 Aug. olff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: In de westelijk Argonnen hebben wij ons door overrompelinngen met de bajonet in het bezit, van verscheidene vijandelijke loopgraven gesteld. Wij namen daarbij 4 officieren en 142 man gevangen en maakten een machine geweer buit. Gisterenavond hebben de Franschen in de Vogezen opnieuw de Schrafzmünnele—Barren- kopf aangevallen. Den heelen nacht is daar met verbittering gestreden. De aanvallers werden teruggeslagen. Aan den Lingekopf zijn nieuwe gevechten gaande^ Op verschillende plaatsen van het front hebben wij met succes mijnen laten springen. Ten Z. van Ban de Sapt heeft onze artillerie een Franschen kabelballon naar beneden geschoten. Bij Longemer, ten O. van Gérardiner, heeft een van onze militaire vliegers een vijandelijk vliegtuig gedwongen om te landen. PARIJS, 2 Aug. (Havas.) Communique van hedenngmiddag Gisteren had krachtig artillerievuur plaats in het middengedeelte van het Argonnenwoud en in het dal van Aisne, heviger ten N. W. van Reims en in den omtrek van de hoeve Luxembourg, tusschen Cauroy en Loivre en in de westelijke Argonnen, in d6n omtrek van Fontaine Charmes en bij hoogte 213. De avond van Zondag en de daaropvolgende nacht werden gekenmerkt door verschillende infanteriegevechten. In Artois namen de Franschen, na verschillende Dnitsche aanvallen met handgranaten te hebben afgewezen, een deel van een loopgraaf in den hollen weg «an Ablain naar Arigres. Ten N. van den weg van Betbuue naar Atreeht, en om Souchez, wordt de strijd met granaten en bommen voortgezet, zonder dat de posities aan beiden zijden gewijzigd worden. Beau Séjour, had een mijnstrijd plaats waarin de Franschen voordeel behaalden. In de Argonnen, in den omtrek van Marie Ihérèse en St. Hubert, ondernamen de Duitschers na een levendigen strijd met bom men en granaten verschillende aanvallen, die werden afgeslagen. Aan de Maashoogten, tusschen Eparges en de 1 ranchée de Calonne, deden de Duitschers driemalen een aanval op de Fransche stellingen by Bois Haut. Het Fransche artillerie- en infanterievuur deed deze aanvallen mislukken. Tusschen Maas en Moezel, ter hoogte van flaye, werd een Duitsche bataljon verrast in een gesloten formatie in het dorp Vicey aan de Tray en onderworpen aan het krachtige en goedgerichte snelvuur van verschillende Fransche batterijen. Pont-a-Mousson en de dorpen Maidiéres en Manoncourt aan de Seille, werden met brand- granaten beschoten. Duitsche vliegtuigen wierpen op het pla teau van Malzeville bij Nancy een twintig tal bommen, die geen verliezen of schade veroorzaakten. De beschieting wan Compiègne. De Berliner Lokal-Anzeiger* verneemt via Genève, dat het bombardement van Com piègne, door zware Duitsche kanonnen vol komen verrassend kwam, en vele families en toeristen naar Parijs verjoeg, waar het bom bardement druk wordt besproken. Deskundigen vermoeden, dat hier kanonnen gebruikt werden van tot nu toe ongekende draagkracht, handig verborgen op aan Fransche vliegers ontgane plaatsen. De op Compiègne gevallen projec tielen veroorzaakten verschillende groote bran den, die gisteren bij zonsondergang nog aanhielden. De in het vliegpark aangerichte verwoestingen worden op 200,000 francs ge taxeerd. Twee vliegers doodgevallen. Volgens den »Times« -correspondent te Parijs is Woensdagavond een tweedekker, be stuurd door Jean Benoist van het Parijscbe lucht-eskader, die boven de stad patrouilleerde, plotseling in brand geraakt en bij Porte de Versailles van 1000 voet hoogte neergestort. Benoist sprong uit de brandende machine op het dak eener fabriek, maar hij was deer lijk verminkt toen men hem vond en stierf eenige minuten later. Zijn passagier, Maujoin, viel met de vliegmachine neer en verbrandde. De oorzaak van het ongeval is onbekend. ST. PETERSBURG, 2 Aug. (St. P. T. A.) Officieele mededeeling van den generalen staf In Koerland hebben de Duitschers den 20sten en Sisten stroomafwaarts van Bauske (aan de Aa, 40 I#M. ten Z.O. vau Mitau) hardnekkige gevechten gevechten. Na tal van vruchtelooze pogingen slaagde de vjjand er, ten koste, van zware verliezen, in, zijn stelling op den rechter (oostelyken) oever bij de boerderij Jungerhof te stevigen. Op de wegen naar Ponewjesj (75 K.M. ten Z.Z O. van Bauske) hebben onze troepen bjj het dorp Darsjisjki een Duitsfche kolonne, die tot den aanval was voorgegaan, verstrooid, en in de buurt van de dorpen Boetiany en Tyl- tagola hebben wij de voorhoede van de vijand teruggeslagen, verscheidene honderden gevan genen en ook mitrailleurs genomen. De loep graven van den vijand, die in onze handen overgingen, waren met zijn dooden gevuld. Aan het Narew-front deed de vyand in den nacht op den 31sten een aanval op den Oostelijken oever van de Pissa bij het dorp Seiwatka en bij de uitmonding van de Schkwa (in Je Narew). Hij slaagde erin in Jdezen laatsten sector op den linker (Oostelijken) oever van de Narew voet te krijgen, maar werd daarna door een krachtigen tegenaanval met de bajonet teruggedreven en naar de bedding van de rivier teruggedrongen. In den sector van Rozan deed de vyand een aanval op de stelling tusschen de Narew en de rivier Ole en langs deze laatste. Den 31sten Juli is daar zeer verwoed gevochten. De vijand maakte ruimschoots gebruik van vergiftige gassen. Na tal van hardnekkige bajonetgevechten slaagde de Duitschers eriri aan het tront KinSfenkaJadioe eenigszins vooruit te komen. TER NEIMSd VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1