Van liet Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Op Zee. ROEMENIE. Oproer op Haïti. Uit Nigeria. BINNENLAND. LANDBOUW. Vijf bommen op Gent geworpen. SAS AjN GENT, 26 Juli. (Tel.) In den nacht van Maandag op Dinsdag is door eene vliegmachine een bomaanslag op Gent uitge voerd. De eerste twee uitgeworpen bommen golden de machinefabriek Carels frêres, die langs het kanaal gelegen is. Beide projectielen misten en kwamen mid den in het water terecht. Vermoedelijk gold dit bombardement het stopzetten van deze inrichting waarvan ver ondersteld wordt, dat daar voor het Duitsohe leger gewerkt wordt. De twee volgende bommen werden uitge worpen aan De Muiden, waar twee onderzeeërs in de Schelde liggen, die in de richting Ostende of Zeebrugge gesleept worden. Ook deze twee misten haar doel. De laatste kwam terecht op een wachthuis, door de Duitschers in de nabijheid dier onder zeeërs opgeslagen, Het wachthuis werd tot gruizelementen ge slagen. Van dooden of gewonden was tot dus verre niets bekend. Ofschoon den lieelen nacht het geschut hevig kraakte, is de vijandelijke vlieger niet tot dalen gedwongen kunnen worden. Duikbooten en vliegers. Uit Geut wordt aan het Belgisch Informatie Bureau gemeld Verleden week is de twaalfde onderzeeboot langs ds Scbelde door Gent gevaren, komende van Antwerpen. Langs het kanaal van Gent naar Brugge heeft deze, evenals de meeste van zijn voorgangsters door eigen drijfkracht de duikbootenbasis Zeebrugge bereikt. Bijna ongemerkt glijden nu deze te Antwerpen van stapel geloopeu onderzeeërs langs Schelde en vaart. Geen karavanen van auto-mitrailleurs, c.avalerie-patrouilles en vliegmachines verge zellen ze meer, zooals dat bij de eerste af vaarten steeds het geval was. Op het, St. Denisplein, bij Gent, dat dooi de Duitschers als vliegterrein is ingericht, wordt een vliegercorps gevormd. Dagelijks oefent er zich honderdtal vliegers. Tien a twintig vliegmachines zijn bijna bestendig in de lucht. „Onzichtbare" vliegtuigen. Volgens de »Külnische Zeitung* heeft men thans in Duitschland ook zoo goed als on zichtbare vliegtuigen vervaardigd. Het is een uitvinding van den ingenieur Knaubel, die daarbjj een stof gebruikte, genaamd »Cel- lon«, die vervaardigd wordt door de »Rhei- nisch-Westphiilischer Explosif Maatschappij Het »Cellon« werd ook reeds voor auto's ter vervanging van glas, gebruikt. Het is vo'komen doorschijnend en splintert, niet. Het is zoo taai als rubber en zeer buigzaam. Het is onbrandbaar en ongevoelig voor pe troleum. ST. PETERSBURG, 28 Juli. (P. T. A.) Mededeeling van den generalen staf: Ten Westen en ten Zuiden van Mitau den 26sten een voor ons gunstig voorhoedegevecht. De vijand die naar Ponieweoz oprukt, is den 26sten door onze achterhoede bij het dorp Subotsj tegengehouden, waar onze artil lerie hem groote verliezen berokkende. Op het Narewfront hevig artillerievuur. Bij Nowogrod (bovenstrooms Ostrolenka) zet de vijand zijn pogingen voort om over de rivier te komen. Nabij de uitmonding van de Skwa (even eens bovenstrooms Ostrolenka) slaagde de vijand erin om zich meester te maken van e.en deel van onze loopgraven op den linker oever van de rivier. Een tegenaanval ander zijds wierp den vijand weer over de rivier. Links van de Narew (d. w. z. beneden strooms Ostrolenka) van Dobrolenka tot aan de rivier Prut hardnekkige gevechten, die echter geen verandering in de frontlinie brachten. Rechts van de Narew nam de vijand op zijn beurt het otfensief tegen onze troepen, die een tegenaanval van Serozk uit onder namen. Bij het dorp Boedjobremskia sloegen wij 6 aanvallen terug. Links van den Weichsel, alsmede tusschen Weichsel en Wieprz geen wijziging van be- teekenis. Tusschen Wieprz en Boeg werd den 27sten het zeer hardnekkige gevecht in de streek van de dorpen Roekoloepi en Mai- dan Ostrowsky voortgezet. Na drie hardnekkige aanvallen van den vijand tegen de hoogten benoorden Maidan Ostrowsky te hebben afgeslagen, namen onze troepen het offensiet, bezetten laatstgenoemd dorp en maakten 1500 gevangenen. In de buurt van Ilrubieszow (ten Zuiden van Cholm) zet de vijand zijn hardnekkige aanvallen voort. I en Noorden van het dorp Stepanowicz verijdelden wij drie verwoede pogingen dea vyands om ons front door te brekeü en be rokkenden wij den vijand zware verliezen. Jen Zuiden van Sokal namen wij met suc ces bet offensief tegen vijandelijke strijdkrach ten, die bij Poturjicz over de rivier waren gekomen. Den 27sten des ochtens wierpen zich onze troepen op de hoogten waar de vpandelijke stelling zich bevond en maakten zjj vele gevangenen. De vijand bracht ver volgens nieuwe strijdkrachten voor een tegen aanval in het vuur. Het hardnekkig gevecht wordt voortgezet,. Aan den bovenloop van de Boeg en de Zlota Lipa hevig geweervuur en pogingen van zwakke vijandelijke afdee- lingen om vooruit te komen. BERLIJN, 29 Juli olti.) Officieele me- dedeeliug uit het groote hoofdkwartier Ten N. van de Njernen is de toestand onveranderd. Ten NO van Suwalki aan weerzijden van den naar Olita leidenden spoorweg hebben onze troepen een gedeelte van de vijandelijke stellingen bezet, waarbij zij 2910 gevangenen namen en 2 machinegeweren buit gemankten. Gisteren en in den nacht op heden her haalden de Russen hun aanvallen tegen ons iront ten Z. van de Narew, ten Z. van Nasielsk. Alle voorwaartsche bewegingen mislukten met zware verliezen voor den vijand. Ten W. van Nowo-Georgievsk van den zuidelijken oever van den Weichsel heeft een halve Duitsche compagnie bij een overom- peling 128 Russen gevangen. la de streek ten Z.W. van Gora Kalwaria beproefden de Russen en den nacht van 27 op 28 dezer naar het westen op te trekken. Zij werden gisteren aangevallen en terugge slagen. Op het zuidoostelijke oorlogsterrein is de toestand bij de Duitsche troepen iri het alge meen onveranderd. WEENEN, 29 Juli. (Wolff.) Officieel be richt van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier Aan de grens tusschen Boekowinn en Bes- sarabië hebben Kroatische landweer- en Hon- gaarsche landstormtroepen een versterkte Russische stelling overvallen. De vjjand, vol komen verrast, is na een bloedig handgemeen gevlucht met achterlating van 170 dooden. Ten Oosten van Kamionka Strumilowa hebben onze troepen een luitenant-kolonel, 7 officieren en 500 man gevangen genomen. Bij Sokal zijn opnieuw felle aanvallen van den vijand afgeslagen. Overigens is de toestand onveranderd. BERLIJN, 29 Juli. (E., van Duitsche zijde.) Aan het Berl. Tageblatt uit Galicië Terwijl aan de Zlota Lipa en den Dnjestr voorposten gevechten plaats vinden en tusschen Weichsel en Boeg de tijdelijke stilstand voortduurt, trachten de Russen hij Sokal en ten noord westen van Grubieszow met sterke strijd krachten tegen onze posities op te dringen, doch tevergeefs. Een uitval uit Iwangorod tegen onze insluitingstroepen is eveneens mislukt,. Hier zijn de Russen door het vuur onzer zware artillerie onder bloedige verliezen tot over haasten aftocht gedwongen De omsingeling' van ile vesting en de beschieting der buitenste stellingen, wordt met succes voortgezet. ST PETERSBURG, 29 Juli. (P. T. A.) Het bericht van het Duitsche hoofdkwartier over de vermeestering van de versterkte Rus sische plaatsen Pultusk en Rozan behoeft rectificatie, want de stad Pultusk en het dorp Rozan zyn nooit versterkt geweest. WEENEN, 29 Juli. (Wolff) Officieel be richt van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier Op het front in de kustreek hebben 'de Italianen aan den rand van het Plateau al leen bij Seraussina en Vermegliano aanvallen gedaan, die zijn mislukt. Op het terrein voor het bruggehoofd van Görz heeft de vijand zijn voorste, op storm loopafstand gelegen stellingen ontruimd en is teruggetrokken op de linie, die hij bezet, hield vóór den slag begon. Aan de Karintische grens geschutvuur en scherp mutselingen. In de Tiroolsehe grensstreek is een vijan delijk bataljon bij Marcelin in het daf van de Etsch teruggeworpen. Een ltaliaansche compagnie is in het gebied van den berg Tofana verstrooid. GRIMSBY, 29 Juli. (Reuter.) De treiler Dovey is in de Noordzee door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Meu denkt dat, de bemanning van 9 koppen is verdronken. ESBJERG, 29 Juli (Wolff.) Naar Vest- Jyllands Socialdemokrat meldt, is gisteren middag tusschen 5 en 6 uur de Duitsche gewapende treiler Senator von Beerenberg, op 5 of 6 mijl van de kust ten noorden van het vuurschip Harnerö door een duikboot, waar schijnlijk tan Engelsche nationaliteit, getor- pedeeid. De treiler had een bemanning van 30 koppen. Een is er verdronken. Drie zijn er door de duikboot aan boord genomen 26, waaronder 2 zwaargewonden, begaven zich in een reddingsboot naar het vuurschip. Volgens een bericht van de Ribe Stiftsti- dende zijn er van de bemanning drie verdronken, drie door de duikboot gered en 24 op bet vuurschip. Het torpedeeren wan de „Leelanaw". De kapitein en 32 leden van de bemanning van de »Leelanaw« zijn Woensdagnacht te Aberdeen aangekomen. De gezagvoerder ver telde, dat het schip van Archangel op weg was naar Belfort met een lading vlas en touw. Zondagmiddag had men op 65 mijlen ten noordwesten van Kirkwali twee schepen in noordelijke richting gezien en een schot gehoord. Men zag een duikboot voor ,een van de schepen dat onmiddellijk daarna zonk. De duikboot loste een tweede schot en vervolgde toen de Leelanaw*. De kapitein wijzigde zijn koers en besloot te ontvluchten. De duikboot liep echter snel en vuurde op nieuw een granaat af, die op 270 meters afstand viel. Daarop wendde de kapitein het roer en stuurde naar de duikboot, die last gaf de papieren te zenden, waaraan werd gevolg gegeven. De kapitein en de bemanning begaven zich in de booten, waurop de Duitschers zonder resultaat vijf schoten lostehet waren alle treffers boven de waterlijn. Na een torpedo schot midscheeps begon de »Leelanaw« eerst te zinken. Nog twee schoten troffen het schip aan bakboordzijdehet tweede veroor zaakte brand. 1 oen men 8 mijlen van de Orkaden af was, kreeg de bemanning, die aan boord van de duikboot was genomen, last in de eigen booten te gaan en kon zij vertrekken. liet bezoek van Hulienlohe. Lerco, de bekende Petersburgsche corres pondent van de »Corriere della Sera«, is in «taat betrouwbare mededeelingen te doen over het resultaat van het bezoek van von Hohen- lohe te Boekarest. Volgens zijn mededeelingen is de Duitsch-Oostenrijksche poging om den doorvoer van wapens en munitie te forceeren totaal mislukt, lntusschen zijn aan de Roe- meenscbe grenzen duizenden wagens met mu nitie aangekomen, terwijl in het binnenland ongeveer 250 wagonladingen worden vastge houden. Von Hohenlohe heeft alles beproefd om de Roemeensche regeering te bewegen althans verlof te geven voor den uitvoer van deze 250 wagons, maar alles bleek vergeefs. Toen de minister-president bleef volharden bij zijn beginsel, dat zoowel uitvoer als door voer wapens en munitie in strijd zijn met de neutraliteit van Roemenië, en dat'de re geering wensch zoowel met de mogendheden der Entente als met de centrale in goede be trekkingen te blijven, wendde von Hohenlohe zich direct tot den koning. Men kan zich echter verzekerd houden, dat ook die poging vruchteloos zal blijven. Oe duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 29 Juli. (Reuter.) Het Belgische stoomschip Princesse Marie José is getorpedeerd en gezonken 21 opvarenden zijn gered, 4 gedood. De president en de gouverneur vermoord. PORT AU PRINCE, 27 Juli. (Reuter Part.) Muitende regeeringstroepen hebben het paleis van den president aangevallen en in brand gestoken. De president vluchtte naar het Fran- sche gezantschap en de gouverneur zocht een schuilplaats bjj den gezant van San Domingu. De gouverneur had tegen heden de terecht stelling gelast van alle politieke gevangenen, ten getale van 160, die bij het uitbreken van de revolutionnaire beweging, iD handen van de regeering waren. Tot hen behoorde ook de voormalige president Zamor. Toen het volk van de terechtstelling hoorde, liep het woedend te hoop. Het drong het verblijf van den gezant van San Domingo binnen, greep den gouverneur en sleepte hem buiten de deur, waar hij dood geschoten werd. Daarna ging de menigte in een vreeselyken staat van opwinding naar het Fransche gezantschap en dreigde ook dat binnen te gaan en den president te dooden. Later. De krachtige protesten van den Fran- schen gezant hebben tot dusver het plan van de revolutionairen om den president te grijpen, verhinderd. De aanhangers van doeter Bobo, den leidei der revolutionairen, dreigen echter den aanval op de Fransche legatie te hervatten. PORT AU PRINCE, 28 Juli. (Reuter.) De bevolking heeft de Fransche legatie aangevallen, den president Guilleaume er uit gehaald et hem voor het gezantschapsgebouw doodge schoten. LONDEN, 29 Juli. (Reuter.) De gouver neur-generaal van Nigeria is thans met, verloi gegaan. Reuter verneemt, dat een der op. merkeljjkste feiten van den toestand in Wesf. Atrika was de groote loyauteit en geestdrift in geheel Nigeria voor de Engelsche zaak, ondanks de krachtige pogingen van Duitsche zijde om de Mohammedanen tot opstand over te halen. lot dit doel werden door hetgeheele land brieven verspreid, die van hoogwaardig heidsbekleeders in den Islam heeten te komen en waarin de bewoners werden aangespoord tot den Jehad (heiligen oorlog.) De inboorlingen zelf dreven den spot met deze brieven, die zjj den administrateur kwn- men brengen. 1 ersonen uit alle klassen der maatschappij in het land kwamen hunne hulp tegen den vijand aanbieden. De gouverneur generaal werd overstelpt met telegrammen, waarin de groote Emirs hunnen bijstann aanbieden. De gouverneur-generaal zeide, dat de Emirs zich buitengewoon verheugden over den val van Garua en een geheelen nacht lang naar aanleiding van dit feit feestvierden. Ook de stammen langs de Duitsche grens betoon den groote vreugde. Tot nog toe zijn de Duitschers bij elk ge vecht geslagen en de hoofdstad van Kameroen hebben zij reeds verloren. Ook zjjn zy uit een versterkten post in het noorden verdre ven en uit de laatste berichten omtrent de inneming van Lomie en den uit het Oosten geoefenden druk bewijzen, dat zij geleidelijk omsingeld werden. Spionnage. LONDEN, 29 Juli. (Reuter.) Het Pers bureau bericht, dat er weder tien personen, waaronder twee Nederlandsche onderdanen, als Duitsche spionnen zijn gearresteerd, De Stuwadoorswet. Eenige weken geleden heeft het hoofdbe stuur van den Centralen Bond van Transport en Havenarbeiders een adres gericht aan den minister van landbouw, nijverheid en handel, waarin werd aangedrongen óp inwerkingtreding der Stuwadoorswet. Op dat adres is geant woord, dat de tijdsomstandigheden aanvanke lijk hebben belet de voorbereiding van de omvangrijke algemeene maatregelen van be stuur, welke ter uitvoering van de wet moeten worden vastgesteld, ter hand te nemen. Thans zijn die uitvoeringsbesluiten evenwel sedert eenigen tijd in bewerking. Het ligt in het voornemen van den minister om nadat de Raad van State over de samen te stelleD ontwerpen zal zijn gehoord te bevorderen, dat deze openbaar worden gemaakt. Nadat aan belanghebbenden gelegenheid is gegeven, om hun opmerkingen over de ontwerpen ter kennis van den minister te brengen en deze zyn overwogen, zal eerst kunnen worden be oordeeld, wanneer de Stuwadoorswet in wer king kan treden. Wat de uitvoering zelf betreft meldt Het Volk verder verwacht wordt de inwer kingtreding in liet begin 1916. Kunstmeststoffen. Woensdag is te Goes, onder voorzitterschap van den heer C. Blom, van Haamstede, een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Zeeland van de Alg. Handels Voorwaarden ter bespreking van de aanschaffing, van kunstmeststoffen voor den oogst 1916. Tegenwoordig waren o.a. de heer I. G. J„ Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar en de beer G. A. Vorsterman van Oyen. De Voorzitter deelde 'mede, dat hy en de secretaris van de afd. Zeeland in Den Haag een onderhoud hadden met de leden der door de regeering ingestelde distributie-commissie. Dit onderhoud had gunstige resultaten gehad. Vóór 1 September moet iedere Vereeniging en particulier, die kunstmeststoffen noodig heeft, van de gewenschte hoeveelheid opgave doen aan een zelf te kiezen handelaar, die als tusschenpersoon er voor zorg draagt, dat het door de distributeeringscommisie afgeleverde ter bestemder plaatse komt. De prijs en ook de provisie der handelaren worden door de regeering bepaald, zoodat knoeierijen door handelaren, waarover men zoo vaak had te klagen, ditmaal uitgesloten zyn.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2