Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. P« sitVocr. Van het Westelijk oorlogstooneei. No. 2593. Zaterdag 31 Juli 1915. 26e Jaargang ABONNEMENT8PRIJ8 Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 oent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij. alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. lutercNa 15. AD V SRTÏNTIEPR LTS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 oent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariei. Örootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken W 060 8 d a g - an Z a t e r (1 a g lil O r g e ti by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen Men heeft het kunnen lezen. Met enorme massa's gingen onze aardappelen naar Duitschland, Schepen en treinen vol. En ongekende liooge prijzen Wat een levendige handel, wat een bloeiende landbouw Maar met schrik in het harte zag het gansche volk van Nederland, uitgezonderd dan de onmiddellijk belanghebbenden, dat er geen wagons genoeg waren, dat de spoorwegmaat schappijen overstelpt waren. Waar moest het heen, als zulke massa's het land uitgingen En de Nederlander betaalde zijne consump tie voor dezen tijd reeds ongekend duur. Wat moest het van den herfst worden, als de winterprovisie moet ingeslagen Hoe schromelijk duur zal dit hoofdvoedsel voor arm en rijk dan moeten betaald worden En men stelde zich de vraag of er zelfs voor die abnormaal hooge prijzen voorraad genoeg zou op te doen wezen. Uit betrouwbare berichten bleek ons, dat hier en daar reeds verkocht en gerooid werd, ook in onze streek, wat anders tot September bewaard bleef. Ook de regeering heeft, het gevaar voor ons land ingezien. De uitvoer van aardappelen is stopgezet, ten spijt van enkelen, tot voldoening van de overgroote meerderheid der Nederiandsche natie. Naar ons oordeel geen oogenblik te vroeg. Wij weten, dat aan aardappels meer ver bouwd wordt, dau wij voor eigen consumptie noodig hebben. Wij zijn niet tegen uitvoer van het overtollige. Maar er moet genoeg in het land blijven, opdat onze bevolking niet het slachtoffer worde van de uitvoerwoede, zooals die de laatste weken heerschte. Mocht later blijken, dat er een te veel is, dan kan de uitvoer weer toegestaan worden. Maar dan onder scherpe controle, dat ge noeg in het land blijve en naar we wenschen tegen vaststelling van maximumprijzen, die met redelijke eischen rekening houden. Ook voor andere artikelen als eieren, boter, olie enz. zagen wij gaarne eene regeling, die deze artikelen niet tot iets onbereikbaars voor velen stempelde. Men vergete niet, dat de hooge winsten door verschillende personen gemaakt, niet alleen door het buitenland worden betaald, maar ook door onze eigen bevolking, die toch reeds door belastingen en hooge prijzen getroffen wordt. En al zullen enkelen morren, niemand, die ook wat gevoel voor zijn' medemensch heeft, zal de maatregel van onze regeering kunnen afkeuren. DE OORLOG. Officleele communique's. 1 ARIJ.s, 29 Juli. (Havas.) De Duitsche officieel e berichten van 22 -27 Juli geven een onjuist denkbeeld van de krijgsverrichtingen gedurende dien tijd. In werkelijkheid werd"de strijd in Artois gekenmerkt door onafgebroken bedrijvigheid van de artillerie. De infanterie- actie beperkte zich tot den omtrek van Souchez, waar de wederzijdsche loopgraven twintig meter ^an elkaar^ verwjjderd zjjn. Eiken nacht be stoken de Fransche infanteristen de Duitschers, die daarbij zware verliezen lijden, met hand granaten. De Franschen hebben de strook, in de laatste aanvallen veroverd, behouden. In Champagne mijnoorlog waarbjj de Duit schers geen enkele Fransche stelling hebben veroverd. In de Argonnen hebben de Franschen nieuwe infanterie-aanvallen afgeslagen de Duitschers kwamen niet vooruit. In het Priesterbosch hebben de Franschen een loopgravenlinie veroverd. In Lotharingen, waar volgens de Duitsche legerberichten Fransche aanvallen werden afgeslagen, hadden alleen voorpostengevechten plaats, terwijl door een zeer zwakke afdeeling een verkenning werd gedaan. In de Vogezen hebben de Franschen bij Bau-de-Sapt een groot voordeel behaald, waarvan liet Duitsche legerbericht de belang rijkheid tracht weg te doezelen. 836 Duitschers werden daarbij krijgsgevangenen gemaakt wij maakten ons meester van den heuvelrug LingekopfBarrenkopf, niettegenstaande de stelling krachtig versterkt was en de hellingen zeer steil waren. Het door de Duitschers op gegeven cijfer van 2600 lijken aan Fransche is denkbeeldig. De Frau9che vliegtuigen, 'die volgens de Duitschers vernield werden, daalden ongedeerd binnen de Fransche stellingen. De door de Duitschers op Duinkerken geworpen hommen veroorzaakten geen schade. De Fransche luchtvaart bljjft dus kaar besliste meerderheid tegenover den tegenstander bewijzen. BERLIJN, 29 Juli. (Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: In Vlaanderen heeft onze artillerie een op het Veurne-kanaal liggende pontonboot, waarop een zwaar kanon opgesteld was, in elkaar geschoten. Ten W. van Souchez is een aanval van de Franschen afgeslagen. Bij Givenehy, in de Argonnen en bij Vau- quois hebben wij met succes eenige mijnen latsn springen. Ontploffingen van Fransche mijnen in Cham pagne waren vruchteloos. PARIJS, 29 Juli. (Havas.) Officieel bericht van vanmiddag In Artois het gebruikelijke bombardement, In den nacht van 28 op 29 dezer zijn in den sector van Souchez enkele gevechten met handgranaten geleverd. In Argonne gevechten met bommen en luchttorpedo's. In de streek van Bagatelle, Dourte Chaussée (bij St. Hubert) en in het bosch van Malancourt hebben de Franschen met mijnen verscheidene Duitsche posten opgei lazen. In den Elzas hebben de Franschen ten Oosten van den Lingekopf twee blokhuizen op de Duitschers veroverd. Op den Lingekopf hebben de Franschen in de den 22sten dezer door hen veroverde stelling 200 lijken van Duitsche soldaten, 2 machinegeweren, 200 geweren en een groote hoeveelheid munitie en uitrusting stukken gevonden. Op het gevechtsterrein op den Barrenkopf hebben de Duitschers meer dan 400 dooden laten liggen. Het aantal Duitschers, in de gevechteu van den 27sten door ons gevangen genomen, is 210. LONDEN, 29 Juli. (Reuter.) Maarschalk rench maakt in zijn laatste rapport melding van doortastende mijnoperaties aan beide kanten, die bij tusschenpoozen gepaard gaan met artilleriegevechten. De infanterie onder neemt echter geen aanvallen. Engelsche vliegtuigen hebben ten oosten' van Zileheke een Duitsch vliegtuig neerge schoten. Uit België. De Gentsche bladen bevatten deze aankon diging: Etappenkommandantuur Gent. Het gedrag van een deel der bevolking in den loop van den 2lsten Juli en voornamelijk het overdreven uitdagende en algemeene dragen der Belgische kleuren, verplichten mij deze bevelen uit te vaardigen Ik verbied van heden a( het dragen, ver- toonen, verkoopen en venten van Belgische kleuren en venten van Belgische kleuren, portretten oi prenten der koninklijke familie, groene bladeren met of zonder opschrift en alle andere kenteekenen of kleurverbindiogeu, bestemd om een politieke neiging kenbaar te maken. Ik verbied eveneens aan de Belgen om ridderorden of eereteekenen te dragen. Overtredingen zullen gestraft worden met boete van ten hoogste 5000 mark en gevangenis tot ten hoogste 5 jaar of een van beide straffen, tenzij hoogere straffen, tenzjj hoogere straffen worden toegepast. Dit bevel moet op de muren worden aan geplakt en treed terstond in werking. Gent, 25 Juli 1915. (w. g.) Graaf von Westarp, Generaal-luiteuant en Etappeninspecteur. Soldatenbrief. Een ouzer lezers zendt ons den volgenden brief van een Belgisch soldaat te velde Loo, Juillet 1915. Het verheugt uiij te vernemen de goede staat mijner vrouw en beide kinderen. Waar lijk, het is reeds eenigen tijd geleden dat U va-n mi] eenig nieuws ontvangen hebt. Met den besten wil van de wereld zou ik u weke lijks willeu schrijven, maar met het gedacht u lastig te vallen of moeilijkheden aan te doen heb ik gewacht, dagen, weken en maanden om ii veel en groot nieuws te mogen melden. Maar ik heb mij bedrogen want tot nu toe zijn wij nog altijd op dezelfde lijn, dus geen vooruitgang. Aan het bombardement zijn wij tegenwoordig gewoon en geven er zefs geen acht meer op, dag en nacht wordt er hier (link geschoten bommen en schrapnels vallen hier en daar, en daarbij gedurig de vliegers boven ons hoofd die elkander achtervolgen en beschieten, het is voor ons vervelend alle dagen dezelfde beweging te zien, daarbij is het vle selijk. Wat u misschien zal verwonderen is, dat geheel het Belgisch leger van kleeding is veranderd. Wij zijn tegenwoordig allemaal in Engelsch kaki, ('apote en Veste met vier buitenzakken en bronzen knoopen broek, jam- biers en képi. Zoo trekken de soldaten voor vier dagen naar de tranchées al zingende, want elke compagnie heeft om zoo te zeggen eenen harmonicaspeler vooraan en zoo en-avant naar den Yzer met »Tipperary« enz. Niettegenstaande er nog een twintigtal muzikanten van ons regiment in Holland ge- interneerd zijn, is onze muziek toch heropge richt. 's Morgens hebben wij een of twee uren repetitie of wel eene marche d'entraine- ment van 20 tot 25 kilom. met de soldaten die in repos zijn 's Namiddags concert op de eene of andere hoeve om de soldaten te vermaken, dan eens voor de footbalclub of andere spelen van sport. Wat de voeding betreft deze is zeer vol doende. 's Morgens een half wit brood, café, afgesmolten vet of spek, 40 tot 50 gr. brood suiker, 5 cigaretten of 5 pijpen tabak, alle twee dagen sardine» of kaas's middags: groenten rijst of vermicelle soep, 200 tot 25" gr. vleesch en rond 6 uren 's avonds: aardappelen met conserven (ossenvleesch of saucissen), carbonade, flamande, van tijd ook salade en café Boter, melk en eieren kunnen wij nog al gemakkelijk bekomen, boter 4 fr. de'kilo enz. gazetten krijgen wij ook op het frontDe Matin, le Petit Journal, XX Siècle, la Belgi- que enz., ook Vlaamsche en Hollandsehe. Van den vrede hooren wij weinig of niet spreken, toch hebben wij allen nog veel moed en hopen op eene spoedige verlossing nog vóór den aanstaanden winter (Hbld.) Een bommengevecht bij Hooge. Reuter's bijzondere correspondent in het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk schreef over de aanvallen bij Hooge van j.l. Maan dagavond o. a. nog het volgende Onze verliezen gedurende deze aanvallen waren niet talrijk terwijl een gevangene mee deelde dat een geheele Duitsche compagnie, minstens 200 man, reeds bij de eerste ont ploffing was omgekomen. De aanval bij Hooge moest dieneu om onze linie te verbeteren. Een groote mijn, zorgvuldig klaargemaakt, voorzien van een' sterke lading, moest te 7 uur haar werk doen en de infanterie moest dan direct voor waarts rennen en den krater, door den ont ploffing ontstaan, bezetten. Eenige afdeelingen van het Middlesex-regi ment kwamen achter onze loopgraven te staan, bajonet op het geweer, gereed voor den aan val. Zij stonden op behoorlijken afstand van de mijn. Andere troepen waren in reserve en moesten volgen, als de krater genomen was. Op het terrein tusschen ons en de vijan delijke linie was de grond bezaaid met alle soorten van hinderpalen, overblijfselen van gebroken prikkeldraad enz. Te 7 uur precies sprong de mijn met een oorverdoovend lawaai. Sommigen der onzen vielen omver. De Fransche loopgraaf scheen te verdwijnen in een wolk van aarde, zand zakken en stofstukken en brokken van allerlei voorwerpen vielen omlaag. Er ontstond een gapende kuil, nog rookende en gevuld met dooden en gewonden, dooreen gesmeten tot een onherkenbare massa. Naar die hel renden de troepen van het Middlesex-regiment; on dervonden weinig tegenstand door de Duit schers, die nog te veel onder den indruk van de ontploffing waren. De kuil of krater was spoedig ingericht voor verdediging en de Engelsche hommen- werpers begonnen op drie verschillende plaat sen hun aanvallen op de Duitsche loopgraven, den vijand vóór zich uit drijvende Elke bommengooier wordt vergezeld door een kameraad met de bajonet op het geweer. Hij gaat vooruit in de loopgraaf en gooit een bom in elke schuilhoek van den vijand die hij passeert, in de hoop dat een Duitscher zich in die veschansing zal bevinden. Bij een dwarsgang maakt hij halt en gooit dan handig een bom over den top van de vijandelijke verschansingen. Als de bom ontploft gaat de man met de bajonet vooruit en aanvaardt het gevecht met iedereen, die hij achter dien dwarsgang ontmoet. Zoolang de bommenvoorraad duurt gaat dat zoo voort, maar de aanvoer van bommen is een moeilijk probleem. De dragers loopen veel kans getroffen te worden, maar stuiten ook in de nauwe loopgraven die zij door moeten met hun gevaarlijke last, op allerlei hinder palen die hun den doorgang belemmeren. Toch werden bij de jongste aanvallen met groot succes bommen gebruikt eu zij zullen in het vervolg steeds belangrijker aanvals middelen worden. Vooral bij Hooge deden de bommenwerpers goed werk onder luitenant Ers Kine, die helaas daarbij gedood werd. De vijand begon later den krater en om geving met mijnwerpers te bewerken. Die werktuigen werpen op een afstand van 500 meter een bom die zeer explosieve bestand- deelen bevat. Sommige dier mijnwerpers werden z.g. lucht torpedo's, anderen werpen een ander soort bommen, door ons »sausages« (worsten) ge- doodt of ook wel »Rumkruiken«, omdat zij daarop gelijken. Maar het succes bleef achterwege. De krater bleef in Engelsche handen. TER NEIIZENSC VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1