Hakte met een "bijl in zijn teen, Kloosterbalsem Loop der bevolking le Ter Neuzen. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. De Kloosterbalsem geneest de vreeselijke wond. H. M. heeft opnieuw een som van 50.000 nan het Kon. Nat. Steueomité ge schonken. Geen varkensvleeseh meer van regeeri ngsw ege. Naar aan verschillende bladen wordt mee gedeeld, heeft het rijksbureau na deze week geen varkens meer beschikbaar. Een herstel van de thans geldende regeling is alleen mogelijk als de buitenlandsche prijzen weer hooger zullen worden, of indien de in koopsprijzen hier te lande dalen. Niet den oogenblikkelijken stand van de finantieele uitkomsten van de varkensfokkerij en mesterij is eenige prijsdaling zeer wel mogelijk zonder het bedrijf onvoordeelig te maken. In de dertien weken waarin de leveringen plaats vonden stegen de wekelijksche afleve ringen van 1620 stuks (in de week van 26 April tot 1 Mei) tot 9822 stuks (19—24 Juli). In het geheel werden aldus 82.475 varkens met een totaal slachtgewicht van 9'/, millioen K.G. geleverd. Deze leveringen geschiedden tegen een gemiddelden prijs van 80 ets. per K.G. slachtgewicht gemiddeld 25 a 28 ets. hooger was, zoodat door dezen maatregel deze varkens te zamen voor bijna 2'/a millioen gulden beneden den inkoopsprijs afgeleverd werden. De gemeenteraad benoemde Donderdag tot leerares in de Duitsche taal aan de ge meentelijke H. B. S. alhier mejuffrouw W. H. J. Bongers te Groningen. Mr. B. J. H. van Blaricum, kantonrech ter te Hulst, komt voor op de alfabetische lijst van aanbeveling ter vervulling eener va cature van rechter in de arr. rechtbank te Roermond. «De Territoriale Bevelhebber in Zeeland waarschuwt de bevolkig in Zeeland voor de aangespoelde glazen ballen. Deze ballen zijn niet geheel gevaarlooswanneer ze breken gaat dit gepaard met eene geringe explosie door dat de ballen luchtledig zijn. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Oostburg ds. W. van Roggen te Oostzaan. Te Hoofdplaat is Donderdag bij candi- daatstelling gekozen als lid van den gemeente raad de heer Albert Weynen, bij vacature van den heer J. Pateer. Een prachtige stamboekmerrie van den landbouwer Verhagen te Terhole viel en brak een poot, toen zij in den hoefstal werd beslagen. Het beest, waarvoor onlangs 2000 werd geboden, zal hoogstwaarschijnlijk moeten wor den afgemaakt. Uit Aardenburg meldt men aan het N. v. d. D. De electrische leiding is thans doorgetrok ken tot bij de dorpsstraat in Eede. Gisteren is begonnen met het verder doorleggen van den draad. Den burgemeester van Middelburg (België) was last gegeven te zorgen dat gisterenmor gen 40 arbeiders aan de grens zouden komen om palen in den grond te slaan. De leiding wordt doorgetrokken tot bij Knoeke. Wanneer die lijn gereed is, zal er een onoverkomelijke grensscheiding gemaakt zijn, tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en België, want over de drie dubbele lijnen komeiTjs vrijwel een onmogelijkheid en de enkeling, die den sprong in het duister durft wagen, kan bijna zeker zjjn dat hij zijn leven er bij verspeeld. In de week van 14 tot en met 20 Juli kwamen uit Zeeland ter kennis van den een- t ral en gezondheidsraad- 1 geval van typhus of lebris typhoïdea uit Sluis, 1 geval van roodvonk uit Retranchement en Vlissingen, 2 gevallen van diphteritis uit Kapelle en 1 geval dier ziekte uit Kattendi)ke, Vlissingen en Zierikzee. Zondag 25 Juli 1915. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u en nam. 2 u„ I)s. A. Tim merman. BedieniDg van den H. Doop. Sluiskil. Nam. 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9% u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. 'Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Dhr. J. R. Goris, Theologisch Candidaat. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). 'Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/, u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 51/, u., leeskerk. Lokaal ..Eben-Ha'ézer" (Kerkhoflaan 'Ter Neuzen. Nam. ö1/, u., Evangelisatie. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd G. A. Peters, stoker, P 8 van Amsterdam P. Scbeele, arbeider, O 193f van Zuidzande J. J. Roggeband, apothekersassistente, Noord straat 75 van Zierikzee J. B. Dekker, opzichter, Korte Kerkstraat 18 van Sas van Gent J. A. Remery, machinist, Dekkerstraat 20 van Merxem Vertrokken P. Scheele, arbeider, O 193f naar Znidzande M. F. Pieters, dienstbode, O 201a naar Hulst M. W. Appel, zonder beroep, Nieuwe- diep 102 naar Middelburg P. E. Remery, kantoorbediende, de Feljterstraat 31 naar Philippine J. Rottier, dienstbode, Nieuwe- diep 72 naar Rotterdam P. de Feijter, dienstbode, P 38 naar Axel J. C. Wieland, zonder beroep, aan boord naar Dordrecht. Aanranding. Een zekere H., woonachtig te Velp (G.), doch thans in dienst bij de rijdende artillerie, kwam Woensdagavond met verlof bij zijn ouders te Velp, vergezeld van nog twee ar tilleristen uit Arnhem. Nadat zij een tijdje gezeten hadden, begaf H. zich met zijn vader in den tuin, zijn beide vrienden in huis ach terlatende met zijn moeder en zijn zuster, die echter in de keuken bezig was. De moeder begaf zich naar een ander ver trek, waar een der beide artilleristen haar volgde, vastgreep en om haar het schreeuwen te beletten, de keel dichtkneep. Hij dwong de vrouw toen tot het toelaten van oneerbare, niet nader te omschrijven handelingen. De vrouw wist zich los te rukken en schreeuwde om hulp, waarop de aanrander de vlucht nam en ook de andere vriend, die geen hand tot hulp had uitgestoken, verdween Op verzoek van de Velpsche politie zijn de beide »gele rijders» te Arnhem aangehouden en ter confrontatie naar velp overgebracht. Een rijwielriief gesnapt. Te Delft bemerkte Woensdagmiddag, de bloemist Van der Valk, dat zijn bijna nieuwe fiets door een rijwieldief was ontvreemd Van der V. achtervolgde den dief op een ander karretje en zag, dat hij den Rotterdamschen weg opreed. De politie, die inmiddels gewaar schuwd was, zette in twee auto's den dief achterna, die in zijn vlucht geholpen werd door een motorrijder. Kort voor Overschie werd de dief achter haald hij wierp het gestolen rijwiel neer en vluchtte het weiland in. Na een zeer inspan nende jacht, waarbij de vluchtende dief een boerenvrouw, die hem in den weg trad, met een mes bedreigde, werd hij ten slotte doornat en oververmoeid gearresteerd. De politie bleek een goede vangst te heb ben gedaan. De aangebopdene, genaamd F. Br., is n.l. een berucht fietsendief, die reeds lang door de Haagsche en Rotterdamsche politie werd gezocht. Vóór 14 dagen was hij te 's-Gravenhage nog juist den dans ontsprongen toen hij daar op heeterrtaad werd betrapt bij 't stelen van een rijwiel. De „Lombok" in een orkaan. Het «Bat. Nieuwsbld.» geeft de volgende beschrijving van de reis, welke het schip achter zich heeft. Aan de kade te Tandjoeng Priok ligt, na een veelbewogen reis, thans het s s. Lombok van de Maatschappij «Nederland». 2 Januari uit Holland vertrokken begon de poppenkast in het Kanaal, waar een aantal Britsche oorlogsbodems rondvoeren, wier gezag voerders zich bet denldreeld in het hoofd gezet hadden, dat de brave Amsterdammer een Duit sche mijnenlegger was. Officieren en Jantjes klauterden aan boord en vingen een ijverig on derzoek aan naar de lading. Nu, wat betreft, waren ze drommels gauw klaar aangezjen er heelemaal geen lading aan boord was. Het schip voer namelijk in ballast. Zwaar terleurgesteld verlieten de blue-jackets de «Lombok», die daarop koers zette naar Port Talbot om kolen te laden. Dit geschied zijnde, voer het schip naar New-)ork, alwaar petroleum, en stukgoederen werden geladen. Het plan was via Kaapstad en Durban naar Java te stoomen. Dit is ten slotte ook ge schied, maar eerst nadat de equipage het schip en zichzelf reeds had afgeschreven. Den eersten dag was het mooi weer, doch 's avonds begon het op te briesen, en gedurende den nacht kwam er een hoop slecht weer, een hoop zoo groot, dat den volgenden ochtend moest worden bijgedraaid om liet schip met den kop in de wind te leggen. Draadloos werd verbinding gekregen met Je «Nieuw Amsterdam» van de Holland-Amerika- lijn, maar wat die te rapporteeren had, was al evenmin geschikt, om eene optimistische ver wachting betreffende het weer te rechtvaar digen. Steeds heviger werd de orkaan en steeds onbehagelijker het verblijf aan boord. Ieder oogenblik 'stak de «Lombok» den neus in de golven en dan kwam er een bonk water over, die weer het een of ander onprettigs te weeg bracht. Eerst gingen de kippen en koeien en al wat er verder aan dek was te vinden, mee over boord. Toen sloeg de kombuis vol water, wat eenige stagnatie in den geregelden gang der maaltijden tengevolge had. Vervolgens rammeiden de golven successie velijk niet minder dan 13 deuren aan splinters, rukten de sloepen uit de klampen en smeten een sloep met zulk een geweld tegen een klamp dat deze dwars door den romp van den sloep heenschoot. Veel hoop dat men het er leven af zou brengen, was er niet, want met ieder uur wies den storm aan. 19 Februari was het begonnen, 21 Februari viel het eerste slachtoffer. Een stuurmansleer ling werd door een golf gegrepen en overboord gesleurd. Aan hulp verleenen viel niet te denken, daarvoor was de zee veel te ruw. 22 Februari eindelijk bedaarde het weer en al stond er nog een zware zee, zoo kon men toch den koers hervatten en de schade opnemen. Bij de reeds vermelde rampen, kwam nog dat telkens weer de pressennings-zielen van de luiken werden geslagen, terwijl geen enkele luchtkoker meer een kap had. Ook beneden zag alles er troosteloos uit. De kolenbunkers waren gedeeltelijk onder water en met zulk een kracht had de zee de bunker-deuren gebeukt, dat de roestplaten aan den binnenkant op de kolen lagen als waren zij er keurig afgebikt. Doordat het water een meter hoog door de hutten en het volks-logies geslagen was, dag en nacht door, telkens weer aan, gedurende drie etmalen, lag enkele dagen later bijna de helft van de bemanning ziek met zware rheumatiek en men besloot op Bermuda aan te houden, om de schade voorloopig te herstellen en de be manning Je gelegenheid te geven intusschen wat op te knappen. Weer kwam er een hevige storm opzetten waardoor de werkzaamheden slechts langzaam opschoten en men niet minder dan 14 dagen aldaar bleef vertoeven. Vervolgens werd zee gekozen 28 stoomdagen later was de «Lombok» voor kaapstad en nog 23 dagen later bereikte het schip Java. na genoeg avonturen voor een heel menschen- leven te hebben meegemaakt. In Italië gevangen gezet. Met de «Prinses Juliana« is te Batavia aangekomen de agent van de Javascke Bank, de heer Gongrijp, die eenige dagen als spion in Italië heeft gevangen gezeten. De «Java- Bode« deelt daarover het volgende mede Met een vriend bad de heer Grongrijp de campanilo te Venetië beklommen en genoten van iet prachtige panorama, dat zich aan hen vertoonde. Daar waren ook eenige officieren, die ben gadesloogen. Toen zij zich naar het station begaven wer den zij door een politie-ageut aangehouden en ze moesten naar het politiebureau. Daar wer den hun papieren onderzocht, want ze werden voor spionnen aangezien. De vriend werd losgelaten, maar de heer Grongrijp, ondanks zijn papieren, waaruit zon neklaar bleek, dat bij Nederlander was en op zijn doortocht naar Nederlandsch-lndië, tot twintig dagen veroordeeld, omdat hij een zak mes bij zich had, dat één centimeter langer was dan in Italië is toegestaan. Dus wegens bet overtreden van de bepalingen omtrent het dragen van wapenen kreeg hij 20 dagen gevangenisstraf. De consul-generaal wist te bewerken, dat zijn straf tot vier dagen verminderd werd. Onze gezant bemoeide zich er mede, eveneens de minister van buitenlandsche zaken en het slot was, dat hij er met drie dagen brommen afkwam. Die drie dagen van rust zouden niet zoo erg zijn geweest, als de cel, waarin de heer Grongrijp over zijn overtreding moest nadenken, niet zoo vies en vuil was geweest. Hij was in het dwangarbeiderskwartier opge sloten. En ofschoon bij geen bezoek mocht ontvangen, had bij zooveel bezoek van onge- wenschte gasten, dat hij zich niet rustig kon houden. stations, waarvoor voorraden opgestapeld zijn, te bombardeeren. Zij werden flink onder vuur genomen. Het bombardement (door de Duitsche vliegers) veroorzaakte geen schade. Na een hardnekkig gevecht werd de Linge- hoogte ten N. van Munster in de Vogezen door ons bezet. Ten Z. van die hoogte kregen wij vasten voet op door den vijand tevoren bezet gehouden terrein. BERLIJN, 23 Juli. De «Frankf. Ztg.» ver meent uit goeden bron, dat de Fransehe on derzeeër «Joule« sinds 23 April wordt vermist. Daar nadien niets meer van het vaartuig werd vernomen, zou het verlies ervan vaststaan. AXEL. Huwelijks-Aangiften. 1 Juli. Luciaan Maria Antoon Reijnaerts, 67 jjm. (van Temsche (B en Maria Leonora van Strjjdonck. 48 j., jd. 9 Juli. Josephus Ludovicus Camillus Karei Gis- lenus Maria Casteel, 22 j., jm. en Jaenne Marie Berthe Willems, 28 j jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 1 Juli. Jacobus van Rijsbergen (van Hoeven), 28 jjm en Victoria Seraphina Groothaert, 22 j jd. 15 Juli. Joseph Vereecken, 25 j, jm en Geertruida van Akker, 19 j-, jd. Geboorten. 3 Juli. Adriana Marina, d. van Hen drik Johannes Hoebé ep Adriana Geeihoedt Maria Dobora, d. van Anthonij Pladdet en Cornelia Dina Wiemes 5 Juli. Neeltje, d. van Jacob Willem Bakker en Maria Maatje van Langevelde. 9 Juli. Frederik, z. van Pieter van Langevelde en Catha- rina Verstrate. 15 Juli. Adriaan Marinus Cornells, z. van Marinus Dieleman en Elisabeth Catharina Witte. Overlijden. 2 Juli. Johanna Mathilda van den Buleke, 64 jechtg. van Aloysius Cortvriendt. 12 Juli. Jacob Hamelink, 57 j., echtg. van Pieter- nella Jansen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 24 Ju Ij 11.39 Zondag 25 0.13 0.42 Vlaandag 26 1.9 1.34 Dinsdag 27 1.58 2.22 Woensdag 28 2.44 3.6 Donderdag 29 3.26 3.46 Vrijdag 30 4.6 4.25 ANTWERPEN, 23 Juli. De Duitsche over heid heeft den gemeentebesturen in België aangeschreven, 4 te goeder naam er. faam bekend staande personen uit hun gemeente op te geven, die als gijzelaars voor de orde in hun woonplaats kunnen instaan. PARIJS, 22 Juli. 11 uur. (Off) In de streek van Chalons hebben vijandelijke avia- teurs getracht, eenige dorpen en spoorweg- Ondergeteekende betuigt zijn wel- gemeeuden dank aan allen die medegewerkt hebben tot zijne verkiezing voor den Gemeenteraad en blijken van belang stelling gegeven hebben. R. NOLSON. Ter Neuzen, 23 Juli 1915. Mej. D. Barte-Oostrum, echtgenooie van den Heer C. Barte te Wijk bij Duur stede, verklaart ons Eenigen tijd geleden had mijn oudste zoon Léonardus, oud 21 jaar, het on geluk bij bet houthakken met de bij! in zjjn been te hakken. Hjj raakte het scheenbeen en maakte een diepe wond die vreeselijk bloedde en hem veel pijn veroorzaakte. Dadelijk verbondeD wij de wood met KLOOSTERBALSEM, het geen onmiddelljjk de p(jn ver zachte en het hloeden stilde. Wij gingen met het gebruik van deo KLOOSTERBALSEM voort en binnen 14 dagen tijd was de groote wond geheel genezen. Wel een bewijs dat de een heilzaam middel is hij brand en snijwonden, oude en nieuwe wonden, huidaandoeningen, zwe ren, alle rheumatische aandoe ningen. spierverrekkingen en aambeien. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f, 2.50. Eischt ROODEN BAND met onze handteekeningL 1. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle dro gisten, apothekers en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE- Leunis Axel, J. H. VAN DIX- HOORN en L. B. A. ROLFF Lz Hulst F. L. VERWILGHEN -v. d. Hoopt; Zaamslag. D. RIEMENS- Janssen. 11 11 11 ii li

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3