Van liet Westelijk oorlogstooneel. Vaa het Oostelijk oorlogstooneel. Duitsche bericht meldt dat in de Argonnen eenige loopgraven genomen zijn het Fransche, dat Duitsche aanvallen werden terugge slagen. Omgekeerd melden de Fransche berichten, dat in de Vogezen de Fransche troepen zich hebben meester gemaakt van eenige stellingen, die het dal van de Fecht beheerschen doch de Duitschers verklaren, dat de Fransche aanvallen tusschen den Lingekopf (Crête-du- Ligne) en Mfihlbach, dus op dezelfde plaats waar de Franschen verklaren overwonnen te hebben, werden afgeslagen. Wel slaagden de Franschen er in, in een gedeelte der L)uit- sehe stellingen binnen te dringen, doch zij wer den daaruit weder verdreven. En verder werden door eenige vliegtuigen bommen geworpen, aan beide zijden, waardoor uienschen werden gedood. Maar de toestand verandert daardoor niet. Officieele communique's. PARIJS, 22 Juli. (Havas.) Het officieele be richt van hedenmiddag luidt: In den nacht van 21 op 22 dezer is het over het geheele front betrekkelijk kalm geweest. Enkel in Artois en Argonne en tusschen Maas en Moezel (Eparges en Bosch van Apremont) hebben eenige artillerie-gevechten plaats gevonden. In den nacht van 20 op 21 en den 2lsten overdag is een hevig gevecht geleverd op den Reichsackelkopf. Ten westen van Minister is een aanval der Franschen gevolgd door een tegenaanval van de Duitschers. Niettegenstaande de ver woedheid van de Duitschers, zijn de twee-' bataljons jagers, die met de Duitschers in gevecht waren, er in geslaagd de poging van den vijand te verijdelen en dezen laatste zware verliezen toe te brengen. De Franschen hebben over een front van 150 M. een loopgraaf genomen en behouden, en hun geheele binnenstelling behouden. Ten noorden van Münster hebben de Fran sche troepen zich ingericht in een stelling die zij aan de Linge veroverd hadden. De Franschen hebben in den loop van dat gevecht 107 gevangenen gemaakt. Fransche vliegers hebben acht granaten van 90 en vier granaten van 120 op het station Autry ten N. W. van Binarville ge worpen. BERLIJN, 22 Juli. (Wolff) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier: In de westelijke Argonnen hebben onze troepen nieuwe vorderingen gemaakt. Levendige artillerie-gevecgten zijn tusschen Maas en Moezel geleverd. Ten Z. van Leintrey zijn aanvallen van de Franschen dicht voor de hindernissen van onze voorpostenstellingen gestuit. In de Vogezen viel de vijand gisteren ten Z.W. van den Reichsaciterkopf zesmaal aan. Hij werd door Beiersche troepen met groote en bloedige verliezen teruggeslagen. Bij een tegenaanval hernamen wij het stuk loopgraaf, dat nog in handen van den vijand was, en maakten 137 Alpenjagers, o. w. 3 officieren, gevangen. Ook bij Sondernach hebben wij 's avonds een aanval van den vijand afgeslagen. Een tweedekker van 'den vijand viel door het vuur van onze artillerie in het bosch van Parroy. In een luchtgevecht boven het Münster-dal bleven drie Duitsche vliegers over drie vijanden overwinnaar en zij dwongen bij de vervolging twee hunner in het Tannar-dal te landen. „Das ewig weibliche." Het generaal-commando te Stettin deelt mede, dat liet zich tot de volgende bekend making genoodzaakt ziet. «Het is ter kennis gekomen van het plaatsvervangende generaal- commando, dat de hier in industiieele onder nemingen werkzaam zijnde Fransche gevange nen, op zeer onwaardige wijze worden nage- loopen door een deel der vrouwelijke bevolking in den leeftijd van 16 tot 20 jaar. Er is geconstateerd, dat niet alleen getracht werd de gevangenen door wenken naar zich toe te lokken en dat briefwisseling heeft plaats gevonden, doch dat zelfs door eenige meisjes moderne dansen (Schiebetanze) voor de ge vangenen werden uitgevoerd. Een brief, welke een der gevangenen werd afgenomen, luidde als volgtWaarde lieeren Aan allen Voor de twee brieven vriendelijk dank, het doet ons veel genoegen Elchen, Trüdchen en Betty. Groeten en kussen van ons aan allen. Wanneer de meisjes zich nogmaals aan der gelijke ongepastheden, welke getuigen van een gebrek aan nationalen trots en die het volk verachtelijk maken in de oogen der ge vangenen, bezondigen, dan zullen, dreigt het generaal-commando, hare namen gepubliceerd worden. Kanongebulder. Rec-ruten. Executies. 't Onthaal van Belgische gevangenen. De stadsfinanciën. Een eigenaardig gebod. GENT, 19 Juli. (Telegraaf) Was het in de laatste dagen stil aan 't front, heden hoort men in Vlaanderen weer luid kanongebulder, 't Is geen geheim, dat een nieuw offensief op handen is. Men vraagt zich af vanwaar de 'dooden komen, die met verschillende treinen langs Gent St. Pieters gebracht zijn. Dit ver voer, dat in den nacht plaats vond, is geen legende. Er zijn een groot aantal ljjken door Vlaanderen gebracht. En jonge soldaten kwamen te Gent aan. Men ziet ze dagelijks oefenen op 't St. Pietersplein, waar weleer de Belgen exerceerden, want hier staat de oude, ruime St. Pieters-kazerne. Gewonden en dooden heen en altijd maar nieuwe mannen aan. De tucht laat wel eens wat te wenschen over, al bereiken de bijzonderheden van ern stige overtredingen wel niet't groote publiek. Kleinere straffen, die gauw uitgedeeld worden, blijven niet verborgen, en men ziet de instruc teurs wel klappen aan de jonge recruten geven. Maar in de St. Pieters-kazerne moeten zwaarder vergrijpen tegen de krijgstucht voor gevallen zijn en mep spreekt zelfs van 20 exe cuties. In elk geval zijn er soldaten gefusileerd geworden. In de afgeloopen week heeft men te Gent ook Belgische militairen gezien, een 30-tal krijgsgevangenen. En toen gebeurde er een betooging. De gevangenen werden van 't St. Pieters- station naar 't Gerechtshof geleid. Van alle zijden kwam 't volk toegeloopen met geschen ken. En of er gejuicht werd. De Duitschers moesten de menigte uiteenjagen en onmiddel lijk de gevangenen terugvoeren. Overdag kon men ze niet door de stad leiden. Een triestig gebouw te Gent is wel het hospice Loubergs, op de Visscherij. Niet min der dan zes honderd vrouwen worden daar verpleegd. Men begrijpt waarom. De onge- lukkigen en verdoolden zijn hier van verschil lende zijden samengebracht. Als deze vrouwen genezen zijn, laat men haar niet vrij, doch sluit ze op in een gebouw in de Onderbergstraat. Met de financiën der stad staat het maar treurig. Er blijven nog heel wat bons te be talen en veel kleine handelaars smeeken om contanten, want hun zaak is den val nabij. Boeten en aanhoudingen blijven te Gent en in de omgeving aan de orde van den dag. Sol daten omkoopen gelukt dikwijls. Menige sol daat is blij wat geld op te sturen naar vrouw en kinderen, van wie klaagbrieven komen. Maar pogingen tot omkoopen kunnen ook ge vaarlijk zijn. Dat ondervond weer een hande laar van Aerseele. Hij had zijn pas vergeten en stapte toch op de tram voor Aalter. Onderweg werd hem naar het stuk gevraagd. De man bood 2 Mark aan den militair om ongehinderd door te mogen reizen. Maar men voerde hem naar de wacht. En van daar voor vier weken naar de halle van Thielt. Een eigenaardig verbod is te Thielt afgekon digd. Men mag er niet op klompen door de straat, waar de bureaux van 't, hoofdkwartier zijn gevestigd. »Er ligt een officier (zwaar ziek«, zeggen de soldaten. Maar 't volk weet, dat uien den telefoondienst niet storen mag door gekletter met de kloefenop de keien. Die telefoondraden leiden naar 't front. Een Fransch vliegtuig tegen een Duitsch. De »Temps« bevat het volgende verhaal van een luchtgevecht op 19 Juli bij Soissons, waar twee Fransche vliegers, een korporaal en een soldaat, die in een monoplan zaten, een Duitsch vliegtuig naar beneden schoten:' »Wij' vlogen over Soissons, toen wij een vliegtuig aan den horizon bemerkten. Wij lieten het opstijgen tot 2300 meters en be gonnen er toen resoluut jacht op te maken. Op eenige meters afstands begon ik te schie ten. Plotseling bracht de Duitsche bestuur der de hand aan het hoofd en zakte daarop ineen. Zijn makkei hief de armen omhoog en schreeuwde iets en de biplan stortte naar beneden met" den kop omhoog. Op 500 M. hoogte draaide hg om en sloeg uiteen in een wolk van rook dicht bij de Aisne. Ongeveer 50 keeren heb ik Duitsche vliegtuigen achter volgd. Maar thans heb ik voor het eerst het geluk gehad er een naar beneden te werpen.* Den Franschen mitrailleur was de hand gekneusd en zijn helm was doorboord. Relletjes in Antwerpen. ANTWERPEN, 22 Juli. Het was gisteren woelig hier ter stede. Ondanks de kennisge ving van den gouverneur van België en het dringend verzoek van den burgemeester van Antwerpen moesten ten slotte toch de troepen ingrjjpen. 's Morgens vroeg werden reeds bloemen ge legd op het standbeeld van koning Leopold I, het paleis van den koning werd kwistig met bloemen vprsierd. Om 3 uur werd het volk zoo rumoerig, dat de Duitschers het noodig oordeelden de Meir te ontruimen en geheel af te sluiten. Spoedig daarop werden ook de Groote Markt, de Keizerslei, het stationsplein enz. door troepen bezet. Om halfacht moesten alle café's gesloten worden. De Belgpn droegen schildjes in hun knoops gat met de letter S. A. E (Salve Albert Elisabeth, vermoedelijk). Talrijke arrestaties hadden plaats. De staking in de wapenfabriek. BRIDGEPORT, 22 Juli (Reuter.) De vice- president. van den bond van mecaniciens deelt mede, dat in het conflict in de Remington- fabriek een vergelijk getroffen is. De staking zal niet doorgaan en Maandag zullen de arbeiders het werk hervatten. De mijnwerkersstnking in Zuid-Wnles. LONDEN. 22 .Juli. (Reuter.) In de mijnen in Zuid-Wales is vandaag het werk geheel hervat. Slechts een klein aantal arbeiders ver scheen niet op het appèl. Geheimzinnige branden aan boord van oorlogsschepen. LONDEN, 21 Juli. (Reuter. Part.) Aan de Morning Post« wordt uit Washington gemeld, dat gisteravond een geheimzinnige brand uit gebroken is aan boord van de Amerikaansche superdreadnought «Oklahoma*, die op de werven van de New York Shipbuilding Com pany gebouwd, thans bijna geheel voltooid was en spoedig een proeftocht zou onderne men. De vlammen hebben het schip aanzien lijk beschadigd. Men is ervan overtuigd, dat de brand aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Verleden week hebben er ook branden ge woed op de slagschepen »Alabama« en »New Yersey«, toen deze zich in de dokken van New York en Boston bevonden, en naar alle waarschijnlijkheid zijn ook hier brandstichters aan het werk geweest. Ten einde verdere pogingen tot brandstich ting te beletten, zijn de marine-wachtposten bij de dokken en werven versterkt terwijl ook andere maatregelen getroffen zijn, om de eigendommen der regeering te beschermen. Door de geheime politie wordt een onderzoek ingesteld naar de berichten over tal van com plotten, die ten doel hebben, bruggen op te blazen, treinen, welke munitie vervoeren, le vernielen en bommen aan boord van sehepen te plaatsen. Eveneens wordt een onderzoek ingesteld naar de pogingen om eigendommen der regeering in Canada te vernielen, welke pogingen ondernomen zouden zijn door indi viduen, die in de Vereenigde Staten van geld voorzien zouden zijn. ST. PETERSBURG, 21 Suli. (Pet. Tel. Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf: In de streek Riga-Sjawle zijn Dinsdag ge vechten geleverd in de streek ten westen van Mitau en op de wegen naar het. dorp Jan- ischki (t. N. N. O. v. Sjawle en t. Z. v. Mitau). Aan de Narew heeft de vijand Ostrolenka beschoten en getracht voorwaarts te dringen naar het bruggehoofd tusschen Rozan en Pultnsk. Op den rechterover van de Narew hebben wij plaatselijke aanvallen ondernomen. Wij slaagden er in den den vijand een weinig terug te dringen. Op den linker Weichseloever,4ieeft de vijand ons Dinsdag zonder succes in de richtingen van Zuntlin en Gnewoschtschow (t. Z. v. Iwan- gorod) aangevallen. In de richting van Lublin hebben wij het offensief van den vijand op het front Chodel Piaski tegengehouden. Op de beide oevers van Wieprz heeft zich bij het dorp Soukhodoly en in de richting van het dorp Rejowez (a. d. spoorweg Lublin Cholm) Dinsdag een hardnekkig gevecht ont wikkeld, dat laat in den avond voortduurde. De Duitschers, die op enkele sectoren werden teruggedreven, leden belangrijke verliezen. Aan het front WojslawiceGrubieszow zijn eveneens gevechten met artillerievuur geweest. Aan de Boeg, aan den sector Litovij Sokal Potonrjitza, hebben onze troepen een druk uitgeoefend op vijandelijke afdeelingen, die naar den rechteroever waren overgestoken. In een hardnekkig gevecht hebben wij hier tot 1000 gevangenen gemaakt. In de andere streken geen gevechten van beteekenis. BERRIJN, 22 Juli.; Wolft'Officieele mede deeling uit het groote hooldkwartier Ten N.O. van Sjawle hebben onze concen trisch oprukkende troepen in voorspoedige gevechten 4150 gevangenen gemaakt. Boven dien vielen vijf machine-geweren, veel bagage en een genie-park als buit in bun handen. De doorbraak aan den benedenloop van de Dubissa bracht de aanvallende Duitsche troepen tot in de streek van Gripskiszki en Gudsiuny. Op den weg daarheen werden verscheidene vijandelijke stellingen bestormd. De Russen wijken over het heele front van het meer van Rakiewo tot aan de Njemen. Ten Zuiden van den weg MariampolKowno hebben wij de ontstane gaping vergroot en, al oprukkende, in Oostelijke richting opnieuw terrein gewonnen, 4 officieren en 1210 man werden gevangen genomen en 4 machine geweren buitgemaakt. Aan de Narew heelt de vijand zijn vruchte- looze tegenaanvallen opgegeven. Ten Zuiden van dèn Weichsel zijn de Russen op de bruggehoofdstelling van Warschau van de linie Blónie Nadarzyn Cora -Kalwarja teruggedrongen De Duitsche troepen van het leger van v. Woyrsen hebben gisteren door een vermetel doortasten de laatste pogingen van den vijand verijdeld, om zijn verslagen troepen voor Iwangorod tot staan „te brengen. Tegen den middag was de grffote bruggehoofdstelling bij Lagow—LugowaWola door onze dappere Sileziërs bestormd. In aansluiting hierop werd de vijand, met medewerking van de Oosten- rijkseh-Hongaar|che troepen over het geheele front in de vfsting geworpen, die nu nauw ingesloten is. Ten jN.W. van Iwangorod strijden Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen nog op den Wes- stelijken oever van den Weichsel. Gisteren zijn ruim 3000 gevangenen gemaakt en elf machine-geweren veroverd. Tusschen Weichsel en Boeg gaat de slag onder de opperste leiding van v, Mackensen voort. Ten Z.W. van Lubin hebben te Oosten- rijksche-Hongaarsche troepen nieuwe vorder ingen gemaakt. Tusschen Siennicka Wola (ten Z. van Re- jawice) en den Boeg zijn breede stukken van de vijandelijke stelling bestormd. (Lagow ligt 30 K.M. ten O. van Zwolen, Lugowa Wola ligt 10 K.M. ten N.W, van Zwolen). Riga wordt verlaten. Het geheele archief van de overheid te Riga, de geldvoorraden van de filialen van de Rijksbank en de gerechtelijke acten werden Dinsdag (20 Juli) naar Petrograd verzonden. Ook werd een aanvang gemaakt met de op ruiming van de aldaar aanwezige voorraden van de intendance. Ambtenaren hebben op dracht ontvangen zich tot vertrek gereed te houden. In de vorige week zijn meer dan 10.000 burgers uit Riga gevluent. Aan de noordwestelijke spoorwegen is de last gege ven te zorgen voor 19 treinen voor vluchte lingen daags. Mitau is als uitgestorven, zoo seint de »Korr. Norden.* Een strijd in de lucht. Een »Reuter«-bericht uit Petersburg be spreekt de beteekenis van vliegmachines met meer dan één motor voor oorlogsgebruik. Rusland bezit zulke machines van het Ilya Mouremet-type en één daarvan is dezer degen door drie Duitsche vliegers aangevallen. De Russische aeroplaan voerde een verken ning in de buurt van Cholm uit en werd op 8000 voet hoogte door de Duitsche vliegers met mitrailleurs bestookt. De Rus bevoud zich in eene ongunstige positie en kon niet zoo goed van zijne kanonnen gebruik maken, maar slaagde er toch in, eene Duitsche machine, die zich te dichtbij waagde, neer te schieten. De beide anderen waren voorzichtiger en bleven op een afstand. Eén van de bemanning van de Ilya-machine werd gewond en deze zelf zoo beschadigd,, dat zij dalen moest Toch kon zij met behulp' van eenige niet getroffen motoren naar haar loods terugkeeren. Een gewone vliegmachine zou zeker dadelijk neergestort zijn, want de benzine tanks waren door 16 kogels doorboord. AMERIKA. De Vereenigde Staten en Dnitseliland. WASHINGTON, 21 Juli. (Reuter). De Vereenigde Staten besloten Duitschland er van in kennis te stellen, dat een verder ver lies van Amerikaansche menschenlevens door Duitsche onderzeebooten als een onvriendelijke daad beschouwd zal woiden. De nota zegt aan Duitschland, dat het verplicht is te zor gen, dat de onderzeebooten zich aan de in ternationale wetten houden en dringt er op aan, dat schadevergoeding gegeven zal worden voor het verlies van Amerikaansche levens op de «Lusitania*. Zij verwerpt de voorstel len van Duitschland, om de veiligheid van Amerikaansche schepen te waarborgen, wanneer' zij geen contrabande aan boord hebben en onn vier vijandelijke schepen onder Amerikaansche vlag te brengen voor het transatlantisch ver voer. Men verwacht, dat de nota Vrijdag naar Berlijn gezonden zal worden.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2