Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, De herstemming Cen truc. pc herstemming tc Axel. No. 2591. Zaterdag 24 Juli 1915. 26e Jaargang UITSLAG VERKIEZING. Verstrekking Regeeringslirood. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 oent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 aent; elke regel meer 10 cent, Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief, Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders^er gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat eetr afschrift van het proces verbaal, vermeldende den uitslag der op 20 •Tuli 1915 gehouden herstemming, ter verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt be kend dat met ingang van heden de prys van het door de gemeente aan de ingezetenen verstrekt wordende brood wordt bepaald op 11 cent per Kilogram. Tevens worden de houders van broodkaarten drin gend aangemaand de oude broodkaarten op geener lei w\jze zoek te maken, en te zorgen dat ze ter afhaling in gereedheid liggen. Wapenen en Munitie. Do Burgemeester van TER NEUZEN verzoekt de ingezetenen, ter voldoening aan de missive van den heer kapitein Commandant der Kustbatterij, de nog in hun bezit zijnde wapenen en munitie, speciaal afkomstig van de geïnterneerde troepen, ten spoedigste ter gemeente-secretarie in te leveren. Het niet voldoen aan dit verzoek zal streng worden gestraft. Ter Neuzen, den 21 Juli 1915. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. De uitslag van de herstemming in Ter Neuzen heeft opnieuw ten duidelijkste bewezen, dat de groote meerderheid verkiest geregeerd te worden door een vrijzinnig bestuur. Dit was ons trouwens reeds jaren bekend. Maar men spreekt zich alleen krachtig uit, als zich de noodwendigheid onweerstaarbaar opdringt. Ook nu heeft de eerste stemming velen wakker gemaakt. Zoo sterk zelfs, dat het een oogenblik scheen of alle drie de liberale candidaten zouden slagen. Sommigen meenden zelfs een oogenblik, dat dit het geval was. Waar de vrijzinnigen reden tot verheugenis hebben over de uitspraak der kiezers, daar bleef hun de druppel der bitterheid nochtans niet bespaard. Algemeen wordt het betreurd, dat het af tredende lid, de heer J. de Feijter, de oude en beproefde strijder van jaren her, moest vallen. En zoo er twee gekozen werden, dan stond het voor den echten vrijzinnige vast, dat hij er zeker bij moest zjjn, hij in de eerste plaats. Maar dit is niet anders. De kiezers heb ben uitspraak gedaan. Wij moeten er ons bij neerleggen, al blijft het dubbel jammer, dat door het te laat wezen van eenige kiezers hem de zege ontging. Eene episode, die weinig in onze streek voorkomt, heeft deze herstemming nog een pikant tintje gegeven. In verhand met het geringe steinmenver- schil en het betrekkelijk groot aantal briefjes van onwaarde op Java, is voor dit district op de Raadzaal de telling nog eens overgedaan onder buitengewone belangstelling zoo binnen al buiten het gemeentehuis. De uitslag bleef zooals hij was, al werden thans minder briefjes van onwaarde verklaard. Dat meerder of minder van onwaarde ver klaren zit natuurlijk alleen in den norm, daarbij van den beginne aangenomen. Zoodra op het stadhuis besloten werd een billet na onderzoek geldig te verklaren, ondanks eenige bemerkingen er op te maken, werden meerdere briefjes, die hetzelfde euvel hadden, bij de goede gerekend. Van fouten maken bi] het nazien en tellen is dus feitelijk geen sprake. Dit ter verduidelijking voor hen, die door het vreemde van eene heropening der stembus tot eene verkeerde voorstelling kwamen. Leerzaam is deze verkiezing in de hoogste mate geweest. Ten eerste voor hen, die bij eerste stemming niet gingen, omdat het «toch wel herstemming zou wezen Hadden velen zoo gedacht, de stand der vrijzinnigen zou bij de herstemming eene moeilijke geworden zijn. Ware toch Dr. v. Nes niet gekozen, dan zouden 5 vrijzinnigen met 3 anti- rev. over gebleven zijn voor 4 zetels. leder beseft de moeilijkheden, die zoo'n verhouding had medegebracht. Leerzaam is de verkiezing ook geweest voor de kiesvereeniging. Deze heeft zeer goed werk geleverd. Er zat meer organisatie in het werken. Ongetwijfeld zijn leemten ontdekt. Hierin kan eene volgende maal weer beter voorzien worden. Dat ondanks de tegenwerking van zoover- schillende zijden zooveel bereikt is, stemt tot blijdschap. De overwinning was groot, maar is duur gekocht door het vallen van hem, die het meeste van ons allen voor zijn beginsel heeft op de bres gestaan. Eene eigenaardige truc werd hier door sommigen bij de herstemming toegepast. Van dergelijke manoeuvres hoorden we ook vroeger wel eens op andere plaatsen. Het waren tegenstanders van onze candi daten, al lag hun beginsel zeker het naast bjj het onze. Bij de stemming ziende, dat de kansen der onzen niet slecht stonden, meenden ze in hunne oppositie het best te slagen door hun middel bij de herstemming toe te passen. Wat gingen ze thans doen Ze begonnen propaganda te maken voor diengene onzer candidaten, die de minste stemmen had, n. 1. den heer Van Hasselt. Op grond van een paar punten bevolen ze dezen heer sterk aan. Wat was hunne bedoeling? Deze dat een aantal kiezers, die onze drie candidaten genomen hadden, er toe zouden worden gebracht, alleen den heer Van Hasselt te nemen. Zelfs werden enkelen, die niet van de dom- sten waren, door deze propaganda een oogen blik mifleid. Na waarschuwing echter begrepen ze on- iniddelijk, waar het omging. Overal, waar mogelijk, werd de waarschuwing herhaald en door verdubbelden ijver en door telkens er op te wjjzen, dat alle 3 dienden gestemd, is deze eigenaardig propaganda niet ten volle in ons nadeel geweest, al is de val van den Voorzitter der liberale kiesvereeniging voor een groot deel hieraan te wijten. De briefjes met. 2 namen, Van Hasselt, en Van Wijck alleen, waren dan ook geene ver gissingen, maar welbewuste stemmen. Dit vooorbeeld zij een aansporing voor ons allen, om in verkiezings-dagen steeds waakzaam te zijn en al wat opvallende plaats heeft on middellijk ter kennis onzer werkers te brengen. Het behoett wel niet gezegd te worden, dat de uitslag van de herstemming te Axel ons ten zeerste heeft verheugd. De toeleg om onzen gemeenteraad te bederven is dan ook totaal mislukt. De Axelsche kiezers hebben begrepen, dat het er om te doen was, den raad zoodanig samen te stellen, dat de ramp zalige gevolgen voor onze plaats niet te over zien zouden geweest zijn. Gelukkig is Axel voor zulk onheil bewaard. Er is anders wel gewerkt door onze tegen partij. Als men ziet, dat er Zondag een soort bidstond gehouden is, dat er een domiué uit Winschoten komt om te steramen en een ander weer geheel van Texel, dan behoeft men waaraentig niets te vragen. Doch, eilaas, het heeft niet mogen zijn. Wij van onze zijde hebben ook niet stil gezeten. Er is prachtig werk verricht en het is nu weder gebleken, dat er bij goede voorlichting, een drachtige samenwerking en wat inspanning van kracht, door het niet-calvinistische deel van onze bevolking niet behoeft te worden gevreesd dat Axel het malle figuur zal slaan van een calvinistisch boerendorp met al zijn braaiheid op bevel en kat-in-den-donker- knijperij. Zooals reeds is medegedeeld, kreeg de beer Dekker 41 stemmen meer dan zijn tegenstan der, voorwaar een resultaat waarop met trots mag gewezen worden, een resultaat dat vooral voor onze tegenpartij ruimschoots stol tot overpeinzing geeft. Een paar jaren geleden is er ook iets dergelijks gebeurd. Dus is ook deze tweede krachtproef een fiasco geweest. W ij houden ons aanbevolen voor de derde worsteling. En al die moeite, al die strijd had kunnen vermeden worden, wanneer de (anti) revoluti- onnaire kiesvereeniging had willen overeen komen met de vrijzinnigen om de aftredende raadsleden bij candidaatstelling te herkiezen. Maar neen, er was waarschijnlijk winste te behalen en daarom moest de vrede aan maar verstoord worden. We hebben gezien wat er bereikt is. De zuurdeesem heeft niet be werkt, dat onze gemeente voortaan op andere wijze zal geregeerd worden. Wanneer de vreeselijke oorlog eens zal geëindigd zijn en alles weer in gewone banen zal moeten worden geleid, alles weer zal moeten geholpen worden om weer op dreef te komen, wanneer in de toekomst het tram verkeer hier weer wat levendigheid zal bij brengen van goederenvervoer en vreemdelin genverkeer, zal er in de eerste plaats behoefte zijn aan vooruitstrevende mannen, vooral' aan een vooruitstrevende stadsregeering, die ne ring, handel, nijverheid, verkeer, kortom alles wat de welvaart maar kan bevorderen, ruim schoots gelegenheid geeft om de vleugelen uit te slaan. Verbetering van der. gemeenteraad in die richting is dus een eerste vereischte. En zoolang als ons daartoe de krachten gegeven worden zullen wij daarvoor werken, zullen wij trachten Axel te bewaren voor de ramp te moeten zuchten onder het zware juk van een calvinistische vrijheidsverkrachting. DE OORLOG. De algemeene toestand. Over het geheele front in Rusland wordt de voortgaande beweging der Duitsch-Oosten- rijksche troepen voortgezet Gemakkelijk gaat het niet. Overal bieden de Russen tegenstand. Maar daar zij een be- slissenden slag wenschen te voorkomen, trek ken zij overal terug. Ten gevolge daarvan staan de Duitschers ten noorden van Warschau aan den Naref, hebben zij in het westen de Bzoera-Ralka-stelling, die de Russen zoo lang hardnekkig verdedigden, bereikt en naderen zij in het zuiden steeds meer den spoorweg. Door dit alles wordt de positie van War schau steeds benarder. Aan het Naref-front boden de Russen kraeh- tigen tegenstand, aan de rivierovergangen voor de hoofdstelling van Roshan, Pnltusk en Novo Georglewsk. Maar de wanhopige tegenaan vallen, die zij daar ondernamen, mislukten. In het Russische bericht wordt dit aangegeven door de mededeeling, dat op den rechteroever van den Naref in plaatselijke aanvallen de vRussische trQepen er in slaagden den vijand eenigszins terug te drijven Ostrolenka werd gebombardeerd. Er is nog geen bericht, dat er op wijst, dat de Duitsche troepen den Naref overtrokken. Ten Westen van Warschau ontruimden de Russen hunne stellingen bij de Bzoera eD de Rafka, en trokken zij terug op de verdedi gingslijn Blonie-rGojetsj doch door de krach tige Duitsche aanvallen zijn zij begonnen ook daar hunne verdedigingswerken prijs te geven en in oostelijke richting, dus op Warschau en den Weiehsel terug te trekken. Tusschen Radom en iwangorod, ten N.-O. van Swolen, heeft de Duitsche landweer de vóórstelling van de vesting Radom doorbroken. Zoodat tusschen Novo Georgiewsk, dat aan de samen vloeiing van den Boeg en den Weiehsel ligt en Radom, dat aan de Ilsjanka ligt, de Duit sche troepen overal den Weiehsel naderen. Het hevigst schijnt de tegenstand te zijn, dien de Russen bieden tin zuiden van den spoorweg Lublin-Cijolm. Daar opereert de Duitsche maarschalk Von Mackensen, die reeds geruimen tijd met de Russen slaags is geweest. Het Duitsche bericht zegt, dat de Russen opnieuw stand hielden en zich hard nekkig verdedigden. Het Russische bericht meldt, dat de offensieve beweging daar op nieuw kon worden opgehouden. Maar de Duitsche en Oosten rij ksche mededeelingen be sluiten met het bericht, dat ten slotte de Russische weerstand werd gebroken, en de Oostenrijkers, onder aartshertog Josef Ferdi nand, de stellingen bij Skrynietsj-Mala, ten Z W. van Lublin binnendringen, enj de Duitschers die, welke ten noorden Krasnostaw gelegen zijn. De Siberische regimenten, welke hier met groote dapperheid vochten, werden teruggeslagen, zoodat 6000 man, 30 officieren en 9 machinegeweren in Duitsche en Oosten- rijksche handen vielen. Meer naar het oosten, in het front nabij Groebesjof en tusschen die plaatsen en Sokal wordt eveneens hevig gevochten. Slechts aan den Dnjester en de Ziota Lipa is de toestand onveranderd. Gaat men daarbij na, dat de Russen ook in het gebied ten noorden en ten zuiden van den Njemen nergens kunnen stand houden, dat bij Popeljany en Koersjany de Russen terugtrekken, dat ten westen van Sjawli .de laatste vijandelijke verschansing stormender hand door de Duitschers is genomen, en dat tusschen Sjawli en Kowno, aan het riviertje de Dubissa, bij Rossiny, de Duitschers dooi de Russische linies gebroken zijn, ten gevolge waarvan ook daar de Russen terugtrekken dan is het duidelijk, dat over het geheele front in Rusland en terugtrekkende beweging wordt voortgezet. Het voornaamste punt blijft nog steeds Warschau, waarop de Duitsche legers van drie zijden aanrukken, en dat zij bij Blonio reeds tot op 25 K.M. afstand genaderd zijn. Mackensen's legers, die in 't zuiden naar den spoorweg oprukken, waren, toen zij Krasnostaw hadden genomen en de lijn der Wolitsja bij Grabowecz hadden doorbroken, tot op 10 K.M. van den spoorweg genaderd. Op het westelijk oorlogstooneel hebben, behalve de gewone beschietingen op verschil lende deelen, eenige gevechten plaats gehad in de Argonnen en in de Vogezen. Het TER lElIZEMl VOLKSBLAD. Ter Neuzen, 20 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Ter Neuzen, 21 Juli 1915. De Burgemeester, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1