Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter keuzen. Advertentiën. Een der correspondenten van de Midd. Ot. schrijft Aan de grens beleeft men tegenwoordig rare dingen. Wie bijv. gaat van Heikant, een plaatsje bij St. Jansteen, naar de Belgische grens, ontmoet al spoedig rechts van den weg een grenspaal. Een 500 M. verder, daar, waar de grens den weg rechthoekig snijdt, staat eveneens zoo'n paal. De grens loopt dus schuin over den weg. Wie dus rechts van den weg loopt bevindt zich in België links is men in Holland. Op dezen weg komen verschillende boerderijtjes uit, waarvan het grootste gedeelte van den te bewerken grond in Holland ligt. 's Maandagmiddags kunnen de bewoners dezer hofsteedjes een pas krijgen, natuurlijk tegen betaling, om in Holland te gaan werken. Vrijdagmiddags moeten ze weer terugkeeren. In dien tusschen- t.ijd dienen ze in Holland te verblijven. Ze mogen echter niet door hun hek het erf ver laten. Dit is door een draadversperring met hoogstroom stevig dichtgemaakt. Langs een omweg, vaak ongebaande wegen, dienen ze het dorp te bereiken. Daarna worden ze langs den straatweg door bet hek, aangebracht in de grensversperring rechthoekig op den wegkant er ingelaten. De ingezetenen van Sluis werden Woens dag (14 Juli) in de gelegenheid gesteld het aangevraagde regeeringsbrood bij hun bakkers te koopen. Het brood was goed en vooral menig groot gezin jubelde van blijdschap over het groote voordeel dat zij genoten. Het hart was vol dankbaaiheid aan de regeering. Doch slechts drie dagen was het feest in hart en huis. Zaterdag kon men geen regeeringsbrood bekomen. Welke teleurstelling Bjj onderzoek is onzen correspondent gebleken, dat de Minister door tusschenkomst van den burgemeester den bakkers bevolen had in plaats van 140 brooden 150 brooden van 100 E.G. meel te bakken. De bakkers alhier hebben erkend, dat hun vakgenooten in groote gemeenten met kneed machines en andere gemakkelijke en voordeelige werktuigen misschien in staat zijn 150 brooden van het vereischte gewicht te kunnen leveren, maar hier was het maximum 143 brooden. Wat blijft er niet aan hand en trog hangen De burgemeester gaf aan den Minister kennis van de k'achten der bakkers. Aangezien de burgemeester geen antwoord ontving op zijn telegrammen aan Z Ecx. den Minister, en zijn Edelachtb. voor de controle moet zorg .dragen, zoo werd de zaak stop gezet, met andere woorden er werd geen regeerinusbrood, gebakken. Alle hoop is dus op de Minister gevestigd, van hem komen alle goede gaven. (M. Ct.) Op het Molenwater te Middelburg had Zondag de agent van politie.!. L. het ongeluk door zijn rijwiel, waarvan het frame doorbrak te zakken en daarbij zijn schouder te breken. De mailboot «Prinses Julianat, die Zaterdag van Tilbury Docks vertrok en die na aankomst te Vlissingen de oplegweek zou krijgen, mocht alleen vertrekken onder voor waarde, dat dezelfde boot met dezelfde beman ning Zondag weder naar Engeland zou terug komen daar de Engelsche autoriteiten de be manning in verhoor wilden nemen in verband met het vervoer van een bepaald passagier op een der vorige reizen. Het was de bemanning verboden Zaterdag hier van boord te gaan, en in plaats van een week rust te krijgen, vertrok men Zondagmorgen weder naar Engeland. maatregelen, die in Engeland genomen zijn, betreffende den invoel en liet wisselen van biljetten der Nationale Bank van België! leder persoon, die in Engeland aankomt, is verplicht de Belgische bankbiljetten, die bij in zijn bezit heeft, te declareeren, bij gebreke waarvan hij gevaar loopt ze te zien* verbeurd verklaard worden. De biljetten, die een bedrag van 250 franks per persoon, of 500 franks per gezin, te boven gaan, zullen door de Douane, tegen ontvangst bewijs, gedeponeerd worden bij de Bank van Engeland, waar men ze weder in ontvangst zal kunnen nemen op vertoon der identiteits kaart, waarvan hieronder sprake is. Dp verzoek vau den belanghebbende, kunnen de biljetten ook worden teruggezonden naar frankrijk of Nederland, aan het door hem op te geven adres. Indien vaststaat, dat belanghebbende slechts op doorreis in Engeland vertoeft en binnen acht dagen verder moet vertrekken, kunnen de Inj de Douane gedeponeerde biljetten hem in de haven van vertrek verder worden ter hand gesteld. Het verzenden, per brief, van Relgische bankbiljetten van Frankrijk of Nederland naar Engeland, is slechts geoorloofd, wanneer de waarde wordt verzekerd. Indien dit voorschrift niet wordt nageleefd, stelt men zich bloot aan verbeurdverklaring van het geld. De Censuur zal de brieven aan de geadres seerden doen toekomen, onder bijvoeging eener récipissé voor de achtergehouden biljetten, waarop dezelfde regelen van toepassing zijn als op de door de Douane, bij de Engelsche Bank in bewaring genomen biljetten hierboven vermeld De teruggave der bankbiljetten kan alleen worden toegestaan ten voordeele van Belgische vluchtelingen en in zooverre zij er gebrek aan hebben om in bun onderhoud te voorzien. De biljetten welke tot een ander doel zouden worden ingevoerd en waarvan geen terug zending naar Frankrijk of Nederland zou worden gevraagd, zullen tot het einde van den oorlog bij de Engelsche Bank geconsigneerd blijven. Vanaf 15 Juli, zal bet niet meer geoorloofd zijn Belgische bankbiljetten om te zetten, tenzij men voorzien is van eene identiteitskaart, af gegeven door het Centraal Wissel Comité 4 Bishopsgate, Londen E. C. De kaarten worden nu reeds afgegeven verzoeken tot het ver krijgen dezer kaarten moeten schriftelijk worden ingediend, op eene speciale formule, welke verkrijgbaar is op het bureel van het Comité, evenals de reglementen voor het wisselen. De schriftelijke aanvragen moeten vergezeld gaan van een postzegel van een penny De waarde per pond sterling wordt vastge steld door de Nationale Bank van België. («elukkig gered. Men meldt uit Enkhuizen De tjalk van schipper D. Roode van Makkum, geladen met mais, komende van Amsterdam met bestemming Sneek, is Zaterdagavond 10 uur tusschen Enkhuizen en Stavoren door de van Enkhuizen komende stoompont Leeuwarden overvaren- Het schip was door den storm reeds erg gehavend en de lichten waren gedoofd door het zeewater en den wind. Toen de schepe lingen (schipper, vrouw en 2 volwassen kin deren) de pont zagen naderen, schreeuwden ze ter waarschuwing uit alle macht, maar het werd aan boord van de pont niet gehoord. Na de overvaring bleef het schip drijvende. De bemanning van de pont trachtte driemaal, door bij te draaien, de tjalk te naderen, maar van redder, was, wegens den hevigen storm en golfslag, geen sprake. De pont stoomde ten slotte door naar Stavoren. De schipbreu kelingen, vastgeklemd aan het lou werk, brach ten een vreeselijken nacht door Gistermorgen heeft de van Stavoren keerende pont, met behulp van een sloep, alle in nood verkeerenden gered en te Enkhuizen aan wal gebracht. Een aeroplane naar beneden geschoten. Een Oostenrijksche aeroplane, die bommen had geworpen op Bari, werd op de terugreis bestookt door artillerie en viel ter hoogte van Barletta in zee. Een visschersschuit, waarin twee soldaten en twee ambtenaren plaats hadden genomen begaf zich naar de plaats waar het toestel was gevallen en nam het in beslag. De twee Oostenrijksche officieren, die in de aéroplane hadden gezeten, werden krijgs gevangen gemaakt. Door onvoorzichtigheid. Een soldaat te Nijmegen had bij het onder zoek van zijn geweer de groote onvoorzichtig heid in de meening dat het schot niet zou afgaan te schieten met het treurig gevolg dat drie zich in de nabijheid zich bevindenden werden getroffen. De eerste kreeg de kogel door het been en kwam er betrekkelijk goed af, maar de tweede werd in het hart getroffen en was op slag dood, evenals de derde die in de kfltok getroffen werd. Gelukkig dat daarna de kogel in den muur terecht kwam anders zouden nog meer slachtoffers gemaakt kunnen zijn. Gedood werden de kanonnier 2e klasse J. Metz uit Amsterdam en de korporaal C. van Holle uit Oud Beierland; de soldaat Van Esen uit Tilburg, die het eerst geraakt werd, kwam er tamelijk goed af. De begrafenis der slachtoffers heeft plaats gehad met militaire eer. Zweedsch lioutschip in brand. Zutei dagavond liep het Zweedsche stoom schip Jarl de haven san lJmuiden binnen, ilet schip dat van Hernosand kwam, had een lading hout aan boord, een lading, die zooals men weet, ver boven het gangbord uitsteekt. Zóó was het schip gelukkig binnen de pie ren of de ongelukken begonnen. Het uitgaande J s.9. «Gooiland* voer het binnenkomende hout schip aan. De aanvaring was niet zóó ernstig, of de »Gooiland« kon de reis voortzstten en de »JarI« meerde buiten de sluizen in af wachting vaD schuttingstijd. Daar nu geraakte vannacht de deklast van het Zweedsche schip in brand. De weinigen, die zich na het middernachtelijk uur op het pad bevonden, kouden zich vermeien in den zeidzamen aanblik van een in brand staand schip. De wind er woei een harde N. W. storm belette het blusschingswerk, dat onmiddel lijk door de bemanning van het schip werd aangevangen, zeer. De Zweden werden in hun strijd tegen het vuur bijgestaan door enkele sleepbooten. De brand cp het Zweedsche s.s. »Jarl« is gebluscht, zonder dat, deze die schade aan bracht, welke wegens den harden N -W. storm werd verwacht. Slechts- een gedeelte van den deklast gezaagd hout is verbrand en één der bakboordsbooten zwaar beschadio-d Een famiIie°roman uit het jaar- 1914 15. Men schrijft uit bet Rijnland Voor eenige dagen heeft het gerechtshof te Essen een geval van oplichting behandeld, dat vrijwel aan het ongeloofelijke grenst en eigenlijk in een bioscoop thuis hoort. Het geval speelt in den tijd, toen er nog vrede was en is weer een hernieuwd bewijT, boe lichtgeloovig ouders worden, als zij in liet bezit van huwbare dochters zijn. In den goeden, ouden tijd waren papa en mama dan al zeer bizonder op hun hoede, wantrouwend tegen eveutueele schoonzoons, als een dubbele Cer berus den huwbaren schat bewakend. Maar in onzen gezegenden tijd is het dik wijls juist omgekeerd en verliezen sommigen in de uithuwelijkingsperiode (le dosis nuchter verstand, die elk middelmatig mensch gewoon lijk bezit. Hoofdpersoon bij dit drama, waarbij een dooie valt en een geheele familie straatarm gemaakt wordt, is een verversknecht uit Duis burg, Klem-Kilberg genaamd, die op een goeden dag z'n verfkwasten vaarwel zegt en met behulp van een goeden kleermaker in een nieuwe functie optreedt, als agent van een groote bouwgrondmaatschappij, die in alle werelddeelen grond aankoopt en juist, in de buurt van Essen voor een aantal millioenen aan terreinen heeft aangekocht. De nieuwbakken agent komt in dit gefin geerde stadium in aanraking met een juweliers- tamilie in Essen en leert er de 25-jarige dochter kennen. Hij doet aanzoek en wordt als toekomstige schoonzoon aangenomen. En dat met graagte, want zoo'n goede partij komt niet iederen dag voor! Bijv. bij die aankoopen rondom Essen is hem de kleinigheid van 45,000 mark voor zijn bemiddeling toegewezen en wie zoo iets klaarspeelt, kan 't binnen een paar jaar tot millionair gebracht hebben. Daarom is de juwelier heelemaal niet zuinig bij het aankoopen van het uitzet van zijn dochter, die in Duitschland o. a. uit de geheele inrichting der woning bestaat. Eenige duizen den marken besteedt papa daaraan, zonder dat het den aanstaanden schoonzoon erg bevredigt. Deze zit bovendien op het oogenblik krap in het geld en dit gewone oplichtersmotief trekt ditmaal niet de aandacht, want iedereen in de familie begrijpt, dat zoo'n som maar niet in een oogenblik wordt uitbetaald. Boven dien zijn er hooge personages in het spel en de jonge man zou door aanmanen tot betaling wel een zijn toekomst kunnen bederven. Dus neemt de vader, die al zijn geld aan bet uitzet besteed heeft, 3000 Mark uit een kas, die hij als bestuurslid beheert en leent die den nobelen schoonzoon. Want deze heeft ze broodnoodig! Gelijk hij uit brieven, en telegrammen aantoont, moet hij naar Dort mund, waar een hoogst voornaam gezelschap van ministers en geldbaronnen met hem onder handelen moet. Een minister zal hem de be loofde som daar uitbetalen. In Dortmund zoekt de jonge man ander, aangenamergezelschap op, verbrastde 3000 mark in bars en maakt schulden op naam van den juwelier en op een goeden dag ontvangt de laatste een uitvoerig telegram uit Luik, dat de minister in deze stad zou komen met de 45 lapjes van 1000 mark. Dit is het begin der jacht op liet geld, want de minister laat den agent snoodelijk in Luik zitten, ontbiedt hem telegrafisch naar Brussel, Ostende, Nancy, naar Londen, Buenos-Aires, Lissabon, naar Zwitserland, Weenen en Boeda pest. En steeds is de vertegenwooraiger der maatschappij even te voren vertrokken, zoodat de 45,000 mark in de lucht blijven zweven. Aan die jacht doen soms de juwelier en zijn zoons mede en de goeie man moet zijn ju- weelen en zijn papieren te gelde maken om de kosten van schoonzoon en reis te dekken. De jacht werd opgegeven, als de ministers hem naar.Afrika roept om tot uitbetaling over te gaan. Intusschen heeft de aanstaande schoonzoon een nieuw thema verzonnen. Zijn reizen zijn toch niet vruchteloos geweest, want hij heeft kennis gemaakt met een vermogende groep, die in het geheim de vrijmetselaars bestrijdt. Ook hier heeft hij zijn kolossale verdiensten vertoond en krijgt een kleine gratificatie van 50,000 mark, maar deze mogen volgens de statuten alleen aan de wettige echtgenoote uitbetaald worden. Dus trouwt de veelbelovende jonge man in Essen en liet jonge paar gaat naar Londen om het geld in ontvangst te nemen. Helaas, met negatief resultaatMaar geen nood, want de minister is weer terug en wil het bedrag in Zwitserland uitbetalen. De maatschappij heeft zich definitief in Zuid- Afrika gevestigd en de schoonzoon wil uit erkentelijkheid z'n familie daar allerlei beste baantjes bezorgen. De laatsten reizen volgens afspraak naar Nancy, nadat de juwelier al zijn bezittingen te gelde heeft gemaakt Maar in Nancy komt een telegram dit maal echt dat de dochter in Londen ge storven is. terwijl de echtgenoot in Zwitser land verblijft. Daarheen reist de familie en de schoonzoon weet er tegen borgstelling van den juwelier allerlei geld los te maken. Hij reist met zijn zwagers naar Weenen, Boedapest. Leipzig, Hamburg en Berlijn, en beproeft de beide jongelui in adellijke kringen, die hij door zijn anti-loge werkzaamheid kent uit te huwelijken. In werkelijkheid zijn liet echter dametjes uit bars en danspaleizen, die noch geld noch trouwlustigheid bezitten. Ier wijl de familie zich in bovengenoemde vooruitzichten verheugt, gaat de schoonzoon alleen op zaken uit. In de beide hoofdsteden van de monarchie pleegt hij huwelijksbedrie- gerijen en weet drie families in Zwitserland te verlokken om in Zuid-Afrika te gaan wonen, maar neemt hun te voren hert geld af. Met den juwelier is het ondertusschen al heel slecht gegaan. In Essen is hij bij ver stek veroordeeld wegens de 3000 mark uit de vereenigingskas en bij wordt door Zwitser land uitgeleverd ln de gevangenis krijgt hij een brief uit Londen, waarin de schoonzoon om de hand van de tweede dochter vraagt en hem per cheque 250,000 mark toezendt, betaalbaar bij een niet-bestaande bank in Hamburg. De dochter reist met een broer naar Londen om te trouwen, maar komt na eenige dagen met een bedelbrief om geld terug. Eerst dan gaan den juwelier de oogen open en bemerkt hij in de handen van een geslepen oplichter ge vallen te zijn. Een halfjaar later heeft de juwelier zijn straf uitgezeten. De oorlog komt en menig verdacht sujet vlucht bij gebrek aan papieren naar het vaderland terug. In Essen ontmoet de ju weiier op straat zijn schoonzoon in een versleten pak en laat hem in hechtenis nemen. En het slot van het drama is, dat deze tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wordt en de juwelier op straat staat. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 16 Juli. Bernardus Willem van Kolk. 29 jjm. en Geer- truida Francina Bootsgezel, 24 jd Adriaan Drabbe, 29 jjm. en Adriana van Doeselaar, 27 j., jd. Huweljjks-voltrekkingen. 14 Juli. Cornelis Leu- nis, 26 j., jm. en Johanna Cornelia Wieland, 25 j„ jd. Geboorten. 12 Juli. Cornelia Suzanna, d. van Simon Cornelis Hamelink en Elena 't Gilde. Cor nelis Jan Jacobus, z. van Pieter Hamelink en Ja- comina Maatje Hangoor. 14 Juli. Anthonie Jan, z. van Jacobus Jannis Hermanus van Dixhoorn en Rachel Elisabeth Riemens. 17 Juli. Adriana Jannetje, d. van Pieter Johannes Zwaai en Lijntje Scheerens. Gelein Pieter, z. van Jan Hamelink en Suzanna de Bokx. Overlijden. 15 Juli. Willem Piepers, 2 jz. van Gerrit Willem en Jacobje Loek. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 21 Juli 7.51 8.27 Donderdag 22 9.8 9.45 Vrjjdag 23 10.26 11.4 Zaterdag 24 11.39 Zondag 25 0.13 0.42 Maandag 26 1.9 1.34 Dinsdag 27 1.58 2.22 Ondertrouwd P. C. JANSSE ANNA S. DOLK. Ter Neuzen, 20 Juli 1915. O EN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3