Van liet Oostelijk oorlogstooneel. Op kt ZUID-AFRIKA. UIT ONZE OMGEVING. Herstemmingen Gemeenteraden. Totaal. Men seint uit De Panne aan De Tjjd* Bij de beschieting van Ieperen was liet, onmogelijk alle schatten en waardevolle kunst voorwerpen te redden uit kerken, kloosters en openbare gebouwen. Tot nu toe kon, daar Ieperen het middelpunt bleef van een hevig vuur, aan geen redden gedacht worden. Eenige dagen geleden echter heeft kolonel Trembloy met zijn adjudant Dumont deze gevaarlijke redding ondernomen. Dank zij de aanwijzingen van brigadier Bastin, slaagden zij er in, uit de puinen een hoeveelheid kost baarheden op te delven en in veiligheid te brengen. Men doorzocht eiken dag onder hevig vuur de gebouwen en de keldeis, voornamenlijk der kloosters, kapellen ^en kerken. Tot op lieden zijn meer dan vijftien waggons met schatten van allerlei soort naar Frankrijk overgebracht, waar zij op een veilige plaats zijn geborgen. ST. PETERSBURG, 19 Juli. (Pet. Tel. Ag.) Mededeeling van den generalen staf: De slag tusschen den Weichsel fin de Boeg verkreeg Zaterdag een ^uitengevroon hevig karakter. Onze troepen sloegen met moed en hardnekkigheid den opdringenden vijand af. In de richting van Lublin werden over het geheele front de aanvallen van den vijand krachtiger, vooral in de buurt van Wilkolas (tusschen Krasnik en Lublin), waar in den loop van den dag meer dan 10 aanvallen werden afgeslagen. Groote Duitschb troepenmachten vielen onze strijdkrachten op den linkeroever van de Wieprz aau. Uier slaagde de vijand er in in de buurt van Izdebo, bij Krasnostaw, noord waarts vooruit te komen. Niettegenstaande de virliezen, die onze troepen leden, sloegen zij met heldenmoed de verwoede aanvallen van den vijand af, welke aanvallen tot, laat in den avond werden voortgezet. Op den rechteroever van de Wieprz leed de vijand Vrijdag zeer groote verliezen bij een aanval op onze stellingen aan de Wolica (zijrivier van de Wieprz), waar een hoop lijken van den vijand voor onze loopgraven lag. In deze strook was er Zaterdag een hevig artillerie vuur. Aan het front in de streek van het dorp Grabowiee (bovenloop v. d. Wolica) deed de vijand Vrijdag en Zaterdag verwoede aanvallen en na herhaalde bajonetaanvallen slaagde hij er slechts in de loopgraven van twee onzer compagnieën te veroveren. Tusschen de Huezwa en de Boeg hebben wij talrijke aanvallen afgeslagen en den vijand uit het boself van Meteline geworpen. Aan de Boeg, bij Ukovitze, Tzelontze en Kir.otopy, trachtte de vijand Zaterdag naai den rechteroever over te steken, doch wij hebben hem met tegenaanvallen teruggeslagen. In de streek van Riga en Sjawle wordt het offensief van den vijand naar Tukkum en Alt-Autz voortgezet. Zaterdag zijn gevechten geleverd, waaraan behalve een talrijke macht cavalerie aan beide zijden ook de infanterie heeft deelgenomen. Ten oosten van Popeliany hebben wij bij een gelukkigen aanval 500 Duitschers met 9 officieren gevangen gemaakt en 7 mitrailleurs vermeesterd. Een aanval van den vijand ten noorden van Sjawle werd afgeslagen. liet offensief van den vijand in de richting vaii Przasnycz, dat hij over een breed front voortzette dwong ons tot een samentrekking in meer nabij de Narew gelegen stellingen. In verband met dit feit deed zich de nood zakelijkheid van een hergroepeering van onze strijdkrachten op den linkeroever van den Weichsel voor, waartoe wij zonder daarin gehinderd te worden overgingen. Aan den Dnjestr hebben wij Vrijdag een vrij belangrijk succes op de vijandelijke troepen behaald, die de rivier dien dag waren over getrokken. Wij namen hier ongeveer 2000 Oostenrijkers gevangen en vermeesterden 7 mitrailleurs. BERLIJN, 19 Juli. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: De Duit3che troepen hebben Tukkum ge nomen en Windau bezet. De vervolging van de bij Alt Autz verslagen vijand hebben wij gisteren voortgezet. Ten noorden en ten wes ten van Mitau houdt de vijand zich in een voorbereide stelling staande. Ten oosten van Popeliany en Koersjany wordt gevochten. Tusschen Pissa en Szkwa hebben de Rus sen hun op vele plaatsen door ons doorbro ken stelling ontruimd en zijn op de Narew teruggetrokken. De hier vechtende Duitsehe reserve- en landweertroepen hebben zich in de gevechten der laatste dagen in een bosch- en moerasachtig, voor de verdediging uiterst gunstig terrein, schitterend gedragen. Het leger van generaal von Gallwitz heeft zijn opmarsch voortgezet en staat thans iu zijn geheel aan de Narew-linie. Ten Z.O. van Ostrolenka en Nowo Georgiewsk. waar de Russen geen steun vonden in versterkingen en bruggehoofdstellingen, zijn zi] reeds over de Narew teruggetrokken. Het aantal ge vangenen is tot 101 officieren en 28,760 man verhoogd. Ook in Polen, tusschen Weichsel en Pilica, zijn de Russen ia oostelijke richting blijven terugtrekken. Op het Z. O. gevechtsterrein heeft de den 17en dezer in de streek ten N.O. van Sienno door het leger van generaal Von Woyrsch verslagen vijand getracht in te voren aange legde stellingen achter den sector van de Ilzanka de vervolging tot staan te brengen. De voorste vijandelijke stellingen bij Ciepilow (aan de Ilzanka) waren reeds gistermiddag door de dappere Silezische landweer bestormd en dezelfde troepen zijn 's nachts de daarachter liggende vijandelijke hoofdstelling binnenge drongen. Ook de vijandelijke linie bij Ka- zanow (aan de Ilzanka) Baranow (op den rechteroever van den Weichsel) begint te wan kelen. De beslissing is aanstaande. Tusschen de boven-Weichsel en de Bug is de strijd door de verbonden legers, onder op perbevel van maarschalk Von Mackensen, met onverminderde hevigheid voortgezet. Bij Pilasz- kowice Krasnostaw, de plaats waar de Duit sehe troepen door het Russische iront zijn heengebroken, heeft de vijand wanhopige po gingen gedaan om de nederlaag at te wenden, doch ook de versehe strijdkrachten, door hem in hel vuur gebracht, zijn door onze troepen verslagen. Verder naar het Oosten, in de streek van Grabowiee, hebben de verbonden troepen den overgang over de Wolika geforceerd en ten Noorden van Sokal zijn de Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen over de Bug doorgedrongen. Onder den druk van deze vervolging is de vijand 's nachts op het geheele front tusschen Weichsel en Bug teruggetrokken. Slechts bij Krasnostaw heeft hij nog getracht tegenstand te bieden. De Russen hebben zware nederlaag geleden. De Duitsehe troepen en het legercorps onder opperbevel van luitenant-veldmaarschalk von Arz hebben van 16 18 dezer 16,250 gevan genen gemaakt en 23 machine geweren ver meesterd. Blijkens gevonden schriftelijke bevelen was het vijandelijke legerbevel besloten om geen verliezen te ontzien, ten einde de nu door ons veroverde steilingen te behouden. De Vereenigde Staten en de oorlog. NEW YORK, 19 Juli. (Reuter. Part.) Gom- pers, de president van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid beschuldigt Duitsehe opruiers ervan de verscheping van munitie voor de hondgenooten te willen beletten, door overal in de Vereenigde Staten moedwillig aan te sturen op arbeidsconflicten in de mu nitiefabrieken. Gompers beweert dat bij de arbeidersleiders door belanghebbenden by het beletten van de verzending van munitie uit de Vereenigde Staten stappen zijn gedaan om dat doel te bereiken. Dergelijke pogingen zullen in de toekomst worden in het oog gehouden en tegengegaan. Morgen begint de staking in de Remington- wapenfabriek en in andere wapenfaorieken te Bridgeport in Connecticut. In de betrokken wapenfabrieken werken in het geheel 12,090 personen. Na te Bridgeport moeilijkheden te hebben veroorzaakt, zijn de agitatoren doorgegaan naar Newhaven om daar hetzelfde te doen bij de Winchester-fabriek van repeteerwapenen. Dit zijn ongetwijfeld dezelfde personen die onrust hebben verwekt in alle plaatsen waar munitiefabrieken gevestigd zijn. Terwijl de werkgevers beweren, dat geheime draadtrekkers verantwoordelijk zijn voor den toestand, beweren de arbeidersleiders, dat zij niets anders doen dan partijtrekken van de gouden kans om den acht-uren-dag en zekere loonsverhoogingen te verkrijgen. Aan de Adriatïsche Zee. WEENEN, 19 Juli. (W. B.) (Officieel.) Gisterochtend vroeg verschenen voor Ragusa vecchia en Gravoso (Dalmatië) acht Italiaansche kruisers en twaalf torpedobooten en openden het vuur op het station Gravoso, eenige plaatsen en een hoogte bij Ragusa vecchia. Zij losten ongeveer 1000 schoten. Eenige particuliere gebouwen werden licht beschadigd, menschenlevens zijn niet te be treuren en ook werd niemand gewond. Te 5 uur 45 werd de kruiser »Guiseppe Garibaldi* getorpedeerd, waarop het Itali aansche eskader met spoed onze kustwateren verliet. Kaar de Dardanellen. Uit Turijn wordt aan de »Secolo« gemeld, dat gisteravond drie hooge Engelsche officieren, de admiraal Gamble en de generaals Alleson en Oltham, door een ordonnans-officier ver- gezegeld, met den sneltrein uit Frankrijk aankwamen, en zich via Rome naar Napels begaven, om zich van daar naar de Darda- nellen in te schepen. De Corr. Norden meldt, dat naar aan de Atheensche »Hestia« bericht wordt, de En- gelschen te Malta 45.000 man versehe troe pen hebben aangebracht, die tot versterking van de landingstroepen aan de Dardanellen moeten dienen. Ook moeten te Malta 50 transportschepen gereed liggen om troepen naar hun bestemming te vervoeren. Het vonnis tegen generaal De Wet. »Ons Laud« van 24 Juni bevat den tekst van het vonnis, waarbij generaal De Wet op 22 Juni veroordeeld werd tot zes jaar gevan genisstraf en een boete van 2000. In de op Donderdag 22 Juli aanstaande des voormiddags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Aanbieding gemeenterekeuing. Voorstel vermindering pacht. Vercou- 3. 4. teren. 5. Idem ontslag inej. Waalkes. 6. Verzoek Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg maatschappij goedkeuring plan aanleg tram lijnen. 7. Voorstel ontheffing belastingen. 8. Reclames suppletoir kohier hoofdelijken omslag over 1914. 9. Reclames schoolgelden m. u. 1. o. en m.o. UITSLAG der herstemming voor drie leden van den Gemeenteraad te Ter Neuzen op 20 Juli 19 L5. Aantal stemmen in district. Aantal kiezers Uitgebracht Van onwaarde Geldige stemmen J. de Bruijne Mz. J. de Feijter Jz. L. T. van Hasselt R. G. E. Nolson C. Wolfert 11. van Wjjck 863 681 8 673 289 367 388 383 243 243 253 191 6 185 123 73 71 61 93 93 464 369 20 349 180 150 156 158 135 185 1580 1241 34 1207 592 590 615 602 471 521 Alzoo werden gekqzen de lieeren De Bruijne (aftr. lid), Van Hasselt en Nolson. Nadat bovenstaande uitslag bekend was, kwamen eenige kiezers aan het hoofdbureau op de raadzaal protest aanteekenen tegen den ii .-iag van het district Java. Dit protest was gegrond op het vermoeden, dat het stembureau op Java stembriefjes op geen wettige gronden van onwaarde verklaard had. Men verzocht op grond daarvan de stembriefjes opnieuw na te zien. De Voorzitter van het hoofdstembureau deelde daarop mede, dat in hun midden het groot aantal stembiljetten dat van onwaarde verklaard was ook hun aandacht had getrokken. Na beraadslaging werd besloten de stembil jetten opnieuw na te zien. Het resultaat gat den volgenden uitslag. Uitgebracht 349 stemmen. Van on waarde 8. Geldige stemmen 341. Daarvan verkregen de heeren J, de Bruijne 185, J. de Feijter 152, L. T. van Hasselt 159, R. G. E. Nolson 161, C. Wolfert 140 en H. van Wijck 195 stemmen. Dit nazien, hoewel in steinmental nog al verschillend, bracht geen verandering in den bovengemelden uitslag. Axel, 20 Juli. Bij de heden gehouden herstemming voor één lid van den gemeente raad werden uitgebracht 763 stemmen. Gekozen werd de heer P. Dekker Fz. met 395 stemmen. Op den heer A. de Ruiter waren 354 st. uitgebracht. Aan de gemeente H. B. S. alhier zijn! bevorderd Van de vierde tot de vijfde klasse: P. J.J Buijze van Ter Neuzen en J. A. van Dis van' Zaamslag. Afgewezen 2 leerlingen. Van klasse IIIb tot de vierde klasse M. C. I Harte en M. P. Moggré, beiden te Ter Neuzen.! Afgewezen 1 leerling. Van klasse IIIa tot klasse IIIb onvoorwaar delijk M. de Feijter te Hoek, J. 11. Goslinga te Axel, J. M Jurrij te Ter Neuzen, J. H. j ten Kaate te Axel, A J. Klaassen te Ter Neuzen, J. J. Kolijn te Ter Neuzen, A Mulder te Ter Neuzen, L. J. de Rijke te Zaamslag, J. A. Solleveld te Ter Neuzen. Een »taak« hebben opgekregen W. A. Blansaart te Axel, J. van Damrne te Ter Neuzen, A. J. van Dixhoorn te Hoek, D. de I Vos te Ter Neuzen en H. Stevens te Sas I van Gent. Afgewezen geen. Naar klasse IIIa J. de Braai, M. v. Dis, *R. v. Dixhoorn, I *M. Drost, W. v. Dijke, Jac. 't Gilde, *M. P. Harte, A. Herrebout, fl. Kramer, M. Kuipers, I *C. Lensen, *A. Lijbaart, D. v. d. Moer, *0. I Mijnsbergen, G. de Regt, II. liochat, S. Sonne- j vijlle, *A. Spruitenburg, J. Stoffels, J. Tolle- 1 naar, *C. Verbrugge, *J. Weijnen, A. Wijne, I *C. v. Wijck. Niet bevorderd 11. Bevorderd naar klasse II R, Begheijn, B. de Brouwer, D. de Bruijne, P. Buijze, Jac. v. Dixhoorn, M. de Doelder, J. Esse)brugge, Adr. de Feijter, Jac. Harte, *J. v. d. Hooft, A. Hoste, *G Kaan, H. I Kerckhaert, A. Klouwers, A. Koch, C. Koevoets, *T. Kolfer, P. de Kraker, E. Minnebo, D. I Solleveld, C. v. d. Vliet, S. de Vries, J. 1 .Jsebaert. Niet bevorderd 15. ♦Voorwaardelijk bevorderd (her-examen). De Territoriale Bevelhebber in Xcelnnri enz. Stelt bij deze de navolgende nieuwe veror- j dening van Politie vast en besluit te bepalen I Alle vaart in de Wielingen is verboden be- westen de lijn, die de rood en zwart horizontaal gestreepte ton van de Sardijngeul verbindt met het hooge licht van Nieuwesluis, en be- zuiden de Walvischstaart, tenzij het vaartuig voorzien is van een loods. Aldus moeten de vaartuigen, die MKT van een loods voorzien zijn, de route van- en naar de reede van Vlissingen nemen door de Sar dijngeul. De schipper van elk vaartuig dat zictr tu het tot Nederland behoorende gedeelte van de Wielingen, de Deuiioo of het Oostgat, of op het tot Nederland behoorend gebied der Wester-Schelde bevindt, is verplicht op bevel van, of namens den Commandant van eenig Nederlandsch oorlogschip, of van den zich aan boord van een vaartuig met burger bemanning bevindend Nederlandsch Zeeofficier onmiddellijk ten anker te komen en daarna de door dien Commandant of Zeeofficier te geven orders en aanwijzingen op te volgen. Eerstgenoemd bevel zal kunnen worden ge geven door aanroepen, dan wel door middel van een los schot, al dan niet gevolgd door T een scherp schot, neerkomende in de nabijheid van het vaartuig (de vaartuigen) waarop het I bevel betrekking heeft. Zaterdag vertoefde te Hoek de rechter- j commissaris bij de arrond. rechtbank te Mid delburg, teneinde instructie te houden in de brandgeschiedenis de Zwarte. Verschillende personen werden daarbij gehoord. De verdachte die ter confrontatie hierheent I was geleid werd na afloop der instructie weder- om teruggebracht naar Middelburg. Een en ander bracht begrijpelijkerwijs veel nieuws- j gierigen op de been. De landbouwersknecht R. te Koewach viel Maandag van zijn paard, dat schrikte voor een voorbij snorrenden automobiel. R. is aan de bekomen verwondingen over- I leden. In den nacht van Zaterdag op Zondag- I ontstond bij het verlaten eener herberg te 1 Zuiddorpe twist tusschen zekeren .1. C„ 24 jaar werkman en A. C., werkman beiden I woonachtig te Zuiddorpe. Deze twist ontaardde na eenige oogenblik- ken in een verwoede vechtpartij waarbij A. C., zijn tegenstander J. C., met een mes een levensgevaarlijke wonde in den buik toebracht. De marechaussee die spoedig ter plaatse was arresteerde A. C., die opgaf uit zelfver- dediging te hebben gehandeld, de aangevallene, i wiens toestand hopeloos is, werd onder ge neeskundige behandeling gesteld. Met ingang van 1 September a s. door den Commissaris der Koningin benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente St. Jansteen F. A. Lootens, thans maréchaussee te Clinge, O. N 70 70 K is

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2