Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. jtet Vloot ontwerp Voor jted. jndiü. OoH tn strijd. GEMEENTERAAD. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2590. Woensdag 21 Juli 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bi,') vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bj) abonnement aanmerkelijk ver* minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken W O e li B (1 a K- en Z a I e r (1 a in O r g e li bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. „Het is in de gemeenten Neuzen, Hoek en Zaamslag verboden te jagen in een strook van 5 K. M. langs de Belgische grens." Neuzen, 19 Juli 1915. Oe Kapitein Commandant der Kustbatterij, A. D. PUTMAN CRAMER. Geachte Redactie In antwoord op uw telefonisch verzoek van heden, heb ik de eer u het navolgende mede te deelen lk heb gestemd tegen het wetsontwerp waarin werd bepaald dat ten behoeve van de verdediging van Indië zou worden aangeschaft een paar snelvarende kruisers en eenige on derzeebooten. Een som van 28.000.000. gld, zegge acht en twintig millioen gulden was hiermede gemoeid. Indien u echter meent, dat ik op het stand punt sta van „geen man en geen cent", en dat ik het onnoodig zou vinden om Indië te verdedigen tegen een aanvallen den vijand, dan heeft u het mis. Voorop zij gesteld, dat er geen sprake van is dat de voorgestelde schepen zouden kunnen dienen in den tegenwoordigen oorlog. Het duurt enkele jaren voordat zij zullen varen. Al aanstonds stond het mij nu tegen, dat de aanbesteding van de schepen, naar ver luidt wel 20 a 30 °/0 meer uitgaven zullen vorderen dan indien de besteding in meer normale tijden zou plaats hebben. Daar komt bij, dat wij in den huidigen oorlog helaas eiken dag nieuwe ondervinding opdoen omtrent het gebruik van duikbooten en kruisers. Deze twee omstandigheden moesttn naar het mij voorkomt voor elk kamerlid al vol doende zijn geweest om, aannemende dat zij op hetzelfde standpunt staan als ik, dat Ned. Indië moet worden verdedigd, voor uitstel van den aanschaf der schepen althans van de krui sers te pleiten. De president van de club waartoe ik de eer heb te behooren, de heer de Meester, heeft dan ook op de meest welwillende wijze den Minister tot uitstel trachten te bewegen, maar toen was het weer het oude liedje, namelijk »mijn zin doen of ik ga weg« zoo klonk het van de plaats van den Marine Minister. elen met mij hebban zich daardoor dit maal niet van de wijs laten brengen. Hoe ernstig de tijd ook is waarin wij leven, en hoe te betreuren het zou zijn indien de por tefeuille van Marine werd verwisseld, om maar zoo over 28.000.000 heen te stappen en niet eens zeker te zijn goede waar, wel zeker te zijn veel te dure waar te krijgen, was mij te kras. oor aanschaf van duikbooten afzonder lijk, zooals de heer de Meester voorstelde, zoude ik zeker gestemd hebben. Duikbooten en vliegmachines blijken voor een verdedi gingsoorlog onmisbaar te zijn. Voor een klein Jand zijn de beuoodigde uitgaven daarvoor, althans te dragen. De Minister wilde echter »alles of niets«. Nog een ander punt wil ik opmerken. Niemand weet hoe de toestand in verhand met bewapening of ontwapening na afloop van dezen oorlog zal zijn. Mij duykt het is wel bet meest ongeschikte oogenblik om oorlogsschepen te gaan bouwen, die zooals gezegd na dezen oorlog pas gereed zullen zijn. Ik herhaal, na den oorlog, als de nieuwe toestand die op militair gebied zeker zal wor den geschapen, in welken zin dan ook, goed zal zijn te overzien, ben ik bereid, indien ik daartoe overtuigd wordt, om mede te werken ons land en Indië naar onze bescheiden krach ten te verdedigen. Ik hen geen antimilitarist in de slechte beteekenis van het woord, maar wil mij in bescheidenheid rangschikken onder de kalme militaristen, die meenen dat het land moet worden verdedigd maar dat uitbreiding van de oorlogstoerustingen niet moet geschieden onder den druk van abnormale tijden, temeer niet, wanneer die uitbreiding indien de nood aan den man komt niet eens tijdens die abnor male tijden kan worden benut. Het was weer zeer eigenaardig op te mer ken, dat kort voor de stemming, de meeste groepen hun stem vóór het ontwerp zoodanig motiveerden, dat zij eigenlijk tegen de zaak waren maar er vóór stemden om een Minis terscrisis te voorkomen, lk wordt dat gedoe beu. De politiek zit er dikwijls maar al te dik op. Enkelen meeneu het werkelijk, dat zij vóór stemmen omeen eventueele crisis te voorkomen, maar anderen gebruiken dat foefje om in verkiezingsdagen een achter deurtje te hebben en zich te kunnen dekken tegenover hen die den millioenenuitgaaf, hetzij te rechte of ten onrechte, niet hadden gewenscht. Ik gun mijn tegenstanders mij in te deelen bij de antimilitaristen, zooals het mij ook koud laat, wanneer anderen mij voor milita rist in slechte beteekenis afteekenen, telkens wanneer ik voor militaire maatregelen stem die m. i. onontbeerlijk zijn. lk gaf ook aan de Redactie van uw collega van de Breskensche Courant bovenstaande raededeelingen. Hoogachtend gaarne uwe dier.stw. dien. DE MURALT. Haag. 16-7-1915. Verschillende bladen hebben beschouwingen gewijd aan den inoerlijken strijd in de anti- rev. partij. Eigenlijk mogen wij het geen innerlijken strijd in de partij noemen. Het betreft meer een strijd tusschen den machtigen leider Dr. Kuyper en eenige andere vooraanstaande mannen in die partij. Men zou het den strijd der 53 driestarren kunnen noemen. De mannen bij de anti-revolutionairen zooals Heemskerk, prof Fabius en anderen hebben zich niet steeds slaafsch in het gareel willen wringen. Wel hebben ze Dr. Kuyper als leider ge volgd, maar niet als dictator begroet. By meer dan ééne gelegenheid hebben ze eigen meening en inzicht gevolgd, zoo bij de vorming van een ministerie door Heemskerk iii 1907, zoo bij het instellen van de ver zoeningscommissie door Minister Cort van der Linden. Dr. Kuyper is over deze en andere zaken reeds lang verstoord. 'Thans is hij overgegaan tot een ultimatum. Hij heeft den eisch gesteld, dat men hem als leider zal eerbiedigen of dat hij anders als zoodanig zal heengaan. Dat beteekend, dat andere vooraanstaande figuren zich voortaan aan zijn inzicht en zijn wil te houden zullen hebben. Hij wil een beroep doen op de deputaten- vergadering. Hoe dat zal afloopen 'f Niemand behoeft dit te vragen. Als de »van God gegeven leider«, zooals hij meer dan eens genoemd werd in dien kring het woord voert, dan zal een storm van geestdrift hem van zijne blinde vereerders te heurt vallen en de andere zullen verslagen worden, ook al is het recht aan hun kant. Wij hebben thans geene gelegenheid uit voerig op deze zaak in te gaan, maar hopen er binnenkort op terug te komen. Maar bij ieder zal het gevoel te sterker zijn, dat we ons dubbel verheugen mogen in een vrijzinnig ministerie van goeden en krach- tigen wille, als we thans hebben. Niet zonder ontroering kan men aan het gevaar denken van een ministerie-Kuyper of een ministerie zonder hem, maar onder zijn invloed, in deze dagen. Dubbel mogen wij dus de overwinnig der vrijzinnigen in 1913 zegenen. Met vertrouwen blijve dan ook het volk van Nederland om deze regeering geschaard. Niemand weet, wat ons de toekomst baren zal. Maar ieder kan weten, dat niemand beter in staat is mogelijke gevaren te keeren dan de mannen die thans aan het roer zitten. DE OORLOG. Offacieele cammuniqué's. PARIJS, 19 Juli. (Havas.) Officieel be richt van hedenmiddag In België hebben de Duitschers vannacht de Fransche stellingen bij St, Joris vrij heftig beschoten. Ook het dorp Boesinghe in Artois en zijn kerk. Tegen middernacht hebben de Duitschers ten W. en ten Z. W. van Souchez over een front van 1200 meter een aanval gedaan, die door de Franschen is afgeslagen. In Argonne is een Duitsche aanval hij St. Hubert gekeerd. Het aantal gevangenen, door de Franschen gemaakt bij het ravijn van Sonvaux, was 2 officieren en 200 man, behoorende tot 3 ver schillende regimenten. In liet bosch van Aprémont gevechten met bommen en granaten, zonder dat de infanterie in touw kwam. In den Elzas, bij Manhoue aan de Seille (zijrivier van de Moezel) en aan den zoom van het bosch van Aprémont zijn enkele voorpostengevechten geleverd, waarbij de Franschen in het voordeel waren. BERLIJN, 19 Juli. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier In de streek van Souchez zijn na een be trekkelijk rustigen dag, 's nachts vinnige ge vechten geleverd. Een aanval der Franschen op Souchez is afgeslagen en pogingen om ten Zuiden van Souchez aan te vallen, zijn door ons vuur verhinderd. Op het front tusschen de Oise en Argonne op vele plaatsen levendige artillerie- en mijn- gevechten. In het Argonnerwoud zwakke pogingen tot aanval van den vijand. Op de Maashoogten zijn ten Zuidwesten van Eparges en bij de Schans van Calonne de ge vechten met afwisselend geluk voortgezet. Onze troepen hebben de kleine plaatselijke voor deden, den 17den bevochten, weder moeten prijsgeven. Zij hebben 3 officieren en 210 man gevangen genomen. Bij de landbouwers in België. Onze correspondent te Sluis meldt ons d.d. 17 Juli ln Nederland denkt men bij landbouw door gaans aan groote hoeven. Men kent er zou niet de kleine boerderijtjes als in Vlaanderen, de »kortwoonders«, gelijk men ze meestal noemt, waar de baas harder wroet dan een arbeider en zijn vrouw naast hem slaaft op 't stukje land. De oogst haalt men binnen op een kar, door de melkkoeien, bij meer wel- gestelden door een os of een paard, getrokken. Maar ik heb de veldvruchten ook wel naar huis zien brengen op een kruiwagen. Dat deze boertjes zonder kapitaal veel door den oorlog lijden, laat zich begrijpen. Met eenige honderden franken zijn ze soms al uit den nood. Vooral voor hen hebben een groep heeren, waaronder we de namen aantreffen van senator Libbrecht, volksvertegenwoordigers Maenhout en Vergauwen, Maurice Lippens (nu gevangen), een comité gesticht, het »Landbouwcrediet«, afhangende van of aange sloten bjj machtigere vereenigingen. Het doel der instelling is, zoo staat in een brief, naar verscheidene notabelen in Vlaan deren gestuurd, aan de landbouwers, die zich ten gevolge van den oorlog tijdelijk in geld nood bevinden, 't noodige te leenen, ten einde hun bedrijf voor verval te vrijwaren. Als hoogste som leent men 600 frank. De interest is bepaald op 3°/0, maar de boeren hebben zes jaar om de som terug te geven, 't liefst 100 fr. per jaar. Het comité zet de notabellen en vooral de notarissen aan, borg te zijn voor hen, die hulpe begeeren, want borgstelling is een vereischte. Mogen die heeren hun plicht begrijpen Zeshonderd frank, 't lijkt weinig voor hen, die op landbouwgebied de groote hoeven ken nen, maar voor menigen kortwoouder zal die som een uitkomst zijn, een hulpmiddel in de nu zoo geweldige worsteling om het bestaan. Te Gent scheen het op den laatsten markt dag wel of er oproer dreigde. De boeren ver kochten hun boter en eieren boven den maxi mum-prijs en de burgers protesteerden, 't Werd zoo erg, dat de landbouwers met hun korven en manden in de herbergen vluchtten of haastig de stad verlieten. Duitsche politie agenten handhaafden ten slotte de orde. Men kent den nieuwen maatregel, waardoor de gansche oogst in België aangeslagen werd dientengevolge mogen geen verkoopingen van veldvruchten meer plaats hebben. Ook voortdurend wordt vee »geringeld«, dat is in 't oor van een ring door de Duitschers voorzien, als een teeken, dat de boer de dieren niet mag verkoopen, maar ze vetten moet voor de requisites, die dan naderhand wel zullen volger- Bij 't vergelijken der marktstatistieken van deze maand 1914 en die van Juli 1915 valt het op, hoe thans de aanvoer van allerlei arti kelen nauwelijks de helft bedraagt van dien van verleden jaai. En nog 't meest te beklagen zijn de boereu langs de grens, die daar de grillige lyn der af sluiting soms gescheiden zijn, deze van land, die van schuren, anderen van weiden.Ik ken er, die hun paarden en vee uiaar verkochten en als beklagenswaardige renteniers nu triestig de toekomst afwachten. Ze hebben lang gehoopt, ze hebben gerekend op uitzonderingsmaatregelen, doch alles tever geefs en met gelatenheid wachten ze nu maar op betere tijden. Gelukkig, zoo ze 't noodige daartoe bezitten, al moeten ze dit dan ook opleven. Ja treurig is de toestand van veel door den oorlog getroffenen, in alle standen. Soms, als ik verder Oostwaarts rijd en 't kanaal van Ter NeuzenGent passeer, zie ik de groote aken met levensmiddelen van het Re lief-fund. Zoo die er niet waren Relief! Maar 't grijpt u toch telkens aan, deze her innering aan relief* van een volk, dat ge ia al zijn zwoegen en werken en welstand hebt gekend. (Telegr.) TER YEimM H VOLKSBLAD. Dg Burgemeester der gemeente TBR NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Donderdag den 22 Juli (915, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, 20 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1