J. altr. li L. T. YAI HASSELT R. NOLSON. Voel Verbrand. Kioosterbalsem Loop der bevolking le Ter Neuzen. UIT ONZE QMGEVINCL Kerknieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de werklieden kiezers! Hoog watergetij te Ter Neuzen. Advertentiön. Eenige kiezers van Driewegen. zij zijn toch geen kerels om zich door een paar wachtposten in den nacht te laten vaagen En een electriscbe draad is toch wel over te komen De oude smokkelaars hebben wel voor heeter vuren gestaan «En de zes jonge mannen sluipen weg in den avond. Vrouw en kinderen kunnen gerust zijn geld zullen zij spoedig sturen Eén van hen heeft bezwaren. Kamiel zegtals we maar alle zes levend overkomen Maar de kameraden stellen Kamiel gerust. Het is immers niets. Zij komen er wel. »Stil bereiken zij de vaart, Kleeren uit, en er doorheen gezwommen. Nu nog wat bosch- jes langs, en door het koren. Daar zien ze de witte porseleinen dopjes der electrische gelei ding. Geen wacht te zien. Het is een donkere nacht, gelukkig. Het valt niet mee. Hoog is de electrische barricade. En nauw zijn de ope ningen er tusschen. Alleen zóó zal het gaan We klimmen op de niet-electrische prikkel draadversperring te eener zijde. Op een paaltje éven staan. En dan er over. Zoo ver als moge lijk is gesprongen. En men springt dan wel in het duister juist op de prikkeldraadversper ring te anderer zijde. Maar de electrische dood daar is men overheen «De eerste, een groote lange kerel, klimt op en springt. Hij is er. Alleen aan beenen en handen wat geschramd. Vrij diepe gaten. En ze steken erg naderhand. Het lijkt wel vergif tige draad te zijn »De tweede, derde. Alle jonge huisvaders. We zijn er, roepen ze in het donker zacht naar de anderen en rapen hun overgeworpen kleeren bij elkaar. »Nu de vierde en de vijfde. En nu Kamiel. Maar bij durft niet springen De sprong is hem te wijd Om godswil, spring toch, zeggen de kameraden. Maar hij kan het niet wagen. Dan maar er onder door. Het is wel nauw, maar hij kan zich dun maken. Plat op den grond, en langzaam voortgeschoven. Hij is er onder. Het zal gaan De kameraden, waaronder zijn broer, herademen. Daar klinkt een schrik kelijke gil. Het natte goed is bol blijven staan op rug en leden, en raakt het prikkeldraad en blijft er hangen Kamiel zit als vastgesineed aan de geleiding. Hij steunt en jammert een oogenblik. «Kamiel toch, Kamiel* zeggen de anderen, en beproeven hem los te trekken. Groote schokken gaan hen zelf door de leden. Eindelijk lukt het, maar Kamiel beweegt niet meer. «Zullen we hem verder dragen, op flol- landsch gebied Daar boven hooren ze ge rucht. Een lichtje verschijnt. De Duitsche wacht. En zij gaan allen loopen, loopen. En een eindweegs verder vallen ze in het koren en blijven doodstil tot den morgen. En aan de grensversperring vinden de Duitsche militairen niets dan een zwart geworden lijk. «De nacht van Zondag op Maandag 11 en 12 Juli, werd de dood gerapporteerd van Kamiel Goossens, jong werkman en huisvader te Assenede die door den dood verrast werd op het oogenblik, dat hij brood zou gaan zoeken in Nederland, voor vrouw en kind Zijn voor gevoel was bewaarhoid geworden. Niet alle zes kwamen levend er door. «Een wanhoopsdaad. Wie volgt Een moskee in de buurt van Berlijn. In het gevangenenkamp Wuhnsdorff, waar de gevangene Mohammedanen uit het Fransche en Engelsche leger zijn ondergebracht en dat den naam draagt van Halve Maan-kamp, is in de laatste weken een gebouw ontstaan, dat op den bodem van de Mark Brandenburg zeer merkwaardig aandoet. Voor de godsdienstige behoeften van de geïnterneerde Mohammeda nen heeft 't legerbestuur 'n moskee laten bou wen van het type der Oostersche tempels. Het Halve Maan-kamp, dat van het kamp dei- Russen, Franschen en Belgen streng gescheiden is, bevat ongeveer 4000 Arabieren, Goerkha's, Marokkanen, Soedaneezen en Senegal-negers. Midden in het kamp verrijst de moskee in den vorm van een zestienhoek, met een slank, ver zichtbaar minaret. De moskee heeft een doorsnede van ongeveer achtien meter, bestaat geheel uit hout en wordt gekroond door een koepel, die een balven cirkel vormt en waar van de top twaalf meter boven den grond ligt. Dit minaret is 23 meter hoog en biedt een prachtig uitzicht. Het binnenste van de moskee is van een vasten vloer voorzien en volgens de voorschriften van de Koran zeer eenvoudig. De godsdienstoefeningen staan onder leiding van een Hodsja (priester), die zich onder de gevangenen bevindt, terwijl een Mollah de geloovigen driemaal per dag van de tinnen van het minaret oproept tot het gebed. Bureau voor Arbeidersrecht. Ter Neuzen. Het Bureau voor Arbeiders- recht (een instelling van den Centr. Bond van Transport- en Havenarbeiders) dat mede als gevolg van de oorlogstoestand tijdelijk werd opgeheven, wordt volgende week weder in werking gesteld. Het Bureau belast zich met het geven van advies en het verleenen van hulp in zaken betreffende het arbeid, kontrakt wet geving, belastingwetten, gemeente-verordenin gen enz. benevens met het opmaken van re kwesten enz. In de weinige jaren dat dit Bureau te Ter Neuzen bestond, zijn een groot aantal personen bij allerlei zaken geholpen en dikwijls belang rijke voordeelen voor hen verkregen. De zittingen van het Bureau voor Arbeiders- recht worden van af Maandag 19 Juli, iedere Maandag om de veertien dagen gehouden, in het Café E. Dhert, Vlooswijkstraat 4, telkens van 11 tot 1 uur. Leden van de Afd. van den Centr. Bond van Transport- en Havenarbeiders worden gratis, anderen tegen betaling van 25 cent geholpen. De uitslag van de stemming voor 4 leden van den gemeenteraad te Hulst was Aantal uitgebrachte stemmen 372, van on waarde 5, geldige stemmen 367, volstrekte meerderheid 184. Uitgebracht op P. Bonn (aftr.) 232, .1. Burrn (aftr.) 254, P. M. Frujjtier (aftr.) 282, A. C. M. Popjie 136, E. F. Schilfer 130, A. A. van de Walle Lzn. 150. Gekozen de heeren Borrn, Burrn en Fruij- tier. Herstemming tusschen de heeren Poppe, en Van de Walle. Mijngevaai». De Territoriale bevelhebber in Zeeland heett aan de Burgemeesters in Zeeland het volgend schrijven verzonden Naar aanleiding van het ongeluk, overkomen aan het visschersvaartuig Breskens No. 19 op 16 Juni j.l,, acht ik het gewenscht, dat door UEdelachtbare de bevolking Uwer gemeente er op wordt gewezen, dat de vaart in het niet tot Nederland beboorend gedeelte der Wielingen ernstig gevaar kan opleveren. Met zekerheid toch kan worden aangenomen, dat aldaar meerdere mijii7elden bestaan, terwijl verdreven mijnen op het geheele gebied kunnen worden verwacht. Te Biervliet is Dinsdag tot hoofd der christelijke bewaarschool benoemd in de va cature van mej. Slagter, met ingang van 1 Augustns en met algemeene stemmen mej. M. Keukelaar aldaar. P]r waren drie solli citanten. Op het verzoek van den raad der gemeente Biervliet aan de regeering om de helft bij te- dragen in de kosten van een nieuw te bouwen woning voor het hoofd van school A is een afwijzende beschikking genomen. Dinsdagmorgen is uit de woning van een bejaard arbeider te Groede, nabij den Marolleput een som van f 15 gestolen die lag in een kommetje in de kast. De man woont daar alleen. De dader of daderes moet zich hebben bediend van een valschen sleutel. De politie doet onderzoek. De gemeenteraad te Sluis zal binnen korten tijd 21 reclames te behandelen hebben van vermogende Belgische vluchtelingen, die door den raad op het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag gebracht zijn. Met spanning wordt de beslissing tegemoet gezien. Naar men verneemt, is dat kohier reeds door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Bij Kon. besluit is aan mr. H. W. E. graaf' Schimraelpenninck, op zijn verzoek, met 16 Juli, eervol ontslag verleend als ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Middelburg. De voordracht voor hoofd der openbare school te Schore bestaat uit de volgende per sonen Neeteson te Nieuwe Tonge, P. van Vliet te St. Philipsland en J. de Jong te Oudelande. Gisteren herdacht de heer J. de Feijter telegrafist bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Vlissingen den dag waarop hij voor 25 jaar bij die Maatschappij in dienst trad. Het gezamenlijk ambtenaars- personeel van het station gaf den jubilaris een passend cadeau Van de directie der S S. ontvimr hij de gebruikelijke extra maand bezoldiging benevens getuigschrift. /omlag IS Juli 191.». Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen Voorm. 9 u Ds. A. Timmerman en nam. 2 u.. dhr. L. Dek. Sluiskil. Voorin. 9 uM dhr. L. Dek. Halst. Voorm. 9'/,, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen, Voorm. 9 u., en nam. 2 u. Ds. ,T. F. van Hulsteyn. Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5>/s u., ieeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 51/, u., Ieeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 5'/, u,, Evangelisatie. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd F. J. Lippens, knecht, Dijkstraat 60 van Assenede J. J. H. de Leeuw, Inspecteur, Vlooswijkstraat 3 van IJzendijke D. Geen- seri, koopman, Verbindingstraat 20 van Mid delburg G. W. Piepers, arbeider, Dekker straat 26 van Winterswijk C. P. Rouw, dienstbode, Baandijk 3C van Zaamslag J. Postma, kommies, Donze-Visserstraat 21 van Roosendaal A. J. Jacobs, arbeider, Baandijk 18 van Westdorpe H. P. van Aalst, zonder beroep, Donze-Visserstraat 62 van Middelburg. Vertrokken M. E. van Osselaar, zonder beroep, Sta tionsweg 8a naar Detroit J. Visser, Koe wachter, Dekkerstraat 48 naar Zaamslag A. Vente, opzichter, Grenulaan 49 naar 's Her- togenbosch M. W. de Reus, zonder beroep, a b- naar Middelburg L. Snaaijer, stoker, O 69 naar Rotterdam P. S. van Houche, zonder beroep, Javastraat 44 naar Zaamslag P. A. Haak, landbouwersknecht, P 94 naar Axel - M. P. vau Tatenhove, dienstbode, Kazernestraat 21 naar Rotterdam W. A. Lauret, schippersknecht, Noordstraat 7 naar Rotterdam 11. Kooiman, varensgezel, a/b naar Rotterdam P. Faivre, Dir. Zieken huis, 8 N naar 's Gravenhage S. L. Wil lemseri, zonder beroep, Baandijk 23 naar Zaamslag L. Koole, zonder beroep, Gre nulaan 30 naar 's Gravenhage. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur ergun mij s. v. p. voor het onderstaande eenige plaatsruimte in uw blad. Dinsdag a. s. worden de kiezers weder op geroepen voor liet verkiezen van nog 3 leden voor den gemeenteraad. Deze dag zal het vooral aan ons werklieden liggen hoe en in welke richting de eerstvol gende jaren opz^emeente zal bestuurd worden. Ieder weldenkend arbeider kan dit niet onverschillig zijn. Het is dan ook mijn bedoeling door middel van dit schrijven mijn medearbeiders op te wekken, vooral Dinsdag a. s. goed uit de oogen te zien. Meermalen is er reeds getracht een werk man naar den raad af te vaardigen, doch telkens hebben deze pogingen schipbreuk geleden. Ook ditmaal treft men onder de caudidaten een werkman aan, die bij de eerste stemming een belangrijk aantal stemmen had, en nu ook in herstemming komt. Doch hoe gaarne ik ook zou willen dat onze klasse in den raad vertegenwoordigt was, moet ik mij ditmaal toch bedenken, gezien de beginselen die bij is toegedaan, of het w3l gewenscht is zoo iemand naar den raad af te vaardigen. Ik weet we! dat vele mijner medearbeiders zeggen, wij moeten met geen partij rekening houden, als het maar een werkman is, en dat vele arbeiders dan ook, wanneer de gelegen heid zich voordoet een arbeider te stemmen, hiervan zonder nadenken gebruik maken. Docli dan wil ik hen op het hart drukken dat een dergelijke redeneering en gebruik making vau bet stembiljet niet opgaat. Wij behooren toch te overwegen of de persoon die men kiest, in bet belang der werklieden in bet bijzonder, en in het belang van het algemeen zal kunnen werkzaam zijn. Eu of deze arbeider,-gezien de beginselen die bij is toegedaan, hieraan zal kunnen vol doen meen ik te moeten betwijfelen. leder arbeider die eenigszins op de hoogte is van de politieke toestand in ons land weet op welk een wijze er door de anti-rev. partij voor de belangen van de arbeiders wordt ge werkt. De voorbeelden uit verschillende ge meenteraden zijn voor bet grijpen en te veel om hier te noemen. In de meeste gevallen ziet men hoe de anti-rev. arbeiders-afgevaardigden, hun steun onthouden aan voorstellen tot sociale verbe teringen die de arbeiders ten goede komen, en ziet men hen steeds met de groote heeren medestemmen. En waar nu Lnetor et Emergo zelvcerkent de heer Van Wijck niet te stempelen als een arbeiderscandidaat, doch als een candidaat van beslist anti-rev. zijde en waar een blad als de Baanbreker, toch zeker een arbeiders- blad, bet steunen van christelijke candidaten door de arbeiders afkeurt, en zegt dat wij van hen het minst hebben te verwachten, meen ik dat het voor de werklieden thans onmoge lijk is hun stem uit te brengen op den heer Van Wijck. !k hoop dat de werklieden zich dan ook goed zullen bedenken. Wij kunnen niet mede helpen menscheu in den raad te brengen, die het partij belang stellen boven het algemeen belang, mensehen die tegen het openbaar onderwijs zijn, en dit zooveel mogelijk helpen bekampen, die elke behoorlijke ontspanning voor de arbeiders te verbieden. Daarom Dinsdag a. s. alle arbeiders naar de stembus, en onze stem uitgebracht op de liberale candidaten, de heeren DE FEIJTER, VAN HASSELT EN NOLSON. U, M. d. R. dankzeggend voor de plaatsing. Hoogachtend, Een Bootwerker. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 17 Juli 4.38 4.57 Zondag 18 5.17 5.38 Maandag 19 6. 6.25 Dinsdag 20 6.51 7.20 Woensdag 21 7.51 8.27 Donderdag 22 9.8 9.45 Vrijdag 23 10.26 11.4 Nogmaals raden wij onze buurtgenoot-en aan op DINSDAG 20 JULI te stemmen op de heeren I)e verwaarloosde brandwonden veroorzaken ondragelijke pijn. Mej. Sophie Hendrikshuisvrouw van den heer Ferdinand Coens, winkelier wonende te St. Laurens Zeelandver klaart ons Eenigon tijd geleden had ik bet on geluk mijn voet te verbranden met kokende melk, die ik van de kachel wilde nemen, toen zij overkookte. Ik verwaarloosde de biaudwonden, doch dit kwam mij duur te slaan. Na eenige dagen kon ik op mijn voet bijna niet meer loopon, zij was bond en blauw en deed mij ondragelijk pijn. Hoewel ik niet kleinzeerig ben, kermde ik toch van de pijen wenschte wel, dat mijn voet afgezet zou worden, om tocb maar vau mijn smarteo verlost te worden. Zoo leed ik weken lang en gebruikte vruchteloos allerlei mid delen. Ti en bracht mijn broer mij een potje kloostcrbnlsem, gekocht bij den heer E. C. de Backere te Aarden- burg, en ik vond er veel baat bij De Kloosterbalsem stilde onmiddelijk de ondragelijke pjjn, de verzachting was een genot en met de dug ging mijn voet er beter uitzien. In enkele dagen tijd was mijn voet zoodanig gebeterd, dat ik weer aan mijn werk kou gaan. Eén potje Kioosterbalsem was vol doende om mijn voet te genezen. Niet het minste litteeken is overgebleven, wel een bewijs, dat de Kloosterbalsem een e'énig middel is tegen brandwonden en de gevolgen daarvan. De is ook uitmuntend bij brand- eu snij wonden, oude en nieuwe won den, huidaandoeningen, spierver- rekkingen, zweren, spit in den rug, alle rbeumatisebe aandoe ningen en aambeien. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram 1,20 en van 250 gram 2.50. Eischt ROODEN BAND met onze liandteekeningL I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle dro gisten, apothekers en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE— Leunis Axel, J. H. VAN DIX- HOORN en L. B. A. ROLFF Lz Hulst F. L. VER WILGHEN - v. n. Hooft; Zaamslag. D. RIEMENS Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3