Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ra de stemming. J. de Feijter L. T. van Hasselt en R. Nolson. Ter waarschuwing. gene Vergissing is tnogeüjH- Axel. tsti billet. HERSTEMMING voor den Gemeenteraad. No. 2588. Woeusdag 14 Juli 1915. 26e Jaargang UITSLAG VEEKIEZIUG. ABONNEMENT8PR IJ R Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 oent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Iiitcrr. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 oent. B\j abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. Grootere letters na«r plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat een afschrift van het proces verbaal, vermeldende den uitslag der op 9 Juli 1915 gehouden stemming, ter verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Ter Neuzen, 9 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 20 Juli a.s., van des morgens acht tot des namiddags rijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van (trie plaatsen in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde zijn OF. BHUIJNF Mi. .1. OF FEIJTEK Jacsz. .1. VAN HASSELT F. T. NOLSON K. F. WOLFERT C. VAN W1JCK II. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hfj die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Ter Neuzen, den 9 Juli 1915. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Wij herhalen, wat we reeds Zaterdag na den uitslag der stemming schreven, dat deze niet onbevredigend kan genoemd worden. En hierbij denken wij aan verschillende invloeden, die tegen ons werkzaam waren. Ter Neuzen heeft reeds vaak getoond, dat het tegen onderdrukking van de persoonlijke vrijheid is. De geest vair het overgroote deel van Ter Neuzen is werkelijk vrijzinnig. Maar gewoonlijk treedt dit pas aar, den dag, als de tegenpartij eenige jaren geheerscht heeft of als er gevaar bestaat voor het ver liezen der meerderheid. Dan vliegt alles in het geweer, dan ver dwijnen laksheid en onverschilligheid. Ook nu weer ontwaakt dat gevoel. De stemming nagaande ziet men den heer de Jager gekozen, den heer Dr. van Nes ook, maar toch pas even. Men stelt zich de vraag, hoe iemand als de heer de Jager zooveel meer stemmen heeft als de Bruijne. En die gedachte brengt ook bij enkelen onzer tegenstanders ergernis, zooals we bij de waarneming van dit verschijnsel het in de laatste jaren zoo vaak zagen. Wie werkelijk vrijzinnig voelt en denkt, wie niet terug verlangt naar een tijdperk, als voor eenige jaren in Ter Neuzen beleefd is, hij zal niet ontbreken bij de stembus en zijne stem uitbrengen op de drie werkelijk vrijzinnige candidaten Aan den vooravrnd van de stemming kwam de anti-rev. kiesvereeniging aan de kiezers vertellen, dat de strijd haar opgedrongen was. Ze had zoo graag alles hij het oude gelaten. Heel die strijd was buiten haar schuld. De anti-rev. kiesvereeniging vergeet, deelt althans den kiezers niet mede, dat er eene heele verandering kon plaats hebben. Het kon de liberale kiesvereeniging, het kon ook den kiezers niet onverschillig zijn, wie den zetel van den heer Wieland zou bezetten. Zou dat een man van gematigde denkwijze of een van de uiterste richting zijn De nieuwe candidaten door de anti-rev. kiesvereeniging gesteld, geven ieder het ant woord. Ook buiten de kiesvereeniging zijn zeer velen, die de vrije beschikking voor de anti-rev. partij over dien zetel niet zouden goedgekeurd hebben. Zelfs onder de naaste aanhangers van den heer Wieland zou me?r dan één ongaarne den zetel zien ingenomen door een man van de uiterste richting als de heer Wolfert of de heer H. v. Wijck. Het bestuur der liberale kiesvereeniging heeft het onnoodig geacht een antwoord op dit billet te geven. Het antwoord der liberale aan de anti-rev. kiesvereeniging is voor ieder, die lezen wil, duidelijk genoeg. Onomwonden wordt daarin de toestand blootgelegd. Ieder gevoelt, dat de liberale kiesvereeniging niet anders kon en mocht. De candidaten, door de anti-rev. kiesver eeniging aangewezen, hebben de liberale kies vereeniging volkomen in het gelijk gesteld. Het spijt ons natuurlijk, dat de heer Wiersma bijJ eerste stemming is afgevallen. Wij kennen hem als een bekwaam en kundig man, tevens welwillend en voor ieder te genaken. In drukkere tijden, wanneer er voor het loodswezen werk aan den winkel is, zon hij als Commissaris van het Hollandsch loodswezen meer algemeen bekend geweest zijn. Toch werd hij als candidaat door de tegen partij gevreesd, getuige betover hem verbreide praatje, dat hij, zoodra de oorlog gedaan was, naar Vlissingen zon worden verplaatst. Ter bevoegde plaatse weet men niets hiervan. Hoe het praatje in de wereld kwam Niemand weet het. Het zij eene waarschuwing voor de kiezers zich niet aan dergelijke geruchten, waarvan de oorsprong onbekend blijft te storen. Ze zijn er natuurlijk op berekend om onzen candidaten op een bijzondere manier wat stemmen afhandig te maken. Kiezers, laat u dus niet misleiden en stemt Dinsdag a.s. alle 3 de liberale candidaten. Een inzender van buiten wijst er ons op, dat sommige kiezers in den waan verkeerden, dat de anti-rev. candidaat H. Van Wijck de vroegere molenaar Van Wijck was. Ons is dit niet bekend. Voor wie het dus niet weten, zij hierop attent gemaakt. Toch gelooven wij, dat in de kom en de naaste omgeving die vergissing wel niet zal gemaakt zijn. Tevens vestigen wij er de aandacht op, dat de heer H. van Wijck blijkens het anti- rev. blad Luctor et Ëmergo niet beschouwd mag worden als arbeiderscandidaat, maar gekozen is als anti-revolutionair. Dat de heer H. van Wijck tot de uiterste richting behoort, is dn onze plaats, ook wel bekend. In Axel is niet slecht gestemd. Twee liberale aftredende leden werden on middellijk gekozen, benevens het anti-rev. aftredende lid. Er moet een herstemming plaats hebben tusschen het uitredende liberale lid P. Dekker en den anti-rev. heer A. de Ruyter. De kiezers dienen bij de herstemming nog Hink hun best te doen, Jaar heide candidaten bij de stemming maar 1 stem verschilden. Wordt er goed gewerkt, dan zal ook de heer P. Dekker worden herkozen. Daartoe is het noodig, dat ieder Axelsch kiezer goed begrijpt, wat er op het spel staat. Waar de kiezers in deze gemeente, getuige de eerste stemming, het belang van de nering doenden en niet minst dat der geheele gemeente in het oog hielden, mogen wij gegronde hoop op een' goeden afloop koesteren. Alle persoonlijkheden dus op zijde gezet en in het oog gehouden het belang onzer gemeente DE OORLOG. De algemeene toestand. Mag men de berichten uit Weenen gelooven, dan is het bericht van Russische zijde over de nederlaag bij Krasnik wel zeer overdreven voorgesteld, en is niets verder gebeurd, dan het terugnemen van een troepenafdeeling, die vier kilometers voor het algemeene front voor uitgeschoven was. Ook dit zal wel niet de geheele waarheid zijn wij zullen die wel moeten zoeken in de gemiddelde lijn. Maar zelfs de »Times«-correspondent te Petersburg verwacht niet, dat de Russische overwinning een belangrijk gevolg zal hebben. Uit diens verhaal blijkt, dat de Oostenrijkers in het ge bied tusschen Oerzedof en Bychawa, beide plaatsen uoordelijk van Krasnik gelegen, een ontzaggelijke strijdmacht hadden ontwikkeld, die over een front van 10 K.M. tusschen de Wysnitza en de Por voortrukte, met het doel te pogen door het Russische front te breken en Lublin te bereiken. Twee geheele legers waren hier bijeen gedeelten van het le en 4e Oosteurijksche leger, een deel van het Duitsche leger van Yon Mackensen, en de overblijfselen van bet vroegere leger van den Oostenrijkscben generaal Dankl. Maar men verwacht, dat de Oosteurijksch- Duitsche staf spoedig een poging zal doen, om door een opmarsch tusschen Weicbsel en Wjepr het verloren initiatief te hernemen. En op grond daarvan wordt zelfs in Rus sische militaire kringen de Russische over winning, ook al noemt men die zeer belang rijk, niet beslissend geacht. De Duiisch-Oosten- rijksche legers zijn hier ontzettend sterk, en in den tegenwoordigen oorlog is, ondanks het op de been brengen van millioenen-legers, een geregeld verloop niet te verwachtenaan houdende opmarschen of aanhoudende terug tochten zijn onwaarschijnlijk, en het zou voor barig zijn te tneenen, dat het offensief van de Russen bij Krasnik den vorm van een alge meene» slag zal aannemen. En derhalve komt de militaire correspondent van de »Times« er toe, om nis zijn meening uit te spreken, dat het veiliger is om het succes van de Russen te beschouwen als een handige manoeuvre, die den toestand voor de Russen wat heeft verbeterd, maar die geen beslissenden invloed oefenen zal op het oorlogs veld tusschen Weicbsel en Wjepr. De militaire medewerker van de »Nowoje Wremija« ziet in de nederlaag van den aarts hertog het begin van een nieuwe phase van de gebeurtenissen voor Lublin. Deze schrijver schat het leger van den aartshertog op niet minder dan zes of zeven legerkorpsen, en bovendien nog een paar Duitsche korpsen op den rechtervleugel, in het geheel wel 16 tot 20 divisies. Bovendien komen de versterkingen, door het leger van v. Mackensen afgezonden, snel aan, om den aartshertog te steunen, waar door de stilstand der actieve bewegingen tus schen Wjepr en Boeg woidt verklaard. Het Oostenrijksche legerbericht wijst, er op, dat. het Russische legercommaudo, dat sedert twee maanden niets te melden had dan de voortdurende terugtocht, en dat het Russische front van de Doenajetsj tot aan de Zlote Li pa en de Boeg en van de Kar- pathen. tot Krasnik en Samostje zag terug gaan, gaarne gebruik maakte van het terug nemen eener kleine legerafdeeling over eenige K.M. om een overwinningsbericht in de werelt te zenden. Het geringe belang van de Russische zege praal blijkt wel het duidelijkste hieruit, dat de strijd ten noorden van Krasnik, in het gebergte nog steeds voortduurt. Het Russische offensief bewijst alleen, dat de Russische troepen, die versterking ontvin gen, in de lijn LublinCholm, niet gedemo raliseerd zijn, maar nog in staat zich te ver zetten en met succes tegen de vijan delijke legermacht. Overigens is hier op het oostelijk gevechts- veld ook een stilstand gekomen, die in de »Times« verklaard wordt, door het moeilijke terrein waarin de Oostenrijksch-Duitsche legers thans moeten opereeren. Tusschen de Zlota- Lipa en Tarnopol, zegt de correspondent, zijn minstens zes natuurlijke stellingen, die den Oostenrijkers drie- tot viermaal zooveel menschen zullen kosten om ze te nemen, dan de Russen om ze te verdedigen. Een Oostenrijksche vooruitgang zou dus minstens evenveel levens kosten als een Russische overwinning. Als een oude bekende uit lang vervlogen dagen, als de herinnering aan de standvastig heid waarmede de strijd in het westen beperkt blijft tot dezelfde plaatsen, tot dezelfde ter- reinvoorwerpen, tot [dezelfde huizen zelfs vinden wij in het Fransche legerbericht weer eens melding gemaakt van het »huis van den veermanaan den Yser. Maanden is het geleden, dat dit huis in het middenpunt van den strijd lag, een strijd niet alleen om het huis zelf op het gevechtsterrein, maar een strijd ook in de bladen omtrent de authen ticiteit van het huis, en over een teekening waarop het voorkwam. Maanden zijn sedert voorbijgegaan. De wereld is in dien tijd met ontzagwekkende [snelheid door het heelal ge draaid, alles is veranderd om ons en in ons, maar de strijd aan den Yser, om het huis van den veerman wordt nog steeds voortgezet. En zoo als het daar gaat., gaat het overal. Iemand, die in drie maanden geen enkel be richt gelezen had over de gevechten in Frank rijk en België zou weer dadelijk op de hoogte zijn want nog altoos woedt de strijd aan den Yser en bij Atrecht, bij Souchez en Neuville St. Vaast, in Champagne en de Argonnen, bij het Bois Le Prêtre, aan de Maashoogten, in de Vogezen evenals voor drie maanden. De totstand is onveranderd. Slechts worden dagelijks de tienduizenden menschen doodgeschoten, wat voor het wel slagen van den oorlog noodig schijnt, niet alleen Duitschers maar ook Engelschen, Franschen, Belgen.... TER AEIOTSCH VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1