Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Aan de Dardanelles Op Zee. BINNENLAND. UIT ONZE 0MGEVIUG. Stemmingen Gemeenteraden. te brengen. Pe vijand werd gedwongen tot het defensief over te gaan. Het aantal ge vangenen dat wij in den loop van den dag op dit front maakten, bedroeg niet minder dan 2000, terwijl wij verscheiden machine geweren vermeesterden. Op de frontafdeeling tusschen de Kozarcewyëa en de Wieprz voerde de vijand in den ochtend van den 6den ten Noorden van de dorpen Gielzew en Orcho- wiec en bij Tarnagora op zich zelf staande aanvallen uit, welke eveneens mislukten. Tusschen de Wieprz en de Boeg'artillerie gevechten. Op deze frontafdeeling trachtte de vijand slechts vooruit te komen in de buurt van het dorp Maslomencze ten Zuiden van Hrubszow, waar hij in dichte massa's kwam opzetten, maar met, gemak door ons vuur werd tegenhouden. Op de wegen, die van Lemberg afkomen, ging de vijand in den avond van de 5den tot het offensief over tusschen de steden Kamionka en Gliniany terwijl hij ten Zuiden van het Jamno aanzienlijke strijdkrachten in het vuur wierp. Intusschen behaalde hij nergens voordeel. Na zware verliezen te hebben geleden was hij genuodzaakt zijn beweging te staken. Op de overige fronten geen verandering van beteekenis. Slechts hier en danr plaatselijke ontmoetingen en artilleriegevechten, alsmede op eenige punten hardnekkige sappengevechten. WEENEN, 8 Juli. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier ln Russisch Polen, ten oosten van de Weichsel, duren de gevechten voort. Tal van verwoede Russische aanvallen zijn bloedig af geslagen. Voor een overmacht van vijandelijke strijd krachten, nie tot dekking van Lublin waren aangevoerd en tot een tegenaanval overgingen, zijn onze troepen aan beide zijden van den weg op de hoogten ten noorden van Krasnik teruggetrokken. Ten westen van de Weichsel zijn eenige voorste stellingen der Russen stormenderhand genomen. Aan de Bug en in Oost-Galicië is de alge- meene toestand onveranderd. Vijandelijke aanvallen aan den benedenloop der Zlota Lipa zijn afgeslagen. ROME, 8 Juli. (Reuter Officieel.) De vijand heeft een aanval beproefd op onze stellingen bij Passo di Cammpo, doch is met zware verliezen teruggeslagen. Wij maken langzaam doch voortdurend vorderingen op het plateau van Kars en hebben er 1400 gevangenen gemaakt. WEENEN, 8 Juli. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier ln de streek van Gürz hebben de Italianen gisteren op het bruggehoofd van Göre wederom enkele aanvallen gedaan die alle zijn afgeslagen. Aan den middenloop der lsonzo en in het Kru-gebied is het rustig. In de Karinthische en Tiroolsche grensstreek is slechts het geschut aan 't wooid geweest. De strijd aan de Dardaneilen. LONDEN, 7 Juli. (Reuter's bijz. dienst.) Een officieel telegram van de Dardaneilen berichtOp 5 Juli van viertotzes uur'sochtends beschoot de vijand hevig de loopgraven van de noordelijke sectie, echter zonder veel schade aan te richten. Ongeveer twintig 11.2 c.M. granaten werden afgeschoten op een Turkseh slagschip in de zeeëngte. In de zuidelijk sectie onderhielden de Turken den geheelen nacht een zwaar geweervuur langs de geheele linie. Zij verlieten echter hunne loopgraven eerst na de hevige beschieting van deze sectie. Zij deden toen een hevigeu aanval, die in het bijzonder gericht was op het punt waar de Engelsche marine-divisie en de Fransche aaneensloten. Hier kregen ongeveer 50 Turken voet in onze loopgraaf, waar echter eenige onzer mannen zich nog handhaafden. Onze ondersteuningstroepen en de manschappen, die teruggetrokken waren, deden onmiddelijk daarop een tegenaanval en wierpen de Turken weder uit de loopgraaf. Een andere aanval op den rechtervleugel van de 29ste divisie werd gestuit door geweer- en machinegeweervuur. Aan onze linkerzijde verzamelden de Turken zich in de nullah (droge rivierbedding) ten oosten van de onlangs door ons veroverde loopgraven en deden verscheiden aanvallen, geen dezer konden zij, dank zij de vastberaden heid onzer troepen en den kracktigen steun der artillerie, bereiken. De beschieting werd minder hevig tegen elf uur in den ochtend, maar werd bij tusseheupoozen hervat, Turkije en Bulgarije. De Times verneemt dd. gisteren uit St. Petersburg, dat blijkens inlichtingen, door het gezantschap van een neutrale mogendheid 41. l»«u Petersburg ontvangen, de Duitsche genie bezig is met het aanleggen van krach tige verdedigingswerken langs de linie Eoos - Midia. Het totaal aantal troepen, dat uit Klein-Azië naar het gevechtsterrein in Euro- peesch Turkije is overgebracht, heeft in Juni van 80,000 tot 85,000 man bedragen. Uit Damaskus kwamen CO,000 met bijbehoorende artillerie. Dit was geschied op bevel van von der Goltz, die de linies ter verdediging van Konstantinopel en Adrianopel wilde ver sterken. Grieksche staatslieden schrijven deze troe penbewegingen toe aan het wantrouwen van de Turken van Bulgarije, ontstaan doorda de Bulgaarsche regeering had nagelaten, aan Turkije waarborgen te geven voor de hand having der Bulgaarsche neutraliteit, in ant woord op de door Tnrkjje aan Bulgarije aan geboden concessies. De Times verneemt dd. 3 dezer uit Sofia, dat de verdedigingswerken van Adrianopel opnieuw worden ontmanteld het geschut wordt naar Hadeuikeui overgebracht. Gene raal Trauber moet zoo beweert men hebben verklaard, dat het nutteloos zou zijn te trachten Adrianopel te versterken, daar de plaats toch spoedig in handen zou zijn van de Bulgaren. Volgens berichten uit Philip- popolis en Adrianopel wordt daar groote ge heimzinnigheid betracht omtrent den dood van kolonel von Leipzig in de wachtkamer van het spoorwegitation te Usunkoebroe. Er zijn geruchten in omloop, dat deze Duitsche officier vermoord is door een handlanger van de Oud-Turken, voor wien de invloed der Duitschers in Turkije steeds ondraaglijk is geweest. Na het gebeurde begaven de wali van Adrianopel en generaal Trauber, de Duit sche militaire bevelhebber, zich naar Kon stantinopel. Bommen naar een Engeisch schip geworpen. Een tweetal matrozen van de »Hollandia< van den »Kon. Holl. Lloyd*, welk schip gis teren van zijn reis van Bulenos-Ayres alhier is aangekomen, hebben medegedeeld, dat de bemanning van dit schip gisteravond tusschen 7 uur en half 8 ter hoogte van de lichtschepen Noord Hinder en Galloper, is getuige geweest van het werpen van bommen uit een tweetal vliegmachines op de Engelsche weekboot »Groningen« op weg naar Rotterdam. Toen de *Hollandia« op ongeveer 2 mijlen van de »Groningen« verwijderd, in dezelfde richting als dit schip voer, zag de bemanning der »Hollandia« twee vliegmachines in zicht komen, welke van uit vrij groote hoogte bom- men lieten vallen naar het Engelsche schip. Terwijl men achtereenvolgens tot tien maal toe een groote ontploffing had gehoord, gevolgd door het opslaan van een groote, breede water zuil zag men dat de »Groningen«, na eerst gestopt t.e hebben, met volle kracht vooruit- stoomde, om op die manier te trachten buiten het bereik der vliegmachines te komen. Voor zoover men had kunnen nagaan, werden de bommen waarvan een op zeer korten afstand van de »Hollandia« en in het vaarwater van dit schip ontplofte, uit een der beide vliegma chines geworpen, Mislukte bomaanslagen. Aan boord van drie stoomschepen die een paar maanden geleden van New-York naar Havre waren vertrokken, werden niet-ontploft3 bommen aangetroffen. De vertegenwoordiger van een uutomobiel-fabriek hier, heeft de namen van twee dier schepen genoemd. Het waren vrachtbooten. Hij verklaarde dat de bommen geplaatst waren te midden van een bezending automobielen. De bommen waren zoo vervaardigd, dat zij door de beweging van het schip automatisch tot ontploffing zouden worden gebracht. Dat de ontploffling uitbleef, was te verklaren uit de onverwacht kalme zee gedurende den overtocht. Italiaansche kruiser getorpedeerd. WEENEN, 8 Juli. (Wolff) Een onzer duik- booten heeft gisterochtend om 7 uur in het noordelijk deel van de Adriatische Zee een Italiaansche gepantserde kruiser van het type Amalfi getorpedeerd en in den grond geboord. (De Amalfi, in 1908 van stapel geloopen, was een gepantserde kruiser van 10,400 ton, loopende 23.6 mijl en bewapend met 4 stuk ken van 25.4 c.M |8 van 19 c.M., 16 van 6 7 c.M., en 6 van 4.7 c.M. De bemanning telde 684 koppen. Red ROME, 8 Juli. (Reuter.) De chef van den marinestaf maakt bekend In den afgeloopen nacht is in het Noorden der Adriatische Zee een verkenningstocht ondernomen. De kruiser Amalfi, die er aan deelnam, werd vanochtend bij het krieken van den dag door een Oostenrijksche duik boot getorpedeerd. Het schip helde dadelijk sterk naar bakboord over. De commandant liet alvorens de bemanning te gelasten zich in zee te werpen, den kreet hooren »Leve de koning! leve Italië!*, die door de geheele bemanning, in bewonderenswaardige orde op het achterdek opgesteld, werd herhaald. De commandant verliet het laatst zijn schip, afglijdend langs de nog boven drijvende zijde van den kruiser, die kort daarna zonk. Bijna de geheele bemanning en de officieren zijn met onze eigen hulpmiddelen gered. De Servische vloot. De correspondent van de Times te Belgrado schrijft over de Servische piketbooten, »de schrik van den Donau», die de Oostenrijksche monitors en andere oorlogsvaartuigen voort durend bestoken en verontrusten. De Oosten rijkers hebben drie kanonneerbooten die eruit zien als dreadnoughts in het klein, met machi ne-geweren in hun torens. Elke van deze kanonneerbooten zouden zulk een klein Servisch vaartuig in enkele minuten kunnen vernielen. Maar de Servische booten komen pas te voor schijn, als het donker is en laten dan hun machine-geweer op de miniatuur-dreadnoughts spelen, om er dadelijk daarop ijlings van door te gaan. Tien dagen geleden schrijft de correspondent zette een van de dreadnoughts de Servische boot na door een van te voren in orde gebracht mijnveld en het overschot van de dreadnought spoelde toen aan het eiland Ivojara, midden in de rivier aan, waar men van Belgrado uit den romp en de torens duidelijk kan zien. De bemanning ontsnapte en wierp de machi ne-geweren overboord. Maar toch kon de Schrik van den Donau den volgenden dag een aardigen buit uit het wrak bemachtigen, van munutie voor machine-geweren en auto matische pistolen af tot een gramofoon met een aardige verzameling platen toeen ook de vlag van de dreadnought en drie admiraals vlaggen en een geueraalsstandaard. De correspondent zegt ten slotte schertsend dat hij de nationaliteit van den jongen man die over de Servischen boot bevel voert, vergeten is d.w z. voor de censuur niet nader mag aanduiden. De Times zelf teekent echter bij het bericht van haren correspondent aan, dat de bedoelde commandant de Engelsche luitenant-ter-zee Kerr is die onlangs de orde van verdienste voor bovenbedoelde knap stuk heeft gekregen. En de geheele bemanning, blijkbaar allen Engel- schen werd met de madailje van verdienste beloond. Landstormwet. In haar zooeven verschenen memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Twee de Kamer nopens het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den Landstorm, verdedigt de regeering uitvoerig de beoogde versterking onzer weermacht, betoogende dat hoe meer wij in staat zullen zijn een ieder te doordringen van het besef', dat Nederland voortgaat zijn krachten te versterken, des te grooter de kans is dat het doelde handhaving eener strikte onzijdigheid, zal worden bereikt. Dat door die versterking steun zou worden verleend aan een eventueel drijven naar deel neming aan een volkerenkrijg, is een denk beeldig gevaar. Eenige onverantwoordelijke dagbladschrijvers maken het volk niet. Ons volk verlangt den vrede te bewaren. Het koestert, als geheel genomen, een vriend schappelijke gezindheid jegens elk der oorlog voerenden. Uitvoerig zet de regeering nader hare be doeling uiteen. De mannen, die zullen worden pgeroepen de wapenen te dragen, zullen OSge eer 4 maanden worden opgeleid, om da .ma plaats te nemen in de gemobliseerde onderdeelen, waarna een gelijk of ongeveer gelijk aantal landweermannen met verlof zal worden gezonden. Naarmate dus in de loop der maanden jonge landstorm mannen bij het leger worden inge deeld, zullen oudere landweermannen de gele deren verlaten. Ter tegemoetkoming aan geuit verlangen heeft de regeering haar wetsvoorstel aldus gewijzigd, dat thans wordt voorgesteld de be voegdheid tot oproeping te beperken tot hen, die niet voor 1916 het 30e in plaats van het 40e levensjaar zullen hebben volbracht. Ook dan zal er waarschijnlijk een marge overblijven van mannen, die niet opgeroepen zullen worden, omdat dan reeds alle landweermannen zullen zijn vervangen. Wel wenscht de Regeering de mannen tusschen 30 en 40 jaar te doen inschrijven met oog op onverhoopt later noodige oproe ping, waarvoor echter bjj de wet toestemming zal moeten worden verleend Vrijwillige landstorm, hoewel van groote waarde, is onvoldoende geoefend voor leger reserve, waarvoor de landstorm is aangewezen. Bij tijdige totstandkoming der wet zal in lijving vau eenige ploegen landstormplich- tigen voorafgaan aan inlijving der militielich ting 1916, welke, mocht nog dit jaar tot demobilisatie kunnen worden overgegaan, alsdan op normale wijze zal kunnen worden ingelijfd. De regeering wenscht geen verandering ten aanzien van de vrijstelling van de geeste lijken enz. In den loop harer verdediging betoogt de regeering nader het karakter 7an noodwet van het ontwerp, dat alleen zal gelden voor de tegenwoordige buitengewone omstandig heden. U ITS LAG der stemming voor vijf leden van den Gemeenteraad te Ter Neuzen op 9 Juli 1915. Aantal stemmen in district. 3 £21 - - s. a 3 futaal. Aantal kiezers 863 253 464 1580 Uitgebracht 647 171 326 1144 Van onwaarde 7 4 5 16 Geldige stemmen 640 167 321 1128 J. de Bruijne Mz. 280 113 170 563 .1. de Feijter Jz. 322 60 128 510 L. T. van Hasselt 316 52 112 480 J. J. de Jager 311 115 179 605 H. B. van Nes 369 54 143 566 R. G. E Nolson 317 46 122 485 L. Wiersma 297 46 101 444 C. Wolfert 242 97 144 483 H. van Wijck 226 92 170 488 De volstrekte meerderheid ^bedraagt 565. Gekozen de heeren De Jager en Van Nies. Herstemming tusschen de heeren J. de Bruijne, .1. de Feijter, L. T. van Hasselt, R. G. E. Nolson, C. Wolfert en H. van Wijck. In Ter Neuzen zijn dus gekozen de heeren J. de Jager anti-rev. en Dr. II. B. van Nes Den toestand van ons kiezerscorps kennende, waren onze verwachtingen niet te hoog ge spannen. Daarom deed het ons genoegen, dat een der onzen bij eerste stemming slaagde. Wij beschouwen deze keuze als een aanwinst voor onzen Raad. Jammer vinden wij het, dat het aftr. lid J. de Feijter, na al wat hij niet alleen in het belang onzer partij, maar bij velerlei zaken van algemeen belang jaren heeft geofferd, niet onmiddelijk herkozen is. Toch hebben wij moed, en met reden bij de herstemming, en niet alleen voor dit af tredend lid. Maar dan moet lauwheid en onverschillig heid achterwege blijven en gewaardeerd worden, wat waardeering verdient. Dat in Ter Neuzen, waar de geest vrijzinnig is, zoo slecht gestemd werd, is treurig, maar kwam doordat wij het »gemodder« kenden, niet onverwacht. Bij betere opkomst en beter inzicht, waar het om gaat, kunnen wij bij de herstemming veel vooruit gaan. Eigenaardig, dat iemand als de heer De Jager zooveel meer stemmen bekwam dan de heer De Bruijne, die niet zoo van de uiterste richting is. Het is een van die raadsels, waarover de kiezers maar eens moeten denken. Axel hield zich beter. Daar werden naast 'net aftr. anti-rev. lid twee liberale leden her- herkozen, terwijl het derde in herstemming komt met een anti-rev. Als de kiezers in Axel hun best doen, dan wordt ook deze derde bij de herstemming herkozen. Maar reeds thans komt een woord van lof toe aan de Axelsche kiezers. Zij hebben zich goed gehouden. Ter Neuzen kan van het kleinere Axel leeren. In ieder geval gaan wij ook hier met hoop den strijd tegemoet. Wij willen nog niet gelooven, dat de Neu- zensche kiezers eene rechtsche meerderheid verlangen, en nog wel zoo, dat de uiterste richting overheerscht. Ieder doe dus zijn plicht in dezen. In haar verslag over 1915 schrijft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen het toe aan gebrek aan woningen, dat de toe neming van de bevolking aldaar langzaam gaat. Zij hoopt, dat spoedig kan worden be gonnen met den bouw van woüingen aan den nieuw gemaakten weg tusschen de Axelsche N 1 IP—4 «a S3 PT" i S

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2