Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van het Westelijk oorlogstooneel. Van üet Oostelijk oorlogstooneel. No. 2587. Zaterdag 10 Juli 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en binten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by rooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Deze Courant verscbynt eiken Woensdag- en Zaterdag Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 eent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen DE OORLOG. Officieele communique's. I ARIJS, 8 Juli. (Havas.) Officieele mede deeling van vanmiddag 3 uur In de streek ten N. van Atrecht hebben zich verscheidene vrij hevige infanterieacties in den loop van den avond van den 7den en in den nacht van den 7den op den 8sten ontwikkeld. Tusschen Angres en Souehez, ten N. van den weg Be'thune-Atrecht, is een Duitsche aanval, voorafgegaan door een zeer hevig bombardement, geheel en al afgeslagen. Ten N. van het station van Souehez hebben de Franschen een aanval gedaan, die hen in staat stelde het dorp te naderen. Zij hebben zich van een. linie Duitsche loopgraven mees ter gemaakt, nadat zij de verdedigers met handgranaten enz. hadden vernietigd. De branschen zijn daarna nog verder voor uitgekomen. Zij hebben eenige gevangenen gemaakt en een kanon veroverd Soissons is gebombardeerd. In Argor.ne duurden geweer-en kanonvuur den geheelsn nacht van 6 op 7 dezer voort. Bjj het aanbreken van den dag hebben in de streek van Marie The'rèse de Duitsehers be proefd uit hun loopgraven te komen. Zij werden teruggeslagen. Op de Maashoogten is een hevig bombar dement geweest tegen de Fransche stellingen van Les Eparges. In de streek van Aprèmont is na gevechten, die een gedeelte van den 7den duurden, de actie van de infanterie opge houden. De Duitsehers die zware verliezen leden, hebben op geen enkel punt nieuwe winst gekregen. De nacht is zeer woelig geweest. Bombarde ment, geweervuur, werpen van bommen en handgranaten, maar geen actie van infanterie, behalve tusschen Fey-en-Haye en het Bois le Prêtre, waar twee aanvallen van de Duitsehers gekeerd zijn. In het Westelijke gedeelte van het Bois le retre hebben de Franschen na een gevecht met granaten in den loop van den dag van den iden 200 M. loopgraaf terugveroverd. BERLIJN, 8 Juli. (Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: Jen van Souehez slaagden de Franschen erin, over een breedte van ongeveer 800 M. in onze voorste loopgraven te dringen. Zij werden door een tegenaanval weer verdreven Een tweede aanval van den vijand werd door ons vuur gestuit. Om een klein' stuk looDgraaf, waarin de Franschen nog zitten, wordt no» met granaten gevochten. Tegen de door ons genomen stellingen ten VVvan Aprémont duurden de vijandelijke aanvallen dag en nacht voort. Zij z'ijn echter vruchteloos gebleven. Het aantal gevangenen is tot 3 officieren en ruim 400 man gestegen. Dp het geheele westelijke front zijn leven dige artillerie-gevechten geleverd. Het offensief der Duitsehers op het Westelijk oorlogstooneel. Onze militaire schrijft: w°! Duitscber9 schijnen het offensief op het Westelijk front te willen hervatten. Van ,)0 Juni hebben zij voornamelijk in de Argonne en Lotharingen, in de streek van Kegnieville en Fey-enHay een zekere activiteit aan den dag gelegd. Op de beide laatstgenoemde punten schijnt liet succes, waarvan de Duitsche communique' 's spreken, zeer zwak, om niet te zeggen denk beeldig te zijn. Deze communiqué 's zijn ieder- daad zuinig met het geven van bijzonderheden te dien opzichte en de Fransche communiqué 's oonen aan, dat alle pogingen |door een 0f hebb sche bataljons ondernomen, gefaald In de Argonne schijnt het offensief het ern stigst te zijn geweest. De Duitsehers schijnen belangrijke troepenmachten infanterie en ar tillerie voor dezen aanval beschikbaar te hebben gesteld, blijkbaar rnet het doel, om de ver binding tusschen Verdun en Chalons te ver breken. 1 it de vergelijking der communiqué 's blijkt, dat de Duitsehers er den lsten Juli in'ge slaagd zijn in de eerste linie der Franschen door te dringen onder een uiterst hevig bom bardement, maar 200 meter verder moesten zij reeds halt houden. Sindsdien zijn al hun pogingen om verder te komen op niets uitgeloopen. Het eindresultaat schijnt dus tot heden verre van schitterend te zijn. De communi que's der Duitsehers deelen mede, dat zij gevangenen hebben gemaakt, maar de cijfers', die er bij gegeven worden, stjjgen voortdurend en volgens de gegevens, die wij krijgen, stemmen zij overeen met die van' de totale verliezen der F ranschen aan dooden, gewonden en vermisten en niet met die der gevangenen alleen. Overigens schijnt het, dat de verliezen der Duitsehers, in deze vruchtelooze aanvallen geleden, ernstig moeten zijn. Ten slotte schijnen de aanvallen der Duit- hohers in Champagne en op de Maashoogten, waarvan de Duitsche communiqués spreken, zich bepaald te hebben tot voorpostengevech ten, zooals die iederen dag over het geheele front geleverd worden. Tot heden schijnt dit hernieuwde offensief der Duitsehers aan het Westelijk front op een échec te zijn uitgeloopen. Duitsche verliezen. Volgens een telegram uit Kopenhagen aan de «Daily Mailc, bevatten de laatste zestien Pruisische verlieslijsten (no. 248 263) de namen van 94.(44 officieren en manschappen, waardoor het totaal tot 1 Juli tot 1.504.233 gestegen is. In deze cijfers zijn niet begre pen de opgaven van 164 verlieslijsten van baksen, 198 van Beieren, 211 van 'Wurtem- berg en 36 van de marine. De lijsten bevatten de namen van 24 ge- doode vliegers, 6 gewonde, 8 vermiste en 4 door den vijand gevangen genomen vliegers. Hef avontuur van Gilbert. Men weet, dat de Fransche vlieger Gilbert, na bommen geworpen te hebben op de Zeppe- lin-werkplaatsen te Friedrichshafen, door een motordefect gedwongen werd, op Zwitsersch gebied te landen, waar hij geïnterneerd werd. Voor dien had hij met zijn toestel «Le Ven- geur*, reeds zeven Duitsche vliegtuigen over wonnen. De «Gazette de Lausanue* geeft een be schrijving van den tocht van Gilbert, zooals die door den vlieger zelf werd verhaald, waar aan wij he; volgende ontleenen Oilbert had den 27en Juni order ontvangen, een bepaalde Zeppelin-werkplaats te gaan bombardeeren. Hij steeg op met een Morane- eendekker, welke wel van bommen voorzien, doch niet bewapend was. Daarom werd hij gedurende het eerste gedeelte van den tocht vergezeld door een der beroemdste Fransche vliegers, met een oorlogsvliegtuio-, Gilbert volgde op vrij groote hoogte den Rijn, daarbjj zorg dragende, niet hboven den Zwitserschen oever te komen. Hij volgde de vallei van de utach, tot aan Blumberg en ging daarna direct over Radolfzell en Constanz, naar Frie drichshafen. Hij steeg tot 3600 meter hoogte en werd met een hevige beschieting ontvangen. De granaten stegen tot boven het toestel, ofschoon gewoonlijk 2500 Meter de grens is voor de kwetsbaarheid van een vliegmachine. De inrichtingen te Friedrichshafen zijn blijk baar dus voorzien van speciale kanonnen tegen Orgeu by den vliegmachines. Nadat hij het hem aangewezen punt had vastgesteld, wierp hij vier bommen. De wolken beletten hem, de uitwerking te constateeren, doch hij meent in zijn taak ge slaagd te zijn. Daarna vloog hij terug naar het Westen, doch hij bemerkte, dat, de hevige trillingen een defect aan de benzinepomp van het onderste reservoir, hadden veroorzaakt. Het bovenste reservoir, dat hem had kunnen helpen, was iijna ledig. Om de kostbare vloeistof te sparen, vergde Gilbert, zoo weinig mogelijk van zijn motor en daalde tot 2000 meter'. Ondanks dezen voorzorgsmaatregel was hij genoodzaakt te dalen op het oogenblik, dat hij de Fransche grens reeds naderde. Hij kwam neer bij Rheinfelden en werd vandaar naar Hospenthal bp Andermatt gebracht. Ontvangst van Belgische soldaten te Parijs. (Van Vlaamsche zijde.) Wij waren met een groot, aantal Belgische soldaten in Frankrijks hoofdstad, te Parijs. V elen van ons hadden vroeger wel niet gedacht, hier ooit te komen. Een reisje naar Gent, Antwerpen, Brussel, hoogstens, naar Luik, Dinant, Namen, was voor veel beurzen reeds *en weelde, die men zich zelden veroorloven kon. Jn deze tijd komen de Belgen overal Hoe velen, die nooit de zee hebben gezien, reisden onbevreesd, voor mijnen of torpedo's naar EngelandHoe velen zijn tot aan de ryreneeén verdoold Eenvoudige'Belgen wonen in dorpen van het oud Bretagne, of wandelen langs de kust der Middellandsche Zee Naar Parijs Het was voor de meesten van ons een groote, een voorname gebeurtenis. En een welkome afwisseling na de winter- campagne in water en slijk, bij ruïnen, bij de fee, m de aarde.... en bij ambulancen' en kerkhoven Naar Parijs.De Duitsehers wilden er ook zoo garane heen. Het stond op hun met groen getooide treinwagons »Nach Paris*. Het stond op carituur-kaarten. Het lag op hun lippen «Nach Paris*. Ze hebben hun beurt verkeken. Nu kwam de onze. Maar het was ook voor de Parijzenaars een voorname gebeurtenis »Les petits Beiges ils arriventLang voor we aankwamen, zoo werd er ons verteld, stonden ze al op ons te wachten, kindermeis jes en groote dames, straatjongens en grijs aards, boulevardmeisjes en hooge ernstige lieden. En toen we kwamen Nooit hadden we kunnen vermoeden, ooit op voor ons ge strooide bloemen te loopen. Hier gebeurde 't. En welk een gejuich en ge wuif Het volk liep met ons mede. Kom bij ons logeeren Kom bij ons ontbijten. Zoo klonk het allerwegen. Zoo lazen we ook op brieven aan de muren en voor de ra- Uitgerer AL DE JONGE, te Ter Neuzen. Nu met aan den oorlog gedacht. En 't ging er men. )p voorname hotels. Ze leken ons paleizen toe, stond er in reuzen-letters lei tous les soldats Beiges logeront sra- tuitement Soyez les bienvenus, heros de ITser riepen de dames. Er waren Brusselaars, die zich hier al da delijk thuis gevoelden, heter dan de jongens van het platteland. Die Brusselaars dachten aan hun «Place de Brouchère», hun «boulevard Anspach».Ze begonnen te zingen. Een BranbanconneEen Vlaamsche Leeuw? Een Marseillaise Neen, dat deden ze aan de i ser, dat brulden ze in het gezicht der Duit sehers. Nu waren ze te Parjjs, nu waren ze uit Ma.riette Ma petite Mariette En de Parijsche baudauds zongen mee al dansend op de trottoirs. Een örusselsche sergeant zegt Dat zijn geen vodden, da! Hadden ze maar een goed glas Geuzen-Lambic voor ons s Avonds logeerde geen enkele soldaat in een kazerne. Dat zouden de Parijzenaars niet geduld hebben. Wij, mijn kameraden en ik, zaten, gewas- schen en geschoren, geheel opgeknapt 0. zalig gevoel jD een fijn hotel te rook en en Faro te drinken. Waar ze hem gehaald hebben, weet ik niet maar waarachtig, in plaats van Munich was het «Faro« en goede! We mochten wanen dat de oorlog voorbij was We dachten aan geen reveilgeen iane i» es geen assautgeen obussen en schrapnells. Ware er een Zeppelin geko men. Het zou ons de moeite niet waard ge weest zijn omhoog te kjjken. We wilden nu van geen oorlog weten.Was het wel oorlog e voelden, we proefden, we smaak ten, we genoten het gewone leven. Duren is een schoone stad, maar Kortnjk ligt er nevens, hè? Parijs is een herinnering nu.een hel dere zonnestraal in de duisternis. We zijn terug aan het front. We hooren weer het^ oorlogsconcert.We moeten strij den. t is waarlijk toch oorlog. A. H. BERLIJN, 8 Juli. (WolffOfficieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier Een aanval van den vijand uit de richting van Kovno is met zware verliezen voor hem afgeslagen. Bij het dorp Steguia, ten N.O. van Przasnysz, zijn eenige Russische loopgraven genomen en behouden. oorwaartsche bewegingen van den vijand in de streek van Strzegowo en Starozreby, ten N.O. en ten Z W. van Racionz, waren vruchteloos. Pogingen van den vijand om de gisteren door ons veroverde hoogte 95 ten O. van Dolowatka te hernemen, zijn mislukt. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein is de toestand vau de tusschen den Dnjestr en den bovenloop van den Weichsel staande Duitsche troepen onveranderd. Ten O. van den bovenloop van den Weichsel is een reeks vijandelijke stellingen bestormd. ST. PETERSBURG, 7 Juli. (P. T. A.) Officieel bericht van den grooten aeneralen staf I usschen den Weichsel en de Wieprz, in de richting van Lublin, duurden den 6den Juli hardnekkige gevechten tusschen de dor pen Jozefow en Urzendow voort. Hardnekkige pogingen des vijands zich meester te maken van de hoogten op den rechteroever van de beek Podliepe hadden oeen succes. Aan den bovenloop van den rivier Uzen- dowka voerde de vijand hevige aanvallen uit tegen den sector tusschen de dorpen Skorczce en Ewunin. De aanvallen des vijands wer den afgeslagen. Wij wierpen hem in volslagen wanorde terug. Langs den weg, die naar Krasnik voert, alsmede langs de rivieren Bystrczyca en Ko« zarcewyca, waar de vijandeiijke troepen zijn opgesteld in een hoek, die in onze linie uit springt, zijn onze troepen den öden Julimet succes roortgegaan den tegenaan' vorigeu dag begonnen TER

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1