pt stemming in Axel! Van bet Westelijk oorlogstooneel. Van liet Oostelijk oorlogstooneel. Op liet Zuidelijk oorlogstooneel. Op Zee. UIT ONZE OMGEVING. Ook daar was een voorstel van de anti- rev. kiesvereeniging aan de liberale om strijd te vermijden. De liberale wou er op ingaan. Maarer was een groote maar. De anti-rev. stelde eene voorwaarde, die onmoge lijk te vervullen was. De liberale kiesvereeniging moest er bij beloven, dat zoo het niet-aftredend lid, de heer Dregmans, aftrad, ze ook geen tegen- eandidaat mocht stellen. Dit kon natuurlijk niet. Men verbindt zich toch alleen voor den toestand, die be staat, niet voor een, dien men later zelf schept. Wat deed nu de anti-rev, kiesvereeniging? Ze stelde het aftr. anti-rev. lid en 3 can- didaten er bij, 'natuurlijk uiterste -richting. De liberale kiesvereeniging stelde hare 3 aftredende leden en zette er geen tegenover het anti-rev. lid, den heer Smies. Blijkt het niet telkens opnieuw, dat zoo in de Kamer, als hij Provinciale Staten en Gemeenteraad de anti-rev. den Godsvrede willen, als er winste aan zit? Anders hebben ze er lak aan. Dat ieders oogen toch eens opengingen voor dit bedrijf! Nu is er in Axel nog een candidaat bij gekomen. Een aantal z. g. vrije kiezers komen met, den heer M. W. Koster. Wij wekken de Axelsche kiezers op, trouw te stemmen en zich te houden aan de 3 can didaten, door de liberale Kiesvereeniging t,e Axel gesteld. In het belang der neringdoenden en van de geheele gemeente is het, dat deze 3 aftredende leden opnieuw worden gekozen. DE OORLOG. Franseh legerberichft. PARUS, 5 Juli. (Havas) Communiqué van bedennamiddag Een levendige artillerie-strijd had plaats in België (tusschen Nieuwpoort en het front Steenstraete—Het, Sas) en ten N. van Atrecht. In den sector ten N. van Atrecht werden twee Duitschp aanvalspogingen, voorafgegaan door een hevige beschieting, algeslagen? De eene was gericht tegen de Fransehe stellingen beoosten Souchez. De Duitschers kwamen eenige malen uit hunne loopgraven, gewapend met hommen en granaten. Zij werden echter gedwongen terug te keeren, met achterlating van vele dooden op het terrein. De andere aanval werd gedaan op het La byrinth doch onmiddellijk afgeslagen in het Krnnsche vuur Dp den rechteroever aan de Aisne, bij Passy werd de mijnenoorlog voortgezet. In de Argonne hadden aanvallen met gra naten en torpilles plaats, zonder dat, de infan terie aanviel. In den loop van den namiddag en van den avond van 4 Juli gingen de Duitschers tot het offensief over ongeveer 5 K.M. van Kev-en-Laye tot aan den Moezel. Ten O. van Fev-en-Laye en in het westelijke deel van het Uois-du-Prêtre, over een front van een kilo meter, slaagden zij er in, na een hevige be schieting, voet te vatten in hunne vroegere posities, die onlangs door de Franschen werden veroverd maar ondanks hun krachtige actie konden zij niet verder komen. Op het geheele front van het Croix-des- Oarmes tot aan het gehucht Hautdericupt aan de Moezel mislukte de Duitsehe aanval vol komen. De Duitschers leden ernstige verliezen. Duitach legerbericht. BERLIJN, o Juli. (W. B.) Officieel bericht van het groote hoofdkwartier Een Engelsehe aanval ten N. van Yperen aan den straatweg naar Pilkem, en een Fransehe aanval op Schouchez werden bloedig afgeslagen. Aan beide zijden van de Cour des Carmes, aan den W. rand van het Boois du Pêtre bestormden onze troepen gisteren de vijande lijke stelling over een breedte van ongeveer 1500 M. en drongen door een loopgraven stelling 400 M. vooruit. Onder zware verliezen moesten de zich hardnekkig verzettende Fran schen terugtrekken, loopgraat na loopgraaf ontruimen. Ongeveer 1000 niet-gewonde ge vangenen vielen ons in handen, onder wie een geheele bataljonstaftwee veldkanonnen, vier machinegeweren, drie lichte en vier zware mijnwerpers werden buit gemaakt. Eveneens slaagde een gelijktijdig ondernomen overval van een Fransehe blokhuis-positie bjj Haut-de Ricupt, ten Z. van Norroy aan de Moesel, die met de bezetting en de ingebouwde strijdmiddelen tot springen werd gebracht, en daarna weder werd ontruimd. Onze vliegers hebben op 1 en 2 Juli ten W. van Manonviller een Fransch vliegtuig gedwongen te dalen. Met succes weerden gisteren en eergiste ren Duitsehe vliegers een aanval van drie tegenstanders af. Bij den gisteren gemelde vijandelijken luchtaanval op Brugge werden hummen ge worpen, die nabij de kostbaarste kunstmomu- menten der stad vielen. W EENEN, 5 Juli. (Wolff.) Officieel bericht, uit het groote hoofdkwartier In Oost-Galieië hebben de verbonden troe pen van von Lir.singen's leger, ria veertien dagen iri vervolgingsgevechten zegevierend te hebben gestreden, de Zlota Lipa bereikt en den westelijken oever dier rivier van vijanden gezuiverd Op den sector Kamionka Struinilowa Krasno duren de gevechten tegen de Russische achterhoede nog voort. Bij Krylow heeft de vijand den westelijken oever van den Bug ontruimd, na Krylow in brand te hebben gestoken. Aan beide zjjden van de boven-Wieprz wordt gevochten. De verbonden troepen hebbeD den vijand uit zjjn stellingen ten noorden van de Por geworpen en zijn tot Plonka doorgedrongen. Jen westen aan dit front aansluitend, beeft, het leger van aartshertog Jozef Ferdinand de Russische slaglinie aan beide zijden van Krasnik doorbroken en de Russen onder groote verliezen in noordeljjke richting teruggeworpen. In deze gevechten z.ijn 29 officieren en 8000 mari ge vangen genomen, zes kanonnen, zes munitie wagens en zes machinegeweren buit gemaakt.. Ten westen van den Weichsel is de toestand onveranderd. ROME, 5 Juli. (Reuter.) De opperbevel hebber heeft dd. 4 dezer het volgende commu niqué uitgevaardigd Gisteren ontwikkelden zich met, buitenge wone heftigheid de tegenaanvallen van den vijand tegen enkele posities op het Kars-plateau, die door ons waren genomen. Niettegenstaande de vijandelijke troepen door een fel vuur uit kanonnen en machinegeweren werden onder steund, werden zij met zware verliezen afge slagen. De vijand liet in onze handen ongeveer 500 gevangenen, twee veldkanonnen, veile geweren, projectielen, een bommenwerper op affuit en veel riiatrieel voor machinegeweren. Zeeslag in de Oostzee. ST. PETERSBURG, 4 Juli. (P. T. A.) Men meldt van bevoegde zjjde De kruisers Rurik, Makarof, Bajan, Bogatir en Oleg ontmoetten op den terugtocht van operaties in het, Zuiden van de Oostzee des ochtends om 8 uur in een dikken mist voor de kust van Koerland een vijandelijk eskader, simengesteld uit een lichten kruiser van het type Augsburg, een mijnkruiser van het type Albatross en drie torpedobooten. Onze schepen bonden onverwijld den strijd aan en trachtten den vijand zjjn terugtocht af te snijden. Er begon een artilleriegevecht. De vijandelijke torpedobooten vielen den Russischen kruiser aan, die voorop voer Deze aanval werd afge slagen. De door den vijand afgeschoten torpedo's misten hun doel. De dichte mist onttrok van tijd tot tijd de schaduwbeelden van de vijandelijke schepen aan het oog, hetgeen het richten belemmerde, desniettemin liet, een half uur na het begin van het gevecht, de kruiser van het type Augsburg zijn trageren kameraad in den steek en gebruik makende van den mist, die nog dikker geworden was, ontsnapte hij in Zuidelijke richting. De vijandelijke torpedobooten gaven bun pogingen tot aanval op, maar werden op bun terugtocht telkens door het hevige vuur van onze kruisers opgehouden. Om de positie van de Albatross te verbeteren, maakten de torpqdo- booten gedurende het gevpcht gebruik van rook, ten einde het schip aan ons gezicht te onttrekken. Om 9 uur was de voorste mast van de Albatross weggeschoten. Het, vaartuig begon geweldig stoom uit te laten en hnd eenige slagzij naar, bakboord. Het beschreef onder scheiden kringen, streek de vlag en zocht de kust op. Zijnde, dat de Albatross beschadigd was en snel de neutrale wateren naderde, staakten onze kruisers het vuur en eenigen tjjd daarna liet de Albatross zich op de Helgolandbank loopen, achter den vuurtoren van Östergarn, Na dit gevecht koerste ons eskader verder naar het Noorden, maar 10 uur 's ochtends ontdekte het aan stuurboord rook, afkomstig van een kruiser van het type Roon, een lichte kruiser van het type Augsburg en 4 torpedo booten. Onze kruisers openden terstond het gevecht, hetwelk een half uur duurde. De kruisers, die wij verrast hadden, koersten naar het Zuiden en begonnen zich terug te trekken, terwijl ons eskader zonder succes door vijande lijke duikbooten werd aangevallen. De Rurik, die achteraan voer, kreeg toen bevel den vijand aan te vallen. Na een kwartier begon de Rurik het gevecht tegen twee kruisers, te weten tegen den genoemden kruiser van het type Bremen, die, naar het scheen, zich bij het vijandelijk eskader was komen voegen. De kruiser van het type Augsburg, in liet vorige gevecht beschadigd, hield zich afzijdig en nam aan het gevecht met. de Rurik geen deel. De uitwerking van het schitterende vuur van de Rurik deed zich spoedig gevoelen, het vuur van den kruiser van het type Roon verzwakte spoedig en van de vier achtduims- kanonneri antwoordde er nog slechts één, terwijl wij tegelijkertijd branden aan boord van dit vaartuig waarnamen. De vijandelijke kruisers gingen er nu zeer snel vari door en verdwenen in den mist, aan het oog van de Rurik, die ze vervolgde. Aan liet. eind van het gevecht werd de Rurik nog zonder succes door een duikboot aange vallen. De averij, die onze schepen hebben beloopen, is zonder beteekenis. Aan onze zijde zijn slechts 14 matrozen gedood of om wond. Bij het naderen van de Russische kust werd ons eskader kruisers, alsmede de linie schepen, die het tegemoet waren gevaren, ontvangen door onze torpedojagers, die hen tegen de duikbooten beschermden, welke reeds eerder door onze verkenningsschepen waren opgemerkt. Een daarvan trachtte, zooals ge zegd, de Rurik aan te vallen. De torpedo jager Vnimatelny viel echter op haar beurt de duikboot aan en ramde haar. De resultaten van deze tegenaanval zijn niet bekend, maar een nauwkeurig onderzoek van de Vnimatelny wees uit, dat het schij) zware averij aan den romp had, die bewees dat de schok van de aanvaring groot was geweest. Het getorpedeerde Duitsehe slagschip. PETERSBURG, 5 Juli. (Telegraaf-agent- schapHet communiqué van den generalen staf meldt, dat een Engelsehe duikboot den -en Juli in de golf van Dantzig een Duitsch oorlogsschip van »Deutschiand«-type. dat aan het hoofd van een eskader voer, door twee torpedo's in de lucht heeft laten vliegen. Een onzer torpedobooten ramde een Duitsehe duikboot, die onze schepen trachtte te naderen. De duikboot verscheen niet weder aan de op pervlakte. Onze-torpedoboot had slechts onbe- teekende averij. De Bayern. LONDEN, 5 Juli. (Reuter, part) De bladen vernemen uit RomeIn de lading van de Bayern, die in Augustus in Napels is geïnter neerd, zijn 500,000 revolvers van zwaar kaliber gevonden, voorts 100,000 geweren 200, AÜ0 kisten munitie, twee loodsen met 4 tweedekkers, alle van een toestel voor draadlooze telegrafie en machinegeweren voorzien, alsmede 1000 bommen voor vliegers verder 14 veldkanonnen, honderden tonnen cement, twee volledige sta tions voor draadlooze telegrafie met masten en dynamo 's en ten slotte gewichtige militaire documenten, die in het ruim verborgen waren. J 1. Zaterdag werd alhier door het Bestuur der vereeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen, in het «Hotel des Pays-Bas« aanbesteed het maken van eenige veranderingen aan het ziekenhuis van de vereeniging voor noemd, aan den Provincialen weg. Voor het eerste perceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heeren J. van der Velden, voor f1474, Gebr. Kolijn voor f1365, W. P. Nieuwelink voor f1250, P. J. Rijnberg voor f 10ö5 en Gebr. Nieuwelink te Hoek voor f 1045,50. Voor het tweede perceel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren J. Elfrink voor f1390, J. A. Rijnberg voor f1385, P.J.Th. Bruggeman voor f1375, H. Kaijser voor f8098, F. Rorneijnsen voor f1084, F. C. Herrebout voor f1038, P. L. Boogaard voor f1015, I. P. Oasteleijn voor f1014, J, Diele- man te Zaamslag voor f978, C. C. Nobels voor f972 en A. Kaijser te Zaamslag voor f953 Voor het derde perceel (lood-,, zink- en mastiekwerk), werd ingeschreven door den heer Aug. Dhaeze voor f168 en mej. de wed. D. J. Guequierre voor f 164. oor het vierde perceel (glas- en verfwerk) werd ingeschreven door de heeren P. Geel- hoedt voor 1 230, 0. Kaijser te Zaamslag voor f 115 en Jac. de Zeeuw voor f175. De inschrijvers bij wier naam geen woon plaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Bij A. de Zwarte te Hoek, waar het in den laatsten tijd verschillende malen brandde, brak Zaterdag wederom door tot nog toe on bekende oorzaak brand uit. Een schuurtje met inboedel werd een prooi der' vlammen, terwijl het aangrenzende woonhuis door het optreden der brandweer gespaard bleef. Zaterdagmiddag is te Sas van Gent een tweedekker, bemand door twee Engelsehe offi cieren, geland wegens defect aan den motor. Het toestel was een Fransehe tweedekker. De officieren hadden boven Belgisch grond gebied verkenningen'gemaakt, toen hun toestel boven Gent door een kogel werd getroffen, waardoor de motor defect raakte. Zij werden naar de richting van Sas van Gent gedreven, waar zij genoodzaakt waren te landen. Daar zij echter in de meening verkeerden nog steeds boven Belgisch grondgebied te zijn, lieten zij op eenige honderden meters hoogte hnn benzinereservoir geheel leeg loopen en staken, zoodra zij geland waren, hun toestel in brand. De tweedekker werd geheel ver nield De officieren werden geinteneerd. Hun namen zijn A. G. E. R. Meakin en A. G. P. Adams. Grensincidenten. liet lid van de Tweede Kamer, de heer liegen, had 21 Juni tot den Minister van Oorlog de volgende vragen gericht, betreffende grensincidenten. Is het waar, dat korten tijd geleden een aantal jonge Belgen in de huurt van Olinge door Nederlandsche soldaten zijn gearresteerd en, naar de grens gebracht, aan de Duitsehe autoriteiten zijn overgegeven Zoo ja waarom en krachtens welke wetten of verdragen had deze handeling plaats Waarom hebben de Nederlandsche soldaten een Belg, die de grens overkwam, gewond, een anderen Belg, zekere Dries, die hetzelfde deed, gedood Hierop is het volgende, schriftelijke, ant woord van den Minister van Oorlog ontvangen Blijkens daaromtrent ontvangen militaire rapporten zijn inderdaad korten tijd geleden in de buurt van Clinge eenige aldaar rond zwervende jonge Belgen door Nederlandsche militairen aangehouden. Zooals zij zelf ver klaarden, was smokkelen hnn eenig middel van bestaan. Van dergeljjke lieden onder vindt de bevolking groot ongerief, terwijl zij weigeren om naar een vluchtelingkamp te te worden opgezonden. Om die reden worden ze over de grenzen geleid. Ook in bet onder- werpelijke geval werd aldus gehandeldvan een overgeven aan de Duitsehe autoriteiten is in dergelijke gevallen geen sprake. De Duitsehe grenswachten hebben hen zonder bezwaar doorgelaten. De bevoegheid tot hetgeen geschiedde is ontleend aan art. 33 van de Wet op den staat van oorlog en beleg. Volgens art. 23 van de Wet op den staat van oorlog en beleg is het militair gezag bevoegd den toegang tot, het verkeer binnen en het verlaten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied te regelen overeen komstig de eischen der algemeene veiligheid. Op grond van deze bepaling zijn bepaalde wegen aangewezen, waarlangs alleen het be treden van Nederlandsch grondgebied veroor loofd is. De Belgen, waarvan in de tweede vraag sprake is, waren buiten die wegen de grens overgekomen. Zij moesten mitsdien door de grenswacht aangehouden worden. Zij gaven echter geen gehoor aan de herhaalde sommatie om halt te houden, waarop werd geschoten. Deu gedooden Belg was tot driemalen toe bij herhaling »halt« toegeroepen, terwijl twee malen in de lucht gevuurd was, alvorens het noodlottig schot werd afgegeven. Overigens kan worden medegedeeld, dat het instellen van een strafvervolging ter zake van de hierbedoelde grensincidenten nog een punt van overweging uitmaakt bij de bevoegde autoriteiten. Onder Aardenburg is Zondagmorgen bij het zwemmen verdronken de 21-jarige L. Lazoeu van Maldeghera, die verblijf hield te Oostburg. Door Ged. Staten van Zeeland is be sloten dat in 1915 de jacht op waterwild wordt geopend op Maanciug 19 Juli behalve in Zeenwsch-Vlaanderen voor eene strook van 5 K.M. breedte langs de Belgische grens, in Walcheren voor een strook van 3 K. M. breedte langs de kust en in Zuid-Beveland en Oosten van eene lijn vanaf bet stoomgemaal van Kattendjjke tot paal 10 aan den Zeedijk bezuiden Biezelingen. Ook in Axel moet, gestemd worden.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2