Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DRAJNKWET. PUBLICATIE. pe Verkiezing. J. de Feijter L. T. van Hasselt Lr II. E. van Hes E. Holson en L. Wiersma. DE BRUIJNE J. DE FEIJTER J. VAN HASSELT L. T. DE JAGER J. J. VAN NES H. B. NOLSON R. G. E. WIERSMA L. WOLFERT C. VAN WIJCK H. Verandering. Aan de jjiezerT^AiiêF P. Dekker Fz. F. v. Driel en M. Wolfert. VRIJSTELLING No. 2586. Woensdag 7 Juli 1915. 26e Jaargang Voorkeur omtrent de inlijving. MILITIEDIEUST. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij Tooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIE PR IJS: V an 1 tot en met 5 regela 60 «ent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver* minderd tarief. Grontere letters uaar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M- DE JONGE, te Ter Neuzen. MILITIE. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, stelt bjj deze de navolgende nieuwe verordening vast en besluit te bepalen Artikel 1. Het uitvoeren van gemaaid gras is verboden. Artikel 2. Het gemaaide gras. gewonnen op gronden binnen een uur afstand van de grens gelegen en in gebruik by buitenlanders, mag voorshand worden uitgevoerd. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt,ingevolge ito, Va,D i d®Wetl ™n 23 Mei 1899 «Staatsblad no. Ic9), gestraft met hechtenis van ten hooogste drie maanden. 5 Plaatsten wij in ons nummer van 23 Juni liet antwoord der Liberale Kiesvereeniging op het voorste] der auti-revolutionaire inzake de Gemeenteraadsverkiezing, thans willen wij het nog eens publiceeren, opdat ieder na leziuo met kennis van zaken oordeelen kan «Uw voorstel inzake de a. s. periodieke ge meenteraadsverkiezingen is door ons ontvan gen en in onze bestuurs-vergadering besproken met den ernst, dien het verdient. «Ook der vergadering was de idee sympa thiek in de huidige omstandigheden strijd zoo •veel doenlijk te vermijden, «Toch meende de vergadering, dat het aan vaarden van bet voorstel, zooals het werd gedaan, er toe moest leiden, dat het gevolg zou zijn eene verzwakking onzer partij. «Immers behalve het anti-rev en het Chr.- hist. gemeenteraadslid die als werkelijk zittende leden te beschouwen zijn en waartegen geen bezwaar zou geopperd zijn, is er een anti-rev. nat door ziekte reeds ettelijke jaren zijn functie niet kon uitoefenen en die tlians naar de ver gadering vermoedde, zou bedanken. «De vergadering verbeelde zich niet', dat door het bedanken van dit gematigd lid de gelegenheid zou worden geboden den open gevallen zetel te doen bezetten door een anti-rev. van de uiterste richting, misschien wel iemand, die in gewone omstandigheden niet zon kunnen slagen. «Daar van onze richting een niet-aftredend lid reeds langdurig ongesteld is, zou zoo'n oplossing tot eene onmiddellijke verzwakking onzer partij leiden, wat de vergadering be denkelijk achtte voor de richting, waarin onze gemeente bestuurd wordt. »De vergadering overwoog, dat geene uit spraak wordt gedaan in eene tusschentijdsche vacature, maar dat ieder gekozen lid niet alleen gedurende de tegenwoordige tijdsom standigheden zitting heeft, doch voor een tijd perk van zes jaren. »Ook bljjkt het gedurig, dat bij verschil lende zaken, o. a. op het gebied van onderwijs, zoo in den Raad zelf als in het anti-rev. blad. alhier de Godsvrede niet immergehuldigd wordt. «Bovendien wees de vergadering op de bij komende omstandigheid, dat vermoedelijk wel candidaten buiten de kiesvereenigingen om, zullen gesteld worden, welk vermoeden ook uit Uw schrijven doorschemert. »Na ernstige beraadslaging heeft de ver- gadering gemeend hoewel met leedwezen, Uw voorstel n:et te kunnen aanvaarden en den kiezers in onze gemeente in dezen de beslissing te moeten overlaten. Wij hebben dit antwoord der Liberale Kies- vereeniging onmiddellijk een goed antwoord genoemd. Het vermoeden, dat buiten de kiesvereeni gingen om, candidaten zouden worden gesteld, is niet uitgekomen, al wordt er in stilte wel «gemodderd*. Het antwoord is eerlijk en oprecht. Eenvoudig werd zonder terughouding medegedeeld, wat de Liberale Kiesvereeniging dacht en bij aan neming van het voorstel vreesde. En die vrees, door de Liberale kiesvereeni- ging geuit, is treffend bewaardheid. Door de anti-rev. kiesvereeniging werden aan de aftredende Christelijke leden toegevoeo-d de heeren C. Wolfert en H. v. Wijck. Men mag dus aannemen, dat bij ingaan op het voorstel een van deze twee heeren den zetel van den heer Wieland zou gekregen hebben. De Liberale kiesvereeniging had dan mede gewerkt om een gematigd man van rechts te doen vervangen door een van de uiterste richting. Die verantwoordelijkheid heeft zij niet op zich willen nemen Dit mocht zij ook niet, op straffe van het vertrouwen der kiezers bij deze handeling in te boeten. Zij liet in haar antwoord, zooals duidelijk blijkt, de gelegenheid tot nadere onderhande ling open. Zachtkens gaf zij ook te verstaan, hoe de z. g. Godsvrede in zijne toepassing niets is dan schijn. In den Gemeenteraad zelf bleek dit meer dan eens. Wij wenschen er bovendien nogmaals den nadruk op te leggen, hoe de Eerste Kamer op zeer onverantwoordelijke wijze herhaaldelijk eene ministeriëele crisis heeft'uitgelokt. Dat dit spel niet slaagde, is te danken aan het groote besef van verantwoordelijkheid van ons voortreffelijk ministerie. In Axel ging de zaak heel wat gekker toe. Daar stelde de anti-rev. kiesvereeniging nog eene voorwaarde over den zetel van een niet- aftredend anti-rev. gemeenteraadslid n.l. van den heer Dregmans. Daar kon de liberale kiesver. dus heclc- luanl niet op het voorstel der anti-revoluti onaire ingaan. Daar had ze zich aan handen en voeten gebonden moeten overleveren. Mg leggen om begrijpelijke redenen op deze feiten even den nadruk. De liberale kiesvereeniging komt voor den dag met flinke en degelijke candidaten. Zij heeft er voor gezorgd, dat de kiezers uitspraak kunnen doen. Zij mag met vertrouwen het oordeel dier kiezers afwachten. Wij wekken ieder op zijn stemrecht op Vrijdag 9 Juli te vervullen. In een zeer moeilijken tijd houdt een vrij zinnig ministerie met vaste hand het roer van staat. In deze dagen zullen de kiezers wèl doen onzen Raad vrijzinnig te houden, niet alleen in het belang van liet oogenblik, maar ook en vooral tegen den vredestijd, die naar we hopen, spoedig nmg komen. Vergeet niet, dat de leden gekozen worden voor een tijdperk van zes jaren. Wie wèl overweegt, hij kan niet anders wenschen, dan dat onze gemeente gestuurd worde in vrijzinnige richting. vei weegt dus wel en stemt de vrijzinnige lijst, t. w. de candidaten Zoo ge deze mannen stemt, zal Uw stem- billet er na stemming aldus uitzien Zorg dus, dat het 2e, 3e, 5e, 6e en 7e vakje goed zwart is. De stembus is open van 's morgens 8 tot 's middag 5 uur. Om het werk gemakkelijker te maken, noodigen wij iederen kiezer uit, zoo vroeg mogelijk zjjne steen uit te brengen. We hebben werkelijk een oogenblik paf gestaan, toen we van Christelijke zijde het in ons blad geplaatste ingezonden stuk ontvingen. We denken een oogenblik aan den strjjd, nu twee jaren geleden en de campagne daar maanden voor reeds, tegen de H. B. S. En nu moeten wij vernemen, dat vóór de eandidatuur van den heer H. v. Wijk gecan- dideerd werd door de anti-rev. kiesvereeniging de heer Mulder, destijds voorstander. Pas" toen deze bedankte werd heer v. Wijk gekozen.' Natuurlijk nemen wij het den heer Mulder niet kwalijk, dat hij als candidaat gekozen werd. Wjj wisten steeds, dat hij anti-rev. was. Hij heeft daar ook nimmer een geheim van gemaakt. Maar hoe moet men na al wat gebeurd is, de houding der anti- rev. kiesvereeniging qualificeeren De kiezers, die vóór twee jaar het advies der anti-revolutionairen volgden, zullen nu wel leeljjk op hun neus kijken. Misschien, dat dit feit hen tot nadenken zal stemmen. Dan zullen ze zich niet meer door eene onware voorstelling van zaken laten beetnemen. De kiesvereeniging «Algemeen Belang* te Axel heeft alleen gecandideerd de aftre dende liberale leden, de heeren Ze heeft gemeend tegenover het aftredend lid den heer Smies geen tegencandidatuur te moeten stellen. Onnóodig te zeggen, dat wij de Axelsche kiezers aansporen hun uiterste best to doen de 3 gestelde candidaten te doen slagen. Niemand blijve achter. Bij eerste stemming reeds moet getracht worden deze 3 aftredende leden, die het vertrouwen der kiezers ten volle waard zijn, te doen slagen. Men vergete niet, hoe een bekwaam en ijverig man als de heer Kruysse een paar jaren terug eerst bij herstemming slaagde, omdat bij eerste stemming een aantal kiezers vergeten hadden te stemmen. In die fout vervalle men niet opnieuw. Zorgt er ook voor alle 3 de candidaten te nemen, maar ook niet meer dan die 3. Behoeven wij deze mannen bijzonder aan te bevelen Ieder, die geen vreemdeling is in Axel, kent hen immers sedert jaren, weet ook, dat het in het algemeen belang van Axel is hen opnieuw naar den Raad af te vaardigen. Welk neringdoende zal het niet" als een geluk beschouwen, als ze opnieuw worden gekozen Maar ook buiten de neringdoenden moet ieder Axelaar het ter wille van de eensgezind heid en verdraagzaamheid in onze" plaats toejuichen, dat zij gemeenteraadslid blijven. Maar dan ook allen ter stembus. Niet alleen zelf u stemplicht vervuld, maar ook anderen opgewekt. Dan, we twijfelen er niet aan, zal de uitslag wezen, dat Vrijdagavond gekozen zijn P. Dekker Fz. F. v. Driel en M. Wolfert. Kiezers, doet uw best deze mannen te be houden. In uw eigen belang, bovenal in het wél- begrepen belang onzer gemeente, die u er> ons immers lief is TER De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN rnaakt bekend, dat de militieplichtigen der liohting 1916 hun wenschen met betrekking tot de inlijving alsnog vóór 10 Juli e.k. kunnen kenbaar maken bij den Burgemeester der gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven. Ter Neuzen, 3 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINOA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat ten aanzien van de inge schrevenen voor de militie, lichting 1916, diemeenen recht te hebben op vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, de nanvran» tot het opmaken van de vereischte bewijsstukken ter secretarie dezer gemeente moet geschieden tusschen 5 en 8 Juli e. k. Ter Neuzen, 3 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINOA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij lien is ingekomen een verzoekschrift otn verlof tot den verkoop van aleoholhoude den, anderen dan ster ken drank van HET BESTUUR DEK ROOMSCH KATHOLIEKE MILITAIREN-VEREENIGING EN 1 A 1 RONAA 1 te Ter Neuzen, in de aaneensluitende beneden lokalen van het perceel plaatselijk gemerkt 20 en gelegen aan de Korte Kerkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bjj Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 5 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINOA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1