Van liet Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. binnenland. Loop der bevolking Ie Ter Neuzen. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Bechtszaken. Oe wal wan Lembe>>g. WEENEN, 23 Juni. (W. B.) Officieel wordt bekend gemaakt: Het noordwestelijke en het westelijke front van den gordel van Lemberg waren in verband met de Russische verdedigingsstelling Zolkiew—Mikolajef door een sterke Russische legermacht bezet. Oen 22sten Juni 's ochtends te vijf' uur nam de VVeensehe landweer de versterking Rzerma aan den weg Janow-Lemberg stor menderhand. Van het noordwesten drongen terzelfder tijd onze troepen over de hoogte ten oosten vnn de heek Mlynewko en namen eenige schansen voor de hoogte Lysagoru. in den loop van den voormiddag werden de overige werken en versterkingen van het noordwestelijke en westelijke front na een bloedig gevecht genomen. Hierdoor was het Russisehe front opnieuw doorbroken en de vijand, die wederom zware verliezen leed, Ge noodzaakt tot den terugtocht. Onze troepen drongen bij de vervolging door tot over de hoogten ten oosten en ten noord westen van de stad en overschreden ten zuiden van Lemberg den weg, die naar Mikolajef leidt. Onder het gejuich der bevolking trok de generaal der cavalerie Hühm-Ermolli te vier uur 's namiddags met de troepen van het tweede leger Lemberg binnen. Ook bij Zolkiew en ten oosten van Ilawa- roeska zijn de Russen op den terugtocht. Op zich zelf staande aanvallen van den vijand aan de Tanef werden afgeslagen. Hedennacht aanvaardde de vijand tusschen de San en den Weiehsel en in het bergland van Kielce den verderen terugtocht, overal vervolgd door de troepen der bondgenooten. Aan den Dnjester is de algemeene toestand dezelfde gebleven. 1 ARIJS, 23 Juni. (Havas.) De militaire medewerker van het Zwitsersche blad »Bund« is van meening, dat de terugtocht der Russen tot achter Grodek tot geen beslissend resultaat zal leiden, evenmin als een eventueele terug tocht der Russen tot achter Lemberg. Immers, daar de Russen over overvloed van mannen kunnen beschikken, is een tegen offensief uit het noorden tegen het leger van aartshertog Joseph zeer wel mogelijk. ITALIË. Het Italiaansche gezantschap verstrekt de volgende mededeelingen I. Van den ltaliaanschen groolen "-enera- len staf 23 Juni. Langs het geheele front werd het geschutvuur over en weder, in het bijzonder uit geschut van middelbaar en zwaar 'kaliber, heviger. De vijand trachtte ook aan te vallen, vooral des nachts, in de streken van Monte- piano, Palgrande, Palpiccolo en Crestaverde (tusschen Pizza Collina en Zellenkofel). Deze plaats was gisteren door onze troepen bezet. A ooral hardnekkig waren de pogingen van den vijand om binnen te dringen In onze stellingen van deu Freikofel, welke in den nacht, voorafgaande aan den 22n en dien dag zelf drie aanvallen te verduren hadden, welke steeds werden afgeslagen niet alleen door den krachtigen steun van de artillerie, maar ook met behulp van brandbommen. De vijand liet 200 dooden op slagveld achter. In de holte van Plezzo worden voorberei dingen gemeld tot de plaatsing van zwaar geschut op de omringende heuvels, en wor den convooien gesignaleerd, die de Jsonzo stroomopwaarts vau Plezzo volgen. In de streek van Montenero en langs de Isonzo ging de 22e Juni kalm voorbij. IL Van de Italiaansche regeering: Een Oostenrijksch communiqué meldt, dat de Italiaansche parlementair, die zich aan het vijandelijke front aanmeldde, vastgehouden werd omdat hij niet van de vereischte papie ren was voorzien. De ware toedracht is, dat onze onderhandelaar zich naar het Oosten- ïijksche front begaf, geheel volgens de regelen der oorlogsgebrul'kenvergezeld van een hoorn blazer, die de witte vlag droeg, om de in vrijheidstelling te vragep van de drie officie ren van gezondheid, die in den nacht van den I7en op den 18en onze stellingen hadden verlaten om hulp te verleenen aan gewonden en die op willekeurige wijze door den vijand waren aangehouden. Tegen eiken rechtsregel in, werden die officieren van gezondheid niet alleen niet ingeleverd, maar werd ook de parlementair, die aan alle vereischten voldeed, gearresteerd. Bevestigd wordt dus, dat, de handelwijzen der Oostenrijkers volkomen in strijd zijn met de beginselen der beschaving en met elk begrip van ridderlijkheid. Er is, naar men zich herinnert, een oogen- blik sprake van geweest dat ook de republiek 8an Marino aan Oostenrijk-Uongarije en Dnitschland den oorlog zou verklaren. Zij is hiertoe niet. overgegaan. Maar nu drukt de Corriere della Sera, naar aan Berlijnsche bladen wordt geseind, een manifest der regeering van San Marino af, waarin zij verklaart »dat de republiek zich met alle kracht in dienst zal stellen van de heilige» zuivere zaak van Italië.* En om de daad bij het woord te voegen zijn 200 jongelieden uit Sqn Marino als "vrijwil ligers in het Italiaansche leger gestreden. KONSTANTINOPEL, 24 Juni. (Wolff.) Volgens particuliere berichten heeft een hransclie kruiser Maandag in de vroegte het onder Grieksch bestuur staande eiland Castel- lorizo aan de kust van Klein-Azië beschoten. De kruiser heeft ongeveer twintig schoten op een Klooster gelost. KEULEN, 24 Juni. (Part.) Aan de Kfflii. Ztg. wordt uit, konstantinopel gemeld, dat n»-u groot stoomschip onder vijandelijke vlag, tusschen Kalymiios en Leros in de diepte ?s veidwenen, au de kust uit zag men een "route waterzuil. Ontw crp Landstormwet. De Commissie vau Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den Landstorm enz. zal Maandag -8 dezer bijeenkomen tot vaststelling van het voorloopig verslag. Oorlogskrediet. l it J)en Haag meldt men, dat het, tijdstip niet ver meer af is, waarop tot de aanvrage van een nieuw buitengewoon oorlogskrediet za! moeten worden overgegaan. v Aanbouw Jlnrinesrhepen. oensdag kwam de Commissie van Rappor teurs der Tweede Kamer, nopens de wetsont- werpen betreffende den aanbouw van twee kiuisers, van ondorzeebooten en van water vliegtuigen enz. voor de eerste maal in het gebouw der 1 weede Kamer bijeen. De aid. I er Neuzen van den Bond voor Staatspensioneering hield Donderdagavond eene vergadering in het Hotel de Commerce. De opkomst was in verband met het groot aantal leden, dat de afdeeling telt niet groot. De notulen werden onveranderd vastgesteld. De voorzitter knoopte er de mededeeling aan vast, dat van eene tooneeluitvoering niets ge komen was door verschillende omstandigheden, maar hoopte op heter in het a.s winterseizoen. De Voorzitter las het jaarverslag over 1914 van het H. B. voor, waaruit bleek, dat de ooilogstoestand ook zijn nadeelige invloed had uitgeoefend op het werken der vereeniging, al had ook het TL B. in geenen deele stilgezeten. Er werd op gewezen, ciat op het einde van 1916 de gedwongen premiebetaling moet beginnen, als de ouderdomswet niet gewijzigd is. Er zal dus op gewerkt moeten worden, dat die wijziging ondanks de tijdsomstandigheden er bijtijds komt. Een treffend geval haalde de voorzitter aan van twee oude menschen, een schipper en zijne vrouw te Ter Neuzen, die buiten de werking der wet vielen en thans bij het "Steun-comité moeten aankloppen. Op voorstel van liet bestuur werd uit de atdeelingskas een bedrag getrokken voor den wakkeren strijder onzer beweging F. v. d. Pers te Groningen, die in ongelukkige omstandig heden verkeert. Een aantal geschriften van den Anti-Oorlogs raad, waar de afdeeling lid van is, waren in gekomen. Het vormen van eene commissie voor dien Anti-Oorlogsraad viel, naar de vergadering meende, buiten deu werkkring der afdeeling! 1 >e vergadering besloot de afdeeling te doen vertegenwoordigen op de Algemeene Vergade ring van den Bond te Amsterdam op 10 Augs. In de Dinsdag te Axel gehouden ver gadering van den gemeenteraad, waarbij af wezig waren de voorzitter, de. heer L J. den Hollander en de heeren J. M. Oggelf en W. Dieleman, werd aangeboden de rekening van het Alg. Burg. Armbestuur over 1914, in ontvang op t 4780 68 en in uitgaaf op a'z0° met een g°e'I slot van f 637.30 en de rekening van de gasfabriek over 1914. m ontvang op f 23536.18' en infuit- gaat op t 23510.93', alzoo met een batig slot van t 25.25. Beide werden in handen gesteld vau een commissie tot onderzoek. Aan den heer J. A. van Vessem e. a. te Asel is toestemming verleend tot doorhaling- van de verbanden tot borgstelling voor het beheer als ontvanger van wijlen zijn broeder M. E. van Vessem. Op voorstel van den heer J. de Feijter werd besloten aan de Algemeene Nederland- sche vereeniging »Het Groene Kruis* tot wederopzeggens toe. eeu jaarlijksche bijdrage vau f 5 te verleenen. Het verzoekschrift van J. vau Langeveld e. a, te Axel-Sassing, om het bestuur van den polder sCoegors* te verzoeken de sloot achter hun woning te zuiveren, werd ter afdoening gerenvoyeerd aan B en W., aangezien dit \erzoek niet behoort te worden gericht tot den raad. Op een verzoek van FE Mussche om gedeeltelijke kwijtschelding van pacht van het zoogenaamde paardenkerkhof werd besloten de pacht over het dienstjaar 1915 te verminderen met een bedrag van f 10. Gp voorstel van B. en W. werd besloten een nieuw uurwerk aan te schaffen van de Nederlandsche fabriek van uurwerken enz. te Asten, eigenaar de heer B. Eijsbouts, waar van de kosten zullen bedragen f 702. Over een paar dagen zullen de Duit- schers met het versperren der grenzen met electrische geleiding genaderd zijn tot Koewacht (dorp). Velen zijn nieuwsgierig hoe ze daar met dien aanleg die nogal wat plaats vordert, en waar de grens zich zoo grillig tusschen de beschouwde aom door slingert, doen zullen. In het naburige grensdorp Overslag gaven de Duitschers een geheele rij Belgische huizen prijs, wijl ze over geen voldoende ruimte voor den aanleg konden beschikken de bewoners dier huizen zullen zich dus waarschijnlijk tot hun groote genoegen, vrij op Nederfandsehen bodem kunnen bewegen. Vele Belgen in het dorp aldaar wenschen van harte, dat hun als hun lotgenooten te Overslag ook op die wijze een plotselinge en onverwachte bevrijding te wachten staat. In den loop dezer week hebben zich de volgende personen alhier gevestigd. X Kaijser, landb knecht, O 98 van Zaamslag JE Oppeneer, dienstbode, Dekkerstiaat 31 van Rotterdam M. de Visser, zonder beroep, van Hoek L. M. Verschraegen, dienstbode, Aieuwstraat 8, van Sas van Gent H. J. Klop, directrice wasscherij, Stationsweg 14 van Middelburg A. Th Schouten, dienst bode stationsweg 14 van Middelburg J.A. l'unnewold, arbeider, Provincialeweg, van Winterswijk - J. E. Hiujsen, fotograaf, Larn^e Kerkstraat 106 van Tilburg. Vertrokken A. Everhardus, Kommies belastingen, Donze isserstraat 21 naar Sas van Gent E. C. de Rnijter, zonder beroep, Dekkerstraat 50 naar Hoek fl. J. Kiel, zonder beroep, I holensstraat 143 naar Haarlem L. M. Hoek, zonder beroep, Kazernestraat 44 naar Rotterdam. Zondag 27 Juni 1915. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u D8 A. Timmermanen nam. 2 u., dlir. L. Dek. Sluiskil. Voorin. 9 u„ dhr. L Dek, nam. 2 uur Ds. A. Timmerman. Bediening vau den It. Doop. Hulst. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u. Ds. J. F Ilulsteijn Jr Ter Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstmat). Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/, u., leeskerk. Oud Gereformeerde gemeente (Vloos wijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/. u., leeskerk. Lokaal „Ebcn-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ier Neuzen. Nam. 5u., Evangelisatie. 1 ot afgevaardigde werd gekozen de heer J. F. de Cooker, tot plaats' F. v. d. Broeke. plaatsvervanger de heer De Staatscourant van Donderdag bevat de 4 Juni gedateerde overeenkomst tusschen den staat, en de stoomtr. Mij. Breskens—Maldeg- lieui«, betreffende spoorweglijnen van Breskens naar Maldeghem, van Draaibrug over Sluis naar de Belgische grens in de richting vnn Westcapelle, en van Oostburg naar Cadzand. Blijkens de opgave in de St. Ct. van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 16 tot en met 22 Juni, werden in Zeeland geconstateerd te Zaamslag één geval van typhus en voorts van diphtheritus te IJzendijke twee gevallen, en te Sas van Gent, issekerke en Zaamslag ieder één. Bij beschikking van den minister van waterstaai is de opzichter van den rijkswater staat J. H. de Vlieger, vroeger te Vlissingen met^ ingang van 1 Augustus e. k. geplaatst te Breskens. Donderdagmorgen kwam te Breskens bericht, dat op het strand te Knocke (België) een lijk was aangespoeld, hetwelk door de Duitschers tot aan de Hoilandsche grens werd gebracht omdat zij vermoeden dat het een der opvarenden was van het visschersvaartuio- Breskens 19 liet welk op» 16 Juni tusschen Knocke en Cadzand op een miju is gevaren, waarbij vier personen bij omkwamen. ünmiddelijk toog een familielid op onder zoek uit, die liet lijk herkende als dat van zijn zwager, den schipper A. Hoogstad. Het lijk zal na gekist te zijn naar Breskens worden overge bracht en Zaterdag daar begraven worden. Lij de sluiting wekte de Voorzitter op tot toetreding van nog meerdere leden, al mag de afdeeling ook oji een getal van boven de 200 bogen. Aan liet gebou'w van het Provinciaal bestuui te Middelburg werd Woensdagmorgen aanbesteed a. het aanbrengen en i«Walsen van eene deklaag van steenslag op den weg op den westelijker) dijk van het kanaal van Ter Neuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van 'Ter Neuzen. Raming f7170. Inschrijvers de 4 heeren .1. de Bourgraaf) Wemeldinge f7480; H. Kosten Dz., Wemel- dinge f7440; G. A. van der Straaten, Ter Neuzen ('6984; G. J. Balkensteijn f6947 en L. G. J. van de Ven, Kondeke'rke en J. II van de Ven, Middelburg f6350. Arrondiasements-Ilechthank te Middel burg De rechtbank heelt in hare zitting van 25 Juni de volgende vonnissen uitgesproken: I h. N., oud 25 j.. agent van politie ver blijvende in het vluchtoord te Nunspeet, is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ10 boete of 10 dagen hechtenis. J. B., oud 20 j klompenmaker te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. G. P. oud 18 j., sehijipersknecht te Sluis, is wegens wederspannigheid veroord tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. v. G., oud 39 jlandbouwer te Karuseke, met vernietiging van het vonnis der rechtbank van 1 Juni 1915, waarbij hij ter zake van verboden uitvoer was veroord tot 1 maand gevangenisstraf, vrijgesproken. Oe „Zaansti'oom" en „Batavier V". Het prijsgerecht te Hamburg heeft naar wij vernemen uitspraak gedaan in de zaak van de »Zaanstroomc van de Hoilandsche Stoomboot Maatschappij en de »Batavier V« der Batavier-lijn. Naar men weet was de niet-contrabande van ije naar Zeebrugge opgebrachte »Zaanstroom« destijds reeds vrij gegeven en uit Zeebrugge teruggehaald. De procedure voor het »Prisengericht« liep dus over de contrabande (o.a. de duizenden eieien, die aan boord van liet schip waren). Het prijsgerecht heeft zich op het standpunt geplaatst, dat de levensmiddelen, die bestemd waren voor Engeland en Zuid-Af'rika. verbeurd verklaard werden. Daarentegen werden de levensmiddelen, be stemd voor Engelsch-Indië, Australië eu Réu- nion vrijgegeven. De verbeurd verklaarde lading der »Zaan- stroom* is 60 van de geheele lading. Daar meer dan 50 van de lading, als contrabanda beschouwd, is volgens de Londen- sche declaratie, ook de »Zaanstroom« zelve verbeurd verklaard. Wat de Batavier V« aangaat, ook van dit schip is een groot deel der lading door het prijsgerecht verbeurd verklaard. Op grond, dat aan boord van dit schip minder dan 50 der lading contrabande was werd de Batavier V« minder levensmiddelen dan op de »Zaanstroom«. Het is nog niet bekend, of tegen dit von nis van het prijsgerecht liooger beroep zal worden aangeteekend. Posing tot moord en zelfmoord. De 21-jarige S. J. S., te IJselstein, vervoegde zich Dinsdagavond ten huize van de wed. L met wier dochter S. verkeering had. De moeder gaf hem te kennen dat haar de omgang met haar dochter niet aangenaam was waarop S. vertrok, doch ongeveer een uur later terugkwam. 'Toen hij weder in huis was haalde hij een revolver voor den dag en loste daaruit een schot op de moeder en de dochter, die beiden ernstig gewond werden. Zij werden naar Utrecht overgebracht. Hun toestand is redelijk wel, hoewel niet zonder zorg. De dader die na het gebeurde zich van het leven trachtte te berooven, werd naar de kliniek van prof. Winkler te Utrecht overgebracht, alwaar hjj is overleden. Ilij ongeluk doodgeschoten. Zaterdag had in het interneeringskamp te Zeist een ongeval plaats. Terwijl e«?n korporaal bezig was zijn 'geweer na te zien, ging dit af. Een kogel trof een soldaat in den buik. De gewonde is naar Amersfoort getransporteerd, alwaar hij is overleden. De man laat een vrouw en twee kinderen na. Hij was afkomstig uit Scheveningen. Onder een auto. Zondagavond is te Tilburg vrouw V. op den Bredaschen weg door de auto van den heer T. uit s-Tlertogenbosch overreden en gedood.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2