Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, School M. L. 0. Schoolgeld. Schoolgeld. POLITIE VERORDENING. j(«t tijdelijk Gezantschap. jWw licht. Van liet Westelijk oorlogstooneel. No. 2580. Woensdag 16 Juni 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 eent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent b\j vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bjj alle Boekhandelaren. Brievengaardere en den Uitgever. Telef. Intere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 aent; elke regel meer 10 eent. B;j abonnement aanmerkelijk ver minderd tarieL Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen Dinsdag 22 Juni zijn de lessen aan de school voor ouders van leerlingen en verdere belang stellenden toegankelijk (9,20-12 en 2-4,30 uur.) Het Hoofd der school, W. WIEBERDINK. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No 2 van het schoolgeld voor het middelbaar onderwijs in deze gemeente over het tijdvak van 1 Mei-31 Augustus 1915, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegdd. Ter Neuzen, 14 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .T. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier van het' schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, over het 2e kwartaal 1915, in af schrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, «oor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 14 Juni 1915. De Territoriale Bevelhebber in ZEELAND enz ter standplaats Middelburg Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augus tus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 'Staatsblad no. 81), waarby de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg". Gelet op artikel 22 en 23 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) Stelt by deze de navolgende nieuwe verordening van politie vast en besluit te bepalen Artikel 1. Het is aan ieder verboden, zich, zonder bepaalde noodzakelijkheid, binnen een afstand van 50 Mete van de grens op te houden, welke noodzakelijk heid echter niet ahijd behoeft te blijken uit een door een militair commandant afgegeven vergun ningsbewijs. Artikel 2. Het is verboden, zoowel van als naar België de grens te passeeren langs andere dan de heerbanen en de door de Directie der Directe Belastingen, invoerrechten en Accijnzen daarvoor aangewezen wegen. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, inge volge art. 49 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Door bovenstaande verordening vervallen de be staande waarschuwingen en bekendmakingen. Uitgegeven te Middelburg, 11 Juni 1915. De lerritoriale Bevelhobber in Zeeland enz BROCX. tiet voorstel van de Regeering tot het aanstellen van een tijdelijk gezant bij het Vaticaan werd ondanks de krachtige bestrij- ding door verschillende leden aangenomen met groote meerderheid, met 82 tegen 10 stemmen. De ministers van Buitenlandsche en van Binnenlandsche Zaken hadden verklaard, dat eene verwerping van het voorstel als een be- wgs van gemis aan vertrouwen der Kamer in het buitenlandsch beleid zou worden op gevat. Deze verklaring zal wel het krachtigst hebben gewerkt tot het verkrijgen van zoo danige meerderheid. Ook de korte rede van Dr. Nolens, waarbij deze namens zijne geestverwanten te kennen gat, dat het ontwerp niet principieel doch zuiver opportunistisch was, heeft velen over de bezwaren, die ze tegen het wetsontwerp hadden, doen heenstappen. Het was ongetwijfeld eene moeilijke kwestie. Eene krachtige, flinke" regeering, die in buitengewoon moeilijke omstandigheden met vaste hand het schip van staat stuurt, doet dit voorstel in de vaste overtuiging een middel te meer aan te wenden tot het bevorderen van den vrede. De belangen van het eigen land gaven den doorslag bij het bepalen der houding van onze regeering. Daarvan was ieder Kamerlid ten volle over tuigd. Aan den anderen kant evenwel deed de minister van buitenlandsche zaken zoo goed als geene onthullingen, om de vergaderde Kamer van de noodzakelijkheid te overtuigen. De verklaringen van regeeringswege be vredigden de leden niet. Toch begrepen de meesten, dat de regee ring meer wist dan zij, en dat het nalaten van onthullingen misschien eene daad van wijsheid was. De tegenstemmers, waaronder 5 socialisten, 4 vrijzinnigen en de onafhankelijke heer Bichon hebben daarvoor luinne goede redenen gehad. Zij zullen zich, zooals ook wjj het doen, afgevraagd hebben, of werkelijk de Paus dien invloed op den vrede kan en zal oefenen, als velen meenen. Vooral na het meedoen van Italië aan den oorlog vragen velen zich ernstig af, of het optreden van ons land niet de uiterste voor zichtigheid zal vergen. Of geene eenzijdigheid te wachten is die juist het gevaar voor ons zon vergrooteu, in plaats van het af te wenden. Wij kunnen ons daarom de houding der tegenstemmers goed verklaren. En wij twijfelen niet, dat zonder het groot vertrouwen in het beleid onzer regeering en zonder vrees voor het scheppen van een' moeiljjken toestand bij verwerping het aantal tegenstemmers de groote meerderheid in de Kamer zou gevormd hebben. Daarom stemmen wij evenwel allerminst in met de verkeerde agitatie hier en daar op vergaderingen gewekt, die bovendien ook nog te laat kwam. Die agitators hadden iii Februari hunne meening maar moeten doen blijken, toen de heeren Reekers en van den Berg in de Eerste Kamer de wenschelijkheid van een gezantschap bij den Paus betoogden. Ioen te zwijgen en thans onverdraagzaam heid trachten te wekken, is eene onverant woordelijke handelwijze. Men moet het voorstel der Regeering uit een oogpunt van landsbelang beschouwen pn dit doen zonder enghartigheid, met ruimen blik. En dan herhalen wij, dat de Kamer voor eer. moeilijk probleem gesteld stond. Meerdere voorlichting van regeeringswege ware daarom wenschelijk geweest. Wij zullen den voorstemmers hun stem allerminst kwalijk nemen, maar niet minder begrijpelijk is ons de houding der tegen stemmers. Hopen wij, dat de gevolgen, voor ons land zegenrijk mogen zijn. Na de door ons aangehaalde verklaringen in den Rijksdag, hebben we gekregen de toespraak van den Koning van Beieren. Wij nemen zijne redevoering niet over, maar wepscben er op te wijzen dat zijne rede de ongerustheid in ons land door wat in den Rijksdag voorviel, nog sterk heeft vermeerderd. Zoo zachtjes aan vallen velen de schellen van de oogen en gaat ieder begrijpen dat lust op verovering niet weinig tot het, ont staan van den oorlog heeft bijgedragen. En als iemand als de koning van Beieren op veroveringen doelt, dan mag men aannemen, dat^ dit ook de gedachte is van diegenen in Duitschland, die wat te vertellen hebben, dat het een idee is van de leidende persoonlijk heden. Zoo komt er zachtjes aan meer licht, zelfs voor hen, die niet wilden zien. DE OORLOG. Officieele communiqué's. 1 ARIJS, l.i Juni. (Havas.) Officieele mede- deeling van hedennamiddag Bij Lorette hebben de Duitschers in den geheelen sector getracht door een aanhoudende beschieting de organisatie van de stellingen, die de Franschen veroverd hebben, te "be lemmeren. De Fransehe artillerie antwoordde met een beschieting van de Duitsche loopgraven en batterijen. De Franschen hebben zich na een hardnek- kigen strijd meester gemaakt van het station Souchez, in het zuidelijk deel van den Dool hof. Ondanks de hardnekkige pogingen der Duitschers hebben de Franschen al de voor deden, die ze de vorige dagen behaald had den, gehandhaafd. In de buurt van de Tout Vent-boerderij hebben de Duitschers 's och tends een tegen-aanval gedaan, die gemakke lijk tegengehouden werd. Van het overige front is niets te vermelden dan een vrij levendig krijgsbedrijf in den sector ten oosten van Reims en op het front PerthesBeauséjour. BERLIJN, 13 Juni. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier Bij Nieuwpoort, Dixmuiden, ten noorden van Atrecht en bij Hébuterne hebben artillerie- gevechten plaats gevonden. De zwakke aan- valspogingen van den vijand in de duinen zijn afgeslagen. 1 en zuid-oosten van Hebuterne zijn infan- tarie-geveebten aan den gang. De versterkings- werken van Lunéville zijn beschoten. PARIJS, 14 Juni. (Reuter.) Ambtelijke communiqué Gistermiddag hebben wij een versterkten heuvelrug ten noorden van suikerfabriek van Souchez bestormd en genomen. De stelling werd voor verdediging door ons geschikt ge maakt en gehouden, niettegenstaande zij hevig werd gebombardeerd. In den ochtend namen wij drie linies loop graven bij den weg van Serre naar Mailly- Maillet, waarbij wij honderd gevangenen maak ten. Die gevangenen erkenden, dat de Duitsche verliezeu de laatste dagen allerzwaarts waren geweest. Sommige troepenafdeelingen, die zich tot den aanval opmaakten, werden vernietigd, zoodra zij geformeerd waren. De Duitsche tegenaanval bij de hoeve van Quennevières ten noorden van de Aisne is afgeslagen. Soissons werd daarna gebombardeerd 120 granaten werden in de stad geworpen. BERLIJN, 14 Juni (Wolff.) Officieele mede deeling van het groote hoofdkwartier: Aan het front tusschen Lievin en Atrecht hebben de Fransehe zware nederlagen geleden. Nadat de in den loop van den dag, herhaal delijk voor een aanval opgestelde, vijandelijke bestormingskolonnes door ons artillerie-vuur verdreven waren, begon de vijand tegen den avond twee krachtige aanvallen in dichte ge lede! en tegen onze stellingen aan weerskanten vad de Lorette-hoogte en het front Neuville Roclincourt, De vijand is overal met zware verliezen teruggeworpen. Alle stellingen bleven ten volle in ons bezit. Zwakke aanvallen van den vijand aan het Tzerkanaal zijn afgeslagen. Ten Z.O. van Hébutherne hebben infante- ie-gevechten tot geen noemenswaarden uitslaer geleid. De voorwaartsche bewegingen tegen de door ons veroverde stellingen in Champagne zijn in de kiem verstikt. Romdom Souchez. De veel genoemde suikerfabriek van Souchez was tot heden nog in 't bezit van de Fran schen, maar dit bezit wordt hun nog steeds betwist. Bij voortduring richten de Duitschers hun geschut op de stelling. Somwijlen is het vuur zoo hevig, dat men zich moet verwonderen, dat er nog levende wezens tusschen de puineu der voormalige fabriek zijn. Er is bijna geen vierkanten meter grond of hij is door projec tielen getroffen. De dooden die er vallen, kunnen niet dan met groote tusschenpoozen weggehaald worden. En dan nog geschiedt dit met groot levensgevaar. Toch is het noodig, dat de dooden spoedig worden weggeruimd. Niet alleen in het centrum van Souehez woedt de strijd hevig voort, doch ook in en nabij het Labyrinth wordt onafgebroken gevochten. De 1' ranschen maken hier overal vorderingen. Door het gedeeltelijk bezetten van den weg Angies-bouchez hebben ze een complex van dorpen buiten de gevechtszone gebracht. Veel te redden is hier anders niet meer. In een omtrek van 15 kilometer is zoo ongeveer alles verwoest. Nog slechts in kelders, en tusschen de puinen, kunnen zoo hier en daar enkele lieden verblijven. Doch de burgers zijn voor- zoovei ze niet uit eigen beweging zijn gevlucht, door de militaire overheid weggezonden. Slechts een klem aantal vrouwen van middelbaren leeftijd, die zich aanboden om voor de soldaten te koken en te wasscben, heeft met laten bli)yen. Dit aanbod is zeer op prijs gesteld en ik kan verzekeren, dat de soldaten er niet minder smakelijk om eten, met minder ingre diënten wisten de vrouwen beter resultaat te bereiken. Er behoort inderdaad moed toe voor die vrouwen om in de veldkeukens haar werk te doen. ant de plaatsen waar deze staan, zijn volstrekt niet schotvrij. Vooral wanneer de tegenpartij zoo eens met »God zegen de gooi« granaten werpt, of Tauben hun geschen ken laten vallen. Gisteren en heden is in en om Neuville hevig gevochten, t Was alsof een ware woede zich van de Duitsche troepen had meester gemaakt. Neuville is een plaatsje met pl.m. 4000 inwoners. In de straten had een regel- matig gevecht plaats. De Duitschers schoten uit keldergaten en werden door de Franschen met handgranaten bestookt. Menige Duitsche soldaat vond in die kelders zijn graf. Tegen bet einde van den dag hadden de Franschen bet grootste deel van het dorp in hun macht. Doch de Duitschers hielden op een ietwat hooger gedeelte weer dapper stand. Als zij moeten terugtrekken, is het steeds om op korter afstand naar achteren zich weer vast te zetten, van een ordelooze vlucht heb ik nimmer wat gemerkt. Dit maakt juist de vervolging voor de Franschen zoo moeilijk en kostbaar, kostbaar vooral aan menschen- levens. Hier in de straten van Neuville, la gen weei de dooden als door een herfstwind afgewaaide boomvruchten. Gekneusd, in staat van ontbinding, allerafschuweljjkst. En dan overal die massa's vliegen, meest alle besmet met lijkengift. Zoo ze u steken komen er Pijnlijke, soms zelfs doodelijke wonden van. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZING ABurgemeester. Ij. WABEKE, Secretaris. 4

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1