Van M Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Op Zee. Sommen op een «liegioads ie Brussel. Een parseval-luchtschip vernield. BRUSSEL, 8 Juni. (Telegraaf.) Gisteren, Maandag, kregen we bezoek van een «vijan delijken* vlieger was 'teen Fransehman, een Brit of een Belg? jiij 't krieken van den dag. Het kan nauwelijks half drie ge weest zijn, als heel de stad uit haar slaap werd geschokt door een gekraak en geknet ter, zooals we er in langen tijd geen gehoord hebben. Hoog in den opalen ochtendhemel zweefde een tweedekker, die uit het Westen kwam. Hij vloog over- een gedeelte van de stad in de richting van het Josephat-park, en scheen van daaruit, de Zeppelin-loods op het grond gebied van Helmet ontdekt te hebben. Zonder zich in het minst te storen aan het felle vuur, dat van alle kanten op hem gericht werd, vloog hij eerst boven de Zeppelin-loods, doch zonder 'n een bom te laten vallen, sloeg toen de richting van Etterbeek in, waar hij een bom wierp op de vliegloods der Duitschers, die geen doel trof, en vloeg dan naar Heimet terug waar hij beter wist te mikken. Hier liet hij drie of vier bommen vallen, die raak ge weest moesten zijn, want dadelijk zag men uit de loods een geweldige vlam te midden van zware rookwolken oplaaien. Steeds met de uiterste woede van omlaag bestookt, verdween de vlieger ongedeerd in de richting van Berchem-St. Agatha, niet ech ter zon^r nog een bom geworpen te hebben, die op een stal viel en verschillende paarden doodde. Later vernam ik, dat te Helmet een Duit- sche stuurballon, model Parseval, alsmede een groot deel van de loods vernield zijn ge- wmden. Ouitsche maatregelen. l)e Zwitsersche correspondent, van de Ti mes* meldt van neutrale zijde inlichtingen te hebben ontvangen, dat er dezer dagen veel Duitsche marinetroepen in Brussel zijn ge zien. De zegsman, die pas vandaar terugkwam schatte hun aantal op 20.000. Zij vormden regimenten, samengesteld uit de bemanning van een groot deel der Duitsche slag-vloot, die ontwapend werd. De kanonnen der schepen werden van boord verwijderd, om te velde gebruikt te worden. Dat verklaart de vele zware kanonnen van groot kaliber, die den laatsten tijd op verschillende punten van het front zijn bemerkt. Gedurende de laatste twee weken van Mei, werden Beiersche troepen, ten getale van een legerkorps, met inbegrip van afdeelingen sappenrs en pioniers, uit den Elzas naar Trentino gezonden. In Labyrinth. De Grieksehe geschiedenis verhaalt hoe ten gevolge van een verloren strijd de Atheners elk jaar aan den koning van Kreta een offer moesten brengen van twaalf jongelingen en twaalf meisjes, ten einde in een doolhof, het Labyrinth, voor den Minotauros te worden geworpen. Deze geschiedenis kwam mij nu te binnen bij 't zien der vele duizenden offers die sedert maanden aan de stalen monsters worden gebracht in het «Labyrinth bij St. Vaast Neuville. In dit Labyrinth zijn geduren de laatste weken honderden gevallen. !k was gisteren in de gelegenheid een deel van dit door de Duitschers versterkte complex van ondergrondsche loopgraven te leeren kennen. Reeds het binnenkomen doet iemand huiveren. Een onbeschrijfelijke lijkenlucht hangt onder de gewelven en aan de muren. De geheel ge cementeerde kelders en gangen zijn zoo gemaakt, dat men de grootste bewondering moet koes teren voor hen die dat werk ondernamen, en zoo vervolmaakten Doch minstens even groote bewondering heb ik voor de helden die den doolhof binnendrongen om er de tegenpartij uit te drijven. Bij eiken stap toch dien zij deden stonden ze voor allerhande verrassingen. Elke groote gang toch wordt weer doorsneden door kleine gangen die uitkomen op parallel wegen of cirkelgangen. Elk oogenldik werden de binnendringende Franschen dan ook uit. die zijgangen bestookt. Niettemin blijven ze voortgaan en drongen er verder in door. Met geweer en kanon is hier weinig of niets uit te richten, 't Is met hand granaat en bajonet dat hier gestreden woidt. Dat is zwaar werk. Al vechtend moeten de Franschen tegelijkertijd de dooden en de gewonden wegwerken, ook die welke de Duitsehers niet vermochten weg te halen. Hier en daar, waar de Franschen reeds on betwistbaar meester zijn van een deel dei- gangen is eenig licht. De electriciteit speelt hier een voorname rol men wikkelt langzaam den draad af om er hier en daar de lampjes tusschen te voegen. Parellel met dezen draad loopt de veldtelefoon, die in verbinding staat met de buitenposten om regelmatig munitie en mannetjes te vragen. Het belletje rinkelt steeds voor alles en nog wat. Ik kon van het eigenlijke vechten in den doolhof maar weinig zien. Ik hoorde wel ont ploffingen, en op eenigen afstand zag ik wel spookachtig flauw verlichte gedaanten zich met armgezwaai bewegen. Doch al te dicht mocht ik niet naderen. En toch, in gevaar is men steeds. De groote projectielen vallen overal en ontplof ten met ongelooflijke kracht. Gaten van soms 15 ii 20 voet breed, bij 8 tot 10 voet diepy worden in den grond geslagen. Valt zulk een granaat midden in een afdeelirig soldaten, wat nog al epns voorkomt, dan vallen de dooden bij tie|itallen. Op de meest ondenk bare wijze worden dan de lichamen der ge troffenen uiteengerukt. Liehaumsdeelen wor den dikwijls op honderd meters en verder van de gptroifen plaats gevonden. Ik was er o. a. gisteren getuige van hoe zoo'n projectiel ontplofte. Ik stond n.l met een jonge verpleegster en een drietal soldaten achter een gedekte stelling te Plotseling kwam liet bekende onheil spellende gebuil, en meteen voelde ik mij tegen een met zoden gedekten muur geworpen. Mijn hoofddeksel lag eenige tientallen meters verder. De soldaten lagen plat op den grond, de ver pleegster stond ongedeerd rechtop. Het dappere meisje glimlachte eens, toen ze de soldaten overeind zag krabbelen. Veertig meter achter ons had het projectiel een stuk schuur plus een paar magere boompjes getroffen. De lucht druk had ons dien schok gegeven. Ik had be wondering voor het jonge meisje. Zij was nog geen 23 jaar oud. Al maanden achtereen diende ze in de ambulance van de afdeeling, waarbij haar verloofde officier is. Die had dus het middel weten te vinden in de nabijheid van haar geliefde te zijn, en anderen te helpen. P. S. Zoo juist verneem ik dat, de suiker fabriek tusschen Souchez en Ablain nu in 't onbetwistbaar bezit, der Franschen is, evenals het dorp Souchez met een op den weg liggend, afzonderlijk staand café. Natuurlijk is liet ruim 200 meter lange complex, waar voorheen een nijvere bevolking den kost verdiende, nu een puinhoop. Toch heeft die puinhoog groote strategische waarde. De Koning wan Griekenland. De Koning van Griekenland is nog niet overleden. Het bericht van het «Berl. Tage- blattc was minstens voorbarig. Wel was de toestand van Konstantijn ernstig, evenwel niet hopeloos. De oud-premier Wenizelos heeft hem zijn beste wenschen voor 's konings her stel doen toekomen. De laatste heeft, daar vriendelijk op geantwoord. Duitschland en de Vereenigde Staten. liryan treedt at'. WASHINGTON, 8 Juni. (Reuter) Bryan, de minister van buitenlandsche zaken, heeft zijn ontslag genomen. WASHINGTON, 9 Juni. (Reuter) Men denkt, dat Bryan zich steeds verzet heeft tegen de opneming in de nota aan Duitschland van alles wat haar op een ultimatum zou doen gelijken, daar dit, in de strijd zou zijn met de vredesbeginselen, welke de tegenwoordige regeeriug onder zijn invloed had voorgestaan. Bryan verlaat het ministerie, omdat, hij den president geen moeilijkheden wenscht te berokkenen. V WASHINGTON, 9 Juni. (Reuter.) Lan sing, raadsman aan het ministerie van buiten landsche zaken, treedt heden automatisch als minister van buitenlandsche zaken op en onderteekent ook de nota, welke in den vorm, waarin zij reeds door het ministerie is goed gekeurd, zal worden verzonden. De nota is met ongewone zorg opgesteld. Er is reden te gelooven, dat indien geen overeenstemming wordt verkregen, de betrekkingen tusschen de YTereenigde Staten en Duitschland waar schijnlijk voor onbepaalden tijd zullen worden afgebroken. YY ASHINGTON, 9 Juni. (Reuter.) Bryan schrijft in zijn brief aan president YVoodrow Wilson Gehoor gevend aan uw gevoel vun plicht en geleid door de meest verheven beweegrede nen, heeft, u een nota aan Dnitscbland opge steld, waarmede ik mij niet kan vereenigep zonder jegens mijn land in plichtsvervulling te kort te schieten. De kwestie, waar het om gaat, is van zoo groot belang, dat mijn aan- blijven in het ministerie niet eerlijk zou zijn) ten opzichte van u en mij ontrouw zou maken aan de zaak, welke mij het naast aan het hart ligt, n.l. voorkoming van een oorlog. President Wilson antwoordde, dat hij het verzoek om ontslag betreurde en bet, met een, gevoel van persoonlijk leedwezen alleen inwillig de omdat Bryan er op aandrong. Wilson toeft een oogenblik bij de aangename sauien-1 werking met Bryan in het verleden, twee jaren waarin hun inzichten tot op het laatst hadden overeengestemd. Zelfs nu, zegt hij, worden wij niet gescheiden door ons doel, doch alleen door de methode. ST, PETERSBURG, 9 Juni. (Pet. Tel-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf In de streek van Szawle heeft de versterkte vijand zich opnieuw opgesteld en een hard- nekkigen aanval op Bubie gedaan. Op 7 dezer hebben onze troepen dat dorp ontruimd en hun stelling voor Szwawle samengetrokken. Aan de beneden- Dubissa komen wij op be vredigende wijze vooruit. Op den linker YVeichsel-oever, ten noorden van Rawa, hebben de Duitschers, onder be gunstiging van den wind, getracht onze troepen met bedwelmende gassen te vergiftigen. In Galicië is bet hardnekkige gevecht op den linker Wisznia-oever voortgezet. De vijand is er den 6en dezer in geslaagd onze troepen terug te werpen. Toch hebben wij bij tegen-aanvallen ongeveer 2000 krijgsge vangenen gemaakt. Aan het Dnjestr-front is er den Üen en 7en tusschen de Tysmieniea en de Lukwa slag geleverd. De aanvallen van den vijand op onze stellingen op den rechteroever tusschen Ugarstberg en Jidaczow waren vruchteloos. Te Jidaezow hebben wij ongeveer 300 gevan genen gemaakt, van wie zes officieren, en twee machinegeweren genomen. Op den linker Dnjestr-oever, bij Zurawno, zijn de vijandelijke strijdkrachten versterkt en zij hebben het bosch tot aan den spoorweg bezet. Op den rechter Dnjestr-oever zijn de Duitsshers in de richting van het dorp Siwka in hinderlaag gevallen. Zij zijn, terwijl ze in gesloten lederen oprukten, met machinegewe ren beschoten en toen zijn er tweehonderd van hen afgemaakt door een snelen bajonet-aanval. Er zijn eenige tientallen krijgsgevangen ge maakt. Een aanval van den vijand tusschen Siwka en Lukwa hebben wij afgeslagen. BERLIJN, 9 Juni. (Wolff.) Officieele mede deeling van het groote hoofdkwartier Op den Oostelijken oever van de Windau is Kubyii ten N.O. van Kurschany genomen. Van het Zuid-Westen af naderen onze aan vallende troepen de stad Szawle. Aan de Dubissa is de Noordelijke vleugel van den vijand door een omvattingsbeweging aangevallen en in Zuid-Oostelijke richting ge dreven. Onze voorste linies hebben den weg BetygolaIlgize bereikt. Ien Z.-O. van de Njetnen hebben de Russen na hardnekkige gevechten bij Dembowa, Ruda en Koszliski den terugtocht op Kowno begonnen. Hierbij hebben wij 300 gevangenen en 2 machinegeweren genomen. Bij de verdere ver volging kregen wij, met beveiliging tegen een aanval uit Kowno, den weg Mariampol-Kowno in bezit. Op het Zuid-Oostelijke oorlogsterrein is de toestand ten O. van Przemysl onveranderd. Ten N.-O. van Zurawno brachten de troepen van generaal v. Linsingen den aanval der Russen tot staan. Meer naar het Zuiden wordt om de hoogten ten YV. van Ilalycz en ten YYr. van Jezupli nog gestreden. Stanislau is reeds in ons bezit. Wij maak ten 4500 gevangenen en namen 13 machine geweren. PETERSBURG, 10 Juni. (R. T. A.) Rap port van den generalen staf: Bij Schawli duurden de gevechten op 7 en 8 Juni voort. In de richting van Kovno tusschen den Njeuien en den spoorweg naar Wirbalky wou de vijand een weinig terrein in de bosschen van Kosjlovoroeda. Aan den Dnjester sloegen wij met succes den achtsten en den volgenden nacht de vij andelijke aanvallen af op het front Lijartsberg— Jedoksjof, waarbij wij 800 krijgsgevangenen maakten, onder wie tien officieren, en vijf mitrailleurs veroverden. Op den linker Dnjesteroever duurt de strijd voort tegen belangrijke strijdkrachten, die de rivier bij Jouravno overtrokken. ROME, 10 Juni. (Reuter.) Het communiqué vau heden luidt Op 7 en 8 Juni werden de operaties aan de Isonzo voortgezet, waarbij de vijand uit zijn posities aan den rechteroever wordt verdreven eni bruggehoofden worden aangelegd. De vijand biedt hardnekkig tegenstand, daarbij begunstigd door de bodemgesteldheid en sterke verschan singen, terwijl overstroomingen bruggen en wegen vernield hebbèn. De Italianen, die on stuimig vochten, vermeesterden belangrijke stellingen, bezetten de stad Monfalcone en ver overden de sterke Oostenrij ksche positie Monte Nero. Aan de Isonzo werden vijfhonderd ge vangenen gemaakt. (Monfalcone, dat reeds eenige maleri door Italiaansche schepen werd gebombardeerd, ligt aan het Noordelijkste punt der Golf van Triest, nader aangeduid door den bocht van Panzano. De plaats is dus bezet door de troepen, die in de kuststreek in de richting van Triest opereeren De ruim 700 meter hooge Monte Nero ligt ten Noord-Westen van Tolmino. (Red. Tel.) D© strijd bij de Isonza, De Isonzo vormt nog steeds een belangrijke hinderpaal voor de Italianen, zegt de militaire medewerker van de 'Times*. Men veronder stelt, dat het Italiaansche hoofdleger er voor staat, maar sterke colonnes zijn de rivier reeds overgestoken in de streek van Caporetto en bezetten Monte Nero, ongeveer zeven mijlen ten Noord-YVesten van Tolmino. Zij zijn blijk baar gestuit op krachtige verdedigings-werken der Oostenrijkers, maar blijven in het bezit van den heuvel en zijn hellingen. De halve cirkel van bergen aan de Wocheiner See en waarvan Monte Nero, anders gezegd de berg Kern, het uiterst YVestelijke punt vormt, is zeer woest en moeilijk over te trekken. De Monte Nero zelf verheft zich tot 2240 voet en de Tricorna, in het Noord-Oosten, is nog hooger. De aanwezigheid der Italianen op de Monte Nero moet den Oostenrijkers eenige ongerustheid bezorgen, maar over zulk een bergspits als deze, gaat geen modern leger en wij moeten de verdere gebeurtenissen afwach ten, om te zien hoe generaal Cadorna gebruik zal maken van het voordeel, dat hij behaald heeft door dezen aanval en door de actie van zijn cavalerie, op den Oostelijken oever van de Isonzo. Er zijn veel berichten over de sterkte en samenstelling van de Oosten rij ksche legers, die Gorizia en Tirol zullen verdedigen. Het 14de Oosten rij ksche korps, dat de mannen uit Tirol en Vorarlberg omvat, vecht tegen de Russen in Galicië en, naar gemeld is, moeten dr.e van de beste regimenten ervan vernietigd zijn, nl. het 2e, 3e en te regiment Tiroler Kaiserjager. Hadden de Oostenrijkers ernstig geloofd in den oorlogsverklaring door Italië, dan zouden zij stelling hun beroemde 14e korps niet aan den YVeichsel laten blijven. Het is waarschijnlijk, dat de troepen, die de Italiaansche grens verdedigen, geen uitge lezen korps vormen. Aan den anderen kant wordt de opmarsch van Beiersche en Oosten- rijksche legerkorpsen gemeld, zoodat het goed voor de Italianen zou zijn, als zij snel een krachtigen aanval ondernamen. Een Engelsche kruiser getorpedeerd. YVEENEN, 10 Juni. (YVolff.) De duikboot 4, onder bevel van luitenant-ter-zee Singule, heeft gisterenochtend bij San Giovanni di Medua (kust van Albanië) een Er.gelschen kruiser van het type Liverpool getorpedeerd en doen zinken, die onder bescherming van zes torpedo-jagers voer. Twee Engelsche torpedobooten getorpedeerd. LONDEN, 10 Juni. (Reuter.) De admi raliteit meldt: De torpedojagers 10 en 12 zijn vanochtend door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. LONDEN, 10 Juni. fReuter.) De torpe dobooten, die verloren zijn gegaan, waren voor de kust aan het opereeren. De overlevenden zijn te Londen aan wal gezet. De duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 10 Juni. (Reuter) De Engelsche treiler Yrelocity is door een Duitsche duikboot iu den grond geboord in de Noordzee De bemaning is opgepikt, na 52 nren in de sloe pen te hebben rondgedreven. LONDEN, 10 Juni. (Reuter.) Een Duitsche duikboot heeft de treilers Tunisian en Castor van Grimsby getorpedeerd. De bemanning zijn gered. LONDEN, 10 Juni. (Reuter.) In den mond van de Tyne is de Engelsche treiler Satwin door een Duitsche duikboot in den grond ge boord. De bemanning is te North Schied» aangrbracht. Het stoomschip Erna Boldt is gisterenoch- tend in volle zee getorpedeerd bij het vuur schip Sunk. De bemanning is te Harwich geland. Dit stoomschip was eigendom van een Duitsche reederjj en in Engeland prijs verklaard. Nogmaals de actie in de Oostzee. PETERSBURG, 10 Juni. (R. T. A.) Vau bevoegde zijnde wordt bevestigd, dat een Russische duikboot op 3 Juni in de Oostzee een Duitsch eskader slagschepen ontmoette en dit aanviel. De gelanceerde torpedo's schijnen doel getroffen te hebben, althans de bemaning van de duikboot vernam twee ontploffingen. Den volgenden dag viel de onderzeeër by Vindana een aantal vijandelijke schepen aan en boorde een torpedoboot en een transport schip in den grond, terwijl een andere torpe- boot werd beschadigd. Een derde schip werd door een onzer mijnen vernietigd. (Man Duitsche zijde wordt beweerd, dat slechts één transportschip, de «Hindenburg* in den grond is geboord en een torpedoboot is beschadigd, (Red. B.)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2